Facebook Tüketici Farkındalığı Kampanyası

Facebook Tüketici Farkındalığı Kampanyası nı duyurdu.

Bu kampanya ile “phishing” adı verilen sahte banka reklamlarının yaygınlığını azaltmak hedefleniyor.

Facebook Tüketici Farkındalığı Kampanyasını duyurdu.

Facebook, Türkiye’deki tüketicilerin sahte banka reklamlarıyla ilgili farkındalığını artırmaya yönelik başlattığı Tüketici Farkındalığı Kampanyası’nı duyurdu.

Facebook, bu kampanyayla “phishing” adı verilen ve platform üzerinden insanları dolandırmaya çalışan sahte banka reklamlarının yaygınlığını azaltmayı hedefliyor. Facebook, bu amaçtan hareketle kampanya kapsamında insanlara Haber Kaynağı’nda bir bilgilendirme metni gösterecek.

Platformda güvenli ve hakiki etkileşimi destekleyen ve bu alanda tüketicileri bilinçlendirmeyi hedefleyen Facebook, Haber Kaynağı’nda paylaştığı bilgilendirme metniyle kullanıcıları bilgilerini paylaşırken dikkatli olmaları konusunda uyarıyor:

  • Görünürde bir banka reklamı, sizi bir internet sitesine yönlendirip hesap bilgilerinizi girmenizi isteyebilir; ancak, sizi yönlendirdiği sayfa gerçek bir banka olmayabilir.
  • Bilgilerinizi girmeden önce, internet tarayıcınızın adres çubuğundan, giriş yaptığınız sayfanın bankanın resmi internet sitesi olduğuna emin olun.

Kampanyayla ilgili konuşan Facebook Türkiye Kamu Politikaları Yöneticisi Çağatay Pekyörür, konuyla ilgili şunları dile getirdi: “Türkiye’deki insanların Facebook’taki bilgilerini güvende tutmak bizim en önemli önceliğimiz. Bunun için sadece en iyi teknolojiyi kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda Tüketici Farkındalığı Kampanyası gibi girişimlerle insanlara kendi bilgilerini korumayı öğrenme konusunda rehberlik etmeyi de amaçlıyoruz.”

Türkiye’deki tüketicileri koruma ve bilinçlendirme sorumluluğunun farkında olan Facebook, bu kampanyayla ülke çapında önemli bir problem olan “phishing” saldırılarının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Phishing Nedir?

Phishing, diğer adıyla Oltalama, dolandırıcıların rastgele kullanıcı hesaplarına e-mail gönderdikleri bir çevrimiçi saldırı türüdür. Son dönemde sosyal mecralarda sahte banka reklamları sıkça yayınlanıyor ve kullanıcıların hesaplarını riske sokuyordu.

KPMG’nin hazırladığı Bireysel Siber Farkındalık Araştırması’na göre, fidye yazılım saldırıları geçen yıl bireysel kullanıcılar ve şirketlere 5 milyar dolara mal oldu. ‘WannaCry’, ‘BadRabbit’ gibi saldırılarda Avrupa’da en büyük zararı Türkiye gördü. İstatistiklere göre internet kullanıcılarına yönelik saldırıların yüzde 91’i oltalama (phishing) e-postaları üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunların başında hem bireysel kullanıcılara hem de şirketlere zarar veren fidye yazılımları geliyor. Siber suçluların para kazanmak için en çok tercih ettiği fidye yazılımları ile gerçekleştirilen saldırılarda suçlular ağ ve/veya ilgili cihaz üzerinde buldukları hassas dosyaları şifreleyerek para karşılığı parolayı çözmeyi talep ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir