Bankacılık alanında gündem 7

Bankacılık alanında gündem 7 belli oldu. Eylül ayında Bankacılık alanında öne çıkan haber başlıklarını sizin için derledim. 

Bankacılık alanında gündem 7

VakıfBank, ‘Acil Firma Destek Projesi’ni hayata geçiriyor.

VakıfBank Dünya Bankası’ndan ekonomiye uzun vadeli kaynak sağladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi altında temin edilecek kredinin vadesi ilk 7 yılı ana para ödemesiz olmak üzere 23 yıl olarak belirlendi. Söz konusu kredi, VakıfBank’ın uluslararası kalkınma bankaları özelinde tek seferde temin edeceği ‘en büyük montanlı kredi’ olma özelliğini taşıyor.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın Dünya Bankası kaynaklı 250 milyon dolarlık kredi paketi onaylandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ile Dünya Bankası’ndan sağlanacak bu kredi ile KOBİ’lerin işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması, yeni çalışma ortamına uyum sağlamalarında ve yatırım harcamalarını karşılamada destek verilmesi hedefleniyor.

GlassHouse, açık bankacılık çözümleri alanında faaliyet gösteren Türkiye’nin en yeni girişimi BirAPI ile iş birliği gerçekleştirdi. 

Bulut teknolojileri üzerinden alt yapı desteği ve veri güvenliği kapsamında yapılan iş birliği BirAPI’ye, zaman ve nakit tasarrufu sağlayacak.

Türkiye İş Bankası, “Brandon Hall Human Capital Management (HCM) Excellence 2020 Ödülleri”nde iki altın ödüle layık görüldü.

Teknolojik yenilikler ve dijitalleşme alanlarında hem bankacılık faaliyetleri hem de insan kaynaklarına yönelik önemli yatırımlar yapan Türkiye İş Bankası, alanında sektörün önde gelen uluslararası ödül programlarından olan “Brandon Hall Human Capital Management (HCM) Excellence 2020 Ödülleri”nde iki altın ödüle layık görüldü.

Garanti BBVA Yatırım’a Toplumsal Değer Ödülü.

Garanti BBVA Yatırım, Tohum Otizm Vakfı işbirliğiyle hayata geçirerek dijital ortamda bir ilke imza attığı ‘Farklı Bir Koşu’ projesiyle, TSPB Sermaye Piyasaları Ödülleri’nde Toplumsal Değer kategorisinde özel ödülün sahibi oldu.

Anadolubank, Saklama Kategorisinde ‘’Saklama Faaliyeti Pazar Payı Artış Lideri – 2019‘’ birincilik ödülünü aldı.

TSPB Başkanı Alp Keler ve SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun katıldığı toplantıda Anadolubank, Saklama Kategorisinde ‘’Saklama Faaliyeti Pazar Payı Artış Lideri – 2019‘’ birincilik ödülünü aldı.

İş Bankası Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile kredi sözleşmesi imzaladı.

Banka, bu kredi ile Covid-19 pandemisinden etkilenen küçük ve orta ölçekli firmaların finansman ihtiyaçlarına destek vermeye devam edecek.

TEB, “Türkiye’de Yılın En İyi Nakit Yönetimi Bankası” seçildi.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), yenilikçi ürün ve hizmetleriyle Asya pazarında faaliyet gösteren bankaları ödüllendiren Asian Banking and Finance tarafından bu yıl 7. kez “Türkiye’de Yılın En İyi Nakit Yönetimi Bankası” seçildi.

Fibabanka’da Üst Düzey Transfer.

Fibabanka Bilgi Teknolojileri ve Bankacılık Operasyonları Genel Müdür Yardımcılığı görevine sektörün deneyimli ismi Serdar Yılmaz getirildi.

İşCep’e görüntülü görüşme ile hesap açma kolaylığı geldi. 

Türkiye İş Bankası, İşCep uygulaması üzerinden sunduğu şubeye gitmeye gerek kalmadan, “müşteri olmak istiyorum” hizmetine görüntülü görüşme ile hesap açma özelliğini de ekleyerek, bireylere mobilden hızlı ve kolay bir deneyimle müşteri olma kolaylığı sağlıyor.

QNB Finansbank’a ‘toplumsal değer’ ödülü verildi.

QNB Finansbank, ‘Minik Eller kod Yazıyor’ projesiyle Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Ödülleri’nde Toplumsal Değer kategorisinde özel ödülün sahibi oldu.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan 250 Milyon Dolarlık Krediyle KOBİ’lere Destek geldi.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın Dünya Bankası’ndan T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geri ödeme garantisi altında temin edeceği 250 milyon dolar tutarındaki “Türkiye Acil Durum Şirket Desteği Projesi” için kredi sözleşmesi imzalandı.

Uluslararası ARC Ödülleri’nden Odeabank’a 4 Ödül geldi.

Odeabank, ABD merkezli MerComm kuruluşunun düzenlediği yarışmada “İç tasarım”, “Kapak fotoğrafı”, “Geleneksel Yıllık Rapor; Uluslararası Bankalar” ve “Baskı & Üretim” kategorilerinde ödüle layık görüldü.

Anadolubanklılar QNB Finansbank ATM’lerini Kullanmaya başladı.

Anadolubank müşterileri, iki banka arasında yapılan anlaşma kapsamında artık QNB Finansbank ATM’lerinden de bankacılık işlemlerini indirimli yapabilecek.

Akbank Gelişmekte Olan Piyasaların En İyi Bankası Ünvanını Aldı.

Akbank, Euromoney’nin “Awards for Excellence 2020 – Mükemmellik Ödülleri 2020” kapsamında, “Gelişmekte Olan Piyasaların En İyi Bankası” ünvanını aldı.

Stevie’den Alternatif Bank’a İki Ödül geldi.

Bankacılık sektöründe altın ödülle ‘Yılın Şirketi’ seçilen Banka, COVID 19 Response kategorisinde ‘En Değerli Şirket’ listesinde bronz ödülün sahibi oldu.

Katar Kalkınma Bankası’ndan Türkiye’ye Özel Yeni Program.

Türkiye ile Katar arasındaki işbirliği yeni bir boyut kazanıyor. Katar Kalkınma Bankası, Katarlı şirketlerin Türkiye’ye ihracatı artırması için yeni bir ekonomik program başlattı.

Kuveyt Türk Avrupa’nın En İyi İşverenleri Listesine girdi.

Kuveyt Türk, Great Place to Work Enstitüsü tarafından düzenlenen “Avrupa’nın En İyi İşverenleri 2020” listesine girdi.

Türkiye’den bu listeye giren ilk finans kuruluş olan Kuveyt Türk, Avrupa’da İslami finans alanında listeye adını yazdıran ilk banka olma başarısını gösterdi.

VakıfBank SKY Limit ile Stevie Ödülü kazandı.

VakıfBank, limit yönetimini müşterilerin belirlemesine imkân veren ürünü SKY Limit’ ile Bronz Stevie Ödülü’nün sahibi oldu.

Albaraka Türk Pazarlama Kadrosunda Üst Düzey Atamalar gerçekleşti.

Albaraka Türk’te Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına Mehmet Fatih Yorulmaz atanırken, İletişim ve Marka Yönetimi Müdürlüğü’ne M. Esad Doğanlı getirildi.

TEB Cetelem Genel Müdürlüğü Görevine Gamze Halide Berberoğlu Atandı.

TEB Cetelem Genel Müdürlüğü görevine 1 Eylül 2020 tarihi itibarıyla Gamze Halide Berberoğlu atandı.

Alternatif Bank ‘Engelsiz Bankacılık’ Çalışmalarını Paylaştı.

Alternatif Bank; geçen yıldan bu yana çalışanlarının farkındalık ve yetkinliklerini, hizmet kanallarının ise erişilebilirliğini geliştiren hazırlık çalışmaları gerçekleştirdi. 16 Eylül Çarşamba günü gerçekleşen toplantıya Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, Alternatif Bank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Ebru Taşcı Firuzbay, Alternatif Bank Bilgi Teknolojileri, Dijital Bankacılık ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Beyzadeoğlu, Engelsiz Bankacılık Danışma Kurulu Üyeleri Süleyman Akbulut, Hakan Özgül, Duygu Kayaman, Prof. Dr. Kenan Çayır ve Doç Dr. Itır Erhart katıldı.

Garanti BBVA Entegre Faaliyet Raporu’na Altın Stevie Ödülü geldi.

Garanti BBVA, Stevie Awards kapsamında, “Gelecek On Yıl” temalı 2019 Entegre Faaliyet Raporu ile “En İyi Faaliyet Raporu” kategorisinde birinci oldu.

VakıfBank, Karbon Negatif Kuruluş Oldu.

İş stratejilerinin merkezine sürdürülebilir bankacılık yaklaşımını alan VakıfBank, çevresel, sosyal ve yönetimsel performansını geliştirmeye devam ediyor. 2014 yılından itibaren BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alan VakıfBank, 2019 yılı için hesaplanmış tüm sera gazı emisyonlarından fazlasını dengeleyerek Karbon Negatif bir kuruluş oldu.

Akbank, “Doğu ve Orta Avrupa’nın En İyi Ödeme Bankası” Seçildi.

Akbank, uluslararası finans yayıncılığının önde gelen gruplarından EMEA Finance’in düzenlediği yarışmada 5. Kez “Doğu ve Orta Avrupa’nın En İyi Ödeme Bankası” seçildi.

Odeabank’ın İnsan Kaynakları Direktörü ve İcra Komitesi Üyeliği’ne sektörün deneyimli ismi Ebru Vardar getirildi.  

Eylül ayı itibarıyla Odeabank’taki görevine başlayan Ebru Vardar, bankanın tüm insan kaynakları süreçlerinden sorumlu olacak.

Axess’ten Türkiye’nin ilk cebe inen kredi kartı.

Akbank müşterileri artık Axess Mobil, Akbank Mobil, Akbank Internet ve web sayfasından başvurdukları kredi kartlarının dijital versiyonlarına ıslak imza gerekmeksizin mobil uygulamalarından anında erişebilecekler.

TSKB’den Türkiye’nin Düşük Karbon Ekonomisine Geçişine Tam Destek geldi. 

Türkiye’nin ilk Sıfır Karbon bankası olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), özellikle son 20 yılda sürdürülebilirlik alanına odaklanıyor. Bugün kredi portföyünün yüzde 74’ü çevre, yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği, fırsat eşitliği gibi çevresel ve sosyal yatırımlarından oluşan banka, bu oranla hem Türkiye’de hem de global arenada önemli bir örnek teşkil ediyor. 

Anadolubank ve Marsh Türkiye iş birliği duyuruldu. 

Anadolubank, sigorta brokerliği ve risk yönetimi alanında dünyanın öncü kuruluşları arasında yer alan Marsh Türkiye ile iş birliğine gitti.

Türkiye Finans’a IDC Türkiye’den Birincilik Ödülü geldi. 

Türkiye Finans, Next Bilgi Sistemleri Yetenek Yönetimi Programı ile IDC Türkiye CIO Ödülleri “Future Of Work/İşin Geleceği” kategorisinde birincilik ödülü aldı.

Akbank Yatırımcı İlişkilerinde Türkiye’nin En İyisi Seçildi.

Akbank, Institutional Investor’ın düzenlediği “Yatırımcı İlişkileri Anketi” kapsamında bu yıl “En İyi CEO”,  “En İyi CFO”, “En İyi Yatırımcı İlişkileri Programı” ve “En İyi Yatırımcı İlişkileri Yöneticisi” olmak üzere tüm kategorilerde Türkiye birincisi seçildi.

Garanti BBVA Mobil Bankacılığın “En İyisi” Seçildi.

Garanti BBVA, dünya çapında kabul görmüş başarılı kuruluşları ve yöneticileri ödüllendiren, dünyanın tek uluslararası iş ödülleri programı “Stevie International Business Awards” kapsamında 3 ödüle birden layık görüldü.

Swap anlaşması kapsamında VakıfBank, ICBC Turkey ile birlikte ilk işlemini gerçekleştirdi.

VakıfBank, ICBC Turkey nezdinde bulunan Çin Yuanı (CNY) hesabı aracılığı ile Çin’de yerleşik ihracatçıya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası (PBOC) arasındaki swap anlaşması çerçevesinde CNY reeskont kredisi tahtındaki ödeme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

D Yatırım Bankası Genel Müdürü Hulusi Horozoğlu oldu.

Doğan Holding, lisansını aldığı ve 2021’in ilk çeyreğinde faaliyete geçirmeye hazırlandığı D Yatırım Bankası A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü görevine deneyimli bankacı Hulusi Horozoğlu’nu getirdi.

Garanti BBVA, CEO Sorumluluk Bildirisini İmzaladı.

Garanti BBVA, üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Global Compact’in (UNGC), Birleşmiş Milletler’in (BM) 75.yılı anısına hazırladığı yeni CEO sorumluluk üstlenme bildirisine imza attı. 

Odeabank 8. yaşını kutladı.

Odeabank, kurulduğu günden bu yana yürüttüğü başarılı çalışmalarla 8. yılını geride bıraktı. Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, Odeabank’ın 8 yıldır olduğu gibi önümüzdeki dönemde de güçlü sermaye yapısıyla Türkiye ekonomisine kaynak sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Aktif Bank, Hitachi ve Mitsubishi Corporation güçlerini birleştirdi. 

Aktif Bank’ın, Hitachi ve Mitsubishi Corporation ile oluşturduğu ortaklık, başta siber güvenlik ve biyometrik doğrulama olmak üzere yeni teknoloji çözümlerinin, Türkiye’deki ve önümüzdeki dönemde civar ülkelerde günlük hayatı kolaylaştırıcı alanlarda kullandırılmasını hedefliyor. Ortaklık, biyometrik tanıma ve kimlik doğrulama teknolojileri, kripto imzalama ve siber güvenlik çözümleri alanında Hitachi’nin halihazırda piyasada bulunan çözümlerinin kullanım alanının genişletilmesinin yanı sıra Hitachi’nin geliştirdiği ve yakın zamanda piyasaya sunulacak VeinID-Five® teknolojisinin münhasırlığını da elinde bulunduracak.

Garanti BBVA, Bonus Diji ile bir yeniliğe daha imza attı.

Yüksek bir teknolojik altyapı üzerine tasarlanan Bonus Diji’nin plastik kart versiyonu üzerinde sadece kart sahibinin ismi bulunacak; kart numarası, son kullanım tarihi ve güvenlik kodu (CVV) yer almayacak. Bonus Diji sahibi müşteriler bu bilgileri BonusFlaş üzerinden güvenle giriş yaparak görüntüleyebilecek. 

İş Bankası “Sardis Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

İş Bankası finansal dünyadaki aktörler tarafından pazara sunulan yeni ürün ve hizmetler ile yenilikçi finansal çözümlerin değerlendirildiği inovasyon bölümü ürün ve hizmet inovasyonu kategorisinde, teknolojik gelişmeleri hızlı bir şekilde ürün ve hizmetlerine adapte ederek müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla yapmış olduğu çalışmalar ile “Yılın En İnovatif Finansal Kuruluşu” özel ödülünü aldı.

Garanti BBVA Gold Standard Sertifikası satın aldı. 

Garanti BBVA, sürdürülebilir finans ve gelecek için yaptığı doğrudan katkıları bir adım daha öteye taşıyarak, geçmişteki karbon emisyonlarını azaltmak üzere harekete geçti. Garanti BBVA, emisyonlarını azaltmak isteyen kurumların tercih ettiği Gold Standard Sertifikalarını almak üzere bir anlaşma gerçekleştirdi. 

Sardis’ten VakıfBank’a Altın Ödül geldi.

Sardis Ödülleri’nde VakıfBank, Mirriad Projesi’yle ‘En Yeni Dijital Fikirler’ kategorisinde Altın Sardis almaya hak kazandı.

Burgan Bank’ın yeni Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Darço Akkaranfil oldu.

Bankacılık sektöründe uzun yıllar yazılım ve bilişim teknolojileri üzerine farklı birim ve pozisyonlarda görev alan Darço Akkaranfil, Burgan Bank’ın yeni Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı oldu.

Bankacılık alanında haftanın gündem 6 

Ağustos 2020’de Bankacılık alanında ayın gündemini ve öne çıkan haber başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir