FinTech alanında haftanın gündemi 19

FinTech alanında haftanın gündemi 19 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 19

1-6 Eylül 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

iPara’nın yeni genel müdürü Burhan Eliaçık oldu

Dijital ödemenin yaygınlaşması için kredi ve banka kartlarının online ödemelerde kullanılmasını sağlayan iPara’nın yeni genel müdürü Burhan Eliaçık oldu. Burhan Eliaçık’yan önce iPara’nın genel müdürlük görevini Tarık Onat yürütüyordu. 

Ovinot uygulaması hizmete sunuldu

Ovinot, serbest meslek mensuplarına e-SMM süreçlerini kolayca yönetebilecekleri uçtan uca çözümler sunuyor.

GlassHouse BirAPI ile iş birliği gerçekleştirdi

Hibrit bulut servis sağlayıcısı GlassHouse, açık bankacılık çözümleri alanında faaliyet gösteren BirAPI ile iş birliği gerçekleştirdi. Bulut teknolojileri üzerinden alt yapı desteği ve veri güvenliği kapsamında yapılan iş birliği BirAPI’ye, zaman ve nakit tasarrufu sağlayacak.

Hibrit bulut servis sağlayıcısı GlassHouse, dijital bankacılığa yeni bir soluk getirecek açık bankacılık girişimi olan BirAPI’ye, bulut teknolojileri üzerinden alt yapı desteği verecek.

İnsan Beyni Hack’lenebilir

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, 2016’da kurduğu şirketi Neuralink ile insan beyniyle bilgisayar ortamını tek potada buluşturan Link adını verdiği çipini geçen hafta tanıtmıştı. 

Innovera Kurucu Ortağı Burak Dayıoğlu, insan beyniyle bilgisayarı birbirine bağlayan ve tek potada birleştiren çip teknolojisinin bu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük siber güvenlik risklerini doğuracağını söyledi.

Dayıoğlu, beyin-bilgisayar arayüzlerinin insanların becerilerini veya anılarını silmek veya bozmak için de ele geçirilebileceği konusunda tüm dünyayı uyardı ve “Bu arayüzlerin kullanıcının beynini değiştirme potansiyeli var. Bilgisayar hack’leme, yazılım hack’leme, otomobil hack’leme, tıbbi cihaz hack’leme derken sıranın beynimize geliyor olması siber güvenlik endüstrisi çalışanları olarak tüylerimizi ürpertiyor” dedi.

Bitpanda Türkiye pazarına girdi

Avrupa’da 1,2 milyon kullanıcıya hizmet veren online yatırım platformu Bitpanda, faaliyet gösterdiği ülkelere Türkiye’yi de ekledi.

Türkiye ve bölge ülkelerde büyümeyi hedefleyen Bitpanda, Türkiye ve MENA Bölgesi Yönetici Direktörlüğü görevine Elbruz Yılmaz’ı getirdi.

Apsiyon Büyüme Müdürü koltuğuna Ali ERSOY geçti

Toplu yaşam alanı yöneticilerine CRM’den finans yönetimine, bakım takibinden dijital güvenlik sistemlerine kadar entegre çözümler sunan Apsiyon’da bir atama daha gerçekleşti.

800 binden fazla konutta, 10 binden fazla sitede, 1 buçuk milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren Apsiyon’un yeni Büyüme Müdürü Ali ERSOY oldu.

Softtalks’un ilk videosu yayına girdi. 

İş Bankası’nın teknoloji iştiraki Softtech, Amerika, Çin ve Almanya’da bulunan iştirakleri aracılığıyla teknolojinin dünyada ve Türkiye’de gelişmesine katkı sağlayan önemli isimlerle softtalks adını verdiği bir sohbet dizisi projesi başlatıyor ve kıtaları birbirine bağlıyor.

Softtalks’un ilk konuğu Silikon Vadisi’nin önde gelen şirketlerinden DFJ Growth’tan yatırımcı Kevin Tu oldu.

Dünyanın dört bir yanından, sektörün önemli lider ve isimlerini konuk alarak Know How ve Know Who’ların yanı sıra sektör sorunlarından kilometre taşlarına, yapılan yatırımlardan, başarı ve başarısızlık hikayelerine kadar her şeyin konuşulacağı sohbetlerde, alanında uzman ve sektörün önde gelen isimleri konuk olacak. softtalks, bu sohbetlerle ülkemizin teknoloji sektörüne, startup’larına ve girişimcilerine hem içerik sağlamayı hem de onları cesaretlendirmeyi hedefliyor.

Softtalks’un ilk konuğu Silikon Vadisi’nin önde gelen şirketlerinden DFJ Growth’tan yatırımcı Kevin Tu oldu.

DFJ Growth, SpaceX ve Tesla’nın yanı sıra; Twitter, Stripe ve Unity gibi diğer teknoloji devlerine yaptığı yatırımlarla biliniyor. Kevin Tu ile start-up  ekosistemi, yatırım stratejilerinin “yeni normale” nasıl adapte olduğu Maxitech CEO’su Burak Arık moderatörlüğünde değerlendirildi.

Fintechtime Sonbahar 2020 Eylül Ekim sayısı çıktı

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime’ın Sonbahar 2020 Eylül & Ekim sayısı çıktı.

Covid-19 salgınının etkilerini her geçen gün daha da fazla hissettiğimiz şu günlerde, ekosistemimizde yaşanan gelişmeler bizleri heyecanlandırmayı sürdürüyor. Tüm zorluklara rağmen her şeyin güzel olacağına ve güçlü bir geleceğin bizi beklediğine inancımız tam. Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla, yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Bu sayıda “Ozan’a göz atmak için her zaman geçerli bir sebebiniz olacak” diyen Ozan Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. CEO’su Ömer Suner, Kılavuzu ışık olan ve sürdürülebilirlik çalışmaları ile sektörlere önderlik yapan Signify Türkiye ve Maghreb Bölge CEO’su Eran Görgen, kurulduğu günden beri müşteri kaybı olmadan faaliyetlerini sürdüren ve 10. yılını yeni başarılarla taçlandıran Birleşik Ödeme’nin CEO’su İlker Sözdinler ile özel röportajlar yaptım.

Fibabanka Dijital Bankacılık, Müşteri Deneyimi ve Pazarlama İletişimi Direktörü Deniz Güney, Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Zübeyiroğlu ve Dassault Systèmes Türkiye Ülke Müdürü Elif Gürdal ile gerçekleştirdiğim röportajları da derginin ilerleyen sayfalarında bulacaksınız.

Fintechtime Dergisi’ne, Turkcell Dergilik’ten ulaşabilirsiniz.

FinTech alanında haftanın gündemi 18

24 – 30 Ağustos 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberlerini ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir