Apple Bahar Etkinliği

Dünyanın gözü bugün Apple’da idi.

Cupertino Kaliforniya’da düzenlenen ve Apple TV üzerinden izlediğim etkinlikte iPhone SE, iPad Pro 9.7 ve yeni MacBook modelleri ile birlikte iPad Pro iOS 9.3 güncellemesi hakkında da bilgi verildi.

İşte etkinliğe dair aldığım notlar ve tüm detaylar…

Açılış Apple CEO’su Tim Cook’un konuşması ile başladı. Cook konuşması esnasında Lisa Jasckson, Jeff Williams veGreg Joswiak’ı da sahneye davet etti.

Cook dünyada 1 milyar Apple cihazının kullanımda olduğunu belirtti. Apple 1 Nisan’da 40. yılını kutluyor. Bilgilerimizi ve gizliliğimizi korumak için kendilerini sorumlu hissedip bu yönde çalışmışlar. ABD’de %100 geri dönüşümlü malzemeler kullanmışlar. ABD’de ve Çin’de yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş yapılmış. Apple, Çin’de 40 MegaWatt’lık güneş paneli kurmuş. Satış sırasında kullanılan paketlerin %99’unda geri dönüşümlü malzemeler kullanılıyormuş.

 

carekit

 

Sağlık uygulamaları konusunda ise iPhone ve Apple Watch üzerinden toplanan bilgilerle tarihin en büyük Parkinson araştırmasının yapıldığı açıklandı. Üstelik bu konudaki verilere sadece 24 saat içerisinde ulaşmışlar. Veriler üzerinden erişilen ve tespit edilen hastalıklara ilişkin güncel bilgiler de paylaşıldı. Sağlık uygulamalarında gizliliğin korunduğu belirtildi.

Bu konuda devrim niteliğindeki #CareKit uygulaması detayları ile anlatıldı.

 

Cook, Apple Watch’un dünyada en çok satan akıllı saat olduğunu söyledi. Apple Watch konusunda yeni model gelmiyor ve etkinlikte Apple Watch’un yeni renkleri ve yeni kayışları tanıtıldı. Bu arada Apple Watch alanların üçte biri kordon değiştirmiş. Apple Watch’ın fiyatı ise 299$’a düşürülmüş.

 

apple-tv

Geliyoruz Apple TV’ye. Oyunlar ve diziler ile birlikte 5.o00 televizyon uygulaması ile Apple TV güçlenmiş. Apple TV’ye klasörleme özelliği geliyor. Siri artık burada daha aktif kullanılabilecek.

 

ve sırada heyecanla beklenen iPhone SE var.

4″ boyutlu iPhone cihazların satışı 30 Milyon’u bulmuş. Araştırmalarda insanların küçük akıllı telefonları sevdiği ortaya çıkmış ve iPhone 5s ile aynı tasarıma sahip iPhone SE 31 Mart’ta satışta olacak. Mayıs sonunda ise 110 ülkeye ulaşacak. iPhone SE’nin 16GB fiyatı 399 dolar, 64GB ise 499 dolar olarak açıklandı. 12 MP arka kamera ve yeni görsel sinyal işlemcisi iPhone SE’nin özelliklerinden.

 

yeni-iphone-fiyatlari

iPhone SE için 4″ boyutundaki en güçlü akıllı telefon dendi. iPhone 6s kadar hızlıymış. Pili ise 5S cihazlara göre %20 daha uzun. NFC ile Apple Pay özelliği ise cihaza dahili olarak gelecek.

Geçiyoruz iPadPro’ya. Cihaz 9.7 inç boyutunda. Oxide TFT ekran’a sahip ve % 40 daha az yansıma yapıyor. Yine popülerlik üzerinden gidilmiş. 9.7 inç boyutundaki cihazlar şimdiye dek 200 Milyon adet satılmış. Şimdiye dek 1 Milyon iPad uygulaması geliştirilmiş. Cihazın yeniliği ise True Tone Display özelliği. Yeni iPad Pro, 4 farklı renkte satışa sunulacak. Yeni iPadPro 31 Mart’tan itibaren satışta olacak.

yeni-ipadpro

 

Bu arada son zamanlarda izlediğim en kötü Apple etkinliği idi. Tam bir fiyasko…

 

 

  2Yorum

  1. Avatar Seoamo   •  

    hocam çok yararlı bir paylaşım yapmışsınız bunun için teşekkür ederim

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Eksiklerim olabilir ama eşzamanlı bu kadar oldu 🙂 Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir