FinTech alanında haftanın gündemi 129

FinTech alanında haftanın gündemi 129 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 129

10 – 16 Nisan tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Param, 2023 yılının ilk çeyreğinde elde ettiği finansal sonuçları açıkladı

Param, 2023 yılının ilk çeyreğinde elde ettiği finansal sonuçları açıkladı. Her yıl başarı grafiğini yükselten Param, büyük hedeflerle başladığı 2023 yılının ilk çeyreğinde rekor büyüme oranlarına ulaştı.

2023’ün ilk üç ayında ParamKart ile yapılan işlem adedi geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 500, işlem tutarı ise yüzde 940 oranında artış kaydetti. ParamPOS’un yılın ilk çeyreğinde işlem hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 265, işlem adedi ise yaklaşık yüzde 180 büyüdü. 

United Payment Gürcistan’da ödeme hizmeti lisansı alan ilk Türk fintek oldu

United Payment, Gürcistan’da ödeme hizmetleri lisansı sürecini tamamladı.

Bölgesel fintek liderliği yolunda hızla ilerleyen United Payment, Gürcistan’ın ilk Türk FinTek şirketi olarak, ilk aşamada para transferi ve akıllı kasa ihracatına odaklanacak. 

Türkiye’de FinTek sektörüne yön veren pek çok öncü işe imza atan United Payment, yenilenen marka kimliği ile birlikte global operasyonlarını hızlandırdı. Geçtiğimiz ağustos ayında Gürcistan ofisini açan United Payment’ın National Bank of Georgia tarafından ödeme hizmeti sağlayıcı lisansı, Mart 2023 itibariyle onaylandı.

Gürcistan’ın ilk FaaS (Fintech as a Service) şirketi olan United Payment, para transferi altyapısı ve akıllı kasa ihracatına odaklanacak. Bölgenin lider FinTek’i olma vizyonu kapsamında Türkiye’ye ek olarak, Romanya, Azerbaycan ve İngiltere’de faaliyetlerini sürdüren United Payment, diğer hizmetlerini de yakın zamanda Gürcistan’daki müşterilerine sunacak.

Papara, düzenlediği eğitim programını tamamlayan 7 kadın yazılımcıya kariyer fırsatı sundu

Çalışanlarının %45’i kadınlardan oluşan Papara, Türkiye teknoloji sektöründe %11,8 seviyesinde olan kadın istihdamını ikiye katlamış oldu.

1.000’e yakın başvuru yapıldı

Papara’nın Patika iş birliğiyle düzenlediği .Net Core Kadın Yazılımcı Bootcamp eğitim programına 3 hafta içinde 988 aday başvurdu. Ön eleme kriterlerini karşılayan 579 adaydan 376’sı gönderilen vaka çalışmalarını tamamladı ve bu adaylardan 69’uyla mülakat yapıldı. Papara İnsan ve Kültür ekibi, belirlenen 30 adayla tanışma görüşmeleri yaptı ve 6 haftalık eğitim sürecini başarıyla tamamlayan 7 aday, Papara’nın teknoloji ekibine tam zamanlı Yazılım Mühendisi olarak katıldı.

Paymes, yeni ReelsPay’i tanıttı

Paymes, Instagram’da Reels içerikleriyle ürün pazarlaması yapan tüm satıcı kullanıcıların satışlarını kolaylaştıran, link ile ürünlere direkt yönlendirmenin olduğu ve kişilerin Reels videosunda yer alan tüm ürünleri tek bir shop sayfasında görüp kolayca satın almasını sağlayan yeni ReelsPay’i tanıttı.

Paymes’in CEO’su Sabrican Zaim, yenilikçi uygulama konusunda “Satıcı kullanıcıların Reels üzerindeki tüm ürünleri kendi shop sayfasında tek bir listelemeyle alıcıya link ile ulaştırabiliyor, alıcı Reels videosunda gördüğü tüm ürünleri kolayca, shop sayfasında kaybolmadan satın alabiliyor. Linke direkt yönlendirme ile hızlı bir şekilde alım yapılmasını sağlayan ReelsPay, sosyal ticaretin büyük bir artısı olarak kullanıcılar ile buluşuyor ve Paymes’in güvenilir ödeme yöntemleri ile satış yapmalarını kolaylaştırıyor. Özellikle Instagram’da çok popüler olan kombin gibi çoklu ürün satıp, ürünlerini kullanıcıya tek bir sayfada bir arada sunmak isteyenler için büyük bir kolaylık sağlayan ReelsPay, şüphesiz dijital dünyanın gözde satın alma metotlarından biri olacak” açıklamasını yaptı.

Akbank, KOBİ’lere kolay finansman için Figopara ile yeni bir iş birliğine imza attı

Yapılan iş birliği ile KOBİ’lerin alacaklarını erken tahsil etmesi sağlanarak finansman ihtiyaçlarına hızlı çözümler sunulacak.

Finansman ihtiyaçlarına geliştirdiği yenilikçi ürünler ile müşterilerinin yanında olan Akbank, Figopara ile “Tedarikçi Finansmanı” ürününden sonra firmaların ticaret hayatını canlandıracak olan “KOBİ Kolay Finansmanı” ürünü ile yeni bir iş birliğine imza attı. Bu ürün ile KOBİ’ler vadesi gelmemiş alacaklarını anında nakde çevirerek nakit akışlarını düzenleyip, vade bekleme derdinden kurtulacak.

Piapiri, yeni özelliklerini hayata geçirdi

Piapiri, yatırımcıların halka arzlara katılımlarına olanak sunmaya başladı. Ayrıca Piapiri’de yatırım hesabı açan herkes, teknik analiz eğitimine ücretsiz ulaşabilecek.  

Yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co, hayata geçirdiği yeni dijital girişimi Piapiri ile artık yatırımcıların halka arzlara katılımlarına imkân sağlıyor. Dijital bir yatırım ekosistemi sunan Piapiri, yatırım sepetleri, robotik alım-satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile özel bir yatırım danışmanına dönüşüyor.

ÜNLÜ & Co analistlerinin özenli çalışmalar ile AL önerisi verdiği ve o dönem en beğendikleri hisse senetlerinden oluşan Model Portföy’ün de yer aldığı Piapiri; Hisse Senedi, VİOP, Varant, Yatırım Fonu, Kur/Parite ve Kripto Para verilerini tek ekranda anlık fiyatlarıyla ücretsiz bir şekilde sunuyor.

PayCore, Avrupa operasyonlarının başına Gökhan Nazenin’i getirdi

PayCore, Avrupa’daki Varlığını Güçlendiriyor. PayCore, Avrupa operasyonunun başına Gökhan Nazenin’i getirdi.

Londra’da açtığı ofisiyle Avrupa’daki etkinliğini artırmayı amaçlayan PayCore, Avrupa’daki varlığını, İngiltere başta olmak üzere Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerini odağına alarak güçlendirecek.

Visa’dan daha sürdürülebilir bir dünya için ‘Dönüşüm Ekonomisi’ modeli

Visa, bireylerin ve küçük işletmelerin sürdürülebilir faaliyetleri keşfetmeleri ve bu yönde davranışlar kazanmalarına yardımcı olmak için Dönüşüm Ekonomisini öneriyor.

Visa’nın Avrupa genelinde 8.000 tüketici ve 2.000 KOBİ katılımı ile yaptırdığı son pazar araştırması, Avrupa pazarlarında süregelen hayat pahalılığı ve iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle insanların mevcut alışveriş alışkanlıklarını yeniden değerlendirdiklerini, ürün ve hizmet alıp satmak için daha sürdürülebilir yöntemler aradıklarını ortaya koyuyor. Visa sürdürülebilirlik yönünde yapıcı adımlar atmak isteyen kişi ve iş yerleri için Dönüşüm Ekonomisini ve bu kavram kapsamında tanımlanan 6 ekonomik faaliyeti öneriyor:  Kirala, yeniden doldur, tamir et, yeniden dağıtıma sok, ikinci el sat ve kullanım ömrü tamamlandığında iade et.

Visa için Opinium araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen ankete katılanların %87’si en az bir Dönüşüm Ekonomisi faaliyetini halihazırda gerçekleştirmiş. Bu altı davranış içinde “ikinci el sat” diğerlerine kıyasla daha çok anlaşılmış ve kabullenilmiş davranış olarak öne çıkıyor. Tüketicilerin %45’i geçen sene en az iki kez, eşyalarını ikinci el satışa çıkarmış. Avrupa’daki KOBİ’lerin %25’i halihazırda bu seçeneği sunarken, %48’i ise bunu ilerleyen dönemlerde planladıklarını söylüyor. Tüketicilerin %27’si, daha uygun fiyatlı olacağından tamir edilmiş veya yenilenmiş ürünleri satın alabileceklerini söylüyor. Ürünlerin ömrünün uzatılması için tamir edilmesine en olumlu bakanlar ise 65 yaş üstü kişilerden oluşuyor. Tamir gibi yeniden doldurma da tüketicilerin neredeyse 3’te 1’i için tasarruf amaçlı olarak tercih edilir durumda. Kullanım ömrünü tamamlayan ürünlerin iadesi ise tüketicilerin gelecekte benimseme olasılığı en yüksek davranış olarak öne çıkıyor.

Sipay, kadın girişimcilere özel e-ticaret desteği sunuyor

Sipay’in İdeasoft, Kargotürk, Platin Market, Ticimax ve Tsoft iş birliğiyle hayata geçirdiği kampanya kapsamında kadın girişimcilerden 100 bin TL’lik satışa kadar komisyon alınmayacak. 

Sipay’in İdeasoft, Kargotürk, Platin Market, Ticimax ve Tsoft’un destekleriyle hazırladığı ve 31 Aralık 2023 tarihine kadar sürecek kampanya kapsamında kadın girişimcilerden 100 bin TL’lik satışa kadar komisyon alınmıyor. İlk 20 kargo gönderiminin ücretsiz olduğu kampanyada, 1 yıl ücretsiz e-ticaret sitesi desteğinin yanı sıra Fiziki POS avantajı da sunuluyor.

Enqura, Stevie Ödülleri’nde altın ödülle taçlandırıldı

Enqura, Uzaktan Kimlik Tespiti ürünü EnQualify ile Finans Sektöründe İnovasyonda Mükemmellik kategorisinde Altın Stevie’nin sahibi oldu.

Enqura’nın mühendis kadrosu tarafından geliştirilen EnQualify derin öğrenme algoritmaları, OCR, MRZ, NFC ile okuma gibi farklı teknolojileri AI on Mobile özelliğiyle öne çıkıyor, kişilerin uzaktan kimlik tespitini hızlı ve güvenli şekilde tamamlamasını sağlıyor.

Figopara, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 7 kat büyüdü

Figopara, alıcı, satıcı, finans şirketi üçlüsünü aynı platformda buluşturarak sunduğu ‘Tedarikçi Finansmanı’ ve KOBİ’lerin nakde erişimini hızlandıran ‘KOBİ Finansmanı’ ürünleriyle 2023 yılının ilk üç ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 7 kat büyüdü. Şirket, bu dönemde bir önceki yılın ilk 11 aylık büyüklüğünde finansmana aracılık etmiş oldu. Figopara, ‘Tedarikçi Finansmanı’ ürününde çalıştığı alıcı ve tedarikçi şirket sayısını üç katına çıkarırken, ‘KOBİ Finansmanı’ ürünüyle çalıştığı KOBİ sayısını ise 10 katına çıkardı.

Teknopark İstanbul’dan finans teknolojileri için yeni kuluçka merkezi

Teknopark İstanbul’un İstiklal Caddesi’nde açtığı Türkiye’nin kendi tematik alanında ilk uydu kuluçka merkezi olan Cube Beyoğlu’un ardından, finansal teknolojiler alanında girişim ve projelerin hayata geçmesinde önemli rol oynayacak Cube Ümraniye için iş birliği protokolü imzalandı.

Türkiye’nin oyun, dijital sanat, simülasyon, artırılmış gerçeklik, VR ve mobil uygulama tematik alanlarına sahip ilk uydu kuluçka merkezi Cube Beyoğlu’nu kısa süre önce faaliyete alan Teknopark İstanbul, böylece ikinci uydu kuluçka merkezini açmış olacak.

Turan, çipli ve temassız kartını müşterilerinin deneyimine sundu

Turan, 20 milyon TL’lik yeni tohum yatırım turunun ardından, sunduğu çipli fiziksel kartları ile tüm müşterilerine temassız ve güvenli alışveriş yapabilme olanağı sağladığını duyurdu.

Turan müşterileri uygulama içerisinden herhangi bir kart ve kargo ücreti ödemeksizin uygulama üzerinden saniyeler içerisinde kart siparişi oluşturarak 3 iş günü içerisinde kartlarına ulaşabiliyor.

Daha önce Azerbaycan’a para transferi imkanı sunmaya başladığını duyuran uygulama önümüzdeki 90 gün içerisinde Gürcistan ve Özbekistan’a da %100 dijital para transferi özelliğini hizmete almayı planlıyor.

4. İstanbul Fintech Week gerçekleşti

13 Nisan’da Fişekhane’de başlayan küresel finansal teknoloji etkinliği 4. İstanbul Fintech Week’e 20 ülkeden katılım gerçekleşti.

FINTR Yönetim Kurulu Başkanı ve KOOP Ventures Kurucu Ortağı Demet Zübeyiroğlu yönetiminde düzenlenen etkinliğin ilk günkü açılışını OKX Küresel Kamu İlişkileri Yöneticisi Tim Byun, yaptı. Byun, son dönemde bankacılık alanında yaşanan çöküş ve dünyanın en büyük kripto borsalarından FTX’in Kasım 2022’de iflasını açıkladığına dikkat çekerek “Küresel anlamda da pek çok sorunla karşı karşıyayız. Asla hayal edemeyeceğimiz olaylar meydana geliyor. Faiz oranları, doların statüsü, rezervler, ülkelerdeki savaşlar, çatışmalar, jeopolitik sorunlar, tüm bunlar büyük bir değişimi beraberinde getiriyor. Böyle bir ortamda sizlere tavsiyem, önünüze çıkan fırsatları test etmeye önem verin” diye konuştu.

Blockchain, Web3 ve dijital finansın geleceği konuşuldu

İstanbul Fintech Week ilk gün Blockchain Fest’e ev sahipliği yaptı. Merkeziyetsizlik, merkezi borsaların yapısal dönüşümü, Web3 ve metaverse kavramları ağırlıklı olarak ele alındı. Katılımcılar, piyasa zorluklarının üstesinden gelmek için regülasyonların nasıl geliştiği, Blockchain’in ticarete etkileri, Web3 ile değişen hayatlar ve dijital para birimlerinin geleceği gibi konuları tartıştı.

Bitget, Bitget Web3 Fonu’nu başlattığını duyurdu

Bitget, Hong Kong Blockchain Haftası’nda 100 milyon dolarlık ilk yatırımla Bitget Web3 Fonu’nu başlattığını duyurdu.

Hong Kong Blockchain Haftası’nda gerçekleştirilen lansmanda Bitget, Web3 Fonu ile küresel çapta risk sermayedarları ve projelere odaklanacak. Fon, Asya’da net bir yol haritası ve deneyimli bir ekibe sahip olan, gerçek dünyadaki sorunlara yenilikçi çözümler sunan ortaklara öncelik verecek. Bitget, şu ana kadar, Foresight Ventures, Dragonfly Capital, SevenX Ventures, DAO Maker ve ABCDE Capital gibi risk sermayedarlarından potansiyel ortaklıklar için teklifler aldı.

Adform Türkiye’de Cem Eroğlu’na yeni global görev

Modern pazarlama için oluşturulmuş tek küresel, bağımsız ve tamamen entegre reklam platformu olan Adform’un Türkiye ve MENA Genel Müdürü Cem Eroğlu’na üst düzey bir görev daha verildi. Geçtiğimiz aylarda sorumlulukları arasına eklenen Asya-Pasifik bölgesindeki görevini tamamlayan Eroğlu, yeni dönemde Orta Asya’daki satış ekiplerini de yönetecek.

Dijital Kurye artık tüzel kişileri de doğrulayacak

Dijital kontrat yönetimi ve kimlik doğrulama hizmetlerini müşterilerinin kapısına getirerek dünyada bir ilke imza atan Dijital Kurye Platformu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yakında yürürlüğe girecek yeni yönetmeliği aracılığıyla tüzel kişilere de doğrulama hizmeti sunmaya başlayacak.

FinTech alanında haftanın gündemi 128

3 – 9 Nisan tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir