TEKNOSER Genel Müdürü Ozan İnan Röportajı

20 yıllık engin tecrübesi ile sektöre yön veren deneyimli bir isim ve önemli bir lider olan TEKNOSER Genel Müdürü Ozan İnan konuğum oldu.

TEKNOSER Genel Müdürü Ozan İnan Röportajı

Ozan İnan, finans sektöründen siber güvenliğe, BT sektöründen telekomünikasyona dek uzanan bir sektörel derinlikte üst düzey yöneticilik yapmış ve kariyerini TEKNOSER’de taçlandırmış önemli bir isim. Taçlandırmış diyorum çünkü Ozan Bey’in kariyerindeki tüm bu alanlar TEKNOSER bünyesinde bir araya geliyor. Türkiye’nin en büyük POS Ödeme Sistemleri saha hizmetleri şirketi, sistem etegratörü olan TEKNOSER, pandemi sürecinde çalışma ve yatırımlarını sürdürmüştü.

Ozan Bey ile yakın dönem çalışmalarını ve geleceğe bakış açılarıyla birlikte yeni işbirliklerini de konuştuk. Kurum içi ve hibrit bulut altyapısında çalışan blockchain tabanlı çözüm DivvyDrive, sosyal mesafeyi korumayı kolaylaştıran Followino ve oltalama çözümü “Olta.la” röportajda ele aldığımız çözümlerin başındaydı.

Röportajdan kısa bir alıntı yaparak video röportajla sizleri baş başa bırakıyor, verdiği değerli bilgiler için Ozan Bey’e çok teşekkür ediyorum.

TEKNOSER Genel Müdürü Ozan İnan Video Röportajı

Ozan İnanHer ne kadar herkes tarafından farklı algılansa bile, ‘Yerli ve Milli’ çözümlerin tanımına iyi bakmak lazım. Gönlünü ülkesine vermiş olan, ülkesine katma değer sağlamak isteyen, bunun için gerekli kazancını da ülkesinde değerlendiren, dünyanın neresinde bulunursa bulunsun aklı ve fikri ülkesi için çalışan her türlü kişiye ve çözüme ben Yerli ve Milli diyorum”.

 “Veri güvenliği ve erişilebilirliğinin yanı sıra verilerin ülke içinde kalması günümüzde hem şirketler hem de ülkemiz açısından çok büyük stratejik önem taşıyan bir konu haline geldi. Bulut hizmetlerinde güvenlik veri sahibinin sorumluluğunda, yani verilerin güvenliğini kendi imkanlarınızla sağlamanız gerekiyor. Bu hem ekstra maliyet getiriyor hem de veri güvenliğini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle her gün yeni bir veri sızıntısının meydana geldiğini görüyoruz. Dolayısıyla kendi çözümümüze sahip olmamız ve verilerimizin kendi ülkemizde kalması büyük önem taşıyor. Blockchain gibi en son teknolojiler kullanılarak tamamen yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen Divvy Drive tüm bu sorunları ortadan kaldırıyor ve büyük kolaylık sağlıyor”.

TEKNOSER Genel Müdürü Ozan İnan Röportaj Soruları

Pandemi sürecini ve ekibinizi nasıl yönettiniz? Sektörel açıdan izlenim ve değerlendirmelerinizi de öğrenmek isterim.

Covid-19 ile birlikte ihtiyaçlarımız farklılaştı ve lokal çözümlere yöneldik. Siz de yerli ve milli yazılımlara önem veren bir şirketsiniz. Bu zorlu dönemde bile yeni yatırımlara ve iş birliklerine devam ettiniz. Blockchain tabanlı çözüm DivvyDrive, sosyal mesafeyi korumayı kolaylaştıran Followino ve oltalama çözümü “Olta.la” en son duyurduklarınız arasındaydı. Bu çözümleri kısaca sizden dinleyebilir miyim? Şimdiye dek aldığınız geri bildirimler ve genel ilgi nasıl oldu?

Türkiye’nin en büyük POS Ödeme Sistemleri saha hizmetleri şirketisiniz. Finans kurumlarının bağımsız servis sağlayıcısısınız. Ortak ve Tekli POS için hangi hizmetleri sunuyorsunuz. Finans kurumlarının diğer sektörlere göre beklenti ve talepler ne yönde oluyor?

POS saha hizmetlerinizle ilgili bir ara soru iletmek isterim. Pandemi dönemi mobil ödemelere ilgiyi artırdı. Peki POS cihazlarına olan ilgi azaldı mı, ileriye dönük olarak azalır mı? POS cihazlarına daha kaç yıl ihtiyaç duyacağız?

Kamu ve özel sektör ile birlikte hemen tüm finans kurumları ile çalışıyorsunuz. Hangi sektör daha zorlayıcı? Kullanıcı kuruluşlar sistem entegratörü bir şirketten neler beklemeli? Teknoser’i diğer sistem entegratörü şirketlerden ayran, öne çıkaran özellikler neler?

Çatı şirketiniz Hitay Holding, Türkiye’nin önde gelen yatırım gruplarından biri. Pandemi sebebiyle zor bir yıl ama yeni yatırımlarınız gelir mi? Yatırımlar konusunda önceliklendirdiğiniz bir sektör var mı?

Teknoloji danışmanlığı hizmeti de veren büyük bir gruba liderlik ediyorsunuz. Deneyimleriniz ışığında ve bir tepe yönetici olarak sektörel önerileriniz neler olur? Bundan sonrasına nasıl hazırlansınlar ve nasıl bir yol izlesinler?

  4Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 18  - Fundalina

  2. Pingback: Pandemide artan siber saldırılardan korunmanın yolu güçlü altyapılardan geçiyor - Fundalina

  3. Pingback: Yapay zeka insan ömrünü uzatır mı? - Fundalina

  4. Pingback: Covid-19 İle Kritik Sektörlerin Siber Güvenliğini Hatırladık - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir