FinTech alanında haftanın gündemi 124

FinTech alanında haftanın gündemi 124 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 124

6 – 12 Mart tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

PayTR’ın yeni CEO’su Merve Tezel oldu

PayTR, önde gelen finans ve ödeme kuruluşlarında engin deneyime sahip olan Merve Tezel’in 6 Mart 2023 tarihinden itibaren PayTR Genel Müdür ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görev alacağını duyurdu. Tezel, bu unvanı 2018’den beri PayTR’da CEO’luk görevini üstlenen Tarık Tombul’dan devralacak. Tombul, bu tarihten itibaren PayTR’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaya devam edecek.

IWF Türkiye’nin yeni başkanı Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün oldu

Uluslararası Kadın Forumu Türkiye Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Farklı alanlarda elde ettikleri başarılarıyla lider ve öncü konuma ulaşmış etkin kadınları bir araya getirerek kadın liderliğini geliştirmeyi hedefleyen uluslararası bir iletişim ve etkileşim ağı olan IWF Türkiye Olağan Genel Kurulu İstanbul’da gerçekleştirildi. GenelKurul’da yapılan seçim sonucunda 2023-2025 dönemi IWF Türkiye Yönetim Kurulu belirlendi.

Genel Kurul’un ardından gerçekleştirilen ilk Yönetim Kurulu toplantısında, 2023 – 2025 Dönemi IWF Türkiye’nin yeni başkanı Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün seçildi.

GTech’in yönetim kadrosuna Tolga Yıldırım Genel Müdür Yardımcısı olarak katıldı

Yıldırım; veri ambarı, iş zekası, analitik ve risk yönetimi konularındaki 27 yıllık derin tecrübesiyle GTech iş süreçlerinde aktif rol oynayacak.

Farklı sektörlerdeki deneyimini, global teknolojik gelişmelerle birleştirerek kurumlara katma değer yaratan ürünler ve çözümler sunan GTech yönetim kadrosunu genişletti. Kurulduğu günden bugüne Türkiye’nin en büyük kurumlarına,   uzun süredir de Avrupa ve İngiltere’deki müşterilerine hizmet veren GTech, veri yönetimi alanında deneyimleriyle öne çıkan Tolga Yıldırım’ı kadrosuna dahil etti. Sektörde 27 yıllık deneyime sahip olan Yıldırım GTech’in Veri Yönetimi alanından sorumlu olacak.

Vepara, sanal POS çözümünü duyurdu

Vepara, sanal POS çözümüyle her işletmeye online ödeme alma yetenekleri kazandıracak.

Online alışverişlerin küresel salgın sonrasında son kullanıcılar için vazgeçilmez bir alışkanlığa dönüşmesi, işletmelerin online ödeme alma çözümlerine duyduğu ihtiyacı artırdı. Üye işyerleri için çözümler geliştiren fintek şirketleri arasında öne çıkanlardan biri de, Ağustos 2022’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan aldığı lisansla faaliyetlerine başlayan Vepara oldu. Vepara, hızlı entegrasyon ve ertesi gün ödeme seçenekleri sunduğu sanal POS çözümüyle, online ödeme altyapısına ihtiyaç duyan tüm ticari müşterileri hedefliyor.

NetEkstre, istikrarlı büyümesini 2022 yılında da sürdürdü

Tüm banka hesap hareketlerini tek ekrandan kolayca yönetme olanağı sunan NetEkstre, 2022’de elde ettiği verileri açıkladı. NetEkstre’den yararlanan firma sayısı 2021 yılına göre yaklaşık yüzde 36 oranında artarken, yapılan işlem adedi de yüzde 57 oranında büyüdü. İşlem tutarı ise yüzde 208 gibi rekor bir büyüme gerçekleştirdi. 2022 yılında 21 milyonu aşkın hesap hareketini sınıflandırarak raporlayan NetEkstre sistemi, 29 banka ile entegre çalışıyor ve 24 farklı ERP çözümüne verileri sınıflandırarak aktarabiliyor.

Workhy & Mükellef’te iki üst düzey atama gerçekleşti

Workhy & Mükellef’in yeni dönemde Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CFO) şirketin Kurucu Ortağı Evren Konal olurken İnsan Kaynaklarından Sorumlu Üst Düzey Yönetici (Head of HR) pozisyonuna Nursen İnci atandı.

Vepara, PayCore Teknolojisini Tercih Etti

Vepara ile PayCore, sektörde fark yaratacak bir iş birliğine imza attı.

Ön ödemeli kart kullanıcılarına gerçek fayda sağlayacak çözümlerle sektörde ayrışmayı amaçlayan Vepara, PayCore’un gelişmiş processing hizmetleriyle bu hedefine ulaşmayı planlıyor. PayCore, processing hizmetleriyle Vepara’nın ön ödemeli kart ürünlerinin tüm yaşam döngüsünü yönetirken, ön ödemeli kart uygulamasına entegre olarak çalışan fraud senaryo yönetimi ile firmaya güvenli bir altyapı sağlayacak. Buna ilaveten SoftPOS ve Android POS entegre güvenli mobil ödeme platformu PayCore DO (Dijital Ortak) hizmetleri ile  Vepara’yı tahsilat noktalarında, güçlü teknolojisi ile destekleyecek.

Paymes Lokal Ödeme Şirketlerinin Globalleşmelerine İmkan Sağlıyor

Exit sürecini tamamlayan, ödeme ve elektronik para kuruluşu PayTabs ile birleşen Paymes, Türkiye pazarında sunduğu alternatif ödeme metotları ile hem elektronik ticaret sitelerine hem de ödeme şirketlerine globalleşme imkanı sunuyor.

Paymes, milyonlarca serbest çalışanı, danışmanı, kişisel eğitmeni ve mikro satıcıyı, sosyal ticarete giriş yapmaları ve kolayca ödeme alabilmeleri için PayTabs‘in ödeme altyapısı ile destekliyor. Paymes, Türkiye’de lokal ödeme şirketlerini global ödeme metotları ile buluşturarak globalleşmelerine imkan sunuyor.

Küresel fintech yatırımları 2022 yılında 164 milyar dolara ulaştı

KPMG tarafından hazırlanan “Pulse of Fintech” raporuna göre küresel fintech sektörü, 2022’de 6 bin 6 adet anlaşma ile toplamda 164,1 milyar dolar yatırım aldı.

KPMG’nin 2022 yılının ikinci yarısında küresel çapta yapılan fintech yatırımlarının analiz edildiği kapsamlı raporu “Pulse of Fintech” (Fintech’in Nabzı) yayımlandı. Rapora göre 2021 yılında 238,9 milyar dolar yatırım miktarı ve 7 bin 321 anlaşma sayısı ile rekor kıran küresel fintech sektörü, 2022’de 6 bin 6 adet anlaşma ile toplamda 164,1 milyar dolar yatırım aldı. Bu rakamlar 2021 yılına kıyasla düşük olsa da yatırım miktarı açısından şimdiye kadarki en iyi üçüncü yıl, anlaşma sayısı açısından da en iyi ikinci yıl oldu.

2022 yılının ilk yarısında görülen 119,2 milyar dolarlık küresel fintech yatırımına kıyasla, yılın ikinci yarsında küresel fintech yatırımı 44,9 milyar dolar oldu. Yatırım miktarının yüzde 50’den fazla düşmesinde ise büyük çaplı anlaşmaların sayısındaki keskin düşüş etkili oldu. Yılın ilk yarısında, bir milyar doların üzerinde sekiz birleşme ve satın alma (M&A) anlaşması gerçekleşirken, ikinci yarıda bu miktarın üzerinde sadece dört M&A anlaşması yapıldı. ABD merkezli Avalara’nın 8,4 milyar dolara satın alınması geçen yılın ikinci yarısındaki en büyük yatırım miktarı oldu.

KPMG Türkiye Fintech ve Dijital Finans Lideri Sinem Cantürk, konuyla ilgili şunları söyledi: “Resesyon uyarılarını giderek daha fazla duyduğumuz, halka arz penceresinin hala kapalı olduğu ve ileri aşama şirketlerin değerlemelerinin hala baskı altında bulunduğu bir ortamda girdiğimiz 2023’te, önümüzde engebeli bir yol var. Buna karşın küresel çapta fintech pazarı yatırım almaya devam ediyor. Katma değer sunan ve iş modellerinin uygulanabilirliğini ve sürdürülebilir kârlılığını gerçekten gösterebilen, özellikle regülasyon teknolojisi ve siber güvenlik gibi alanlarda faaliyet gösteren, fintech’ler ilgi çekmeye devam ediyor. Daha uzun vadede, dünya çapında finansal hizmetlerin devam eden dönüşümü ve finansal hizmetlerin diğer sektörlere entegrasyonuna odaklanılması göz önüne alındığında, fintech yatırımlarının görünümünün oldukça olumlu olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Fintech yatırımlarında en büyük payı ABD’li şirketler aldı
Bölgesel bazda, Amerika kıtası 2022’de 2 bin 786 anlaşma kapsamında 68,6 milyar dolar ile küresel fintech yatırımlarının en büyük payını oluşturmaya devam etti. Bu anlaşmaların 2 bin 222 tanesini ve yatırımların 61,6 milyar dolarını ABD merkezli fintech’ler oluşturdu. Diğer yandan Asya-Pasifik Bölgesi 1.227 anlaşma kapsamında 50,5 milyar dolar, EMEA Bölgesi ise 1.977 anlaşma kapsamında 44,9 milyar dolar yatırım çekti.

2022 yılının tamamında en büyük 10 küresel fintech yatırımı şu şekilde gerçekleşti:

SıraŞirketYatırım MiktarıMerkezSektör
1Afterpay27,9 milyar dolarAvustralyaÖdemeler
2Avalara8,4 milyar dolarABDRegülasyon Teknoloji
3Sia (Milan)3,9 milyar dolarİtalyaÖdemeler
4Bottomline Technologies2,6 milyar dolarABDKurumsal/B2B
5Tink2,1 milyar dolarİsveçKurumsal/B2B
6Yayoi2,1 milyar dolarJaponyaKurumsal/B2B
7Interactive Investor1,8 milyar dolarBirleşik KrallıkVarlık/Yatırım Yönetimi
8Billtrust1,7 milyar dolarABDÖdemeler
9Computer Services1,6 milyar dolarABDKurumsal/B2B
10FNZ1,4 milyar dolarBirleşik KrallıkVarlık/Yatırım Yönetimi

Papara, link ile ödeme alma çözümünü deprem bölgesindeki yerel işletmelere ücretsiz sunma kararı aldı

Papara, yerel işletmelerin güvenli linkler üzerinden ödeme almalarını kolaylaştıran Link Checkout çözümünü, deprem bölgesindeki işletmeler için yıl sonuna kadar ücretsiz sunacağını duyurdu.

Banka, kredi ve ön ödemeli kartlardan ödeme alınabiliyor

Şirketin geliştirdiği link ile ödeme alma çözümü Link Checkout, üye işyerlerinin ürün ve hizmetleri için tutar, açıklama gibi ayrıntıları belirleyerek güvenli ödeme bağlantıları oluşturmasını mümkün kılıyor.

Satıcılar, esnaflar, yerel işletmeler oluşturdukları ödeme bağlantılarını müşterileriyle paylaşarak, pazaryerlerine veya entegrasyona ihtiyaç duymadan müşterilerinin Papara hesaplarından veya diledikleri banka, kredi kartı veya ön ödemeli kartlarından ödeme alabiliyor. Yapılan ödemeler, doğrudan yerel işletmenin hesabına aktarılıyor. Bu sayede online satış ve ödeme süreçleri kolaylaşıyor.

Alneo, NFC özelliğini devreye aldı

Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından hayata geçirilen FinTech girişim kurucusu Insha Ventures’ın cep POS çözümü Alneo, Propay iş birliğiyle temassız ödeme (NFC) özelliğini hayata geçirdi. Böylece Alneo kullanıcıları artık akıllı telefonları aracılığıyla 1 saniyeden daha kısa sürede temassız ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Propay iş birliğiyle hayata geçirilen yeni nesil dijital ödeme yöntemi NFC sayesinde Alneo kullanıcıları artık ödemelerini 1 saniyeden kısa sürede akıllı telefonları aracılığıyla temassız bir şekilde yapabiliyor.

Shopify’da, Paratika ile ödeme dönemi başladı

Payten’in geliştirdiği Paratika ödeme altyapısı, bugüne kadar yaklaşık 590 milyar dolarlık alışveriş hacmine aracılık eden, dünyanın en çok kullanılan popüler e-ticaret platformlarından Shopify’daki işletmelerin kullanımına sunuldu.

Paratika’nın hızlı, pratik ve güvenli Sanal POS altyapısını tercih eden Shopify kullanıcıları, tüm bankaların kart programlarından ödeme alabiliyor. Üstelik Paratika kullanan işletmeler sadece banka kalitesinde sanal POS çözümüne sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda tek tıkla ödeme, tekrarlayan ödeme, linkle ödeme, SMS ile ödeme, dövizle ödeme alma, mobil cüzdanlar gibi pek çok özellikten tek bir entegrasyonla ve 360 derece dijital sahtekârlık koruması ile faydalanabiliyor.

Mastercard, Fintech Express programını geliştirdi

Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan KOBİ’ler ile fintek ve start-up’lara her alanda destek sağlamayı amaçlayan Mastercard, bu kez ön ödemeli kart şirketleri ve finteklere destek kapsamını genişletiyor. Mastercard, finteklerin partner arayış sürecini kolaylaştırmak ve pazara hızlı çıkma isteklerini karşılamak amacıyla Fintech Express programını geliştirdi. Program aynı zamanda lisanslı kuruluşların global seviyede bilinirliğini arttırarak yeni pazarlara ulaşmasına da aracılık etmeyi hedefliyor.

Lidio teknolojisi, işletmelere yüzde 95’in üzerinde bir oranda kayıpları önleyen çözümler sunuyor.

Tüm sahtecilik ve ters ibraz işlemlerini yapay zekâ destekli araçlar ile 7 gün 24 saat izleme imkanı sunan Lidio teknolojisi, işletmelere yüzde 95’in üzerinde bir oranda kayıpları önleyen çözümler sunuyor.

Ödemeler dünyasındaki derin uzmanlığı ve yeni nesil yaklaşımıyla sektörde ezber bozan Lidio, bu dünyanın üzerinde durduğu en önemli sacayaklarından biri olan güvenlik konusunu yüksek teknolojiye dayalı sahtecilik önleme çözümleriyle güçlendiriyor. Deneyimli Lidio ekibi tüm sahtecilik ve ters ibraz işlemlerini yapay zekâ destekli araçlar ile 7 gün 24 saat izliyor ve işletmeleri koruyor.

Puan Harca iWallet’tan 1 milyon USD değerleme ile yatırım aldı

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, farklı banka kartlarından kazanılan puanları tek bir platformda birleştirerek, harcanmasını sağlayan Puan Harca, iWallet’tan 1 milyon USD değerleme ile yatırım aldı. 

İki kurucu ortak Ertuğrul Güler ve Soner Kavlak tarafından Aralık 2020’de temelleri atılan, tüketicilerin farklı banka kartlarında biriken puanlarını tek bir uygulama üzerinden takip etmelerini veya birleştirerek harcamalarını sağlayan dijital cüzdan uygulaması Puan Harca’ya, esnek yan haklar konusunda fark yaratan çözümler geliştiren iWallet 1 milyon USD değerlemeyle yatırım yaptı.

2022 yılının son çeyreğinde girişim yatırımları Çin’e aktı

KPMG’nin yayımladığı “Venture Pulse” raporuna göre küresel çapta girişim yatırımları 2022 yılının dördüncü çeyreğinde üst üste dördüncü düşüşünü sürdürdü.

7 bin 641 yatırım işleminin gerçekleştiği son çeyrekte toplam yatırım miktarı 75,6 milyar dolara geriledi. En fazla girişim yatırımı çeken 10 şirketten 6’sı Çin, 3’ü ise ABD merkezli şirket oldu. Alternatif enerji ve elektrikli araçlar tüm bölgelerdeki yatırımcıların en önemli önemli ilgi alanı olurken raporda ayrıca küresel çapta önümüzdeki birkaç çeyrekte bazı unicorn girişimlerinin başarısız olabileceği uyarısında da bulunuldu.

KPMG’nin girişim sermayesi piyasasının karşılaştığı temel eğilimleri, fırsatları ve zorlukları ortaya koyan Venture Pulse raporu yayımlandı. Rapora göre küresel çapta girişim yatırımları (VC) geçen yılın son çeyreğinde üst üste dördüncü düşüşünü sürdürdü. 7 bin 641 yatırım işleminin gerçekleştiği dördüncü çeyrekte toplam yatırım miktarı ise 75,6 milyar dolar oldu.

Alternatif enerji ve elektrikli araçlar geçen yılın dördüncü çeyreğinde tüm bölgelerdeki yatırımcıların en önemli önemli ilgi alanı oldu. Çin merkezli GAC Aion 2,56 milyar dolar, ABD merkezli TerraPower 830 milyon dolar ve Form Energy 450 milyon dolar, Çin merkezli SPIC Hydrogen Energy 631 milyon dolar ve Voyah Car Technology 631 milyon dolar, Estonya merkezli Sunly 196 milyon dolar ve Belçika merkezli Tree Energy Solutions 129 milyon dolar fon topladı. B2B çözümleri ile sağlık ve biyoteknolojinin yanı sıra fintech de küresel çapta VC yatırımcıların ilgisini çekemeye devam etti.

Raporu değerlendiren KPMG Türkiye Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı Şirket Ortağı Gökhan Kaçmaz, “Güçlü fon toplama faaliyetlerine rağmen 2022 yılı küresel olarak girişim sermayesi yatırımları açısından zorlu bir yıl oldu. Tüm bölgelerdeki girişim yatırımları bir önceki çeyreğe göre düşüş gösterdi. Ukrayna’da devam eden savaş, yükselen faiz oranları, yüksek enflasyon seviyeleri ve küresel resesyon endişeleri bir araya gelerek özellikle yılın ikinci yarısında yatırımları azalttı. 2023 yılının ilk çeyreğine girdiğimiz şu günlerde piyasalardaki belirsizlik nedeniyle küresel çapta girişim yatırımlarının durgun kalması bekleniyor.” dedi.

2022 yılı 4. çeyrekte en büyük 10 küresel finansman

ŞirketYatırımMerkezSektör
1GAC Aion2,6 milyar dolarÇinOtomotiv
2Anduril1,5 milyar dolarABDHavacılık & Savunma
3SHEIN1 milyar dolarÇinPerakende
4TerraPower830 milyon dolarABDTemiz Enerji
5SPIC Hydrogen Energy631 milyon dolarÇinTemiz Enerji
6Voyah Car Technology630,8 milyon dolarÇinTemiz Enerji
7Group14 Technologies614 milyon dolarABDTemiz Enerji
8ESWIN Material562,1 milyon dolarÇinYarı iletkenler
9Fei Hong Teknoloji537,5 milyon dolarÇinRobotik
10Einride500 milyon dolarİsveçOtomotiv

Sodexo ve İhtiyaç Haritası, Yanında Platformu ile Depremden Etkilenen Üniversite Öğrencileri için Dayanışma Başlatıyor

Sodexo ve İhtiyaç Haritası, 11 ilimizi derinden etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremin ardından, bölgedeki yaraları sarmak üzere güçlerini birleştirerek Yanında Platformu’nu hayata geçirdi.

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, tüm ekosisteminin gücünü iyilik amacı ile bir araya getirmek üzere İhtiyaç Haritası’yla birlikte temellerini attığı Yanında Platformu’nun ilk projesinde, depremden etkilenen öğrencilerin yemek ve gıda erişimi için bir farkındalık yaratmayı ve dayanışma başlatmayı hedefliyor.

İhtiyaç Haritası aracılığıyla Yanında Platformu’na başvuran, ailesi ya da kendisi deprem bölgesindeki 11 ilde ikamet eden üniversite öğrencilerinin, 3 ay boyunca toplam 3.900 TL tutarında yemek kartı bakiyesinden faydalanmaları sağlanacak.

Sipay’in İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Aslı Ulusoy oldu

Finansal teknoloji şirketi Sipay’in İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Aslı Ulusoy oldu.

Sipay, deneyimli isimlerle ekibini güçlendirmeyi ve büyütmeyi sürdürüyor. Sipay’e İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Aslı Ulusoy, Sipay’in hedef ve politikaları doğrultusunda iş geliştirme stratejilerini belirlemenin yanı sıra yeni projeler ve müşteri portföyünü genişletmekten sorumlu olacak.

PayPorter, Antalya Şubesini açtı

Uluslararası para transferi sektöründe öncü markalardan olan PayPorter, hizmet ağını genişletmeye devam ediyor. Turizm sezonun açılmasının hemen öncesinde Antalya Şubesi ile şube ile şube sayısını dörde çıkaran PayPorter, Sinan Mh. Atatürk Cd. No:5A Muratpaşa / Antalya adresinde kapılarını müşterilerine açtı.

FinTech alanında haftanın gündemi 123

27 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir