FinTech alanında haftanın gündemi 23

FinTech alanında haftanın gündemi 23 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 23

29 Eylül – 5 Ekim 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

BtcTurk, Türkiye Bilişim Vakfı’nın Ana Sponsorlarından Oldu.

Türkiye’de Bitcoin ve kriptoparaların kolayca ve güvenle alım satımının yapılabildiği, Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü bitcoin ve kriptopara alım satım platformu BtcTurk, Türkiye Bilişim Vakfı’nın ana sponsorlarından biri oldu.

PeP, Finans Dışı Sektörlere Çözüm Ortağı Olacağını duyurdu.

Yerli dijital cüzdan PeP (Paladyum Elektronik Para), finans alanında hizmet vermeyen ancak müşterilerine kolaylık ve avantaj sağlayacak bir kart çıkarmak isteyen marka ve kurumların çözüm ortağı oluyor.

Banka Hesapsız Para Havalesi Dönemi SiPay’de Başlıyor.

SiPay, mevcut Sanal POS, dijital cüzdan çözümleri ve yakın zamanda hizmete sunacağı ön ödemeli kart ürününe ek olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından onaylanan faaliyet genişletme başvurusu sonucunda para havalesi yetkisine sahip oldu. 

Geidea PayCore ile Anlaştı

Suudi Arabistan’ın en büyük Fintech şirketi Geidea, SoftPOS’u ülke geneline yaymak için PayCore ile anlaştı.

Suudi Arabistan, 2030 vizyonunun bir parçası olarak tüm ödeme işlemlerinin yüzde 70’ini nakit olmadan gerçekleştirmeyi hedefliyor. “Suudi Arabistan’ın 2030’a Kadar Nakitsiz Toplum Olma Süreci” raporuna göre, devlet destekli girişimciler ve kuluçka merkezleri ile tüketici talebi yüksek pazarlara girmek isteyen fintech’ler için yeni fırsatlar ortaya çıkıyor.

Türkiye’nin Açık Bankacılık Ekosistem Haritası Yayımlandı

Startups.watch ile son zamanlarda açık bankacılık projelerine yaptığı yatırımlarla tanınan teknoloji şirketi Architecht işbirliği ile Türkiye Açık Bankacılık Ekosistem Haritası hazırlandı.

Türkiye’nin Açık Bankacılık Ekosistem Haritası

Ozan Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. CEO’su Ömer Suner Röportajı

Ozan Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. CEO’su Ömer Suner ile Fintechtime Dergisi Sonbahar 2020 Eylül & Ekim sayısı için özel bir röportaj yaptım.

Aktif Bank, Hitachi ve Mitsubishi Corporation güçlerini birleştirdi.

Aktif Bank’ın, Hitachi ve Mitsubishi Corporation ile oluşturduğu ortaklık, başta siber güvenlik ve biyometrik doğrulama olmak üzere yeni teknoloji çözümlerinin, Türkiye’deki ve önümüzdeki dönemde civar ülkelerde günlük hayatı kolaylaştırıcı alanlarda kullandırılmasını hedefliyor. 

Pratis ve Figopara Tedarikçi Finansmanı Entegrasyonu’nu hayata geçirdi.

Pratis ve tedarikçi finansmanı alanına teknoloji çözümleri sunan Figopara, yaptıkları işbirliğiyle Tedarikçi Finansmanı Entegrasyonu’nu hayata geçirdi. Bu işbirliğiyle birlikte tedarikçi ve alıcı firmalar finansman süreçlerini tek noktadan gerçekleştirebilecek.

Garanti BBVA, Bonus Diji ile bir yeniliğe daha imza atıyor.

Garanti BBVA müşterileri, bonus.com.tr üzerinden başvuracakları Bonus Diji kredi kartına, başvuru onaylarını takiben ıslak imza gerekmeden, sözleşmelerini dijital olarak onaylayıp hemen sahip olacak ve plastik kartın ellerine ulaşmasını beklemeksizin, anında internet alışverişlerinde ya da cep telefonları vasıtasıyla QR veya NFC teknolojisiyle işyerlerinde kullanabilecek.

2020 Yılı Sardis Ödülleri Sahiplerini Buldu.

Geçtiğimiz yıl finans sektörünün yoğun ilgisiyle gerçekleştirilen Sardis Awards’ın ikincisi 29 Eylül 2020, Salı günü online olarak düzenlenen ödül töreniyle tamamlandı. Finans sektöründeki kuruluşların başarılarının, “İnovasyon”, “Yaratıcılık” ve “Pozitif Sosyal Etki” ana bölümlerinde ödüllendirildiği tören MediaCat ve Sardis’in sosyal medya kanallarından canlı olarak takip edildi.

Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer Röportajı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve en büyük kripto para alım satım platformlarından olan Thodex’in Kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer ile özel bir röportaj yaptım.

Fintechfit Dijital Yayıncılığa giriş yaptı

Dijital yayıncılık alanında güncel haber ve özgün içerikleri okuyucularıyla buluşturma hedefiyle yola çıkan Fintechfit yayın hayatına başladı.

Genel yayın yönetmenliğini üstlendiğim platform, teknolojinin dokunduğu her sektörün güncel haberlerine ve gündem başlıklarına yer veriyor. Röportajlar, video röportajlar ve podcast serileri ile gündemi ekranlarınıza taşıyacak platform, farklı bakış açıları ve sektörlerdeki dönüşümü de sizlere yansıtmaya hazırlanıyor.

Multinet Up PULSE ile Sardis Ödülü Kazandı

Multinet Up, yapay zekâ destekli müşteri memnuniyeti ölçümü projesi PULSE ile “İnovasyon/Yapay Zekâ Kullanımı” kategorisinde ödüle layık görüldü.

İstanbulkart, Masterpass İle Kolayca Yüklenebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden BELBİM, Mastercard ile işbirliğine gitti.

İki şirket arasında gerçekleştirilen işbirliğiyle, Mastercard’ın online temassız ödeme çözümü Masterpass, BELBİM’in ‘İstanbulkart Mobil’ uygulamasına entegre edildi.

Signify Türkiye ve Maghreb Bölge CEO’su Eran Görgen Röportajı.

Signify Türkiye ve Maghreb Bölge CEO’su Eran Görgen ile Fintechtime Dergisi Sonbahar 2020 Eylül & Ekim sayısı için özel bir röportaj yaptım.

Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler Röportajı

Sektörde 10 yılı geride bırakan ve kurulduğu günden beri sıfır müşteri kaybı ile faaliyetlerini sürdüren Birleşik Ödeme’nin CEO’su İlker Sözdinler ile Fintechtime Sonbahar 2020 Eylül & Ekim sayısı için özel bir röportaj yaptım.

Papara TÖDEB Yönetim Kurulu’nda yer aldı.

Papara Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlker Diker, yeni kurulan Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin Yönetim Kurulu’nda görev yapacak.

Pay Later, PayTR ve HASO iş birliğiyle Türkiye’de kullanıma sunuldu.

Yurt dışında sıklıkla kullanılan ödeme yöntemi Sonra Öde (Pay Later), PayTR ve HASO iş birliğiyle Türkiye’de kullanıma sunuldu.

FinTech alanında haftanın gündemi 22

21-28 Eylül 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 24 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir