Arınma Gecesi: Seçim Yılı Filmi

Arınma Gecesi: Seçim Yılı Filmi için hazır mısınız?

Farklı konusu ve çarpıcı anlatımı ile bende ayrı bir yeri olan Arınma Gecesi – The Purge serisinin üçüncüsü “Arınma Gecesi Seçim Yılı Filmi” bu Cuma vizyona giriyor. UIP Türkiye basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film, seriye daha farklı bir açıdan bakıyor ve çemberi genişletiyor.

Arınma Gecesi: Seçim Yılı Filmi

Tüm dünyada 200 milyon dolar gişe hasılatı yapan ve özel bir hayran kitlesi elde eden, Universal Pictures’ın Arınma Gecesi serisi üçüncü filmi “Arınma Gecesi Seçim Yılı” ile devam ediyor. Filmin yönetmenliğini aynı zamanda senaryosunu diğer serilerde de olduğu gibi James DeMonaco üstleniyor.

 

Daha önce izlememiş veya öncesinde ne olmuştu diye hatırlamak isteyenler için bloguma yazma fırsatı bulamadığım serinin ilk iki filminin kısa bir özetini yaparak yazıma başlıyorum.

 

arinma-gecesi-3

 

Arınma Gecesi Nedir?

Arınma Gecesi, Amerika’da yılda bir kere uygulanan ve 12 saat süre boyunca işlenebilecek tüm suçların serbest bırakıldığı, insanların suç işleyerek arındığına inandığı bir gece. Bu gece bir siren sesi ile başlıyor. Dileyenler evlerinde kendi güvenliklerini sağlayarak bu gecenin bitmesini bekliyor. Bir diğer grup ise arınma adına vahşi cinayetler işlemek ve yakıp – yıkmak için sokaklara dökülüyor.

 

 

Arınma Gecesi Filmi – The Purge

Serinin ilk filmi 2013 yılında vizyona girmiş ve odağına Sandin ailesinin uğradığı saldırıyı ele alarak başlamıştı. Başrollerde Ethan Hawke ve Lena Headley’i izlemiştik.

 

 

Arınma Gecesi: Anarşi Filmi – The Purge: Anarchy

Arınma Gecesi filminin başarısı üzerine arayı açmadan hemen bir yıl sonra izlediğimiz film daha olgun ve tamamlayıcı bir senaryo ile karşımıza çıkmıştı.

İlk filmde üstü kapalı geçilen ancak işin özünü oluşturan “şiddetin, işsizliğin ve yoksulluğun önüne geçmek için” bu gecenin bir çözüm olarak bulunduğunu öğrenmiştik. Yönetmen de bizler gibi düşünmüş ki ikinci filmi bu yapı üzerinden şekillendirmişti. Merak ettiğimiz sokakları görmüş, vahşetin boyutuna farklı karakterlerin gözünden dahil olmuştuk. Başrollerde ise Frank Grillo, Carmen Ejogo, Zach Gilford’ı izlemiştik.

 

2022 yılında başlayan bu olayların belki finali niteliğinde olacak bu üçüncü film için beklentim büyüktü.

 

purge-3

 

Arınma Gecesi: Seçim Yılı Filmi – The Purge: Election Day – The Purge 3

İki yıllık bir aradan sonra vizyona giren serinin üçüncü filmi anarşi dolu arınma gecesinin çemberini genişletiyor ve sokaklardan daha büyük topluluklara uzanan ve konunun özünü oluşturan gerçekleri irdeliyor.

 

purge-3-1

Arınma Gecesi: Seçim Yılı Filmi Konusu

Arınma gecesine iki gün kala tüm hazırlıklara başlanmıştır. Sadece halk değil, diğer ülkedekiler de arınma gecesine katılmak için Amerika’ya gelmeye başlar. Bu geceyi başlatan yaşlı ve zengin Amerika’lılardan oluşan bir grup ile tanışırız. Amerika Başkanı da bu grup üyelerinden biridir ve yaklaşan seçimlerde en büyük rakibi Senatör Charlie Roan’dir.

Senatör Roan, yıllar önce gerçekleşen bir arınma gecesinde tüm ailesini kaybetmiş ve hayatta kalmış biridir. Bu anarşiyi yaşamış biri olarak göreve geldiğinde arınma gecesini kaldıracağını söyler. Roan’ın güvenlik şefi ise, ilk filmden hatırladığımız Leo Barnes’tan başkası değildir.

Arınma Gecesi hem turizm ile dış dünya açılmış, hem sokaktaki toplulukların büyüdüğü hem de yaklaşan seçimler sebebiyle çemberi iyice genişletilmiş olarak başlamaya hazırdır. Siren sesi duyulur ve vahşet dolu saatler başlar.

 

Purge, The, Election Year (2016)

 

Arınma Gecesi: Seçim Yılı Filmi Oyuncuları

Her yeni filmde daha sağlam bir senaryo, oyunculuk ve yönetimle karşılaşmamızda en büyük rol, kuşkusuz James DeMonaco’ya ait. İkinci filmde kadroya dahil olan Leo Barnes rolüyle Frank Grillo yine çok başarılı. Senatör Roan rolüyle izlediğimiz Elizabeth Mitchell hikayeyi sürüklüyor. Edwin Hodge, Betty Gabriel, Kyle Secor, JJ Soria ve Mykelti Williamson yan rollerde etkileyici bir oyunculuk sergiliyorlar.

Arınma Gecesi: Seçim Yılı Filmi, öykünün geride kalmış konularını bir bir toparlıyor. Anarşiyi; aile – sokaklar – küçük gruplar boyutunu, karşıt güçler, siyaset ve geri planda yaşananları da dahil ediyor.

Genel olarak ise korkudan çok aksiyon sahnelerinin göze çarptığını belirtmekte fayda var. Bu açıkçası beni rahatsız etmedi. Tempolu sahneler ve yüksek gerilim sebebiyle keyifle izlediğim, beklentilerimi karşılayan bir film izledim.

Serinin yeni filmlerinin bir öncekilerden daha iyi ve tamamlayıcı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hala izlemeyen var ise ilkinden başlamalı.

 

Arınma Gecesi: Seçim Yılı Filmi Fragmanı

 

 

Şimdiden hepinize keyifli seyirler.

 

Arınma Gecesi Seçim Yılı Filmi Yapım Notları

Tür: Gerilim

Oyuncular: Frank Grillo, Edwin Hodge, Betty Gabriel, Kyle Secor,

JJ Soria, Mykelti Williamson, Elizabeth Mitchell

Yazan ve Yöneten:   James DeMonaco

Yapımcılar: Jason Blum, Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller, Sébastien Kurt Lemercier

Sorumlu Yapımcılar: Jeanette Volturno-Brill, Luc Etienne

Tüm dünyada 200 milyon dolar gişe hasılatı yaparak beklenmedik bir başarı elde eden, Universal Pictures’ın Arınma Gecesi serisi üçüncü filmi “ARINMA GECESİ SEÇİM YILI” ile devam ediyor. Filmde, Amerika’nın Yeni Kurucuları tarafından her yıl hayata  geçirilen 12 saatlik anarşinin dehşet verici yeni bölümü gözler önüne seriliyor.

DeMonaco ile yeniden birlikte çalışan yapımcılar: Blumhouse Productions’dan Jason Blum (Paranormal Activity, Insidious ve Sinister serileri), Platinum Dunes ortakları Michael Bay, Brad Fuller ve Andrew Form (Teenage Mutant Ninja TurtlesThe Texas Chainsaw Massacre, Ouija) ile birlikte Sébastien K. Lemercier (Assault on Precinct 13Four Lovers).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir