Eğlenceli Vakit Geçirmenizi Sağlayacak Hobiler

Havalar soğudukça evde geçireceğimiz zamanların süresi uzadı. Belki kitap okumayı ve yazmayı ben gibi seviyorsunuz ama arada renkleri de dahil edeceğiniz ve hobilere de vakit ayırmalısınız.

Sizin için evde ufak bütçeler ayırarak hoş vakit geçirmenizi sağlayacak hobi önerilerini derledim.

Renkli objelere dokunmak ve onlardan bir sonuç ürünü çıkartmak bana hep iyi gelmiştir. Bu sebeple seçtiğim hobi dalları hep renklerle ilgili.

 

mandala_

 

Boyama Kitabı

Yetişkinler için boyama kitapları geçen yıldan beri elden düşmüyor. Hatta Mandala ( Daire veya merkez olarak konumlanan desenler üzerinden gerçekleştirilen boyama ve bu çalışma esnasında yaşanan ruhsal yolculuk.) bir akım haline geldi ve bu konuda ciddi büyüklükte topluluklar oluştu. Benim hobi önerim ise kişisel boyama kitabınızı oluşturmanız yönünde. Bu konuda tek ihtiyacınız bir desen kataloğu ve renkli kalemler. Adeta terapi gibi gelen bu boyama sayfalarını dilerseniz bir kitap haline getirebilir veya çerçeveletip saklayabilirsiniz.

Aşağıda ücretsiz indirebileceğiniz desen sayfaları bulunuyor.

 

Ücretsiz Mandala boyama sayfaları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yetişkinler için boyama sayfaları için aşağıdaki grup isimlerin üzerinde tıklayabilirsiniz.

Terapi – antistres desen sayfaları

Op art desen sayfaları

Çiçek desenli boyama sayfaları

Bu konuyla ilgili toplulukları merak ediyorsanız buraya da bir göz atmanızı öneririm.

 

 

Ebru Sanatı

Evde yapabileceğiniz diğer bir hobi ise geleneksel ebru sanatı. Ufak dokunuşlarla mucizeler yaratabileceğiniz bu renkli dünyanın size maliyeti ise ortalama 44 – 150 TL. arasında değişiyor. Aslında malzemeleri tek tek toplamak daha masraflı, bu sebeple önce bir set almanızı öneririm. Eğer devam etmeyi ve çalışmalarınızı daha da geliştirmeyi düşünürseniz bütçenizi geniş tutabilirsiniz.

Online satın alabileceğiniz ebru setlerinden bazıları ise aşağıda.

Ebru Seti 1

Ebru Seti 2

Ebru Malzemeleri

Ebru Malzemeleri

 

obje_boyama

 

Obje Boyama

Evinizde aklınıza gelebilecek her tür objeyi renklendirebilirsiniz. Bu konuda yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlı. 1-2 tüp boya ile harika dekoratif ürünler elde ederken, atıl durumda olan malzemelerinizi de değerlendirebilirsiniz.

 

Maket 

Günün stresinden uzaklaşmak için maket ve minyatür yapmak da keyifli hobilerin başında geliyor. Bu hobi biraz maliyetli ancak ilk defa yapacaksanız hazır maket kitleri ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ben maket konusunda Caferağa’da bulunan Güven Sanat’ı tercih ediyorum. Dükkanda ufkunuzu açacak yüzlerce maket malzemesi var.

Maket konusunda en büyük sıkıntı bittikten sonra yaptıklarınızı sergilemeniz – korumanızla ilgili oluyor.

Örneklerine bakabileceğiniz diğer bir alternatif ise Maketistan

 

seramik_hamuru

 

 

Seramik hamuru

Seramik hamuru evde kolayca yapıp, boyalarla renklendirebileceğiniz harika bir malzeme. Örneğin ben metal kutuları seramik hamuru ile kaplayıp boyamayı seviyorum. Renklendirme bittiğinde vernikleyerek hoş dekorasyon malzemeleri ortaya çıkarabiliyorsunuz. İşte size basit bir proje, boş bir çay kutusunu kalemliğe dönüştürmekle işe başlayın.

 

Origami

Origami kağıt katlama sanatı ve büyük bir tutku. Tek ihtiyacınız renkli bir kağıt parçası ve nasıl yapacağınızı anlatan bir şema. Origami sabır işi ve konsantrasyonunuzu arttırıyor. Aşağıda kullanabileceğiniz ücretsiz origami şablonları bulunuyor.

 

Eğlenceli origami şablonları

Origami diyagram şablonları

Basit origami şablonları

Origami uygulması

 

 

Etamin Kanaviçe

Benim hiç uygulama kısmına geçemediğim bu hobi pek çok arkadaşımın favorisi. Bu renkli pixel dünyası kafanızı dağıtmak için iyi bir yöntem. Etamin seyrek dokunmuş ve bundan dolayı üzerinde küçük küçük delikler bulunan bir çeşit pamuklu kumaş ve bu sebeple kolay işlenebilen bir zemin oluşturuyor. Kanaviçe ise bildiğim kadarıyla biraz daha zorlayıcı. Her ikisi için de kumaş, renkli iplikler ve işleyeceğiniz bir desene ihtiyacınız var.

 

tas_boyama

 

Taş Boyama

Sahilde topladığımız taşlar oldukça keyifli bir hobiye ortam hazırlıyor. Başlamak için tek ihtiyacınız bir taş, renkli boyalar, ince fırçalar, heves ve eğlenceli bir fikir.

Buradan yapılan yüzlerce örneğe ulaşabilirsiniz.

 

orgu_ormek

 

Örgü Örmek 

Yıllardır bıkmadan örgü örüyorum ve her ne kadar ülkemizde sadece kadınlar tarafından yapılsa bile bu hobinin cinsiyetinin olmadığını savunuyorum. Kış demek benim için şiş ve yünlerime kavuşmak demek. Attığım her ilmekte dış dünyadan biraz uzaklaşıyorum. Ne desen yapmayı biliyorum ne de tekniklerinden anlıyorum sadece dümdüz örüyorum. Hem maliyetsiz hem renkli hem de sonuç ürünü elde edebileceğiniz bir hobi bu. Örgü örerken düşünmeyi, kafamdaki soruları cevaplamayı seviyorum.

 

amigurumi

Amigurumi

Tığ ve şiş ile aranız iyi ise amigurumi’nin renkli dünyasına giriş yapmakta geç kalmayın. Bu içi doldurulmuş oyuncaklarla uğraşmak büyük keyif. Ben bu hobi ile Duygu Bircan sayesinde tanıştım. Kendisi arada amigurumi atölyeleri düzenliyor. Bu hobi ile uğraşmak için elbette yetenek gerekiyor ama isteğiniz varsa neredeyse hiç masrafsız bu eğlenceli dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Aşağıda Amigurumi ile ilgili bir video var.

 

Minik oyuncak figürleri

Ufak bir parça kumaş, düğme ve renkli ipliklerle yapabileceklerinizin sınırı yok.

 

 yastik

 

Dikiş Dikmek

Eşim sayesinde benim bir dikiş makinem oldu ancak henüz kullanmaya fırsat bulamadım. Bu maliyetli ve vakit isteyen bir hobi. Ben bu kış yastık dikerek hem pratik yapmayı hem de biraz kafamı dağıtmayı planlıyorum.

 

mandal

 

Kendin Yap 

Bir mandalla bile yapabileceğiniz onlarca güzel şey var. Yeter ki buna istekli olun…

 

Hepimizin kafasını biraz bilgisayarlardan ve oyunlardan kaldırmaya ihtiyacı var. Renklerle uğraşmak, hem ruhumuza iyi gelecek hem de hoşça vakit geçirmemize fırsat verecek. Belki bu yazımdan ilham alarak yeni bir hobi edinebilir veya yaptığınız hobileri örnek göstererek yazıma katkıda bulunabilirsiniz…

Kışın soğuğuna ve kasvetine inat, dolu dolu yaşayacağımız keyifli zamanlar diliyorum 🙂

 

  7Yorum

 1. Avatar elana   •  

  of ben hobi yi o manada aramıyom şöyle anlatmaya çalışıyom örneğin yumurta oyma öyle

  • Avatar selinay   •  

   aynn ya ben de farklı arıyorum ama fikirler güzel 😉

  • Avatar aylakkomşu   •  

   aklınızı seveyim dediğiniz şeyde bir hobiye giriyor……………………………………..

 2. Avatar elana   •  

  of ben o manada demiyom şu manada örneğin yumurta oyma sanatı

 3. Avatar elana   •  

  aynı fikirdeyiz bu arada senin adın elena benim adım elana 🙂

 4. Avatar Evde Yapılabilecek Hobiler   •  

  Sürekli evde olanlar için gerçekten harika fikirlermiş funda 🙂 Şahsen uzun bir dönem evde kalsam mutlaka uygularım bunları 🙂

 5. Avatar Ersin   •  

  Model uçak güzel bir hobi. Balsa denen ağaçtan elde edilen 1 ila 10 mm arasında değişen çıtalarla birbirinden güzel uçaklar yapablirsiniz. Bunları ister evinizde sergileyin isterseniz uçurun. Benim tavsiyem serbest uçuş modelleri. Cep telefonuna bağımlı olan on yaş ve üstü çocuklara tavsiye ediyorum. Çocuğu ile kaliteli bir zaman geçirmek isteyen anne ve babalara tavsiye ediyorum. Kendiniz öğrenin çocuğunuza da öğretin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir