Papara CEOsu Ahmed Faruk Karslı Röportajı

Papara CEOsu Ahmed Faruk Karslı ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Papara’nın son dönem çalışmalarını kendisinden dinledim.

2016 yılından bu yana geleneksel bankaların sahip olduğu sınırları aşarak kullanıcılara basit ve adil finansal hizmetler sunan Papara, Endeavor girişimi unvanını aldı.

Papara CEOsu Ahmed Faruk Karslı Video Röportajı

Ödemeler sektörünün yıldızı Papara, dünyanın en iyi girişimleri arasında ülkemizi temsil ederek bizleri gururlandırıyor. Ahmed Bey ile birlikte pandemi dönemi çalışmaları, Papara Card ile birlikte sundukları yenilikleri, Papara’da para transferi işlemlerine olan ilgiyi konuştuk. Sektörü de değerlendirdiğimiz sohbette, bankalarla ilişkiler, yükselen değerler ve şirketin gelecek hedefleri detaylandırdığımız başlıklar arasındaydı.

Papara, “Global Fintech 100” listesine “En yenilikçi Fintech” olarak girmişti. Yakın zaman önce Endeavor girişimi seçildi ve Uluslararası Seçim Panelinde ülkemizi temsil etmeye hak kazandı.

Papara CEOsu Ahmed Faruk Karslı

Türkiye’den çıkan bir fintech startup’ı olarak 5 yıl içinde bölgenin en büyük finans uygulaması olma hedefiyle çalışıyoruz.

Ahmed Faruk Karslı; “Endeavor girişimi seçildiğimiz için mutlu ve gururluyuz. Bu oldukça zorlu seçim süreçleri olan, Türkiye ve Dünyada en iyi girişimlerin yer aldığı bir organizasyon. Endeavor, girmek istediğimiz yeni pazarlar konusunda yolumuzu aydınlatıyor. 

Dünyada kârlılık endişesi olmadan para yakarak agresif büyümeye çalışan birçok girişimin pandemi döneminde zorlandığını gördük. 

Papara’nın bu yılın Mart-Nisan-Mayıs aylarında bile %80 oranında büyümesinin sebebi, sunduğu değer teklifinin yeni normale ait olması ile ilgili. Bizi severek kullanan ve mutluluğunu her yerde dile getiren kullanıcılarınızın sayısı arttıkça büyüme hızımız da aynı oranda artıyor. Yıl içerisinde onlar için fırsatlarla dolu kampanyalar sunduk, bu fırsatları sunarken karlılığımızı düşünmedik.

Tüm finansal işlemleri hiçbir zaman sınırlaması olmadan, hiçbir ücret ödemeden, anında gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Para göndermek istiyorsanız, biz hesabınıza 7/24 her bankadan para yatırabilmenizi, istediğiniz kişiyi rehberinizden seçip anında para gönderebilmeyi, bunları yaparken de hiçbir ücret ödememeyi sağlıyoruz. Alışveriş, fatura ödeme, döviz al/sat gib tüm hizmetlerimizde “premium” standardını, tüm kullanıcılarımıza eşit şekilde sunuyoruz.

130 kişilik genç ve deneyimli bir ekibimiz var. Avrupa’da özellikle P2P para transferi deneyimini Papara kadar mükemmelleştiren yok. Türkiye’de kazandığımız tecrübeyi Avrupa’ya da taşıyacağız. Türkiye’den çıkan bir fintech startup’ı olarak 5 yıl içinde bölgenin en büyük finans uygulaması olma hedefiyle çalışıyoruz.”

Papara CEOsu Ahmed Faruk Karslı’ya aşağıdaki soruları ilettim.

Pandemi döneminde önemli yeniliklere imza attınız, ekibinizi büyüterek gelirlerinizi artırdınız. En son Endeavor girişimi seçilerek bu başarınızı taçlandırdınız. Öncelikle pandemi dönemi ile başlayalım dilerseniz.

Papara’da pandemi süreci nasıl geçti, neler yaptınız? Çalışma sisteminizi nasıl revize ettiniz?

Pandemi döneminde ödemeler online’da gerçekleşince fintech’lerin varlığını daha çok hissettik. Hem yeni çözümler açısından hem de yeni finans dünyasına katacağınız değerler açısından 2020 yılı oldukça hareketli geçeceğe benziyor. Sektörü genel olarak nasıl değerlendirirsiniz, yıl sonuna kadar öngörüleriniz neler olur? Nasıl bir değişim yaşanır? 

(Fintech olmasa bile ilk unicorn’umuzu çıkardık. Torba yasa ile birlikte ıslak imza şartının ortadan kalkışı, açık bankacılık konusunda alınan kararlar, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin kurulması kararı, bu yıl testlerine başlanacak olan merkez bankası dijital parası, on birinci kalkınma planı ardından beklentiler… gibi başlıkları değerlendirirseniz sevinirim.)

Ödemeler sektörü fintech’lerin parlayan yıldızı. Siz de sektörün üst sıralarında yer alıyor ve değer katıyorsunuz. Bu süreçte globalde farklı ülkemizde farklı yönelimler oldu. Ortak yükselen değerlerden biri para transferi idi. Papara’da artık Dolar ve Euro hesabı oluşturabiliyoruz. Bu hizmetinize ilgi nasıl oldu? Papara’da para transferi gerçekleştirmenin avantajları neler?

Yıl içinde şahane kampanyalar yaptınız, kullanıcılardan “Papara Card’ın etinden sütünden faydalanıyorum, çok avantajlı” diyenler çoktu. Güncel veriler ışığında kaç kullanıcınız oldu? Papara Card’ın yeni mobil uygulamasında ne tür yenilikler yaptınız? Kullanıcılarınız bundan sonra ne tür yeniliklere hazırlanmalı?

Bankalar özellikle şu dönemde fintekleri ikiye ayırıyor. Bankalarla birlikte çalışan ve bankalara rakip olan fintekler şeklinde. Siz ülkemizdeki en büyük banka alternatiflerinden birisiniz. Bankalarla ilişkileriniz nasıl? Çalışmak için ortak bir zemin bulabiliyor musunuz? Buna ihtiyaç duyuyor musunuz?

PaparaCard 81 farklı ülkede ve 65 farklı para biriminde kullanıldı. 2020 yılında ödemeler alanında 50 Milyon TL yatırım planınız vardı. Planlarınızda bir değişiklik oldu mu? Hem ülke içinde hem de yurt dışında hedefleriniz neler?

“Global Fintech 100” listesine “En yenilikçi Fintech” olarak girmiştiniz. Yakın zaman önce Endeavor girişimi seçildiniz ve Uluslararası Seçim Panelinde ülkemizi temsil etmeye hak kazandınız. Dünyanın en iyi girişimleri arasında olmak nasıl bir duygu ve çalışmalarınızı nasıl etkileyecek?

Dünyanın en iyi girişimleri arasında yer alan Papara’ya başarılının devamını diliyorum.

  7Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 18  - Fundalina

  2. Pingback: Papara ile kontrolü eline al - Fundalina

  3. Pingback: Yeni nesil harçlık kartı Papara Edu Card - Fundalina

  4. Pingback: Tam Faktoring Papara Card piyasaya sunuldu - Fundalina

  5. Pingback: Papara 5 milyon kullanıcıya ulaştı - Fundalina

  6. Pingback: Papara ‘Yılın Fintech Şirketi’ seçildi - Fundalina

  7. Pingback: Papara siber suçlara karşı savaş açtı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir