Brexit Sonrası İngiltere’ye Nasıl Gideceğiz?

Brexit Sonrası İngiltere’ye Nasıl Gideceğiz? İngiltere’de oturum iznini nasıl alacağız? Binlerce Türk vatandaşını da ilgilendiren son dönem gelişmeler yazımda.

Brexit Sonrası İngiltere’ye nasıl gideceğimiz hem bir merak hem de endişe konusu. Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de bulunan binlerce Türk vatandaşını da ilgilendiren son dönem gelişmeleri yazımda bulabilirsiniz.

Brexit için geçtiğimiz yıl yapılan referandumda halkın %51’i Avrupa Birliğinden ayrılma yönünde oy kullanmıştı. Avrupa Birliği’nden çıkış anlamına gelen Brexit kararı sonrasında ülkede yaşayan veya yaşamayı planlayanları da etkileyen bir dizi kararlar alınmıştı.

Brexit kararı sonrası süreçle ilgili aşağıdaki gelişmeler yaşandı.

  • 6 Mart 2018 tarihi itibariyle İngiltere İçişleri Bakanlığı Ankara Anlaşması vizesi (ECAA Business “İş Kurma” ve Worker “işçi”) ile süresiz oturuma başvuru hakkını (Indefinite Leave to Remain) askıya almış ve bununla ilgili yeni bir düzenleme getirileceği duyuruldu.
  • 15 Haziran 2018 tarihinde bu açıklama geldi ve “statement of changes” diye bilinen göçmenlik kurallarında yapılan değişiklik yayınlandı. Bu düzenlemede süresiz oturum başvuruları tekrar yürürlülüğe sokulduğu ancak bazı kritik değişiklikler ve şartlar aranacağı belirtildi.
  • İngiltere İçişleri Bakanlığı  6 Temmuz 2018’de bu değişikliklerin nasıl uygulanacağı hakkında bir bildiri yayınladı. Yeni düzenlemeye göre, asıl başvuru sahibi ve ona bağlı eş ve çocukların da bu şartları sağlamaları ve bu şartları sağladıklarında bireysel olarak başvuru yapmaları gerekiyor.
  • İngiltere Başbakanı Theresa May ve kabine üyeleri Brexit tasarısı üzerine 15 Kasım 2018’de bir toplantı yaptı. İngiltere 29 Mart 2019 da Avrupa Birliğinden ayrılacak olan İngiltere Brexit taslağını onayladı.

Yayınlanan güncel bildiriye göre;

  1. Süresiz oturuma başvuru süresi 5 yıl olarak açıklandı.
  2. Bu 5 yıllık süre içerisinde her yıl için en az 180 gün Birleşik Krallık’ta bilfiil yaşama şartı aranıyor.
  3. Bununla birlikte 18 yaşını geçmiş olan her hak sahibi, vatandaşlık sınavı olarak bilinen “Life in the UK” sınavını geçmek zorunda.
  4. 18 yaşını geçen her hak sahibi, B1 seviyesinde İngilizce dil sınavını geçmek zorunda.
  5. Hak kazanmış başvuru sahibi, eşi ve 18 yaşından büyük çocukları, başvuru ücreti (Güncel başvuru ücreti kişi başı £2,389 olarak açıklandı) ödemek durumunda.

Halen Ankara Antlaşması vizesi ile 4 yılını doldurmuş ancak henüz süresiz oturum başvurusu yapmamış olanlar da yeni getirilen şartları sağlamak zorunda.

 

Ankara Antlaşması Nedir? 

Ankara Antlaşması, 1963 yılında dönemin ortak pazarına mensup Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında Ankara’da imzalanan ve taraf ülkelere imza tarihinde var olan kanun, yönetmelik ve uygulamaların ilerleyen yıllarda anlaşmaya imza atan ülkelerin vatandaşları için geçerli olmasını öngören bir antlaşma. Bu antlaşma çerçevesinde şekillenen ECAA ya da Ankara Anlaşması Vizesi, Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması bulunan ülkelerin vatandaşlarına İngiltere Birleşik Krallığı’nda kendi işini kurma ve İngiltere’de yerleşik yaşama hakkı sağlayan bir vize tipi.

Bu beklenmedik durum 4 yıl sonunda süresiz oturum hakkı bekleyen insanların karşılarına yeni kurallar, ve yeni sorunlar çıkarıyor.. Vatandas.uk sitesindeki bilgilere göre bu durumdakilerin yeni kararlara itiraz etme hakkı bulunuyor.

 

Brexit Sonrası İngiltere’ye Nasıl Gideceğiz?

Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de bulunan Türk vatandaşlarının bu durumdan nasıl etkileneceği konusunda, Lexlegal İmmigration bünyesinde hizmet veren göçmenlik hukuku uzmanı Mehmet Polat şunları söylüyor.

“Brexit sonrası Avrupa ile Türkiye arasında yapılan Ankara Anlaşması hükümleri İngiltere tarafından geçersiz sayılabilir. Bu durumda Türk vatandaşlarının yatırımcı veya temsilci vizelerine yönelmesi muhtemel olacaktır. Mevcut durumda Ankara Anlaşması vizesi ile Birleşik Krallık’ta bulunan vatandaşların ise hakları geçerliliğini korumaya devam edecektir.”

Brexit Sonrası İngiltere’ye nasıl gideceğimiz hakkında daha fazla bilgiye buradan İngiltere Oturum İzni ulaşabilirsiniz.

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir