Yeni E-Ticaret Yasası ve Getirdikleri

1 Mayıs’ta yürürlüğe giren yeni kanunla, firma ve kurumlar tüketicilere izinsiz SMS ve e-posta gönderemeyecek. Yeni kanun ile birlikte bizlere gönderilecek iletilere reddetme, e-posta aboneliğinde çıkma gibi opsiyonların konulmasını zorunlu kılıyor.

30 Nisan’da biz kullanıcılardan onay isteyen markaların bundan sonra izleyeceği stratejiler merak konusu. Yasaya rağmen mesaj, e-posta gönderen firmalar E-Devlet Tüketici bölümünden şikayet edilebiliyor.

 

Yeni düzenleme ile birlikte markaların tüketici haklarına saygı duyması bir zorunluluk haline geliyor. Burada müşteri sadakati sağlamak ve marka bağlılığını arttrırmak konusunda firmalara büyük iş düşüyor. Önlemini alan ve izinli veri tabanı oluşturan markalar için bu fırsata dönüşebilecek bir geçiş süreci. Getirilen düzenleme her ne kadar tüketicileri koruyor gibi görünse bile, markalar için de faydalı olacak. Ürünlerin tedariği, sunumu, satış yapılan web sitesinin işlevselliği ve güvenli ödeme sistemlerine yer verilmesi ile birlikte kampanya ve yarışma gibi pazarlama çalışmalarının tüketiciyi odağına alarak düzenlenmesi konusunda hem yenilik hem de özel çözümler sunması açısından önemli bir hale gelecek.

 

Ticari faaliyetlerini sürdüren markalar, şimdiye dek topladıkları ve toplayacakları verileri sağlıklı bir şekilde işleyerek ve gizliliğini – güvenliğini koruyup daha kapsamlı bir fayda sağlamaları mümkün. Böylelikle doğru hedef kitlesine erişerek, nitelikli ve sadık müşteri kitlesi oluşturup satışlarını arttırabilirler.

 

e-ticaret_yasasi1

 

Spam’e devam eden firmaları kampanya başına 10 Bin TL. den – 50 Bin TL.’ye uzanan bir cezai yaptırım bekliyor. Gerekli çalışmaları yapmayan firmalar önümüzdeki günlerde çok daha ağır idari ve adli cezalarla karşılaşabilir.

 

Yasalaşma biz tüketiciler için ise spam’den kurtulma konusunda atılmış önemli bir adım. Bundan sonra bize sunulan hizmetin kalitesinde bir artış olacağı ve rahatsız edilmeyeceğimiz düşüncesi mutluluk verici.

 

Spam konusu biz tüketicileri tacize varan boyutta rahatsız ediyordu. Hiç birimizin sevdiği markaların yenilikleri ve kampanyaları hakkında bilgi almak konusunda bir rahatsızlığı olduğunu sanmıyorum. İlgi alanımıza girmeyen ve bazen ek ödeme yaparak bazen telefonlarımızın özellikleri ile engelleyerek kurtulmaya çalıştığımız firmalar, bu yasalaşma sürecinden umarım bir ders çıkarır.

 

e-ticaret_yasasi2

 

Aşağıda Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’la ilgili yapılan önemli değişiklikler bulunuyor.

– Ticari elektronik ileti, alıcıya önceden onay alınmak kaydıyla gönderilebilir.

– Tüketici onay vermiş olsa da gerekçe göstermeksizin ticari ileti almayı reddedebilir.

– Red bildiriminin ardından 3 gün içinde reklam içerikli mesajlar durdurulmalıdır.

– Reklam içerikli SMS almak isteyen tüketici yazılı ya da elektronik iletişimle onay verebilir.

– SMS gönderen işletme, Gümrük Bakanlığı’na 6 ay içinde şikayet edilebilir.

– İşletmelere ihlal halinde 15 bin, ileti göndermeye devam etmeleri halinde 50 bin TL’ye kadar ceza kesilebilir.

– Ticari iletide mutlaka gönderen şirketin adı ve iletişim bilgisi bulunmalıdır.

– İletinin ticari amaç taşıdığı mesaj ya da görüşmenin başında belirtilmelidir.

– Bir şirket aldığı onayı, kendi bayii ve özel yetkili işletmelerinin SMS’leri için de kullanabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir