FinTech alanında haftanın gündemi 128

FinTech alanında haftanın gündemi 128 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 128

3 – 9 Nisan tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Finansal Teknolojiler Hızlandırma Programı başvuruları açıldı

Paymes’in destek verdiği ve BC Partnering’in mentorluğunda INOVATA’da gerçekleşecek olan Finansal Teknolojiler Hızlandırma Programı, finansal teknoloji ve girişimcilik konusunda deneyim sahibi olmak isteyen girişimcilerin başvurularını bekliyor.

Ataşehir Belediyesi tarafından BC Partnering’in koordinasyonunda INOVATA’da gerçekleştirilecek program kapsamında, prototip/MVP sonrası finansal teknoloji girişimlerinin ihtiyaç duyacağı destekleri girişim ve girişimcilere göre özelleşmiş şekilde sağlanması amaçlanıyor.

Finansal teknoloji alanında girişimcileri bekleyen “Fintech Factory” programına kayıt olmak isteyen girişimciler 27 Nisan 2023 tarihine kadar https://fintech-factory.com adresinden başvurularını yapabiliyor.

True Global Ventures, Ledger’a 24 milyon doların üzerinde yatırım yaptı

True Global Ventures, dijital varlık güvenliği şirketi Ledger’a 24 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.

Singapur, Hong Kong, Dubai, Stockholm, Paris, Londra, New York ve San Francisco gibi şehirlerde faaliyet gösteren ve Web3 teknolojilerine odaklanan girişim sermayesi fonu True Global Ventures, geliştirdiği güvenlik çözümleriyle dünyadaki dijital varlıkların %20’sinden fazlasını koruyan Ledger’a Seri C yatırım turunda 24 milyon doların üzerinde yatırım yaptı. Yatırım turunda 10T ve Molten Ventures’ın da aralarında olduğu bir dizi mevcut ve yeni yatırımcı yer aldı. Böylelikle Ledger Seri C yatırım turu kapsamında 100 milyon dolar yeni yatırım alarak toplamda 1,3 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

BtcTurk, Start Up’lara yatırım yapmak üzere BtcTurk Girişim’i kurdu

BtcTurk, büyümeyi geliştirecek atılımları desteklemek üzere BtcTurk Girişim şirketini kurdu. BtcTurk Girişim, BtcTurk Grubu’nun Kurumsal Girişim Sermayesi (Corporate Venture Capital) kolu olarak faaliyet gösterecek.

BtcTurk Girişim öncelikle, yurt içinde ve yurt dışında teknoloji odaklı iş modelleriyle faaliyet gösterdikleri pazarları ve geleneksel endüstrileri yıkıcı inovasyon ile değiştirme potansiyeli olan, güçlü bir takıma sahip, katma değerli ürün veya hizmetler geliştiren ve büyüme potansiyeli yüksek şirketlere odaklanacak.

BtcTurk’ün yeni nesil self servis finansal hizmetler grubu olma yolculuğunda genişleyen faaliyet alanları kapsamında sinerji ve değer yaratabilecek şirketlere yönelik stratejik yatırımlar da BtcTurk Girişim’in öncelikli amaçları arasında olacak.

QNBEYOND Hızlandırma Programı’nın 5.Dönem girişimleri belli oldu

QNB Finansbank bünyesindeki QNBEYOND Hızlandırma Programı’nın beşinci dönemine kabul edilen sekiz girişim belli oldu.

Beşinci dönem girişimlerinde global odaklı SaaS iş modelleri, veri ve kullanıcı odaklı SEO, video ve yapay zekanın buluştuğu pazarlama teknolojileri, tarım teknolojileri, KOBİ ve ihracat odaklı teknolojik çözümler ve kurum içi iletişim çözümleri göze çarpıyor.

QNBEYOND Hızlandırma Programı 5. Dönem girişimlerine dair detay bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Exportal: İhracatını arttırmak isteyen Türk firmalar ve yurt dışında bulunan ithalatçılar için özel olarak tasarlanmış; ürün çeşitliliği, sade ara yüzü ve 10+ dilde destek verebilen ekibiyle ithalat & ihracat süreçlerini uçtan uca kolaylaştıran yeni nesil B2B ticaret portalı.

Flowla: Flowla, satış ekiplerinin tüm doküman, aksiyon ve iletişimini tek bir linkte müşterileri ile paylaşmasını sağlar. Satış sürecini adım adım ilerleyen bir dijital akış haline getirerek hız ve dönüşümü arttıran bir platformu.

Novus: İçerik üretimi ihtiyacı olan şirketler için güncel, güvenilir ve kuruma özel yapay zekâ çözümleri sunan bir platformu.

Searchbase: Ekipler için özelleştirilmiş yapay zekâ tabanlı bir arama motoru.

Udext: Udext, saha çalışanları ve şirketleri arasındaki iletişim kanallarını ön hazırlık gerektirmeden kuran, çeşitli otomasyonlarla etkileşimi ve operasyonel verimliliği artıran bir iletişim platformu.

Videolity: Yapay zekâ ile herhangi bir videodaki ürünleri anında alışveriş yapılabilir formata getiren, e-ticaret yapan şirketler için B2B SaaS platformu.

WeFarm: Boş tarlaları üretim yapan çiftliklere dönüştüren ve sahiplerine gelir yaratan yeni nesil bir tarım teknolojisi platformu.

Wope: Wope, işletmelerin büyük yatırımlar yapmaksızın dijital büyümelerini hızlandıran ve SEO stratejilerini AI ile güçlendiren bir dijital büyüme platformu.

Logo Yazılım sektördeki ilk Entegre Faaliyet Raporu’nu yayınladı

Logo Yazılım, Türkiye’de tüm sektörlerde az örneği görülen ve yazılım sektöründe bir ilk olan Entegre Faaliyet Raporu’nu yayınladı.

2022 yılı Entegre Faaliyet Raporu stratejik odağın yanı sıra, gelecekte yaratılacak değeri, paydaşlarla ilişkileri ve öncelikli konuları öne çıkartıyor. Bu raporla Logo Yazılım, kurumsal raporlama anlamında küreselde en iyi uygulamalara hizalanmış oluyor.

Hopi’ye Param’dan 100 milyon Dolar Değerleme ile Yatırım Yapıldı!

Stratejik büyüme alanı olarak belirlediği finansal teknolojilerde (Fintek) kararlı adımlar atmayı sürdüren Hopi, Param ile önemli bir ortaklığı hayata geçirdi.

Hopi’nin perakendedeki ‘icat çıkarma’ vizyonunu, Param’ın fintek alanındaki deneyimiyle bir araya getiren ortaklık sayesinde, Hopi’nin 15 milyonu aşkın kullanıcısı herhangi bir kredi kartına sahip olmadan da taksitli alışveriş yapabilecek. Uygulama üzerinden sunulacak ‘Kredi Kartsız Taksit’ ürünü yapay zeka algoritmaları sayesinde her kullanıcıya kişisel limit atayacak.

Midas ikinci yılını kullanıcılarıyla kutluyor

Amerikan borsalarına ve Borsa İstanbul’a avantajlı komisyon oranları ile masrafsız yatırım yapma imkânı sunan yatırım uygulaması Midas, ikinci yılını geride bıraktı.

Midas CEO’su Egem Eraslan, “Yatırım işlemlerinizi avantajlı ve zahmetsiz şekilde yapabileceğiniz tek platform olma hedefiyle iki yıl önce çıktığımız bu yolda, başarılarımızın karşılığını hem Türkiye’de hem de global çapta görebilmek bizim için çok kıymetli. Sadece 2 yıllık bir Türk fintech olarak borsa yatırımlarında bizi tercih eden yüz binlerce kullanıcımız sayesinde bu noktaya geldik. Büyük bir coşkuyla kutladığımız ikinci yılımızda heyecanımızı kullanıcılarımızla da paylaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde de en önemli önceliğimiz yine kullanıcılarımıza daha iyi hizmet verebilmek olacak. Çalışmalarımızı bu bakış açısıyla ilerleterek birçok yeni hizmeti hayata geçireceğiz.” dedi.

Identify, dijital kimliklerin KYC işlemlerinde kullanılması için AR-GE çalışmalarına hız veriyor

Dijital kimliklerin kullanılmasıyla KYC süreçlerinin daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılacağını vurgulayan Identify Türkiye Genel Müdürü Ulaş Arıcan, Almanya’daki bankacılık ve ödeme ekosistemindeki tecrübeleri ve regtech şirketi olmalarının verdiği güvenle, dijital kimliklerin KYC sektörüne entegre edilmesi noktasında yeni modüller ekleyerek yatırımlarına başladıklarını belirtti. 

Octet Türkiye’de üst düzey atamalar gerçekleşti

Octet Türkiye, büyüme stratejisi doğrultusunda şirket içinde gerçekleştirdiği terfilerle yeniden yapılama sürecini tamamladı.

Ocak ayı itibarıyla Ayhan Şentürk, “CSA – Chief Solution Architect” görevine getirilirken; Umut Şilte, “CBDO – Chief Business Development Officer” olarak atandı. Fatih Kaya, “CRCO – Chief Risk and Compliance Officer” olurken, Selman Çeltiker ise “CIO – Chief Information Officer” görevine getirildi.

Minted Türkiye, Minted Connect’i kullanıma sundu

İngiltere merkezli fintech Minted, Minted Connect’i kullanıma sundu.

Bu yılın başında altın ve gümüş için aylık birikim planları oluşturmaya imkân veren Minted mobil uygulamasını Türkiye’deki kullanıcılara açan şirket, son olarak kurumsal şirketler ve fintech’ler gelirlerini artırabilecekleri, regülasyonlara uyumlu Minted Connect’i kullanıma sundu.

Kuyumculuk ve değerli metal saklama lisansına sahip olan Minted Türkiye, ürün tedariği konusunda dünyanın en büyük altın ligi olarak kabul edilen LBMA’ye (Londra Külçe Piyasası Birliği) akredite olan, değerli metal pazarının önemli oyuncularından Nadir Metal Rafineri ile çalışıyor. Minted Market, geniş altın ve gümüş portföyü dışında Everyday By Reng, Lida Pırlanta ve Selda Jewellery gibi iş ortaklarının seçkin ürünlerini de kullanıcılarına sunuyor.

Adjust, Mobil Uygulama Trendleri raporunu yayınladı

Adjust, her yıl okuyucularına sunduğu Mobil Uygulama Trendleri raporunu yayınladı.

Rapora göre, e-ticaret, fintech ve oyun uygulamaları 2023’te yaşanan ekonomik zorluklara rağmen yükseliş trendini sürdürüyor. 2022, endüstride şimdiye kadar yavaşlamanın ilk kez görüldüğü yıl olsa bile 2023’teki ilk göstergeler bu durumun iyi yönde ilerlediğini gösteriyor: mobil uygulama kurulumları 2022 ortalamalarına göre e-ticaret’te %4, fintech’te %13 ve oyunlarda %10’luk bir yükseliş sergiliyor.

Rapor sonuçlarından çıkan diğer önemli maddeleri aşağıda bulabilirsiniz. ; 

  • ATT onay oranları tekrar yükseldi. Veri gizliliğinin artık bir norm haline gelmesiyle birlikte kullanıcıların bu konudaki hassasiyeti artıyor ve bunun sonucunda onay oranları yükselmeye devam ediyor. 2023’ün ilk çeyreğindeki ATT onay oranları, 2022’ye göre %4 artış göstererek %29’a yükseldi. Bu oran, oyunlarda %36’ya ulaştı ve fintech ise %11’den %18’e yükseldi.
  • M-ticaret sektörü, cirolardaki düzenli artışla yükseliş trendinde. Mobil ticaret uygulamalarının oturumları ve oturum uzunlukları 2022’de yıllık bazda artış gösterdi ve 2023’te oturumlar şimdiye kadar %7 daha yükseldi. E-ticaret sektöründe uygulama içi ciro, 2022’de bir önceki yıla göre %4 artış gösterdi ve Kasım ayı, Adjust tarafından şimdiye kadar gözlemlenen en çok artışın yaşandığı ay oldu.
  • Ekonomide yaşanan zorluklara rağmen, fintech uygulamaları küresel olarak büyüme gösterdi ve mobil finansal hizmetlerin dayanıklılığını ve sürekli artan kullanıcı ilgisini ortaya koydu. Fintech uygulamalarının küresel kurulumları 2022’de %2 artarken, küresel oturumlar %19 artış gösterdi. Bu artışın en belirgin yaşandığı bölgeler %54 ile LATAM ve %40 ile EMEA oldu. Fintech sektöründeki uygulama içi ciro ise Kasım 2022 ve Ocak 2023 arasında %90’ı geçti.
  • Hyper casual oyunlar, oyun uygulamaları kurulumlarındaki payı göz önüne alındığında sektördeki egemenliğini sürdürüyor. Hyper casual oyunlar, oyun uygulaması kurulumlarının %25’ini oluştururken, aksiyon oyunları %25 ile oturumlarda en yüksek paya sahip. Oyun uygulamalarının kurulum ve oturumları 2022’de önemli ölçüde düşüş gösterdi, ancak Ocak 2023 itibarıyla kurulumlar %10 ve oturumlar %11 artışla eski seviyelerine geri dönmeye başladı. Uygulama içi ciro ise 2022’nin 4. çeyreğine göre %14 arttı.

Rapor ayrıca 2022’de mobil e-ticaret, oyun ve fintech genelinde en yüksek indirme sayısına sahip 10 uygulamayı öne çıkarıyor ve sektörün önde gelen oyuncularından önemli içgörüler sağlıyor. 

Burhan Eliaçık, iyzico’ya Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılıyor

Yeni yapılan atamayla, TÖDEB’in de ilk Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüten Burhan Eliaçık, iyzico’da Yönetim Kurulu üyesi oluyor.

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmüş Burhan Eliaçık’ın iyzico’nun Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanma süreci başlatıldı. iyzico’daki görevi kapsamında Eliaçık, sektör paydaşlarıyla birlikte ödeme hizmetlerinin gelişmesi ve finansal teknolojinin yaygınlaşması odaklı çalışmalar yürütmenin yanı sıra finansal hizmetlerin temelinde yer alan düzenlemelerin sektörün gelişimi ve iyzico tarafından yenilikçi bir şekilde uygulanması için çalışmalarını sürdürecek.

FaturaLab, Dikey Ticaret Finansmanı ürününü kullanıma sundu

FaturaLab, Dikey Ticaret Finansmanı ürünü ile yenilikçi bir ürünü daha üyelerine sundu.

Dikey Ticaret Finansmanı ürünü ile FaturaLab Platformunda herhangi bir tedarik zinciri finansmanı programından yararlanan üyeler kendi tedarikçilerine de düşük maliyetli ve ek teminat ve belge olmaksızın finansman aktarımını sağlayabilecek. Erken tahsilatlarının maliyet ve vade hesaplamalarını FaturaLab platformu üzerinden yapabilecek. Kendi (alt) tedarikçilerinin likiditeye erişimlerini sağlayabilecek.

Aktif Bank’ın dijital bankası N Kolay’ın relansman kampanyası başladı

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank’ın dijital bankası N Kolay’ın relansman kampanyası, Danilo Zanna’nın oynadığı yeni reklam filmiyle yayına başladı.

Daha önce “Bankacılıkta hız, güven ve kazanç arayana N Kolay gelsin!” diyen N Kolay, reklam ajansı Havas İstanbul ile hayata geçirdiği yeni reklam kampanyasında herkesi bankacılığın yeni dili ile tanıştırıyor: N Kolayca!

Müşteri odaklı bakış açısı ile bankacılığı değiştirmek amacıyla yola çıkan, kalıplaşmış ve bireyleri koşullara bağlayan bankacılık hizmetlerinin dışında bir felsefe güden N Kolay; ünlü şef Danilo Zanna aracılığıyla herkes için çözümlerini N Kolayca sunuyor. Eğlenceli dört seri filmden oluşan kampanya filmlerinin prodüksiyon şirketi Anima İstanbul’a aitken yönetmen koltuğunda Aytuğ Üngör oturuyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 127

26 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir