Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku Röportajı

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Pandemi döneminin bankacılık sektörüne etkisi ve daha da fazlasını yazımda bulabilirsiniz.

Pandemi döneminin bankacılık sektörüne etkisi ve beklentiler ile birlikte hem fintech’leri hem de Albaraka Garaj girişimlerini değerlendirdiğimiz videoda, Albaraka Türk’ün kurum kültürüne dair pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Melikşah bey vizyonu ve derin bilgisi ile sektörde hepimizin örnek aldığı bir isim.

Albaraka Türk’ün Fintech ekosisteminde çok önemli bir yeri var. Video röportajda bankacılığın geleceği ve fintechlerin sektöre etkisine dair de pek çok bilgi bulacaksınız.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ile Video Röportaj

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ile gerçekleştirdiğim video röportajda sorduğum soruları aşağıda bulabilirsiniz. Sayın Utku’ya röportaj fırsatı için çok teşekkür ediyorum.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku Video Röportaj Soruları

Albaraka Türk için pandemi dönemi nasıl geçti, sonrası için ne tür yönlendirmeleriniz oldu. Süreci nasıl değerlendirirsiniz?

İslami finans ve katılım bankacılığı pandemi sonrası ticareti nasıl etkiler?

Bankacıların işsizlik kaygısı her geçen gün artıyor. Bunda elbette teknolojik gelişmelerin, daha az insan gücüne ihtiyaç duyulmasının etkileri var. Öte yandan siz göreve geldiğiniz günden beri dönüşümün öncüsü oldunuz ve bir kurum kültürü yarattınız. Bu kültürün günümüze etkileri konusunda neler söylemek istersiniz?  

Albaraka Türk’ün Fintech ekosisteminde çok önemli bir yeri var. Yatırımlarınızla, girişimlerinizle en dinamik ve çağdaş bankalar arasında öncüsünüz.  Bir duayen olarak son dönemde fintech alanındaki gelişmelerden mi, bankacılık alanındaki gelişmelerden mi heyecan duyuyorsunuz? Fintekler bankaların yerini alabilir mi?

Geçtiğimiz aylarda Albaraka Garaj Demoday ’20 için birlikteydik. Girişimlerin sunumlarını dinlerken Albaraka Garaj’ın kurulduğu ilk günleri hatırladım, sizinle birlikte bu bölümü gezmiştik… Bu konuda adeta bir okul oldunuz ve insha ve alneo da çok öne çıktı. Girişimlerinizin genel bir değerlendirmesi eşliğinde girişimcilik kültürünün yaygınlaşması için neler önerirsiniz?

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku Röportajı

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku‘nun Albaraka Garaj ve bu okuldan çıkan girişimlerle ilgili sözlerini aşağıda özetledim.

Albaraka Garaj’ın şu an 3. Dönem 14 girişim ile devam ediyor. İlk 3 dönemde 2200’den fazla başvuru aldık ve Albaraka Garaj’da 39 girişime destek verdik. Bizim için çok eğitici ve faydalı bir deneyim oldu. Girişimlerle hayata geçirdiğimiz projeler ile hem müşterilerimize hem de çalışanlarımız için önemli kazanımlar elde ettik. Albaraka Garaj bankamız içerisinde de kültürel bir dönüşüme öncülük etti ve Albaraka kendi kurduğu insha ve alneo gibi fintekler ile kendi alanlarında öncü işlere imza attı. Dolu dolu bir 3 yıl geçirdik ve hedeflerimizi daha da büyüttük. Albaraka Garaj girişim ekosisteminin önemli bir oyuncusu oldu ve bu bizleri çok mutlu ediyor.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku

Biz Albaraka Garaj’a aldığımız ekiplerle özel olarak ilgileniyoruz ve işlerini bir sonraki aşamaya taşımaları için samimi karşılıksız bir çaba sarf ediyoruz. Hem iş modelleri hem de büyüme stratejilerini belirlemelerinde onlara yardımcı oluyoruz, yaptığımız işbirlikleri ile büyümelerine katkı sağlıyoruz ve yakından takip ettiğimiz bu girişimlerinden yüksek potansiyele sahip olanlarına fonumuz üzerinden yatırım da yapıyoruz. Bu bütüncül yaklaşım bizim ekosistemde bilenen ve saygı duyulan bir hızlandırma merkezi olmamızı sağladı.

Alneo ve insha gibi Albaraka’nın kendi fintek ürünleri de Albaraka Garaj’dan kazanılan kültür ve birikimle hayata geçirildi ve bu fintekler önemli başarılara imza attı.

Aslında Albaraka Garaj’ı genel müdürlük binamızda kurma sebeplerimizden birisi çalışanlarımızla girişimciler arasında etkileşim sağlamak ve çalışanlarımızın girişimcilik kültürüne alıştırılmasıydı. Girişimlerle iş yapmanın pek çok avantajları var odaklandıkları alanda inovatif ürünleri hem makul fiyatlarla hızlı ve esnek bir şekilde hayata geçirmeye imkân veriyor. Albaraka Garaj’daki ekiplere ürünlerini banka içerisinde deneme imkanı veriyoruz ve beraber PoC’ler yapıyoruz. Yaptığımız PoC’lerden başarılı olanların ürünleri de satın alıyoruz böylece girişimler için önemli bir referans da oluyor Albaraka. Ayrıca Albaraka API Platformunu ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorlar.

Albaraka Garaj’ın ilk döneminde girişimlerle yaptığımız işbirliklerinde tabi ki sıkıntı, zorluklar yaşadık ama 3. Dönemden sonra artık şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Albaraka girişimler ile çalışmayı öğrendi ve buradaki faydayı gördü. Artık iş birimleri bir problemine çözüm aradığında bunu çözen bir girişim var mıdır acaba diye Albaraka Garaj ekibi ile iletişime geçiyor.

Büyük şirketlerin girişimlerle yaptıkları işbirlikleri özellikle girişimlerin ürünlerini doğrulamaları ve ihtiyaçları tespit etmeleri açısında çok önemli. Biz de bu konuda kendi networkümüzde yer alanlar şirketleri teşvik etmek için pek çok çalışma yaptık.

Yatırım konusunda da Türkiye’nin kat etmesi gereken çok yol var. Özellik yeni kurulan kurumsal fonlarla birlikte 2020 yılının daha büyük yatırım rakamlarına çıkılacağını temenni ediyoruz. Kurumsal şirketler özellikle tecrübeli oldukları kendi sektörlerindeki girişimlere yatırım yaparak onlara finansal desteğin yanında sektörel tecrübelerini de aktarmaları çok önemli.

Son olarak girişimcilere de önemli bir görev düşüyor. Eğer girişimciliğin yaygınlaşmasını ve sektörün büyümesini istiyorsak bunu sadece Türkiye pazarını hedefleyerek yapmak imkansız. Girişimlerin global pazarları hedefleyerek işlerini büyütmeleri de Türkiye içerisindeki ekosistemin büyümesi için çok önemli.

Sayın Utku’ya röportaj fırsatı ve liderliği için çok teşekkür ediyorum.

  3Yorum

  1. Pingback: Albaraka Portföy Yönetimi 5. Yatırımını Vomsis’e yaptı - Fundalina

  2. Pingback: Param’dan insha’ya 23.2 milyon TL’lik yatırım - Fundalina

  3. Pingback: Albarak Türk Genel Müdürü Melikşah Utku Röportajı | Fintechtime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir