Display Turkey 2015’in Ardından

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Display Turkey 2015’de neler konuşuldu neler…

Yayıncılık hayatındaki yenilikler, ölçümleme teknikleri, yaşanan zorluklar ve başarı hikayelerinin anlatıldığı etkinlikte ben de vardım.

Etkinlikte aldığım notları sizin için derledim.

Vitringez’in davetlisi olarak katıldığım etkinlik, dün Tekfen Towers’da yapıldı.

Etkinlik Displayturkey.com Kurucusu Özgür Ekinci’nin konuşması ile başladı.

 

DisplayTurkey2015_1

 

Milliyet.com.tr’den Savaş Yılmazer ve Yakup Erdoğan’ın Google Ad Exchange kullanımı ile ilgili verdiği bilgiler ve yayıncılık sektöründeki gelişmelerin konuşulduğu bölümün ardından sahneye haberler.com Reklam Direktörü Esra Şimşek geldi.

 

DisplayTurkey2015_2

 

Şimşek, Adserver kullanmanın faydalarına değindiği konuşmasında, örnek uygulama tekniklerine de yer verdi. Adserver kullanmanın avantajlı ve zorunlu kazanç artışı ile birlikte istihdam sağladığına dikkat çeken Şimşek, satışçıların hangi bütçe yüksek ise ona yöneldiğini, ancak bunun yanlış olduğunu ifade etti.

 

Türkiye’de Para Kazanmak” konulu panelin konuşmacıları is Ahmet Kırtok, Caner Bayraktar ve Yılmaz Avcı idi. Türkiye’de yayıncılık yaparak para kazanmanın zorlukları, rekabet koşulları ve yurt dışı ile karşılaştırılması konusunda yaşanan örnekleri kendilerinden dinledik.

 

 

Ardından sahneye gelen Reklam5 Dijital Kurucusu Mete Güleç, bugünün ve yarının reklam formatlarını ve boyutlarını, bir reklam veren bakışıyla değerlendirdi ve büyüyen reklam boyutlarını ve reklam verenlerin tercih ettiği boyutları örneklerle anlattı ve bu konuda yapılması gerekenleri özetledi.

 

DisplayTurkey2015_3

 

Google Ürün Geliştirme Müdürü Alexander Bregman ise canlı yayın üzerinden etkinliğe katıldı ve Google Gazetelik uygulaması hakkında bilgi verdi. Google Gazetelik, tüm haber siteleri ve dergilerle ilgili bilgiyi Android tablet veya telefon üzerinden takip etmeyi sağlayan uygulama. Uygulama üzerinden ücretli veya ücretsiz onlarca yayın takip edilebiliyor.

 

Yeniden Hedefleme Kampanyaları ve Yayıncılığa Etkisi” panelinin konuşmacıları, Doğuş Yıldırım, Gözde Alemli ve Okay Tuğ idi.

 

DisplayTurkey2015_5

 

Panelistlerin kendi ölçümleme sistemleri hakkında da bilgi verdiği oturumda, içerik hedeflemesi ve Google AdSense kullanımı konuşuldu. İçerik hedeflemesi yapıldıktan sonra Google AdSense’in kullanıcıyı anlama ve dinleme açısından da kullanılabileceği anlatıldı. Bu konuda algoritmaların doğru kişileri bulma üzerine kurgulandığı ve trafiği net olarak tespit edebilmek için ortalama optimizasyon süresinin 1-2 hafta aralığında olması gerektiği de belirtildi.

 

Doğuş Yıldırım “Reklamın fazlası kullancıya zarar veriyor ve irite ediyor ancak gerekli” dedi.

Hedefleme sonuçları sonrası (yaş ve kuşak) gruplara göre bir envanter çıkarılarak ilerlenmesi başarıyı getiriyor ve yol gösterici oluyor.

 

DisplayTurkey2015_6

 

Google Stratejik İşbirliği Yöneticisi Elif Akay ise “Neden AdSense?” konulu sunumunda kulanıcıların çevirimiçi sürelerini, şu an bulunduğu durumu ve gelecek beklentilerini anlattı.

 

Kullanıcı açısından,

Güncel içerik, ilgili reklam ve zengin deneyimin öne çıktığını.

Yayıncı açısından,

Gelir yaratma, verimlilik ve kolay ölçümlemenin önemsendiğini.

Reklam veren açısında ise,

Yüksek erişim, doğru hedefleme ve uygun maliyetle birlikte kolay ölçümleme.

AdSense’in ilgili reklam göstermede “Hedefleme” başlıklarına gelince;

1.   İçeriğe Dayalı Hedefleme : Googlebot sayfayı tarayarak, anahtar kelimeleri analiz ediyor.

2.   Yerleşim Hedefleme : Reklam veren istediği bir sitede belli bir reklam yerleştirmesi seçiyor.

3.   İlgili Alana Dayalı Hedefleme : Kullanıcının ilgi alanına, demografik özelliklerine ve geçmiş etkileşimine göre hedefleme seçiliyor.

4.   Dil Hedefleme : Kullanıcı tarayıcısındaki dil görüntüleme ve geçmişine göre hedefleme seçiliyor.

Web sitenizden 3 türlü para kazanabilirsiniz ama bu uğurda tüm yollar kullancıya çıkıyor.

Kullanıcı – Yayıncı – Reklam veren üçgeninde beklentiler farklı ancak Google bu beklentileri karşılayan ürün ve çözümleri sunuyor. AdSense ise yayıncıların verimlilik ve gelir beklentilerini karşılamakla kalmıyor, ek faydaları da beraberinde getiriyor.

 

DisplayTurkey2015_7

 

Türkiye’de Video Reklamcılığı” panelinin konuşmacıları ise Bora Turan ve Evren Ünal idi.

Evren Ünal Fox TV için izlenme oranlarının ilk sırada canlı sonrasında ise yayından itibaren ilk 12 Saat içerisinde olduğunu açıkladı ve hem televizyondan hem de internet üzerinden yaptıkları yayınların izlenme oranlarının birbirini olumsuz etkilemediğini belirtti.

 

Eglencefabrikasi.com kurucusu Bora Turan ise; müzik, video, film içeriklerine ortak bir kaynak yapıp – dijital dağıtımını üstlendiklerini söyledi. Üretenin, üretiminin dağıtımını yapabildiği ve ölçümleyebildiği bir ortam sundukları belirtti.

Video paylaşımında dikkat edilmesi gerekenler ise;

Kanal optimizasyonu ve yönetimi

Video optimizasyonu ve yönetimi

İçeriğin doğru insana ulaşması

İçeriğin stratjik olarak konumlandırılması.

Bu konuda google’ın stratejisi ucuz ve tekrarlanabilir içerik üretmek iken,

Youtube’un stratejisi ise, içeriği ve kurgusu sağlam içerik yönetmek yönünde.

Youtube’da izlenme sayısından çok izlenme süresi önemli. Gelir getiren yanı videoların izlenme süresi ile ilgili.

DisplayTurkey2015_8

Panelin ardından Özgür EkinciAdSense Yönetiminde Yapılması Gerekenler”i anlattı ve ipuçlarından bahsetti.

  • AdSense’de geliri nereden kazanacağınız önemli, doğru konumlandırma mı yapıyorsunuz, hesap yönetimi bunu öğrenmekten geçiyor.
  • Hangi reklam alanlarınızın, hangi sayfalarınızın, hangi trafik kaynağının daha çok gelir ürettiğine dikkat edin.
  • Mobil mi? Desktop’mı yerleşimlerinizi doğru yapın.
  • Analitik verileri kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Bu aksiyon almanızı kolaylaştırır.
  • Boyut konusunda 336 * 280’i tercih edin.
  • Farklı reklam envanterlerini, farklı isimlendirin ki optimize edilebilsin.
  • Sayfalar arasındaki hiyerarşik yapıya dikkat edip kod oluşturarak isimlendirin. Böylece sayfa bazlı performansınızı görebilirsiniz.

 

DisplayTurkey2015_9

 

Son izlediğim panel ise “İçerik ve Sayfa Yönetiminde Doğrular” oldu. f5haber.com’dan Mehmet Sait Bilgin ve Vitringez Ceo’su Natali Yeşilbahar konuşmacıydı.

Natali konuşmasının başında benden ve arkadaşım Yeşim Mutlu’dan övgüyle bahsetti ve üretilen içeriğin güncel ve güvenilir olması gerektiğine dikkat çekti. Hem markalar hem de kullanıcılara büyük kolaylık ve çeşitlilik sunan Vitringez.com’un içerik paylaşımında tüm tekniklerin uygulandığını ve kullanılabilirliğin öne çıktığını anlattı.

Vitringez Blog ile son trendleri, stil önerilerini ve en son moda haberleri takip etmeyi kolaylaştırdıklarını ve Vitringez.com’un pratik kullanımıyla da internet alışverişlerinde alışkanlıkları değiştirdiğini vurguladı.

Sistemlerini sürekli güncel tuttuklarını belirten Natali, Vitringez Düğün bölümünü açtıklarını ve büyük ilgi gördüklerini de belirtti.

 

Etkinlikte dinleme fırsatı bulamadığım aşağıdaki konuşmacılar da yer aldı.

Türkiye’de Oyun Reklamcılığı & Zeynep Taptık Bilgen

Etkili Trafik Elde Etme ve Gelire Dönüştürebilme & Kadir Çelik 

Yayıncılığın ve Sektörün Geleceği & Cüneyt Unar

 

 

DisplayTurkey2015

 

Etkinlik deyim yerindeyse tıklım tıklımdı. Blog yazarları olarak bizler de yayıncılığın önemli bir parçasıyız. Ölçümleme yayıncılığın her alanında yol gösterici ve çok önemli. Reklam konusunda tavrımı biliyorsunuz, reklam vermiyorum ancak ölçümlemeyi ihmal etmiyor ve bir yol haritası olarak kullanıyorum. Etkinlikte doğal olarak Google’ın ölçümleme hizmetlerinden bahsettik, bu konuda mevcut çalışmaları ve deneyimleri görmek heyecan verici oldu. Bir parçası olduğumuz İnternet dünyasında yayıncılar ve reklam verenler ekseninde olan biteni izlemek, büyük haritayı görmek açısından öğreticiydi. Bu aşamada bizlere düşen, algoritmalardan şaşmamak, reklam yapacaksak hedeflemeyi atlamamak ve analiz etmeyi çok daha fazla önemsemek.

Hem etkinlikte gördüğüm hem de çevremde mevcut çalışmaları izlediğim kadarıyla hedefleme yapılmadan verilen reklam bütçesi çöpe atılıyor ve hedefleme sonrası analiz yaparak ilerlemezseniz başarılı bir sonuç elde edemiyorsunuz.

 

DisplayTurkey2015_

 

Etkinliğe dair paylaşımlarımızı #DisplayTurkey2015 hashtagi ile yaptık. Davet için Vitringez.com’a teşekkür ediyor, yazımdan fayda görmenizi diliyorum 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir