Fairy ile Keyifli Bir Gün

Fairy’nin ürünlerini tanıtmak üzere düzenlediği blogger etkinliğinde harika vakit geçirdik. Etkinlik Serkan Bozkurt’un Chef’s Table Mutfak Okulu’nda bir çoğumuzun yakından tanıdığı Mehmet Özer’in katılımı ile gerçekleşti. Mehmet beyin bizim için hazırladığı özel menü eşliğinde Fairy markasının ürünlerini hem tanıma hem de deneme şansı bulduk.

Fairy konusunda oldukça iddialı ürünlerini raflara taşıyor, 1 şişe Fairy ile 18.000 tabak pırıl pırıl oluyormuş. Ayrıca yağ sökme konusunda da canlı bir test ile ne kadar iddialı olduklarını birlikte deneyimledik.

Gelelim Mehmet Özer’in bizim için hazırladığı menüye, öncelikle harika bir zeytinyağlı tabağı ile başladık, fava, enginar ve pilaki enfesti. Mehmet bey hemen her yemeğe özellikle zeytinyağlılara bir miktar şeker kattığını anlattı. Bu gerçekten yemeklere farklı bir lezzet katıyor, ardından özel olarak hazırladığı kuzu kol, meyhane pilavı ve parmesanlı ıspanaktan oluşan tabağı tatık, ardından Helatiye isimli Osmanlı tatlısı geldi. Taze meyveler, su muhallebisi ve gül suyu eklenmiş şerbeti ile ferah bir yaz tatlısı Helatiye…

Ardından boş durur muyuz, bir de şu meşhur bol köpüklü Fairy’leri deneyelim dedik. Kahkahalarla bezenmiş, eğlenceli bir tabak yıkama seansından sonra deterjana notumuzu on üzerinden on olarak verdik. Tabaklarımız ve çatal bıçağımız gıcır gıcır olmuştu!

Bir çok faydalı mutfak tüyosu, nefis yemekler eşliğinde, Fairy mucizesi ile tanışmamızı sağlayan ve bu etkinliği düzenleyen Alaaddin Adworks ajansına kucak dolusu teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir