Zuckerberg’den Cambridge Analytica Konusunda Açıklama Geldi

Cambridge Analytica 2016 yılı başkanlık seçiminde birçok cumhuriyetçi adaya danışmanlık yapmıştı. Yaşanan son gelişmelerden sonra Mark Zuckerberg’den cılız bir açıklama geldi.

50 milyon kişinin özel/gizli datalarını çeşitli yöntemlerle facebook uzerinden toplayıp, son Amerikan seçimlerinde Donald Trump’ın kazanması için kullandığı iddiasıyla sorgu altında olan Cambridge Analytica bir süredir gündemin merkezinde. Bu çalışmalardan etkilenen diğer bir seçim ise Brexit kampanyası.

Guardian ve The New York Times gazeteleri tarafından ele alınan bu haber tüm dünyada merak konusu. Haber, veri ihlali ve kişisel verilerin kullanım alanları konusunu gündemin merkezine yerleştirdi.

Facebook’un büyümesinin en önemli sebeplerinden biri, dışarıdan geliştirilen uygulamalara tanıdığı (API) erişim genişliği. Kullanıcı verilerinin suistimali hem kullanıcı tarafında protestolara yol açarken Facebook için de kan kaybını başlattı. WhatsApp’ i 16 milyar dolara Facebook’a satan Brian Acton’da #deletefacebook hareketine katıldı.

 

Facebook’un güvenlikten sorumlu direktörü Alex Stamos istifa edeceğini açıklarken, İngiltere ve Avrupa Birliği Parlamentoları Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i ifade vermeye çağırdı. Facebook’un son iki günde kaybettiği değer 50 Milyar dolar olarak belirlendi.

Tüm bunlar yaşanırken Mark Zuckerberg, dün akşam saatlerinde platformun geleceği ile ilgili atılacak bazı önemli adımları duyurdu.

Mark Zuckerberg’in Cambridge Analytica konusunda yaptığı duyurunun kısa bir özeti şöyle:

1.Platformun gözden geçirilmesi. 2014’te platformu değiştirmemizden önce, büyük miktarda bilgiye erişimi olan tüm uygulamaları, veri erişimini azaltmak amacıyla inceleyeceğiz ve şüpheli aktivitelerde bulunmuş her uygulamayla ilgili kapsamlı bir denetleme yapacağız. Kişisel olarak tanımlanabilir bilgiyi kötüye kullanan geliştiriciler tespit etmemiz durumunda bu geliştiricileri platformdan yasaklayacağız.

2.İnsanları kötüye kullanım hakkında bilgilendirme. Verilerini kötüye kullanmış bir uygulamadan etkilenen insanları bilgilendireceğiz. Bu, insanların “thisisyourdigitallife” aracılığı ile verilerine ulaşılıp ulaşılmadığını öğrenebilmelerini sağlayan bir yöntemin geliştirilmesini de içeriyor. Önümüzdeki süreçte, verilerin kötüye kullanımı nedeniyle bir uygulamayı kaldırırsak, o uygulamayı kullanmış herkese bilgi vereceğiz.

3.Kullanılmayan uygulamalar için erişimi kapatma. Eğer kişi bir uygulamayı son üç ay içinde kullanmadıysa, o uygulamanın kişinin bilgilerine erişimini engelleyeceğiz.

4.Facebook ile Giriş verilerinin kısıtlanması. Giriş Yap’ı değiştiriyoruz. Böylece, bir sonraki versiyonunda, uygulama incelemesi (app review) gerekmeksizin bir uygulamanın erişim talep edebileceği verileri sadece isim, profil resmi ve e-posta adresini kapsayacak şekilde kısıtlayacağız. Bunun dışındaki herhangi bir bilgiyi talep etmek için bizim onayımız gerekecek.

5.İnsanları kullandıkları uygulamaları yönetmek konusunda teşvik etme. İnsanlara hesaplarının hangi uygulamalar ile bağlantıda olduğunu ve bu uygulamalara hangi verilerini kullanma izni verdiklerinin kontrolünü halihazırda insanlara gösteriyoruz. Artık bu seçimleri çok daha belirgin ve kolay yönetilebilir hale getireceğiz.

6.Zayıf noktaları bulan kişilerin ödüllendirilmesi. Facebook’un Bug Ödül Programını, insanların uygulama geliştiricilerin de verileri kötüye kullanımı tespit etmeleri halinde Facebook’a rapor edebilmelerini sağlayacak şekilde genişleteceğiz.

 

Olayın vehameti ve Cambridge Analytica’nın toplamda verdiği zarar çok büyük. Facebook, ABD başkanlık seçimlerinde Rusya’nın seçmenleri etkilemek için Trump’ın rakibi hakkında karalayıcı ve yalan haberleri Facebook sayfasından “reklam” adı altında paylaştığını kabul etti.

Mark Zuckerberg ise elindeki yapay zekayı kullanarak kendi ülkesine ihanet etmekle suçlanıyor.

 

Konuyu özetleyen flood’u okumanızı öneririm.

 

Daha fazla okuma yapmak isterseniz Cambridge Analytica olayını geniş olarak ele alan yazıyı da okumanızı öneririm.

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Facebook Hizmet Koşullarını ve Veri Politikalarını Güncelliyor - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir