FinTech alanında haftanın gündemi 24

FinTech alanında haftanın gündemi 24 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 24

6 – 11 Ekim 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Mediterra Capital, PayCore’un çoğunluk hissesini satın almak üzere sözleşme imzaladı.

Mediterra Capital, PayCore’un çoğunluk hisselerini satın almak üzere imza attı. İşlemle ilgili yasal izinlerin alınmasının akabinde şirket devir işlemlerinin tamamlanması bekleniyor.

Pandemi döneminde dijitalin yükselişi hızlandı. 

Pandemi döneminde insanların zorunlu olarak dijitale yönelmesi bir tartışmayı alevlendirdi; Nakit tarihe mi karışıyor? TransferGo CEO ve Kurucu Ortağı Daumantas Dvilinskas konuyla ilgili görüşlerini açıkladı.

Garanti BBVA Bonus Piu’yu kullanıma sundu.

Garanti BBVA, kullanıcıların kolayca sahip olacakları, internette güvenle alışveriş yapabilecekleri ön ödemeli Bonus Piu sanal kartını pazara sundu.

Fibabanka Pazarlama İletişimi, Müşteri Deneyimi ve Dijital Bankacılık Direktörü Deniz Güney Röportajı.

Fibabanka Pazarlama İletişimi, Müşteri Deneyimi ve Dijital Bankacılık Direktörü Deniz Güney ile bir araya geldim, Fibabanka’nın son dönem çalışmalarını kendisinden öğrendim.

Albaraka Garaj’ın Yeni Dönem Start-Up’ları Belli Oldu.

Albaraka Türk’ün girişimcileri desteklemek üzere kurduğu ve katılım bankacılığında dünyanın ilk start-up hızlandırma merkezi olan Albaraka Garaj’ın 4. dönem girişimcileri belli oldu.

Albaraka Garaj’ın 4. dönem startup’ları;  Advopass, BankingO, Blindlook, Car4Future, Ebabil, Efilli Rıza, Flamingio, Fon Radar, Freightest, Future DNA, HiFace, Hiwell, Kutu.ai, KVIS, RTEX, SeaTech, SFM Yazılım, Stajyeristiyorum, Syntonym,  Vaysis’e bol başarılar. Kendilerini yakın takipte olacağım.

Paycore PIN destekli SoftPOS teknoloji için Mastercard’dan onay aldı. 

Visa’dan sonra Mastercard’dan da onay alan PayCore’un PIN destekli SoftPOS çözümü, dünyanın dört bir yanında iş yerlerinin kart kabul etmelerine olanak sağlayacak.

Pandemi, teknoloji şirketlerini güçlendiriyor.

Uzaktan çalışan, evlerinden daha çok zaman geçiren insanlar günlük rutinlerinin büyük kısmını mobil uygulamalar ya da dijital platformlar üzerinden çözmeye yönelince bu hizmetleri sunan teknoloji şirketleri yatırımcıların radarına girdi. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2020’de birleşme ve satın almalara teknoloji şirketlerinin damga vurması bekleniyor.

Mobil Finans Raporu 2020 yayınlandı

Küresel uygulama pazarlaması platformu Adjust ve uygulama istatistikleri sağlayıcısı Apptopia, bugün Mobil Finans Raporu 2020‘yi yayınladı.

Ödeme uygulamalarının oturum sayısı, ülkeler arasında ortalama %49 arttı.  En çarpıcı büyüme oranlarının görüldüğü ülkeler, Japonya (%75), Almanya (%45), Türkiye (%39), ABD (%33) ve İngiltere (%29) oldu.

iyzico’nun yeni CMO’su Murat Büyükkucak oldu.

iyzico’da CMO (Chief Marketing Officer/Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı) görevine Hasan Murat Büyükkucak getirildi. 1 Ekim 2020 tarihi itibarıyla yeni görevine başlayan Büyükkucak, iyzico’nun pazarlama ve reklamcılık faaliyetlerini yönetecek.

Vertiv Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler Röportajı. 

Sektörün en köklü ve öncü markalarından olan Vertiv’in Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler’e sorularımızı ilettim.

McKinsey Küresel Ödemeler Raporu Yayınlandı

Yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Company, her yıl düzenli olarak yayınladığı çalışmalarından Küresel Ödemeler raporunun 2020 sonuçlarını açıkladı. Finans ve bankacılık başta olmak üzere iş dünyası için COVID-19 küresel salgını ile birlikte belirsiz bir hal alan piyasalar için kritik veriler ve ‘yeni normale’ dair öngörüler paylaşılan raporda aynı zamanda stratejik aksiyon önerileri de yer alıyor.

Rapora göre, ödemeler kaynaklı gelirler, yılın ilk yarısında 2019 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 22 oranında (yaklaşık 220 milyar Dolar) azaldı. McKinsey, yıl sonunda toplam daralmanın yüzde 7 ile sınırlı kalacağını ve 2019 yılına göre küresel ödemeler gelirlerinin 140 milyar Dolar daha az olacağını öngörüyor. Bu, salgın öncesi 2020 yılı için yapılan tahminlerin yüzde 11 ilâ 13 oranında daha düşük seviyede gerçekleşmesi anlamına geliyor. Nakit ve çek ile ödemelerin ise 2019 yılında yüzde 69 olan küresel ödemeler içerisindeki payının 2020 yılı sonunda yüzde 4-5 oranında azalacağı tahmin ediliyor.

Avrasya Tüneli’nde ödemeler Masterpass’le otomatik yapılabiliyor.

Mastercard, temassız toplu taşıma çözümleri, otopark ve yakıt ödemelerinin ardından Avrasya Tüneli geçiş ödemelerinin de Avrasya Tüneli mobil uygulaması üzerinden Masterpass ile hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor.

Innovera Genel Müdürü Murat Tora Video Röportajı

Türkiye’nin lider siber güvenlik entegratörü Innovera’nın Genel Müdürü ve sektörün duayeni Murat Tora ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. 

2020 yılı için artık son viraja girdik. Başta siber güvenlik sektörü olmak üzere tüm dünya için oldukça ilginç ve elbette sağlığımız için çok endişelendiğimiz bir yıldı. Siber güvenlik son dönemlerde çok sık konuştuğumuz bir sektör olmayı sürdürdü. 

Röportajda Murat Tora’ya 2020 yılı genel değerlendirmelerini, Innovera’nın sunduğu çözümleri ve gelecek dönem çalışmalarını sordum. Atar Labs’ın satın alma süreci ve perde arkasında yaşananlar, girişimlerin izlemesi gereken yol, önümüzdeki dönemde yoğun tehdit altında olacak sektörler, siber saldırıların evrimi, yeni nesil siber güvenlik tehditleri ve alınabilecek önlemler ele aldığımız diğer başlıklar arasındaydı. Sayın Murat Tora’ya röportaj fırsatı için çok teşekkür ediyorum. 

FinTech alanında haftanın gündemi 23

29 Eylül – 5 Ekim 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 25 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir