FinTech alanında haftanın gündemi 18 

FinTech alanında haftanın gündemi 18 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 18 

24 – 30 Ağustos 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

TEKNOSER Genel Müdürü Ozan İnan Röportajı 

20 yıllık engin tecrübesi ile sektöre yön veren deneyimli bir isim ve önemli bir lider olan TEKNOSER Genel Müdürü Ozan İnan konuğum oldu.

Ozan Bey ile yakın dönem çalışmalarını ve geleceğe bakış açılarıyla birlikte yeni işbirliklerini de konuştuk.

TR Karekod Türkiye’deki fintech girişimleri için fırsat

Türkiye’de fintech sektörü 21 Ağustos’ta Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ‘Ödeme Hizmetlerinde TR Karekodun Üretilmesi ve Kullanılması Hakkında Yönetmelik’le birlikte canlanıyor.

Finansal Teknoloji ve İnovasyon Derneği (FINTR) Açık Bankacılık ve Fintech Çalışma Grubu Başkanı Sinem Cantürk, yönetmeliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akbank Mobil’e bir ödül de Red Dot Award: Brands & Communication Design’dan geldi.

Akbank’ın geleceğin bankacılığı vizyonu ile merkezine müşteri deneyimini koyarak yenilediği mobil uygulaması Akbank Mobil, tasarım dünyasının en önemli ödüllerinden Red Dot Award: Brands & Communication Design 2020 kapsamında ödül kazandı.

Akbank Mobil, bu yıl kazandığı iF Design tarafından verilen Mobil Uygulama Tasarımı Ödülü ve A’Design Awards tarafından “Mobil Teknolojiler, Uygulamalar ve Yazılım Tasarımı” kategorisi Altın Ödülü’ne (Golden Award), Red Dot 2020 Ödülü’nü de ekleyerek uluslararası ödül sayısını üçe yükseltti.

INGo Pandemi Döneminde 10 Milyon Mesaj Yanıtladı

Dijital bankacılık stratejisiyle faaliyet gösteren ING Türkiye, yazışmalı bankacılık asistanı INGo ile müşterilerin finansal işlemlerini sadece yazışarak zahmetsizce yapabilmesini sağlıyor. Pandemi dönemi ile birlikte yoğunlaşan mobil ve internet bankacılığı kullanımının da etkisiyle INGo, 15 Mart-15 Ağustos tarihleri arasında 10 milyonu aşkın mesaj aldı. Yapay zeka ve NLP destekli INGo; virman, kredi hesaplama ve başvuru gibi finansal işlemleri gerçekleştirebiliyor, müşteriler diledikleri an INGo aracılığıyla canlı desteğe bağlanıp işlemlerine danışmanla devam edebiliyor. ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz, dijital bankacılık stratejisini güçlendirerek sürdürme hedefleri doğrultusunda yapay zeka destekli ürün ve hizmetlerini çeşitlendireceklerini belirtti.

İş Bankası TekPOS özelliğini hizmete sunuyor.

Ticari müşterilerin farklı bankalardaki ticari hesap ve bakiyelerini tek bir ekrandan takip edebilecekleri TekCep’i müşterilerine sunan İş Bankası, şimdi de diğer bankalardaki POS hareketlerinin günlük olarak İşCep Ticari ve Ticari İnternet Şube üzerinden takip edilebilmesini sağlayan TekPOS özelliğini hizmete sunuyor.

Enparacom, masrafsız hareketlerine bir yenisini daha ekledi ve KOBİ’ler için masrafsız Enparacom POS ürününü hayata geçirdi.

2,2 milyon bireysel müşteriye ulaşan ve Enparacom Şirketim markasıyla da 50 binden fazla KOBİ’ye hizmet veren Türkiye’nin ilk dijital bankası Enpara.com, masrafsız hareketlerine bir yenisini daha ekledi ve KOBİ’ler için masrafsız Enpara.com POS ürününü hayata geçirdi.

Siber saldırılardan en çok etkilenen sektörler ve departmanlar hangileri?

Keepnet 2020 Oltalama Trendleri Raporu açıklandı, siber saldırılardan en çok etkilenen sektörler ve departmanlar belli oldu. Raporda, siber saldırılara karşı en savunmasız sektörler ve departmanlar da tespit edildi.

Ödeme Teknolojilerinin Ortak Dili IoT Olacak

Makinelerin, insana ihtiyaç kalmadan birbiriyle haberleşebilmesinin, başta FinTech ve ödeme teknolojileri olmak üzere birçok alanda yeni ufuklar çizdiğini kaydeden Paynet CMO’su Serra Yılmaz, dijital dönüşümde çağ atlamak isteyen şirketlerin Nesnelerin İnterneti trendine ayak uydurmak durumunda olduğunu kaydetti.

Papara CEOsu Ahmed Faruk Karslı ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. 

Papara’nın son dönem çalışmalarını kendisinden dinledim. 

Ödemeler sektörünün yıldızı Papara, dünyanın en iyi girişimleri arasında ülkemizi temsil ederek bizleri gururlandırıyor. 

Ahmed Bey ile birlikte pandemi dönemi çalışmaları, Papara Card ile birlikte sundukları yenilikleri, Papara’da para transferi işlemlerine olan ilgiyi konuştuk. Sektörü de değerlendirdiğimiz sohbette, bankalarla ilişkiler, yükselen değerler ve şirketin gelecek hedefleri detaylandırdığımız başlıklar arasındaydı.

TransferGo, iş hayatına yurt dışında devam etmek isteyenler için bazı kritik ve faydalı bilgileri paylaştı.

Geçmiş zamanlarda yurt dışında iş aramak ve bulmak, özellikle iletişim ve teknoloji koşullarının yeterli olmaması nedeniyle sınırlıydı ve zordu. Fakat artık küresel bir dijital ve mobil bir çağ içindeyiz ve bu sayede artık yurt dışında yaşamak ve çalışmak bir hayal olmaktan çıktı. Yurt dışında iş ararken bazı noktalara dikkat etmek ise her daim şansı artıran bir faktör oluyor. Uluslararası para transferi şirketi TransferGo, iş hayatına yurt dışında devam etmek isteyenler için bazı kritik ve faydalı bilgileri paylaştı.

Paycell Android POS cihazını kullanıma sundu

Techfin alanında 10 binden fazla üye iş yerine geniş yelpazede servis sunan Paycell yetkinliklerini geliştirmeye devam ediyor. Paycell’in yeni Android işletim sistemine sahip POS cihazı üye iş yerlerine maliyet düşürme fırsatı tanırken bir yandan da özel pek çok hizmeti bir arada sunarak verimliliği arttırıyor.

Visa’nın KOBİ’lere desteği devam ediyor

Visa, pandemi sürecinde ve sonrasında KOBİ’leri dijitalleşme yolunda ilerlemeye, tüketicileri ise küçük işletmeleri desteklemeye teşvik etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

KOBİ’lerin güçlü bir şekilde ekonomik faaliyetlerine devam etmelerini, ekonominin sağlıklı işlemesi bakımından son derece önemli bulduklarını belirten Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel, “Ekonomik hayatın en önemli oyuncularından biri olan KOBİ’lerin pandemi döneminde içinde bulunduğu koşulları en iyi şekilde yönetebilmeleri için tüm paydaşlara önemli sorumluluklar düşüyor. KOBİ’lerin desteklenmesi, Visa olarak odaklandığımız temel alanlardan biri. KOBİ’leri üç ana başlıkta güçlendirmeyi hedefliyoruz: 1- KOBİ’lerin işlerini online ortama taşımalarına yardımcı olmak, 2- KOBİ’lerin elektronik ödemeleri kabul etmelerine destek sağlamak ve 3- tüketicileri alışveriş ihtiyaçlarını KOBİ’lerden karşılamaya özendirmek” dedi.

Türk Telekom’un ‘Online İşlemler’ mobil uygulaması kullanıcıların beğenisini kazandı ve Online İşlemler’de kredi kartı sayısı 1 milyonu aştı.

Türk Telekom’un ‘Online İşlemler’ mobil uygulaması kullanıcıların beğenisini kazandı ve Online İşlemler’de kredi kartı sayısı 1 milyonu aştı.

Fatura ödeme, TL yükleme, paket satın alma işlemleri uygulamaya kredi kartı bilgilerinin tanımlanmasıyla hızlandı. Kart bilgilerini uygulamaya kaydeden müşterilerin sayısı altı ayda 1 milyonu aştı.

Mastercard ticari kartları Harvard Üniversitesi’ne rehberlik yaptı

Harvard Üniversitesi bilim insanlarının Mastercard verilerini kullanarak yaptığı araştırma, iş seyahatleri ve bilgi birikimi transferinin ekonomik boyutunu gözler önüne seriyor. COVID-19 salgınından çok önce başlayan araştırmanın temelinde, iş seyahatlerindeki büyümenin dünyadaki genel ekonomik büyümeden daha büyük olması yatıyordu. Dünyanın önde gelen bilimsel yayınlarından Nature Human Behaviour(*) dergisinde yer alan araştırma sonuçlarına göre, iş seyahatlerinin iptali dünya ekonomisini önemli derecede etkiliyor. Araştırmaya göre ülkeler arasında yapılan iş seyahatleri ile, seyahat eden ve edilen ülkelerin ekonomileri arasında doğrudan bağlantı bulunuyor, bu seyahatler ülkelerdeki mevcut ve yeni sektörleri etkiliyor.

Bitexen, Fibabanka ile çözüm ortaklığı anlaşması imzaladı

Dijital Para Alım Satım Platformu Bitexen, Fibabanka ile çözüm ortaklığı anlaşmasına imza attı.  Anlaşmaya göre Bitexen’de dijital para alım satımı yapan yatırımcılar, transfer işlemlerini Fibabanka aracılığıyla platform üzerinden çok daha pratik bir şekilde yapılabilecek.

Softtech, Yılın Finans Sektörü Yazılım kategorisi birincisi oldu

Türkiye’de bilişim teknolojileri geliştiren ve çözüm sunan şirketlerin değerlendirildiği ve bu yıl 21’incisi düzenlenen Bilişim 500 araştırmasının sonuçları, dijital ortamda gerçekleştirilen ödül töreniyle açıklandı. Türkiye’nin öncü teknoloji şirketi Softtech, Bilişim 500 ödül töreninden, Yılın Finans Sektörü Yazılım kategorisi birincisi olarak döndü.

Signify Ortadoğu, Türkiye, Pakistan ve Afrika Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Bilge ile özel bir röportaj gerçekleştirdim. 

Signify’in çözümlerini ve sürdürülebilirlik çalışmalarını kendisinden dinledim.

Ebru Bilge ile Signify’in çözümlerini ve sürdürülebilirlik çalışmalarını odağımıza aldığımız röportajda Signify’in pandemi süreci çalışmalarını, yenilenen marka imajlarını ve iletişim stratejilerinde önceliklerini de konuştuk.

FinTech alanında haftanın gündemi 17 

10 – 24 Ağustos 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberlerini ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir