Çok Hoşunuza Gidecek iOS 10 Özellikleri

iOS 10 güncellemesi cihazlarımıza düştüğünden beri batarya süreleri konusunda farklı sesler çıkmaya başladı. Isınmaya sebep olduğu, cihazların ışık hızında açıldığı yine çok konuşulanlar arasında. Benim açımdan bu güncelleme ile cihazımda bir android havasının estiğini söylemek mümkün. Kişiselleştirebileceğiniz özellikler ve cihazda kullanılmadığı halde bir yük olarak tutulan uygulamalardan kurtulabilmek uzun süredir beklediğim özelliklerin başındaydı. Yazımda ilk deneyim sonrası hoşuma giden iOS 10 özelliklerini bulabilirsiniz.

Her güncelleme sonrası yaşadığımız heyecan sürüyor. Hatırlayacağınız üzere Apple Sonbahar Etkinliğini size canlı bloglayarak aktarmaya çalışmıştım. iOS 10, etkinliğin en çok merakla beklenen yeniliklerinden biriydi. Şimdiye dek keşfettiğim ve hoşuma giden iOS 10 özelliklerini sizin için derledim.

 

2015in_en_iyi_uygulamalari

 

iOS 10’un Faydalı Özellikleri 

Sonunda iOS üzerinde gelen önceden tanımlı uygulamaları kaldırabilme özelliği geldi. Bu hemen hepimizin şikayet ettiği bir durumdu.

 

Kelimeleri emojilere çevirme özelliği çok pratik. Bunun için kelimeyi seçip, emoji kütüphanesinden bir emoji tanımlayabiliyorsunuz. Emojiler günlük hayatımıza iyice yerleşti, yeni sürüm ile yerini iyice sağlamlaştırdı. Örneğin kitap için 📚  bu emojiyi tanımlayarak ilk çeviriminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Artık SMS ile farklı ve eğlenceli sticker yollama şansımız var. Bunun için iMessage’ı aktif etmeniz yeterli ve kullanımı oldukça eğlenceli. Görüldü özelliği ve arka planda kullanabileceğimiz efektler de oldukça faydalı.

 

Gözleri bozuk olanlar için dev hizmet. Büyüteç aracı ile artık her şeyi büyütebiliyoruz. iOS’un erişilebilirlik menüsünde yer alan büyüteç seçeneğini açarak telefonunuzun kamerasının gördüğü her şeyi büyütebilirsiniz.

 

Yeni kilit ve klavye sesleri hayırlı olsun. iOS 10 ile monotonluğa son veriyoruz. Fark yaratan bu özellik kimilerince fazla gürültülü bulundu ama ben sevdim. Bu arada bildirim sesi sorunu yaşıyorsanız telefonunuzu açıp – kapattığınızda bu sorun çözülüyor.

 

Web link’lerini paylaşmak daha kolay hale geldi. Bulunduğunuz web sitesine uzun süre dokunduğunuzda çıkan menü üzerinden sayfaları uygulama ve sosyal medya üzerinde hazılı şekilde paylaşabiliyorsunuz.

 

Müzik önizlemelerini mesaj üzerinden gönderebiliyoruz. Örneğin arkadaşınıza bir şarkı veya şarkıcı önermek istiyorsanız, Apple Music üzerinden ilgili içeriğin önizlemesini mesaj olarak kendisine gönderebilirsiniz.

 

Telefonumuzun kamerasına ulaşmak kolaylaştı. Ana ekranınızı sola doğru kaydırdığınızda kameranız açık şekilde sizi bekliyor.

 

Dinlediğimiz müzik artık kesintisiz. Nihayet, müzik dinlerken kamera uygulamasını açıp – kullanabiliyoruz.

 

Touch ID iki kat hızlandı, artık daha pratik şekilde açılıyor. Ekran kilidini açmak için “Home” tuşuna iki defa basmak istemiyorsanız “Genel-Erişilebilirlik” ayarları üzerinden “Haketeki Azalt” seçeneğini “Açık” yapabilirsiniz.

 

Geçiş animasyonları ise hızlanmış, bu telefonlarımızın da hızlandığı algısını yaratıyor.

 

Aşağıda Sevgili Mert Kuşkapan’ın hazırladığu iOS 10 eleştiri videosu var. İzlemenizi öneririm 🙂

 

 

 

Benim en çok sevdiğim özellikler şimdilik bunlar, peki ya sizin favorileriniz hangileri? Paylaşırsanız sevinirim…

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

  2Yorum

  1. Avatar Mert Kuşkapan   •  

    Teşekkür ederim Funda Ablacığım 🙂 Ben henüz IOS10’a geçmedim. Geçmem de . Biraz vakit geçmesi gerek. Bu gün WhatsApp IOS10 destekli güncelleme yolladı.

  2. Avatar Eren CAN   •  

    Ben güncellemeyi çıktığı gün gece 1 gibi yüklemiştim. Yüklemeden önce haber sitelerinden bazı cihazlarda yükleme sorunu oluştuğunu okumuştum buna rağmen güncelledim. iOS 10’u genel anlamda beğendim güzel özellikler gelmiş ama tek beğenmedim kilit sesi eskisi çok daha iyiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir