FinTech alanında haftanın gündemi 45

FinTech alanında haftanın gündemi 45 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

Uzun bir aradan sonra merhaba. Babamın sağlık sorunları sebebiyle bir aydan fazla bir süredir refakatçiydim ve gündemden uzaktaydım. Hastanelerin ve yoğun bakımların durumu malum, bu konuda ne kadar bir şeyler söylemeye çalışsam yetersiz kalacak çünkü gerçekten yaşamayan bilemez. Hasta olanlara, hastası olanlara acil şifalar diliyorum. Yakın dönemde ardı ardına arkadaşlarımı kaybettim. Mekanları cennet olsun… Çok zor zamanlardan geçiyoruz, çalışmak – çalışabilme enerjisi bulmak hayata bir nebze de olsa bağlıyor.

Finansal teknoloji dünyasına dair güncel haberleri derlediğim bu seride bir aylık boşluk bırakmak durumunda kaldım ama ama aylarca konuşacağımız gündem yaratıldı. Son bir aylık gelişmeleri Fintechtime’ın Mayıs & Haziran sayısında derledim. İmkan bulursanız derginin son sayısını edinmenizi öneririm.

FinTech alanında haftanın gündemi 45

26 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Fintechtime İlkbahar 2021 Mayıs Haziran Sayısı Çıktı!

Türkiye’de ve dünyada, fintech alanında yaşanan gelişmeleri anbean takip eden Fintechtime, birbirinden özel röportajları, sıra dışı makaleleri ve gündemi belirleyecek dosya konularıyla yine dopdolu. Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla, yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Dergilik üzerinden ulaşabileceğiniz Fintechtime’da son dönemde çok konuştuğumuz ve daha da konuşacağımız isimlerle özel röportajlar yaptım.

Ticaretin devamlılığını sağlayan ödeme seçeneklerinin ve ona bağlı taleplerin hızla arttığı günümüzde, sunulan çeşitliliğin pazar payı üzerindeki rekabetin dengelerini değiştirdiğini görüyoruz. Hangi ödeme yöntemlerinin hangi bölgelerde daha popüler hale geldiğini, yükselişe geçmesi beklenen trend başlıklarını ele aldığım “Küresel Ödemelerin Gündemi ve Geleceği” dosya konusunun işlerinizin geleceğine yön vereceğini düşünüyorum.

Gündemin bir diğer sıcak gelişmesi “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kriptopara yönetmeliği” ve sektör liderlerinin görüşlerine der yer verdiğimiz özel bir bölümümüz bulunuyor.  Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün‘ün kaleminden yönetmeliğin değerlendirmesi ile birlikte yakın ve uzak dönem sektör etkileri konusunda neler beklememiz gerektiğini derginin yeni sayısında bulabilirsiniz.

Gelelim haftanın öne çıkan diğer başlıklarına.

BtcTurk | PRO’da Compound, The Graph ve Decentraland listelendi!

BtcTurk, profesyoneller için geliştirdiği BtcTurk | PRO’da Compound (COMP), The Graph (GRT) ve Decentraland (MANA)’i listeledi.

COMP, GRT ve MANA ile BtcTurk | PRO web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden Türk Lirası, BTC ve USDT işlem çiftlerinde alım satım işlemi yapılabiliyor. Minimum yatırma ve çekme limitleri ise aşağıdaki gibi uygulanıyor:

  • COMP için yatırma alt limiti 0.0005; çekme alt limiti 0.01 COMP
  • GRT’de yatırma alt limiti 1; çekme alt limiti 20 GRT
  • MANA için yatırma alt limiti 1; çekme alt limiti 20 MANA

Param, Eçözüm Bilgi Teknolojileri AŞ’nin çoğunluk hissesini satın aldı!

Param, 402.000 noktada kullanılan ve geçen yıl 37 milyar TL tahsilata aracılık eden, bu yıl ise 55 milyar TL’yi hedefleyen Türkiye’nin en büyük tahsilat sistemi Eçözüm Bilgi Teknolojileri AŞ’nin çoğunluk hissesini satın aldı. 

Netahsilat (Online Tahsilat Sistemi), NetEkstre (Açık Bankacılık Platformu), E-DBS (Doğrudan Borçlandırma Sistemi) ve POS Rapor (Pos ve Sanal POS Raporlama Sistemi) ürünleriyle geniş bir yelpazedeki kurumsal müşterilerine çözümler sunan Eçözüm ile güçlerini birleştiren Param, şirketlerin dijitalleşme süreçlerine büyük katkı sağlayacak yeni finansal çözümler sunacak. 

Eçözüm Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Refik Sarıtepe Video Röportajı

Sektörde 20 yılı geride bırakan Eçözüm’ün Genel Müdürü Refik Sarıtepe ile özel bir röportaj gerçekleştirmiştim. Bu vesile ile bu röportajı da hatırlatayım.

Hopi Fintech yatırımıyla satıştan ödemeye her aşamada çözüm sunacak!

Hopi, 6’ncı yaşını 10 milyon üyesiyle kutlarken Fintech yatırımlarına ağrılık vereceği bilgisini de paylaştı.

Hopi’ye müşteri ihtiyaçlarını 360 derece karşılayacak özellikler eklemeye devam edeceklerini söyleyen Yalın Özcan, “2021 yılı Hopi üyelerinin alım gücünü katlayan özgün iş modelimizi geliştirme ve bizi fintech alanında liderlik koltuğuna oturtacak atılımları yapma yılı olacak” diye konuştu. Hopi’nin yeme içmeden teknolojiye, hazır giyimden, akaryakıt ve gıdaya kadar farklı sektörlerden 180’den fazla üye markasıyla alışverişin her alanında üyelerine çözüm sunduğunu hatırlatan Özcan, yakın zamanda Hopi içinde bir pazaryeri kurarak ürün satışına da başlayacaklarını söyledi.

Ozan Elektronik Para ve Payfull iş birliği duruyuldu!

Geçtiğimiz aylarda Ozan SuperApp ve Sanal POS ürünlerini kullanıcılarıyla buluşturan Ozan Elektronik Para, 2021 yılının ilk günlerinden itibaren önemli iş birliklerini duyurmaya devam ediyor. Şubat ayında Visa üyeliğini duyuran ve ardından Albaraka Türk Katılım Bankası ile açık bankacılık alanında iş birliğine imza atan Ozan Elektronik Para, önemli bir projeye daha imza attı. Payfull ile gerçekleştirilen iş birliği sayesinde, orta ve büyük ölçekli işletmeler Ozan Elektronik Para aracılığıyla ödeme geçidi (Payment Gateway) ve bayi tahsilat sistemleri çözümlerinden yararlanabilecek.

Albaraka API Platformu “yılın en iyisi” oldu!

BirAPI Open Banking Solutions tarafından düzenli olarak yapılan değerlemeye göre bankacılık sektörünün “en iyileri” açıklandı. FinTech girişim kurucusu Insha Ventures çatısı altındaki ApiConnect ile birlikte bugün toplam 63 bankacılık API servisi sunan Albaraka API Platformu geliştirici deneyimi anlamında “yılın en iyisi” oldu.

PaybyMe, 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 150 büyüdü

2010 yılından bu yana sektör ve firma büyüklüğü ayırt etmeksizin müşterilerine online ödeme çözümleri sunan finansal teknoloji firması PaybyMe, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50’lik bir büyüme kaydetti. Pandeminin etkisiyle değişen ödeme alışkanlıkları ve organizasyonların müşterilerine kartla ödeme dışında alternatif ödeme metotları sunmaları sayesinde ise PaybyMe’nin mobil ödeme işlem hacmi yine bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 150 arttı.
En çok işlem yapılan kategoriler ise e-ticaret, video ve mobil oyunlar ile dijital içerik dikeyinde gerçekleşti.

Paymes Kurucu Ortağı Hasan Jabbarov, 20 günlük tam kapanma sürecinde sosyal ticaret alışverişlerinin 10 kat aratacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Paymes Kurucu Ortağı Hasan Jabbarov 20 günlük tam kapanma sürecinde sosyal ticaret alışverişlerinin 10 kat aratacağını tahmin ettiklerini ifade ediyor. “Kapanma sürecinde Anneler Günü’nün de denk gelmesi bu beklentimizi pekiştiriyor.” diyen Hasan Jabbarov; “Sosyal ticaretin 2017’den bu yana önemli bir yükseliş trendi bulunuyordu. Pandemi bu trendin katlanarak artmasını sağlıyor. Paymes olarak hiçbir özel gün, özel kampanya olmayan bir günde dahi ciromuzu %14 oranında artışla kapatabiliyoruz. Bu rakamlar sosyal ticaretin önümüzdeki 20 günde rekor kıracağını ve kısa bir zamanda da yine büyüme tahminlerinin alt üst edeceğini gösteriyor.” dedi.

Ozan Elektronik Para’da B2B ve B2C Satış Direktörü Ozan Elçi oldu!

Bankacılık ve teknoloji sektörlerindeki 15 yılı aşkın tecrübesi ile alanının deneyimli isimlerinden biri olan Elçi, son olarak Payten’de Account Manager olarak görev alıyordu. Ozan Elçi, Nisan 2021 itibarıyla Ozan Elektronik Para’daki görevine resmen başladı.

2021 yılı itibarıyla Ozan SuperApp ve Ozan Merchant ürünlerini kullanıcılarıyla buluşturan, eş zamanlı olarak da global arenaya iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Ozan Elektronik Para, ekibini deneyimli isimlerle büyütüyor. Bankacılık ve teknoloji alanlarında edindiği 15 yılı aşkın tecrübesi ile birçok önemli projede stratejik roller üstlenen ve iş geliştirme, satış, ürün yönetimi gibi çeşitli alanlarda uzmanlığa sahip olan Ozan Elçi, Nisan 2021 itibarıyla Ozan Elektronik Para ailesine katıldı.

Papara, Mastercard ile iş birliği gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk metal ön ödemeli kartını kullanıcılarına sundu.

apara, 1000 adet sınırlı sayıda üretilen Mastercard logolu metal kartları kullanıcılarına sundu.

Ek ücret ödemeden temin edilebilen Papara Mastercard Metal Card’ın kullanıcıları Papara’ın sadakat programı olan ‘Premium Cashback’e dahil olma imkânı yakalayacak. Bununla birlikte, kullanıcıların finansal ihtiyaçlarını karşılamak için özel Papara asistanları yalnızca bir telefon uzaklığında olacak.

18 gram paslanmaz çelikten üretilen Papara Mastercard Metal Card, plastik kartlardan farklı olarak metal üzerine lazer kesim ile işlenen kusursuz ayrıntılara sahip. Diğer kartlara oranla çok daha ağır ve dayanıklı yapısı ile kullanım ömrü de plastik kartlara göre daha uzun.

Kart üzerinde yer alan tüm bilgilerin lazer ile ayrıntılı olarak işlendiği Papara Mastercard Metal Card, aynı zamanda temassız ödeme özelliğini de barındırıyor. Şimdilik kapalı beta durumunda olan Papara Mastercard Metal Card programı ilerleyen süreçte tüm Papara kullanıcılarına açılacak.

Türkiye için Görüntülü Görüşmeyle Uzaktan Müşteri Olma Dönemi başladı!

1 Mayıs’ta yürürlüğe giren yeni yasal düzenlemeyle birlikte, bankacılık hizmeti almak isteyenler, müşterisi olmak istedikleri bankanın mobil uygulamasını NFC (yakın alan iletişimi) özelliği bulunan akıllı cep telefonlarına yükleyip müşteri ol formunu dolduracak. Kimlik kartlarını telefona okuttuktan sonra banka temsilcileri ile görüntülü görüşme gerçekleştirip bankacılık sözleşmelerini dijital olarak onaylayacak. Süreci tamamlayan kişiler birkaç dakika içinde dijital kanalları kullanmaya başlayabilecek.

FinTech alanında haftanın gündemi 44

15 – 21 Mart 2021  2021 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 46 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir