Sanal Gerçeklik Yarışında Son Durum (Özel Dosya)

Yenilikçi firmalar yıllar boyunca daha iyi bir yaşam ve eğlence araçları oluşturmak için teknoloji geliştirdiler. Şimdi farklılık yaratacak yeni bir teknoloji Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) hayatımızı süslemeye başladı. Peki, önceleri hayal gibi görünen bu yeni teknolojik yarışta kim nerede?

Sanal gerçeklik her zaman ilgi çekmiş bir konu. 40’lı yılların View-Master markalı stereoscope’larından bu yana farklı, daha orijinal ve 3 boyutlu sanal gerçeklik yaşamak için bir çok çalışma yapıldı. 80 ve 90’lı yıllarda bazı konsol firmalarının, Atari salonlarına eklediği bir kaç örnek haricinde küllenen bir teknoloji olsa da, 2000’li yıllar sanal gerçeklik konusunda yeniden ve daha gelecek öngörüleri zengin çalışmaların yapıldığı yıllar oldu.

wm

Bu çalışmaların meyvelerini toplamanın zamanı ise artık 2010’lu yılları devirdiğimiz bugünlerde geldi gibi gözüküyor.

Günümüzde bakıldığında, Samsung, Sony, Google ve Oculus gibi şirketler artık oyun, sosyal ve mobil platformlar için VR ile ilgili projelerin içinde yer alıyor ve geliştirmeler yapıyorlar. Hepsi daha teknoloji ile örülmüş daha kaliteli bir yaşam ve sınırsız eğlence seçenekleri sunmak için çalışıyorlar.

Peki bu sıkı yarışta kim nerede, ve bu teknolojiyi ne zaman ve nasıl tüketmeye başlayacağız bir göz atalım.

 

Oculus Rift (Facebook)

Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, diğer markaların geliştirme çalışmaları minik birer kulübe sayılsa, Oculus için Eiffel Kulesi tanımını yapmak yanlış olmazdı.

oculus

Facebook’un 2 Milyar dolarlık yatırım gücünü de arkasına alan şirket bugüne kadar sanal gerçeklik konusunda en uzun yolu kateden organizasyon şüphesiz.

Xbox One ve Oculus birlikteliğinin de gelişim açısından önemli bir detay olduğunu belirtmek lazım. Oculus uyumlu konsol oyunları cihazın gelecek için ufkunu açıyor.

Artık gelişiminde finale gelinen ürün ise habugün ha yarın derken, ancak 2016 yılının ilk aylarında kullanıcı ile buluşabilecek gibi durmakta. En büyük rakibi Sony’nin Morpheus projesi olan Oculus’un piyasaya rakibinden bir adım önde girebilmesi için önce piyasaya çıkması avantaj olacak.

ocu1

Oculus hakkında hala resmi bir fiyat bilgisi ve çıkış tarihi olmamakla birlikte, cihazı kullanmak için oldukça iyi donanımlı bir PC sahibi olmak gerekmekte. Bu da bu alete sahip olmak isteyenler için maliyeti ekstra yükseltecek bir detay.

 

PlayStation VR (Sony)

Önceleri Project Morpheus kod adı ile duyurulan sonra PlayStation VR olarak anılmaya başlanan Sony’nin sanal gerçeklik projesi, Oculus’un en büyük rakibi.

morpheus

Cihazın özellikleri 5,7 inç 1920 X RGB X 1080 çözünürlüklü OLED ekran ve kulaklık sisteminden oluşuyor. Bu yeni ekran görüş alanını genişletiyor ve görüntü tutulmasını azaltarak hareket bulanıklığını ortadan kaldırıyor.

Cihazın kablosuz olması ve sadece bir kez ayarlandıktan sonra PS4 cihazınızla tam uyumlu çalışması ve ek bir maliyete gerek duyulmaması önemli artılardan. Cihazı çekici kılan bir başka özellik ise Sony’nin bu işe çok hazır olması. Cihazı destekleyecek başta Move kolları olmak üzere bir çok aksesuarın şimdiden hazır olması da bir başka avantaj. Diğer yandan Playstation için oyun geliştiren firmaların sayısına bakılırsa içerik konusunda diğer rakipleri kadar sıkıntı çekmeyecek bir platform olarak gözüküyor.

psvr

PS4’ün gücü ile PlayStation VR oyunseverlere eşsiz bir deneyim yaşatacakmış gibi görünüyor.

Bir çok etkinlikte yapılan teknoloji sunumları ve kullanıcı testlerinde özellikle diğer cihazları da denemiş kişiler tarafından genel olarak yapılan yorum, PS4’ün de gücünü arkasına alan PlayStation VR’ın rakiplerine göre çok daha parlak ve benzersiz bir deneyim sunduğu yönünde.

Ürünün tek problemi yönü biraz ağır olması. 15 dakikadan fazla süren kullanımlarda ağrı ve yorgunluk yaptığı kulaktan kulağa dolaşan bilgiler arasında.

Çıkış tarihi 2016 yılının başları olarak beklenen cihaz için önceleri 99 Dolar bandında olacak dense de, resmi bir fiyat açıklaması gelmiş değil.

Firmanın bir başka önemli avantajı ise hali hazırda satılmış milyonlarca PS4 ve ona sahip kullanıcıların bu ürünü heyecanla beklediği gerçeği. Yani Sony, finansal olarak yaptığı bu yatırımın geri dönüşünü de çok hızlı şekilde alabilir.

Vive (HTC)

HTC’nin meşhur Valve oyun stüdyoları ile birlikte geliştirdiği Vive, 1080×1200 çözünürlük ve 90 Hz tazeleme hızı sunuyor.

vive

40’a yakın sensör ile desteklenen ürünün test sonuçları etkileyici. SteamVR platformu’nun gücünü de arkasına alan Vive Ocak ayından beri test ediliyor.

Vive hoş bir deneyim yaşatsa da, ürünü kullanabilmek için çeşitli ek harcamalarda bulunmanız gerekecek.

Cihazın rakipleri gibi 2016 yılının ilk çeyreğinde raflarda olması beklense de, fiyatı konusunda henüz bir açıklama yok. Ancak söyletinler HTC seven kullanıcı kitlesini üzecek türden. Cihazın beklenenden çok daha yüksek bir fiyat ile tüketici ile buluşma ihtimali hayli yüksek.

 

HoloLens (Microsoft)

Holografik sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens projesi Microsoft’un üzerinde en çok durduğu çalışmalardan. Hala geliştirme sürecinde olan ürün hakkında çok detayı bilgiler olmasa da hızlı işlemcisi ile 120 derece açıya kadar destek veren yüksek çözünürlüklü görseller sunacağı biliniyor.

holo1

HoloLens bir eğlence aracından çok Windows10 platformu ile tam uyumlu çalışarak, evinizi ya da çalışma alanınızı tam bir sanal gerçeklik dünyasına çeviriyor.

HoloLens günlük yaşamınıza dair problemleri çözerken, yaratıcı uygulamaları ile tasarımcı ve mühendislerin de sanal gerçeklik dünyasında eşsiz işler üretmesini sağlayacak özelliklere sahip olacak.

Çıkış tarihi ve fiyatı henüz çok belli olmasa da HoloLens rakiplerinden farklı olarak dosya konumuzun ürünleri arasında en çok beklenenlerden olduğu söylenebilir.

holo2

Microsoft HoloLens ile yeni bir teknolojinin de altına imza attı. CPU ve GPU haricinde üründe bir de HPU (holographic processing unit) yer alacak.

Microsoft ürünün satış hattında başarısız olması durumunda hali hazırda elinde bulunan ve her ne kadar Oculus ile ortaklığa giren XBox sistemlerini HoloLens’e kaydırarak prestijini koruyabilir.

 

Gear VR (Samsung)

Sanal gerçeklik teknolojilerinin dışında kalmak istemeyen Samsung da Gear VR ile rakiplerinin arasında kendisine yer bulma çabasında. Diğerleri gibi geliştirme sürecinde olan cihazın sadece Samsung’un Samsung Galaxy Note 5, S6 Edge+, S6 or S6 Edge gibi yeni nesil akıllı cihazları ile uyumlu çalışıyor olması ciddi anlamda sıkıntı.

gearvr

Rakiplerinin oldukça gerisinde olan Gear VR, firmanın yaptığı büyük yatırımın karşılığını nasıl verecek merak konusu. Belki de ilerde daha farklı bir eğlence cihazına evrilebilir.

 

Razer OSVR (Razer)

Yüksek kalitede bilgisayar ve oyun aksesuarları üreticisi olarak bilinen Razer da sanal gerçeklik pastasından bir dilim almaya niyetli olan teknoloji firmalarından.

razer

Firma cihazı geliştirmenin yanı sıra OSVR (Open-Source Virtual Reality) adıyla bir açık kaynak sanal gerçeklik platformunu da geliştiricilerin hizmetine sundular.

OSVR ile arkasını açık kaynak kodlama ile sağlama almak isteyen Razer OSVR’ın tüketicilerin ne kadar ilgisini çekeceği, çok güçlü rakipleri arasından nasıl sıyrılacağı merak konusu.

Bugünlerde ön siparişe çıkması beklenen ürün son kullanıcıya rakiplerinden önce ulaşacak gibi olsa da, cihazın hala neredeyse prototip aşamasında olması, Razer’ın hayal ettiği pasta diliminin küçülmesine sebep olacak gibi duruyor.

 

Sonuç

Teknolojiye yatırım yapan büyük firmaların da konu özelinde taşın altına ellerini koymaları sonucu sanal gerçeklik dünyası son yıllarda büyük gelişim gösterdi. Artık prototip ya da demo olma aşamasından çıkıp son kullanıcıların ellerine ulaşmak üzere olan eşsiz ürünler hazır.

vrww

Ancak hangisini seçmek gerektiği konusunda hala zaman var denebilir. Özellikleri iyi, içeriği güçlü olsa da yaşattığı kullanıcı deneyimi bu ürünler hakkında gerçek ve net karar vermemizi sağlayacak şüphesiz.

Gerek yatırım ve geliştirme süreci gerekse geldikleri nokta dikkate alındığında Oculus Rift ve PlayStation VR’ın diğer rakiplerine göre bir adım önde olduğu da bir gerçek.

Sonuç olarak 2016 yılının sanal gerçeklik piyasası için bir milat olabilme ihtimali ise hayli yüksek.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir