Eski Evdeki Büyülü Saat Filmi

Eski Evdeki Büyülü Saat Filmi – The House with a Clock in Its Walls 28 Eylül’de vizyonda.

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film hakkında merak edilenler ve yorumum bloğumda.

Eski Evdeki Büyülü Saat Filmi

John Bellairs’ın yazdığı sevilen çocuk serisi The House with a Clock in Its Walls’un ilk kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Eli Roth bulunuyor. Anne ve babasını kaybeden 10 yaşındaki Lewis’in, dayısı ile birlikte kurduğu yeni ve fantastik hayatını konu alan filmin konusuna gelince.

 

Eski Evdeki Büyülü Saat Filmi Konusu

Anne ve babasını kaybettikten sonra dayısından bir davet mektubu alan Lewis (Owen Vaccaro) yollara düşer.

Lewis, Jonathan dayısının (Jack Black) yanına taşındığında, artık evim dediği merak uyandıran malikanenin sırlarla dolu olduğunu keşfetmiştir. Ev hem çok büyüktür hem de irili ufaklı pek çok saatle doludur. Dayısının tek arkadaşı olan komşusu Florence (Cate Blanchett) onlara katılır. Dilediği zaman kurabiye yiyebileceği bu kuralsız evde ilk gecesi hiç kolay geçmez. Gecenin bir yarısı gürültüyle uyanır ve dayısının duvarları dinlediğini görür.

Ertesi sabah okulun ilk günüdür ve ona yakınlık gösteren tek çocuk olan Tarby (Sunny Suljic) ile arkadaş olur. Tarby dayısının evinin bir mezbaha olduğunu, orada yaşlı bir adamın öldüğünü ve evin perlili olduğunu söyler. Lewis için ev gittikçe daha korkutucu bir hal alır. Yatağa yattığında annesinin hayalini görür. Annesi (Lorenza İzzo) kulağına dayısının bir şeyler sakladığını ve tehlikede olduğunu fısıldar. Dayısından kitabın ve kilidin nerede olduğunu öğrenmesi gerektiğini hatırlatır.

Lewis, tüm korkularına rağmen dayısına evin perili olup olmadığını sorar. Dayısı ise evin onu sevdiğini söyler ve birden bire evdeki eşyalar canlanır, hareket etmeye başlar. Lewis’in dayısı erkek bir cadı,  Florence ise güçlü bir büyücüdür. Ev ise tıpkı dayısı gibi bir cadı olan Isaac Izard’dan (Kyle MacLachlan) onlara kalmıştır. Dayısı Izard ölmeden önce evin duvarlarında bir yere kıyamet saati sakladığını ve onu bulmaya çalıştıklarını açıklar. Lewis eve dair korkularını unutur ama dayısının söylemediği pek çok sır ortaya dökülür, olaylar gelişir.

 

Eski Evdeki Büyülü Saat Filmi Oyuncuları

John Bellairs’ın yazdığı, illüstrasyonunu Edward Gorey’nin yaptığı sevilen çocuk serisi The House with a Clock in Its Walls’un ilk kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Eli Roth üstleniyor. Senaryoda TV dizisi Supernatural’ın yaratıcısı olan Eric Kripke’nin imzası bulunuyor.

Filmde Lewis’i canlandıran çocuk oyuncu Owen Vaccaro’ya, Jonathan dayı rolüyle Jack Black, Florence rolüyle Cate Blanchett eşlik ediyor.

 

Heyecan verici macerada Kyle McLachlan efsanevi kötü sihirbaz Isaac Izard’ı, Colleen Camp meraklı komşu Bayan Hanchett’ı, Renée Elise Goldsberry Isaac’in bir o kadar kötü karısı Selena Izard’ı, canlandırıyor.

Eski evdeki büyülü saat filmi fantastik bir dünyanın eğlenceli olduğu kadar ürkütücü de olan kapısını aralıyor. Yolunu kaybetmiş bir yetimken cadıların ve büyücülerin dünyası ile tanışan Lewis gibi “zaman zaman” endişeleniyor ve şaşkınlığa düşüyorsunuz. Pek çok çocuk Jonathan gibi sihirli ve eğlenceli bir dayısı olsun ister. Jack Black’i böyle bir rolde izlemek çok keyifliydi. Cate Blanchett ise son zamanlardaki kusurusuz performansını sürdürüyor. Filmin ana karakteri Lewis’i canlandıran Owen Vaccaro ise rolünün hakkını fazlasıyla veriyor.

 

 

Eli Roth benim en sevdiğim yönetmenlerden biri. Filmin sanat yönetimi, sinematografisi ve tasarımları en etkileyici yanı. Bu açıdan hemen her sahneden ayrı keyif alıyorsunuz.

Film fantastik komedi türünde bir aile filmi olarak kategorilendirilmiş. Ancak ana karakteri 10 yaşında bir çocuk olmasına rağmen film, korku unsurları ile de öne çıkıyor. Bu korku unsurları bir yetişkini korkutacak seviyede değil. Bu açıdan filmin hedef kitlesini pek çözemediğimi belirtmem lazım. Film fantastik olarak çok başarılı ve her yaşa hitap ediyor. Öte yandan bu yapımı çocuklar için bir korku filmi olarak değerlendirmek lazım.

Şimdiden hepinize iyi seyirler.

 

Eski Evdeki Büyülü Saat Filmi Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir