FinTech alanında haftanın gündemi 123

FinTech alanında haftanın gündemi 123 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 123

27 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fintechtime Mart 2023 Sayısı Çıktı

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime Mart 2023 Sayısı Çıktı.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Acımız, dilimiz, yasımız, geleceğimiz ortak….

Hepimizi yasa boğan, büyük kayıplar verdiğimiz depremlerde kayıplarımız karşısında duyduğumuz acının ve üzüntünün bir tarifi yok. Yaşadığımız felaket sonrası depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Bu zor zamanları birlik ve dayanışma ile atlatacak, yaralarımızı hep birlikte saracağız. Önümüzde çok önemli bir süreç var. Ama sonucunda muhakkak başarmak zorunda olduğumuzu da unutmamalıyız. Bu toprakların ve bu toplumun karakteri, bize başarmak zorunda olduğumuzun sorumluluğunu yüklüyor.

Hepimize büyük sorumluluklar ve görevler düşüyor

Hepimizi derinden yaralayan, resmî açıklamalara göre 48 binin üzerinde can kaybının yaşandığı bu büyük afetin yaralarını sarmak için önümüzde uzun ve fedakârlık gerektiren bir yol var. Deprem bölgesinde zor koşullarda yaşayan ve tekrar ayağa kalkabilmek için bizlerin desteğine ihtiyaç duyanların yanında olmaya devam edebilmek için çalışmak zorundayız.

Yüreklerimizde hiç azalmayan elem ve üzüntü ile bu sayımızı hazırlamaya çalıştık

Bir tarafta sarmaya çalıştığımız ve kanamayı sürdüren yaralarımızın acısı ile yaşamaya çalışırken, diğer yandan Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle daha da önemli hale gelen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için sektörümüzün kadın liderlerinin duygu ve düşüncelerini bir araya getirdiğimiz özel dosya konusu ile sizleri buluşturuyoruz.

Türk kadınları olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Cumhuriyet ile birlikte yolumuzu aydınlattığı için minnettarız

Kadınların toplumun tüm yaşam alanlarında etkin bir şekilde katıldığı “her alanda var olabildikleri” bir gelecek istiyoruz. Hepimizin hayatında yol göstericiliği ile ışık tutan ve ilham veren kadınlar var. Böylesi güçlü figürlere sahip olmak ise daha sağlam bir hayat felsefesi edinmemize de katkı sağlıyor. Kimi zaman haber manşetlerimizde, kimi zaman ise özel röportajlar eşliğinde ön plana çıkardığımız kadın liderleri bu sayımızda daha da fazla göreceksiniz.

Bu sayımızda, sektörün en güçlü liderlerinden biri olan Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu’nu kapağımıza taşımaktan gururluyuz. Dergimizin ilerleyen sayfalarında PayPorter Genel Müdürü İzzet Metcan, Ataşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Devran Çakmak, Yıldız Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Fezal Okur Eskil,  yazarlarımızdan İskender Ada ile gerçekleştirdiğimiz röportajları bulabilirsiniz.

Cumhuriyetimizin 100. yaşı kutlu ve sonsuz olsun

Yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını ve derin üzüntümüzü kalbimizde taşıyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutluyoruz.

Birleşik Ödeme, Azerbaycan’a yurt dışı para transferi için altyapı hizmeti sunmaya başladı.

Birleşik Ödeme, Azerbaycan’a uluslararası para transferini anında ve tüm kartlara komisyonsuz olarak gerçekleştirecek. Azerbaycan’da 2023 yılı içinde sanal POS ve akıllı kasa çözümleri gibi teknolojilerini de devreye almaya hazırlanan şirket, global iş ortaklarının da pazara giriş yapmasını sağlayacak.

İnovatif FinTek çözümleriyle Türkiye’nin ilk elektronik para şirketlerinden Birleşik Ödeme, uluslararası para transfer hizmetini Azerbaycan’a da taşıdı. Bölgenin lider FinTek’i olma vizyonu kapsamında faaliyetlerini sürdüren Birleşik Ödeme, Azerbaycan’a Türkiye’den para transferlerini komisyonsuz ve anında gerçekleştiriyor.

Paynet, 2023’te yüzde 100’ün üzerinde büyüyecek

Paynet, aracılık ettiği işlem hacminde hedeflerini aşarak bir önceki yıla göre yüzde 164 seviyesinde bir büyüme kaydetti. Bu büyüme şirketin işlem hacimini 16,5 milyar TL’ye taşıdı, aracılık edilen işlem adedi de 6 milyonu aştı.

Paynet yılı hedeflerinin yüzde 120 üzerinde büyüyerek kapattı.

Toplam 6 milyon adet işlem gerçekleştiren şirket, 16,5 milyar TL’lik işlem hacmine ulaştı. Bu işlem hacmi Paynet’in kolay ve hızlı ödeme almayı sağlayan platformları sayesinde gerçekleşti. Toplam işlemlerden PayPortal yüzde 46,5, Paynet Api yüzde 28,3, Paynet Mobil yüzde 21,2 pay aldı.

“Dijitalleşme etkisiyle hız kazandık”

Paynet 2023 yılına da iddialı büyüme hedefleriyle girdi. Kurulduğu günden bu yana büyümesini her yıl yüzde 100 seviyesinde gerçekleştiren şirket, 2023’te yüzde 100’ün üzerinde büyümeyi planlıyor. Büyümelerinin özellikle dijitalleşme etkisiyle hız kazandığını dile getiren Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Paynet olarak işletmelerin ürünlerini daha kolay satması için alternatif finans kanalları yaratmaya odaklandık. 2022’de kredi ile ödeme alma çözümü olan PayKredi’yi lanse ettik. İşletmelere, kart limiti yetersiz kaldığı için alışverişini tamamlayamayan, kart limitini doldurmak istemeyen veya daha uzun vade talep eden müşterileri için alternatif bir ödeme yöntemi sunduk. Şimdi yeni yılda işletmelerin finansman ihtiyacını nasıl karşılayabileceğimize bakıyoruz. Bireysel dışında, işletmeler için de finans ürünlerimiz gelecek. Bankalarla iş birlikleri yapacağız. Görüştüğümüz, fikri olgunlaştırdığımız, imza aşamasında olduğumuz markalar var. İşletmelerin spot, rotatif krediler dışında, kartlı finansman modelleri için çalışmalar yapıyoruz. Lisansımızı genişleterek Açık Bankacılık hizmetlerini de çözümlerimize katacağız.

TOM Bank, “Ana Bankacılık Teknolojisi İçin Architecht” ile anlaştı

2022 Ağustos ayında BDDK’dan dijital bankacılık lisansını alan TOM Bank, ülkemizde uçtan uca dijital bankacılık çağının açılışını yapmaya ve müşterilerini etik bankacılık ilkeleri ile tanıştırmaya hazırlanıyor. Katılım finans prensipleriyle faaliyetlerine başlayacak olan TOM Bank, ana bankacılık sistemleri konusundaki teknoloji çözümleri için finansal teknoloji şirketi Architecht ile el sıkıştı. Kapsayıcılık ilkesi doğrultusunda finansal hizmetlerin erişimini kolaylaştırmayı amaçlayan TOM Bank, dijital bankacılık konusundaki iddiası ile ülkemizde ses getirmeye hazırlanıyor.

Fintech uygulamaları Z kuşağına nasıl ulaşabilir?

Adjust, fintech uygulamalarının Z kuşağına nasıl ulaşabileceğini ve bu kuşağın yatırım yapabileceği alanların bir listesini derledi.

Adjust’ın yaptığı açıklamaya göre; İlk dijital yerliler olan Gen Z (1997-2012), dünya çapında iki milyar nüfusa sahip. Genç, teknoloji meraklısı ve finans, ödeme ve bankacılık da dahil olmak üzere günlük yaşamlarında onlara yardımcı olan uygulamaları kullanmaya çok alışıklar. Bu nesil yetişkinliğe adım atmaya başladığında, finansal bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olacak fintech uygulamaları arıyorlar ve Z kuşağı tüketicilerinin% 51’i bir fintech şirketini en güvenilir finansal kurum olarak görüyor.

Z kuşağı fintech uygulamaları için neden bu kadar önemli?

FinTech alanında haftanın gündemi 122 

30 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir