Canlı Etkinlikler Aracılığıyla Markanızı Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

Canlı Etkinlikler aracılığıyla markanızı pazarlamaya ne dersiniz?

Canlı etkinlikler aracılığıyla markanızı başarılı bir şekilde pazarlamak için uygulayacağınız adımlar yazımda. 

Canlı Etkinlikler Aracılığıyla Markanızı Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

Birkaç pazarlama aracı, müşterilerin ve potansiyel müşterilerin bir ürüne dokunması, denemesi ya da ürünle başka etkileşimler kurması gibi eşsiz fırsatlar sunar.

Etkinlikler, benzer düşünen bireylerle ilişki ve topluluk oluşturmaya yardımcı olur ve markaların çevre ve mesajlaşma üzerinde tam kontrol sahibi oldukları bir alan yaratır.

 

Canlı Etkinlikler Aracılığıyla Markanızı Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

Canlı Etkinlikler Aracılığıyla Markanızı Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

 

Canlı etkinlikler aracılığıyla markanızı başarılı bir şekilde pazarlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Açık, ölçülebilir hedefler belirleyin.

Bunun ne sıklıkta meydana geldiği şaşırtıcıdır, ancak etkinlik hedeflerini düzgün bir biçimde ifade etmeden, etkinliğinizin başarılı olup olmadığını nasıl bileceksiniz? Bununla ilgili sorun yaşıyorsanız şu perspektifi göz önünde bulundurun: Kişilerin olay sonrası ne tür eylemlerde bulunmasını istiyorsunuz? Hangi koşullar veya sonuçlar, tekrardan bir etkinliğe ev sahipliği yapmak istememenize sebep olurdu? Hangi sonuçlar tekrar ev sahipliği yapmanızı sağlardı? Veya katılımcıların etkinlikten sonra markanız hakkında ne düşünmesini istersiniz? Ve eğer bu olsaydı, mevcut algıdan farkı ne olurdu?

 

Davetlilerin paylaşacakları basit bir hikaye hazırlayın.

Katılımcıların etkinliğinizi terk ettikten sonra markanız hakkında ne söylemelerini istediğinizi düşünün. Metninizin şu özellikleri taşıdığına emin olun: kısa, anlaşılması kolay ve çekici. Etkinliğin her öğesi bu mesajı destekleyecek şekilde tasarlanmalıdır. Hedef, yalnızca katılımcıların hikayenizi anlamaları değil, aynı zamanda bu hikayeyi diğerleriyle kolayca paylaşmalarını sağlamaktır. Aynı şekilde, hikayenizi güçlendirmeyen ucuz marka eşantiyonları gibi şeylerden kaçının ve davetlilerin kafasını karıştırmayın.

Etkinliği hem içerideki hem de dışarıdaki izleyiciler için tasarlayın.

Ürün lansmanınızda içeride 50 kişi olacaksa, belki binlerce kişi de Snapchat, Scope, Twitter, Facebook, Instagram vb. sosyal paylaşım siteleri yoluyla etkinliğinize katılacaktır. Çoğu etkinlik organizatörü sadece içerideki 500 kişiye odaklanır ama zeki plancılar etkinliği paylaşıma uygun hale getirerek dışarıdaki kitlenin etkinlikle nasıl etkileşime gireceğini düşünmeye de ayrıca enerji harcarlar.

 

Mekan harcamaları için pazarlık yapın.

Çoğu etkinlik için en büyük gider, yiyecek ve içecek servisi olan mekanlardır. Bu yüzden akıllıca bir seçim yapmak ve pazarlık etmek gerekir. Bazı mekanlar sizden görsel- işitsel şirketler gibi kurum içi tedarikçileri kullanmanızı şart koşar. Üstelik bunlar için mekana %30 ile %50 arasında komisyon ödemeniz gerekir. Bu rekabete açık olmayan bir teklifle birleşince, bütçenizi gereksiz yere artırabilir. Çözüm, mekanınızı A yerine B mekanına taşıdığınızda oluşacak bütün masrafları göz önünde bulundurmaktır. Bu, etkinliğinizle ilgili tüm masrafları içermelidir. Kapalı mekanlarda aydınlatma, ses ve yansıtıcı cihazları genellikle zaten bulunur ve bunlar dikkate alınmalıdır.

 

Canlı Etkinlikler Aracılığıyla Markanızı Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

Canlı Etkinlikler Aracılığıyla Markanızı Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

 

Oturma planını dengeli bir şekilde hazırlayın.

Etkinliğinizde isteyeceğiniz en son şey, şirketinizdeki tüm personelin birlikte takılmasıdır. Bu kişiler markanızın elçileridir ve katılımcılarla temasa geçmeli, sunumları kolaylaştırmalı, geri bildirim istemeli ve davetlilerle birebir ilişki kurmalıdır.

 

Etkinlik sonrası iletişim için hazırlanın.

Organizatörler çoğu zaman etkinlik bittiğinde kendi işlerinin de bittiğini düşünürler. Oysa yapmaları gereken şey konukların markayla halihazırda kurdukları iletişimi güçlendirmektir. Eğer bu doğru yapılırsa katılımcılarla olan duygusal bağ ve ilişki de gelişir. Bu insanlarla süre giden bir diyaloğu başlatmak için etkinlik sonrasındaki sıcak atmosferi kullanın ve onların markanıza biraz daha yaklaşmasını sağlayın.

 

Etkinlik sezonun açılmasına günler kala, etkinlik pazarlaması hakkında merak edilenleri, trendleri, süreç ve etkinlik pazarlaması türlerini detaylandırdığım “Tüm Yönleriyle Etkinlik Pazarlaması” başlıklı yazımı da okumanızı öneririm.

 

Tüm Yönleriyle Etkinlik Pazarlaması

 

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir