En faydalı medya düzenleme araçları

İnternette bir varlık göstermek günümüzde özellikle profesyonel amaçları olan herkes için zorunlu hale gelmiştir.

Bunun en kestirme ve olmazsa olmaz yollarından biri de görselliği kullanarak kişileri sitenize ya da sosyal medya sayfanıza çekmektir. Gerek sitenizde gerekse sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız paylaşımların görsel ağırlıklı olması en azından günümüzün internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları açısından daha dikkat çekici olmaktadır. 

Ancak tabii ki bir internet sitesi kurmak ya da sosyal medya hesabı açmak ayrı bir iş buralara paylaşım hazırlamak ayrı bir iş ve bu paylaşımların görselliklerini düzenlemek apayrı bir iştir. Bunların hepsini profesyonel düzeyde bir arada yapabilen bir kişiyseniz dahi bunları tek tek düzenlemek vaktinizi alacaktır. 

Biz de özellikle görsellik ve medya dosyaları için işinizi kolaylaştıracağını düşündüğümüz bazı uygulamalar tanıtmak istiyoruz. Bu uygulamaların her biri yapay zeka desteği içeriyor ve sizlerin görsel düzenleme işlerini inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Hadi birlikte bakmaya başlayalım. 

Fastreel: Online Video Kesici

Video dosyaları düzenlemek bu dosyaların boyutlarının çok büyük olması nedeniyle yüksek işlemci desteği gerektiren bir işlemdir. Video düzenleme yapabileceğiniz programlar dahi bu kapsamlı işlemleri yapabilmeniz için yüksek boyutlu programlardır. 

Ancak ufak kesme işlemlerini yapmak ve kısa süreli videoları program olmadan düzenlemek istiyorsanız online video kesici olarak Fastreel kullanılabilmektedir. Siteye girdikten sonra dosyayı ekleyin ve kırmızı işaretleyiciyi kesmek istediğiniz yere doğru çekin. Kolayca videonun kesme işlemlerini yapabileceksiniz. 

Fastreel’in bir diğer önemli özelliği de uygulamanın kolay kullanım sunan bir arayüze sahip olmasıdır. Fastreel ile sosyal medya hesaplarınız ya da internet sitenizde paylaşacağınız videoların kesme işlemlerini programsız bir şekilde kolayca çözebilirsiniz. 

Khroma.co: Renkler Dünyası 

İkinci pratik aracımız, özellikle bir şeyler tasarlamak isteyenlerin en önemli problemlerinden biri olan renk seçmeye ve renk kombinasyonları oluşturmaya yönelik destek alabileceğiniz khroma.co sitesi. 

Siteye giriş yaptığınızda karşınıza binlerce renk seçeneğinden oluşan renk butonları gelecek. Site sizden bu aşamada karşınıza gelen bu renkler arasından 50 tanesini seçmenizi isteyecek. Beğendiğiniz ve zevkinize yakın bulduğunuz renklerden 50’sini seçtikten sonra sitenin yapay zekası sizin renk zevklerinizi öğreniyor ve seçimleriniz üzerinden değerlendirme yapıyor. 

Site sizin zevklerinizi öğrenmeyi bitirdikten sonra size uygun seçenekler sunacağı sayfayı karşınıza getiriyor. 

Yukarıda yer alan menüde yapay zekanın size önereceği seçenekleri farklı kullanımlar için önerdiğini göreceksiniz. Önerilen renkler yazı karakterleri, poster için çiftli renk kombinasyonları, gradient olarak da bilinen renk geçişleri, image adıyla bilinen resimlere dönük renk düzenlemeleri ve logolarda kullanabileceğiniz renk paletlerine ilişkin renk önerileri yapılmaktadır. 

Burada karşınıza çıkan renkleri favorilerinize alarak daha sonradan beğendiğiniz kullanımları daha sonra da kolayca kullanabileceksiniz. 

Renkle ilgili sorun yaşayanların sorunlarını tamamen ortadan kaldıracak bir araç khroma.co sitesi.

Shopify Hatchful: Logo Tasarımı

Logo tasarım araçları genellikle ücretli olurlar. Ancak bunlar arasında öyle biri var ki tamamen ücretsiz ve oldukça gelişmiş. 

Özellikle kurumsal bir kimlik oluşturmak isteyenler için logo oluşturmak görünürlüklerini arttırma noktasında gerçekten çok önemlidir. Bir firmanın iyi bir logosunun olması halkla iletişimi açısından önemli bir yol kat etmesi anlamına gelecektir. 

Shopify Hatchful ile başlangıç aşamasında firmasına kolayca logo tasarlamak isteyenler için ideal sonuçlar elde etmelerini sağlayacak bir araçtır. 

Siteye girdiğinizde firma türü ve tarzınız hakkında birkaç farklı soruyu yanıtlamanız istenecektir. Bu soruları yanıtladıktan sonra Shopify Hatchful size beğenebileceğiniz farklı logo tasarımları önerecektir. Önerilen bu logo tasarımlarını da kendinize göre yazı tipleri ve büyüklükleri ile kolayca düzenleyebiliyorsunuz.

Düzenlemesini yaptığınız logoyu da sonradan doğrudan bilgisayarınıza indirebileceksiniz. 

Scribbl: Fotoğraf ve videolara neon çizgisi ekleme

Görsellerin görünümlerinde gerçekten şık sonuçlar elde edebileceğiniz şeylerden biri de görsellerinize neon ışık çizgisi eklemektir. 

Scribbl uygulaması ile hem fotoğraflarınıza hem de videolarınıza neon ışık çizgilerini kolayca ekleyebilirsiniz. 

Mobil bir uygulama olan Scribbl’dan telefonunuzda yer alan video ve fotoğrafların etraflarına istediğiniz renkte ve stilde ışık çizgileri ekleyebiliyor ve bu sayede görüntülerin etkileyiciliğini arttırabiliyorsunuz. 

Fotoğrafların etrafına yapacağınız ışık çizgilerini kendiniz çiziyorsunuz. Çizdiğiniz katmanların her birini ayrı ayrı seçip bu katmanların düzenlemelerini yapabileceksiniz. 

Clipdrop: Fotoğraflardan görsel alma

Clipdrop, tasarım işi ile uğraşanların zorlandıkları bir hadise olan belli bir görselin arka plansız bir şekilde alınmasını yapay zeka desteğiyle saniyeler içerisinde yapabilen bir uygulama. 

Hem mobil hem de masaüstü versiyonu olan bu uygulamanın iki tür kullanımı da oldukça pratik. 

Mobilde uygulamanın kullanımı için tek yapmanız gereken Clipdrop’u yükledikten sonra uygulamaya girmek. Ardından uygulama üzerinden kameranız açılacak. Kamera açıldıktan sonra kameranın kadrajına giren ve arka plansız temiz görüntü olarak almak istediğiniz nesneyi kameraya tutun. O nesne arka plansız görüntü olarak alınacaktır. Alınan bu görüntüyü bilgisayarınız ile eşleme yaptıktan sonra Photoshop açıkken Photoshop ekranına doğru tutarsanız doğrudan Photoshop’a aktarılmış olacaktır. 

Ayrıca yine Clipdrop ile kameranızı bir yazıya doğru tutarsanız o yazı da text formatında doğrudan verilecektir. 

Bu işlemlerin tümünü masaüstü uygulamasını kullanarak gerçekleştirmeniz de mümkün. Clipdrop masaüstü uygulamasından bir resimdeki metni metin şeklinde almanız ya da bir resmi arka plansız olarak almayı oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Visualeyes.design

Bir tasarım ya da bir internet sitesi yaparken kullanıcıların bu internet sitesini ya da tasarımı nasıl inceleyecekleri oldukça önemlidir. İşte visualeyes.design bu imkanı %93 doğruluk oranıyla size sağlıyor. 

Yaptığınız tasarımı ya da web sitenizin linkini buraya girdikten sonra site size kullanıcıların bu tasarım veya web sitesini nereden başlayarak inceleyeceklerini gösteriyor. Tasarımınızın hangi bölgelerine daha çok bakıldığını görmek tasarımın kritik unsurlarını o bölgeye koymak anlamına geleceğinden daha etkili bir iletişim kanalı sağlar. 

Elbette tecrübeli tasarımcılar bir tasarımda ya da internet sitesinde ona bakanların dikkatlerini nereye yönlendireceklerini tahmin edebilirler. Ancak başlangıç aşamasında bu işi yapanlar için visualeyes.design, çok faydalı bir araç olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir