Signify Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Bilge Röportajı

Signify Ortadoğu, Türkiye, Pakistan ve Afrika Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Bilge ile özel bir röportaj gerçekleştirdim. Signify’in çözümlerini ve sürdürülebilirlik çalışmalarını kendisinden dinledim.

Ebru Bilge ile Signify’in çözümlerini ve sürdürülebilirlik çalışmalarını odağımıza aldığımız röportajda Signify’in pandemi süreci çalışmalarını, yenilenen marka imajlarını ve iletişim stratejilerinde önceliklerini de konuştuk.

Son dönemde çığır açan Signfy UV-C’leri, Interact IoT platformu, tarihi eser ve ikon aydınlatmaları gibi şehir güzelleştirmeye – turizmi canlandırmaya yönelik aydınlatma sistemleri ve sürdürülebilirlik çalışmaları da konu başlıklarımız arasındaydı.

Signify Ortadoğu, Türkiye, Pakistan ve Afrika Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Bilge ile Video Röportaj

Signify Ortadoğu, Türkiye, Pakistan ve Afrika Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Bilge Video Röportajı

Bilginiz açısından Signify tüm ürünleriyle hem döngüsel ekonomi hem de sürdürülebilirlik alanında farklı ve bir benzeri olmayan çözümleri hayata geçiriyor.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nin Elektrikli Parçalar ve Ekipmanlar kategorisinde üç yıl üst üste Endüstri Lideri seçilen Signify, çevresel etkilerini azaltması sonucunda CDP’nin ‘İklim A listesinde’ ve ‘Tedarik Zinciri A listesinde de yer alıyor.

Kılavuzu ışık olan şirket, sektörleri de dönüştürüyor.

Signify Ortadoğu, Türkiye, Pakistan ve Afrika Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Bilge Röportajı Soruları

Ebru Hanım’dan aşağıda sıraladığım soruları yanıtlamasını rica ettim.

Signify tarafında pandemi süreci nasıl geçti, hangi önlemler alındı. Kurumlardan size gelen talepler ve ihtiyaçlar ne yönde oldu? Şu an nasıl bir çalışma sisteminiz var?

Pandemi süreci pek çok sektör için tetikleyici bir etki gösterdi. Şirketlerin iç ve dış iletişim süreç ve organizasyonu büyük bir önem kazandı. Sizin yetki ve sorumluluk alanınız ülke sınırlarını aşıyor. Süreci nasıl yönettiniz? İletişim stratejinizde nelere öncelik verdiniz?

Philips Aydınlatma olan ismimizi 2016’da halka arzın bir parçası olarak Mayıs 2018’de Signify olarak değiştirmiştiniz. 13 yıldır emek verdiğiniz bu dünya markasının marka imajı ve kurumsal kültürü nasıl bir değişim yaşadı?

Signify çalışanlarını ve müşterilerini nasıl tanımlarsınız?

UV-C ürününüz dünyanın gündeminde. Tüm sanayi ve hizmet sektörü bu teknolojiden bahsediyor. Covid 19 virüsünü etkisiz hale getiren Signify UV-C’lerini sizden dinleyebilir miyiz? Bunu nasıl yapıyor, nerelerde kullanılıyor?

LED aydınlatmadan güç alan bir IoT ekosistemi sunuyorsunuz, bu ekosistemi de anlatmanızı çok isterim. Pek konuşmuyoruz ama ışık kirliliği de çevre ve hava kirliliği kadar önemsenmesi gereken bir konu. Aydınlatma konusuna daha geniş bir çerçeveden baktığımızda; endüstriyel kullanım, şehir yönetimi, perakende sektörü, ofis yönetimi gibi büyük çerçevede sunduğunuz Interact IoT platformunuz var. Interact IoT nasıl bir ekosistem kuruyor, ne tür avantajlar sunuyor? Mevcut projelerinizden örnek verebilir misiniz?

Daha Aydınlık Yaşamlar, Daha İyi Bir Dünya sürdürülebilirlik programı kapsamında 2019 yılında hedeflerinizin üzerine çıkmış, sürdürülebilirlik alanında önemli başarılara imza atmıştınız. 2020 için belirlediğiniz sürdürülebilirlik hedeflerinizde şu an ne durumdasınız?

Ebru Hanım’ın verdiği yanıtların kısa bir derlemesini aşağıda bulabilirsiniz.

Ebru Bilge; “129 yıldır dünyada, 90 yıldır ise Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirketiz. Aydınlatma sektörü, şehirlerdeki nüfus artışı ve artan enerji ihtiyacı gibi global trendlere paralel olarak, etkin bir büyüme gerçekleştiriyor. Signify ise gittikçe akıllılaşan nesnelerin interneti dünyasında aydınlatmaya olan bakış açısına yepyeni bir vizyon getiriyor. Doğru ışığı; yani enerji ve kaynak tasarrufu sağlayan ve insanların rahatlığını, verimliliğini ve güvenliğini artıran ışığı sunuyoruz.  

Philips ürünlerimiz ile birlikte Interact bağlantılı aydınlatma sistemleri ve veri etkin hizmetler bir taraftan ticari değer yaratırken bir taraftan da evlerde, binalarda ve şehirsel alanlarda yaşam kalitesinin arttırılmasına yardımcı oluyoruz. Interact City, sadece birkaç tıklamayla sokak lambalarını kontrol etmeyi ve ömür boyu izlemeyi mümkün kılan sokak aydınlatma altyapısının uzaktan yönetimini sağlıyor.

Son dönemde artan dezenfeksiyon talebini karşılamak için, profesyonel uygulamalara özel son teknoloji ürünlerle portföyümüzü genişleterek UV-C aydınlatma konusundaki çalışmalarımıza hız kazandırdık.

Signify olarak bitki yetiştiricileri için tarıma yönelik özel aydınlatma sistemi içeren Horticulture’ı geliştirdik.

Kasım 2019 itibariyle geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak 3D Yazıcı ile armatür üretmeye başladık. Signify’ın 3D yazıcı teknolojilerine yaptığı bu yatırım, şirketin hem kendi hem de müşterilerinin karbon ayak izini azaltma çabalarına ve döngüsel ekonomiye verdiği önemi yansıtıyor.

“Daha Aydınlık Yaşamlar, Daha İyi Bir Dünya” sürdürülebilirlik programı kapsamında ‘hem dünyayı iyileştirme hem de insanların hayatını iyileştirme’ misyonu edindik. 2019 Yılında 2020 için belirlediğimiz sürdürülebilirlik hedeflerimizde önemli bir ilerleme kaydettik”.

Sayın Ebru Bilge’ye verdiği yanıtlar için çok teşekkür ederim.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 18  - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir