FinTech alanında haftanın gündemi 44

FinTech alanında haftanın gündemi 44 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 44

15 – 21 Mart 2021 tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Türkiye’de bireysel kredi kartı kullananların sayısı 27,9 Milyon kişiye yükseldi! 

Bankalar Birliği’nin dün açıkladığı verilere göre Türkiye’de 27,9 Milyon kişi bireysel kredi kartı sahibi; ortalama borç tutarı 5.254 TL. İlk kez bireysel kredi kartı kullanan kişi sayısı 105 bin’den 351 bin’e; ilk kez kredili mevduat hesabı kullanan kişi sayısı 70 bin’den 380 bin’e yükseldi. Konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç ve diğer bireysel kredileri de dahil edince borçlu sayısı 34,3 Milyon, ortalama borç tutarı 25.373 TL. olarak açıklandı.

UPT, Türk Cumhuriyetleri’nde anlaşmalara devam ediyor! 

Türkiye’nin ilk yerli, global para transferi ve ödeme platformu UPT, Kırgızistan’da da faaliyet göstermeye başladı.

İmzalanan anlaşma ile Kırgızistan’ın önde gelen bankalarından Bai Tushum Bankası, UPT sistemini kullanarak tüm dünyaya para transferi gerçekleştirebilecek.

THODEX, 2.000.000 Dogecoin (DOGE) hediye ediyor.

THODEX, piyasa değeri 1.4 milyar doları aşan son günlerin en popüler kripto para birimi Dogecoin ile bir kampanya yaptı.  Kampanya kapsamında THODEX’e 3. seviye üyeliği onaylanan kullanıcıların hesabına, 150 Dogecoin yatırılıyor. 

BKM 2021 yılı şubat ayı verilerini açıkladı!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2021 yılının şubat ayına ilişkin kartlı ödeme verilerini açıkladı.

BKM’nin verilerine göre, şubat ayı sonunda Türkiye’de 77,3 milyon adet kredi kartı, 141,3 milyon adet banka kartı ve 45,2 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor. 2020 yılının şubat ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 10’luk, banka kartı adedinde yüzde 6’lık, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 37’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 263,8 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında artış gösterdi.

Paribu 14 Mart günü 1,5 milyar dolarlık hacmiyle dünyanın önde gelen borsalarını geride bıraktı! 

Paribu, 14 Mart’ta 1,5 milyar dolarlık hacme ulaşarak Bitfinex, Poloniex, Bittrex gibi dünyanın en önemli platformlarının önüne geçti. Paribu, geçtiğimiz günlerde 100 milyar dolarlık hisse değerleme alan Coinbase’in ve Kraken’in ardından üçüncü sırada yer aldı.

Hepsiburada İnsan Kaynakları Grup Başkanı Esra Beyzadeoğlu global “Top 100 Women in Fintech” listesinde Türkiye’den tek isim olarak yer aldı!

Hepsiburada’nın İnsan Kaynakları Grup Başkanı Esra Beyzadeoğlu dünyanın en prestijli sektör yayınlarından Fintech Magazine tarafından, geliştirdikleri finansal uygulamalarla teknoloji sektöründe dijital dönüşüme yön veren en güçlü 100 kadın profesyonelin açıklandığı “Top 100 Women in Fintech” listesinde yer aldı. Beyzadeoğlu, Türkiye’den listeye girmeye hak kazanan tek isim oldu.

MoneyPay ile Şimdi Al, Sonra Öde!

Migros, iştiraki olduğu Moneypay Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.’nin Colendi ve Param iş birliğinde geliştirdiği MoneyPay uygulamasıyla “Şimdi Al Sonra Öde” özelliğini duyurdu.  

Fibabanka, Birleşik Ödeme ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, ‘SütBir’ kart ile devam eden iş birliği kapsamında, Fibabanka’nın sağladığı sıfır faizli kredi imkânı ile yeni bir protokole imza attı! 

Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert, Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin’in katılımıyla düzenlenen tören ile yeni bir iş ortaklığı hayata geçirildi.

Anlaşma kapsamında Fibabanka; Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği üyelerine özel 20 bin TL’ye kadar 4 ay sıfır faizli ve 1 yıl vadeli kredi imkânı sunuyor. Kredi kullanan üreticilerin kredi tutarı ise SütBir kartlarına yüklenerek kullanım kolaylığı sağlanıyor.

Workup Girişimcilik Programı 8. Dönem Girişimleri Belli Oldu! 

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu, Kolektif House tarafından yürütülen Workup Girişimcilik Programı’nın 8. dönemi kendi alanlarında başarılı 8 girişim ile başlıyor.

Workup Girişimcilik Programı’nda yer almak için yapılan 1.500’ü aşkın başvuru arasından Workup takımı tarafından titizlikle seçilen 33 girişim, düzenlenen 4 ayrı sunum etkinliğinde Workup takımı, mentorları, mezunları ve İş Bankası’nın ilgili iş birimlerinden oluşan katılımcılara sunumlarını yaptı. Seçim süreci sonrasında belirlenen 8 girişim, Workup’ın 8. dönemine kabul edildi.

Workup 8. Dönem Girişimleri:

Ecording: Kendi geliştirdikleri insansız hava araçları ile insanların ulaşamadığı, ağaçlandırılması gereken alanlara tohum topu atışları yaparak küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir ve inovatif çevre teknolojileri geliştiren sosyal girişim

Efilli: Web siteleri tarafından kullanılan çerezlerle ilgili izinlerin kolay ve anlaşılır bir şekilde toplanmasını sağlayan çerez yönetimi platformu.

Finfree: Yatırımcı davranış verisini mobil bir platform vasıtasıyla toplayarak analiz eden yapay zeka algoritmaları üzerine çalışan bir fintech girişimi.

Livad: Twitch, YouTube gibi canlı yayınlara odaklanan platformlarda markaların reklam ve kampanyalarını, bağlamsal ve izleyicinin dikkati çekecek bir zamanlama ile etkileşim yaratarak yayınlanmasını sağlayan reklam teknolojileri girişimi.

Retter Business Services: Son kullanıcıya hizmet veren kurumların ve tüm yazılım şirketlerinin, PaaS (platform as a service) olarak kullanacağı bulut tabanlı iş uygulamaları platformu.

The Academys: Espor kullanıcılarına eğitimler veren ve içerik üretimi, sosyal medya ve kanal yönetimi, markalaştırma, sponsorluk gibi hizmetlerle markaların Espor entegrasyonunu sağlayan girişim.

Urclimate: Geçmiş dönem hava durumu bilgisini kullanarak finans, sigorta gibi sektörler için risk verisi üreten girişim.

Beklemesen: Self servis hizmet veren kahve satıcılarında, müşterilerin zamandan tasarruf edebilmesi için siparişlerini önceden online oluşturup, ödemelerini sağladıkları; sonrasında müşterinin siparişini işyerinden kendisinin teslim aldığı bir pazaryeri platformu.

Lonca Girişimcilik Merkezi altıncı döneme başlıyor!

Teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir fikirlerin üretilmesine, desteklenmesine ve katma değerli hale getirilmesine katkı sağlamak amacıyla Kuveyt Türk tarafından kurulan Lonca Girişimcilik Merkezi, yüzlerce başvuru arasından seçtiği 12 girişimci ekiple altıncı dönemine başladı.

Genel ve FinTech kategorilerinde 400’e yakın başvurunun geldiği altıncı dönemde girişimler; teknoloji, sağlık, eğitim, yapay zekâ, siber güvenlik gibi pek çok alandaki projeler arasından seçildi. 

Lonca Girişim Merkezi’nin altıncı döneminde yer alan 12 startup ve faaliyet alanları şu şekilde:

 • Car4Future: Elektrikli araçlar için blok zinciri teknolojisiyle geliştirilen enerji paylaşım ağı yazılımı ve enerji transfer donanımıdır.
 • CezerUni: Hastanelerde yatan veya evde bakım hizmeti alan hastaların ateş, nabız, tansiyon gibi vital bulgu değerlerini uzaktan 24 saat takiple analiz eden, gerekli durumlarda sağlık personeline haber veren, el bileği ve işaret parmağına takılan giyilebilir bir tıbbi cihazdır. CezerUni ile sağlık personellerine olası bulaş riskinin minimize edilmesi de hedeflenmektedir.  
 • Clickatory: Dijital ürünler kategorisinde faaliyet gösteren bir pazaryeri platformudur. Girişim, web tasarımlarından kullanıma hazır yazılımlara, stok medya dosyalarından tasarım kitlerine kadar, dijital ürün geliştiricileri ile bireysel ve kurumsal kullanıcıları güvenli ve global bir platformda buluşturmayı amaçlıyor.  
 • iLuno: Sınavlara hazırlanan adaylar için kişisel bir kariyer asistanıdır.    
 • Innoflux: Flux Braille, görme engelli bireylerin basılı metinlere anlık erişimini, not alabilmelerini ve cihazlar arası metin paylaşabilmelerini sağlayan portatif bir cihaz projesidir.
 • NudgeLab: Mottosu “gözlendiğini bilen değişir” olan NudgeLab, kredi müşterilerine yönelik akıllı uyarı ve gözetim sistemleri geliştiren bir platformdur.  
 • Payeni: Şirketler için kurumsal indirim anlaşmaları yaparak çalışanları geniş bir ayrıcalık ağına eriştiren dijital cüzdan ve kurumsal ayrıcalık platformudur.  
 • Sweephy: Farklı kaynaklarda bulunan şirket verilerinin (finansal veriler, sipariş verileri, kullanıcı verileri, yapısal olmayan veriler) NLP teknikleri ile alan bilgisi katılarak ve veri içeriği doğrultusunda makine öğrenimiyle modellenerek otonom olarak temizlenmesini sağlar.
 • TheClico: B2B çözüm odaklı firmaların, kendileriyle ilgili yüzlerce farklı web platformundan gelen geri bildirim, şikâyet ve değerlendirmeleri anlık olarak tek bir noktadan takip edilmesini sağlayan bir uygulamadır.  
 • Varsapp: Varsapp, kullanılmayan eşyaların güvenli bir şekilde kiralanabileceği bir platformdur.
 • Vivente: Diyabet kaynaklı göz hastalıklarının erken teşhisi için yapay zekâ çözümleri geliştiren Vivente’nin ürünü Ocellus, retina görüntülenmesinde kullanılan bir kamera ve bu kamerayla entegre olarak çalışan bir hastalık analiz yazılımından oluşmaktadır.  
 • VulnHero: BT altyapısını kendisi yöneten kurumların güvenlik açıklarını ve güvenlik yamalarını daha kolay takip etmelerine ve yönetmelerine yardımcı olan bulut tabanlı bir yazılım servisi.

GeldiBil ile satış noktasından firmaya ‘cep’ten direkt sipariş dönemi başladı! 

Pandemi ile birlikte artan dijitalleşme ihtiyacına ve satış operasyonlarının dijital kanallar üzerinden yürütme çalışmalarına çözüm olarak sunulan GeldiBil, satış noktaları ve firmalar arasında mobil bir köprü oluşturuyor. 

Identify Türkiye, video görüşmeyi sevmeyen tüketicilere özel uygulama geliştirdi! 

Identify Türkiye’nin Almanya’daki deneyimi ve Türk kullanıcıların beklentileri çerçevesinde geliştirilen Hybrid KYC’nin Türkiye’den tüm Avrupa ülkelerine ihraç edilmesi üzerinde çalışmalar yoğunlaşıyor. Türk mühendislerin geliştirdiği ürün Selfie Ident ve Video Ident çözümlerinin entegrasyonunu kapsıyor. Bu çözüm sayesinde kurumlar hızlı dijital müşterileri şirketlerine kazandırırken gecikmelerden dolayı müşteri kaybetme riskini ortadan kaldırarak dönüşüm oranını (Conversion Rate) artırıyor. Kullanıcılar da OCR ve NFC teknolojilerine sahip Hybrid KYC ile yeni bir markaya müşteri olma süreçlerini tek başlarına tamamlayabiliyor. Beklenmedik bir durumla karşılaştıklarında ise hiç beklemeden tek bir dokunuşla müşteri temsilcisine bağlanarak süreci rahatlıkla sonlandırıp kurum müşterisi haline gelebiliyor.

Ozan SuperApp’te QR ile ödeme yapma ve alma dönemi başladı!

Türkiye’den başlayıp kısa bir süre içerisinde uluslararası bir açılım gerçekleştirmeyi hedefleyen girişim, Ozan SuperApp üzerinden ‘‘QR ile ödeme yapma ve alma’’ özelliğini hayata geçirdiğini duyurdu.

Türkiye’nin ilk SuperApp’i olarak uluslararası lisans ve altyapı çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlayıp uluslararası bir açılım gerçekleştirmeyi hedefleyen Ozan SuperApp, geçtiğimiz günlerde duyurduğu Visa üyeliğinin ardından farklı ödeme teknolojilerini de kullanıcılarının beğenisine sunmaya başladı.

Apsiyon, insan kaynaklarına çalışan odağında yaptığı yatırımlar ile Great Place to Work Sertifikası almaya hak kazandı.

Bitpanda, unicorn şirket statüsüne yükseldi!

Avrupa’nın önde gelen dijital varlık platformu Bitpanda, Valar Ventures liderliğinde, girişim sermayesi şirketi DST Global’in ve ortaklarının da katılımıyla gerçekleşen 170 milyon dolarlık yatırım turu ile Avrupa’nın en büyük B serisi turlarından birini imzaladığını duyurdu.

“Blockchain Startup Challenge”ta kazanan Uçurtma Projesi oldu! 

Paribu’nun hayata geçirdiği Paribu Hub’ın Hackquarters iş birliğiyle düzenlediği “Blockchain Startup Challenge”ta kazanan Uçurtma Projesi oldu.

Piyasa veri sağlayıcısı Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. ile entegre çalışan “paramla” (Paramla Finansal Danışmanlık A.Ş.), finansal varlıkların toplam değerini, istenilen para birimi cinsinden ve yüzdesel dağılımı ile, cep telefonundan kullanıcıya ulaştırıyor.

Finansal Varlıkların Güncel Değerlerini “Cep”e Getiren Uygulama Paramla’ya olan ilgi büyüyor!   

“Paramla” uygulaması, popüler kripto paralar da dahil olmak üzere, kullanıcıların tüm finansal varlıklarını tek bir noktadan, kolayca takip etmelerini sağlıyor.

Piyasa veri sağlayıcısı Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. ile entegre çalışan “paramla” (Paramla Finansal Danışmanlık A.Ş.), finansal varlıkların toplam değerini, istenilen para birimi cinsinden ve yüzdesel dağılımı ile, cep telefonundan kullanıcıya ulaştırıyor.

ParamPOS yüzde 702 büyüdü, sanal POS sektörünün lideri oldu! 

Param, ParamPOS markasıyla şubat ayında tüm rakiplerini geride bırakarak sanal POS sektörünün lideri oldu.

Piyasa veri sağlayıcısı Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. ile entegre çalışan “paramla” (Paramla Finansal Danışmanlık A.Ş.), finansal varlıkların toplam değerini, istenilen para birimi cinsinden ve yüzdesel dağılımı ile, cep telefonundan kullanıcıya ulaştırıyor.

Tuğçe Akay, manibux’ın Genel Müdürü oldu! 

Güvenli ve kolay harçlık uygulamasıyla aileler ve 8-18 yaş çocuklarının finansal okuryazarlığı destekleyen Manibux’ta Genel Müdürlük görevine (CEO) Tuğçe Akay atandı.

Dijital ürün, platform ve iş geliştirme alanlarında 20  yıllık tecrübeye sahip Tuğçe Akay daha önce Karnaval Medya Grubun Dijital Hizmetler CEO’su olarak görev alıyordu.

TMOB’da Üst Düzey Atama Gerçekleşti. 

Tmob’un iş geliştirmeden sorumlu İcra Kurulu Üyeliği görevine Tunç Akyurt atandı.

Finansal hizmetler ve yönetim danışmanlığı sektörlerinin deneyimli ismi Tunç Akyurt, İcra Kurulu Üyesi ünvanıyla Tmob’un ulusal ve uluslararası boyuttaki tüm iş geliştirme faaliyetlerini yönetecek.

ING Türkiye yeni ürünü Cebimdeki Danışman’ı tanıttı!

ING Türkiye, yeni marka yolu Sen Hayatını Yaşa ve dijitalleşme stratejisi çerçevesinde hayata geçirdiği yeni ürünü Cebimdeki Danışman’ı tanıttı.

ING, Cebimdeki Danışman ile ING Mobil üzerinden müşterilerine yatırım ürünleri alanında özel bir hizmet sunuyor. Görüntülü görüşme teknolojisi ile dijitale insan dokunuşu getiren ING Türkiye, Cebimdeki Danışman ile bankacılığı kolay ve zahmetsiz hale getiriyor. 

FinTech alanında haftanın gündemi 43

Finansal teknolojiler alanında haftanın gündemi belli oldu. 7 – 14 Mart 2021  2021 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir