Apple Özel Etkinliği

Apple, uzun zamandır beklenen yeniliklerini bugün “Apple Özel Etkinliği” ile duyurdu.

Apple Tv üzerinden izlediğim etkinlik notlarımı sizin için derledim. iPhone 6S Plus – iPhone 6S – iPadPro – WatchOS 2 -Apple TV hakkında merak edilenler ve duyurusu yapılan yenilikler yazımda sizi bekliyor.

Apple CEO’su Tim Cook, alkışlarla karşılandı. Açılış konuşmasında heyecanını dile getiren Cook, Apple için mükemmel bir yıl geçirdiklerini söyledi ve Apple Watch ile ilgili açıklamalarına başladı. Apple Watch’ın hayatımıza getirdiği yenilikleri anlattı ve müşteri memnuniyetinin % 97 seviyesinde olduğunu açıkladı.

WatchOS 2

Jeff Williams sahneye geldi WatchOS 2‘yi tanıtmaya başladı.

Yeni işletim sistemi ile 3. parti yazılımlara izin veriliyor ve bu da saatin daha efektif kullanılmasını sağlayacak. Şu anda Apple Store’da 10.000 den fazla uygulama bulunuyor.

Yeni işletim sistemi ile bağımsız uygulamalar geliştirilebilecek. 90 Dili destekleyen bir çevirici kullanmaya başlayacaklar. GoPro da Apple Watch’a özel bir uygulama geliştiriyor.

 

Apple_air_strip

Air-Strip

Cameron Powell’ın anlatımıyla Air-Strip

Air-Strip, sağlıklı yaşam konusunda herşeyi değiştirecek bir uygulama. Bütün sağlık verilerini arşivleyerek, analiz edilmesini sağlıyor. Uygulama sayesinde doktorlar bu verileri değerlendirerek, hayati önem taşıyan kararları daha rahat alabilecek ve daha hızlı müdahale edebilecek.

Uygulama, doktorunuzla özel olarak paylaşabileceğiniz verilerinizi mesaj yolu ile kendisine iletiyor. Uygulama sayesinde hamile kadınlar verilerini hastaneye gitmeden doktorlarına iletebiliyor. Bebeğin ve annenin sağlık verileri doktora iletilerek hızlı iletişim ve yönlendirme sağlanabiliyor.

 

 

 

Yeni_Apple_Watch

AppleWatch

Jeff Williams’ın anlatımıyla AppleWatch.

Saat aksesuarları konusunda Hermes ile çalışılıyor. Yeni bir kordon koleksiyonu oluşturulmuş ve piyasaya sunulacak. Halen yeni tasarım ve modeller için de çalışılıyor. Kırmızı renkli tasarım, AIDS araştırmalarında kullanılacak fona aktarılacak. Yeni model kordonlar ve iki farklı renkte AppleWatch, 16 Eylül’den itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak.

 

Apple Watch Tanıtım Videosu

 

 

 

iPad_Pro

iPadPro

iPad ‘i daha ne kadar iyileştirebiliriz diye uzun süredir düşünüyorlarmış. iPad, ipad olduğundan beri gelen en büyük yenilik olarak iPadPro duyuruldu. iPadPro bugüne dek yaratılmış en güçlü iPad.

 

Phil Schiller iPadPro’yu anlattı.

iPadPro bugüne kadar yaratılmış en büyük ekran boyutuna sahip.

Daha büyük ekran keyfi yaşatmak için yeniden tasarlandı. iPad Pro, 12.9 inç ekran üzerinden 5.6 milyon piksel çözünürlük sunuyor.

Bugüne dek yapılmış en büyük iOS işletim sistemi kullanan ekrana sahip. Tamamen yeni bir ekran ve donanım teknolojisi içeriyor. Cihazda 3. nesil 64 bit A9X chip bulunuyor. Bu chip herhangi bir desktop bilgisayardan 1.8 kat daha hızlı.

İlk piyasaya sunulan iPad’den 360 kat daha güçlü. Pil süresi ise 10 saat.  İlk defa 4 hoparlörlü bir sistem sunuluyor. Cihaz sadece 6.9 Milimetre kalınlığında.

 

Apple_Ozel_etkinligi

 

Smart Keyboard

Phil Schiller’ın sunumuyla Smart Keyboard

iPadPro için kullanılabilecek yeni smart klavye açıklandı. Smart Keyboard çok güçlü bir klavye ve cihaz için yeni bir bağlantı türü kullanılarak tasarlanmış.

 

Apple Pencil

Phil Schiller’ın sunumuyla Apple Pencil

Yeni tanıtılan bir aksesuarda kalem. Çizim ve tasarım yapanların kullanımı için özel olarak geliştirilmiş. Apple Pencil sayesinde tasarım yapmak daha basit hale geliyor.

 

Apple Pencil Tanıtım Videosu

 

Microsoft’tan Kirk Koenigsbauer, iPad Pro için geliştirdikleri uygulamaları anlattı.

Verimliliği geliştirmek için Microsoft Office ürünleri iPad Pro için özel olarak geliştiriliyor. Apple Pencil’ın aktif olarak kullanılabildiği bu ürünler kullanım açısından büyük kolaylık sağlıyor.

Örneğin PowerPoint’in iPadPro versiyonu Apple pencil ile tümleşik çalışacak özelliklere sahip ve bambaşka bir deneyim sunuyor.

Adobe Tasarım Direktörü Eric Snowden de geliştirilen yenilikleri tanıttı ve bir dakika içerisinde bize bir dergi sayfası hazırladı. Uygulamalar Ekim ayından itibaren kullanıma açılacak.

Medikal yenilikleri ise 3D4 Medical’den Irene Walsh aktardı.

iPadPro tıp öğrencileri için büyük kolaylıklar sunuyor. Sadece teorik bilgileri aktarma ve uygulamasının yanında, hastalara bilgi aktarımı için kullanılabilecek. Özellikle anatomi konusunun daha iyi anlaşılması konusunda büyük katkı sağlayacak.

 

iPadPro Teknik Özellikleri

iPad_pro_teknik_ozellikler

 

iPadPro ne zaman satışa sunuluyor?

iPadPro uzay grisi, gümüş ve altın renklerde Kasım ayından itibaren satışa sunulacak.

 

iPad_Pro_fiyatlari

iPadPro Satış Fiyatı

32GB iPadPro 799$

128GB iPadPro 949$

Apple Pencil 99$

Smart Keyboard 169$ fiyatı ile satışa sunulacak.

 

iPadPro Tanıtım Videosu

 

 

 

Yeni_Apple_TV

Apple TV

Apple TV, yeni bir televizyon deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Daha güçlü ve daha fazla uygulama ile geliyor. Siri ile entegre çalışıyor. Uzaktan kumandası geliştirilmiş ve dokunmatik yüzeye sahip.

 

Eddy Cue’nun anlatımıyla yeni Apple TV

Yeni bir arayüz, dokunsal yenilikçi kumanda ile sunulan ve kumanda üzerinden Siri’ye komut verme imkanı veren cihaz, içeriği daha fazla “içerik sağlayan servisten” tarayıp ekrana getirebiliyor.

Siri ile iletişim kurma konusu ise oldukça geliştirilmiş. Siri, izlenen videolar üzerinden arama deneyimini eşsiz kılıyor. Örneğin filme ait istenen bir sahneyi buluyor ve tekrar izletiyor. Siri, verilen komutları eksiksiz yerine getirerek Apple TV ile tümleşik çalışıyor.

AppleTV ile oynanabilecek oyunlar da anlatıldı. Tıpkı kinect’de olduğu gibi kumanda üzerinden etkileşimli oyunlar oynamak mümkün. Yani ufak çapta bir konsol görevi üstleniyor.

TVOS

Apple TV, iOS temelleri üzerinden geliştirilen TVOS işletim sistemi kullanacak.

Yeni Apple TV Ekim ayında satışa sunuluyor.

 

Apple TV Satış Fiyatı

32 GB Apple TV 149$

128GB Apple TV 199$

 

Yeni Apple TV Tanıtım Videosu

 

 

 

Yeni_iPhone

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus

Bugüne dek üretilmiş en güçlü iPhone açıklandı.

Yeni iPhone cihazlar 6 renk seçeneği ve 3D touch teknolojisi ile geliyor. Dokunmatiği çok geliştirilen yeni iPhone’lar, geliştirilecek uygulamalar için sınırsız bir kaynak sunuyor.

Konsollarla yarışacak güçlü bir oyun deneyimi sunuyor.

iPhone6SPlus_teknikOzellikleri

iPhone 6S Plus Teknik Özellikleri

3. Nesil 64 bit A9 chip ile geliyor.

Yeni nesil touch id’ye sahip ve parmak izini tanımak konusunda daha hızlı.

12 MP iSight kamerası bulunuyor.

4 K video çekebiliyor.

Selfie için ekranı aydınlatan True Tone flash kullanılmış.

Hareketli fotoğraflar çekebilmek için Live Photos özelliği geliştirilmiş ve ses de kullanılabiliyor.

Yeni şarj noktaları ve deri – silikon kılıflar geliyor.

Tamamen doğa dostu ürünler.

iPhone6SPlus_fiyati

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ne zaman satışa sunuluyor?

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus 25 Eylül’de piyasaya çıkıyor ancak Türkiye bu satış listesinde yok.

iOS9 Ne zaman piyasaya çıkıyor?

iOS9 16 Eylül’de piyasaya çıkıyor.

 

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus videosu

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir