Bankacılık alanında gündem 6

Bankacılık alanında gündem 6 belli oldu. Ağustos ayında Bankacılık alanında öne çıkan haber başlıklarını sizin için derledim. 

Bankacılık alanında gündem 6 

Haftalık olarak yayına aldığım haber içeriklerini aylık olarak derlemeye karar verdim. 

Ağustos ayında Bankacılık alanında öne çıkan haber başlıklarını ve önemli gelişmeleri aşağıda bulabilirsiniz. 

QNB Finansbank 2020 yılı ikinci çeyrek sonu finansal sonuçlarını açıkladı.

30 Haziran 2020 tarihi itibarıyla, QNB Finansbank’ın toplam aktifleri 2019 yıl sonuna kıyasla yüzde 15 artarak 208 milyar 358 milyon TL’ye ulaştı. Müşteri odaklı faaliyetlerini 2020 yılında da devam ettiren QNB Finansbank, özellikle kurumsal ile ticari krediler alanında büyümesini sürdürdü. Net krediler, aynı dönemde 2019 yıl sonuna göre yüzde 11 oranında artarak 122 milyar 961 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 17 oranında artarak 117 milyar 103 milyon TL’ye ulaştı. 2020 yılının ilk altı aylık döneminde, Bankanın net dönem kârı 1 milyar 272 milyon TL oldu.

Türkiye İş Bankası Moka Ödeme Kuruluşu’nu satın aldı

KAP’a yapılan açıklamaya göre Türkiye İş Bankası Moka Ödeme Kuruluşu‘nu satın almak için 3,8 milyon dolar ödeyecek.

Yatırım Finansman Genel Müdür Yardımcılığı’na Zeki Davut Atandı.

Çalışma hayatına 1999 yılında Türkiye İş Bankası’ndaTeftiş Kurulunda Müfettiş Yardımcısı unvanı ile göreve  başlayan ve sonrasında İştirakler Müdürlüğünde Müdür Yardımcısı olarak görevine devam eden Davut, 2012 yılında Yatırım Finansman’da Teftiş Kurulu Başkanı olarak göreve başladı.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2020 yılının ilk yarısına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı.  

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 2020 yılının ilk yarısına ilişkin dönemde toplam aktif büyüklüğünü yılbaşına göre yüzde %12,8 artırarak 46,8 milyar TL’ye ulaştırdı. Bankanın toplam kredi portföyü ise aynı dönemde yüzde 11,5 büyüme kaydederek 35,1 milyar TL oldu.

İlk altı aylık dönemde 868,9 milyon TL tutarında karşılık ve vergi öncesi kar elde edilirken, net dönem karı 322,0 milyon TL olarak gerçekleşti. Böylece ikinci çeyrekte yüzde 12,4 düzeltilmiş özkaynak kârlılık oranı ve yüzde 16,6 seviyesinde sermaye yeterlilik oranı gerçekleştirildi.

Fiba Portföy Re-Pie Gayrimenkul Yatırım Fonu Borsada yer aldı. 

Kuruculuğunu Fiba Portföy, yöneticiliğini ise Re-Pie Portföy’ün yaptığı Fiba Portföy Re-Pie Gayrimenkul Yatırım Fonu, 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde yatırımcılarına yüzde 9,82’lik getiri sağladı.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreterliğine Özgür Obalı atandı.

1 Mayıs 2015 tarihinden bu yana genel sekreterlik görevini yürüten Mehmet Akif Eroğlu, görevini 4 Ağustos 2020 itibarıyla Özgür Obalı ‘ya devretti.

CEPTETEB İŞTE, The Banker tarafından düzenlenen “Innovation in Digital Banking Awards” kapsamında Mobil kategorisinin kazananı oldu. 

Türk Ekonomi Bankası (TEB), KOBİ’lerin ve işletmelerin günlük iş hayatını desteklediği ve kolaylaştırdığı mobil uygulaması CEPTETEB İŞTE ile The Banker tarafından düzenlenen Innovation in Digital Banking Awards (Dijital Bankacılıkta İnovasyon Ödülleri) kapsamında Mobil kategorisinde ödüle layık görüldü.

Türk Eximbank’tan Yeni Uluslararası İşbirliği Anlaşması duyuruldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank ile Danimarka’nın resmi ihracat destek kuruluşu EKF arasında reasürans işbirliği anlaşması imzalandığını açıkladı.

Türk Eximbank’ın anlaşma imzaladığı, 1922 yılında dünyanın 3. ihracat destek kuruluşu olarak kurulan EKF, geçen yıl 2,7 milyar ADB Doları tutarında resmi destekli orta-uzun vadeli sigorta/garanti desteği sağlayarak dünyada 14. sırada yer almıştı.

Workup Girişimcilik Programı 7. dönem girişimleri belli oldu.

Workup Girişimcilik Programı’nda yer almak için yapılan başvurular arasından seçilen 37 girişim, Temmuz ayında düzenlenen 8 ayrı sunum etkinliğinde, Workup mentorları ve mezunlarından oluşan katılımcılara sunumlarını yaptı. Katılımcıların oylarıyla belirlenen 18 girişim, Workup’ın 5 Ağustos’ta başlayacak olan 7. dönemine kabul edildi.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, aktiflerini 22 milyar TL’ye yükseltti.

2020’nin ikinci çeyreğinde aktiflerini yüzde 16 oranında artırarak 22 milyar TL’ye yükselten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası kredi tutarını da 17,1 milyar TL’ye ulaştırdı.

Banka, kredi hacminde yıl sonuna göre yüzde 13,2 artış sağladı.

VakıfBank’tan alışverişe QR kodlu dokunuş.

VakıfBank kredi kartı sahipleri artık Bankalararası Kart Merkezi (BKM) aracılığıyla uygulamaya katılan tüm banka POS’larında, akıllı telefonlarıyla QR Kod ile ödeme yapabilecek.

Odeabank yılın ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını paylaştı. 

Odeabank,2020 yılının ilk yarısında  65 milyon TL net kar elde etti. 2020 yılının 6 aylık döneminde Odeabank’ın aktifleri 35.9 milyar TL’ye yükselirken, mevduatları 21.7 milyar TL, toplam nakdi kredileri ise 19.3 milyar TL’ye, toplam gayrinakdi kredileri ise 4.9 milyar TL’ye ulaştı. Zorlu pandemi sürecinde, nakdi ve gayri nakdi kredilerini 2,1 milyar TL arttırarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam etti. Sektörün en yüksek sermaye yeterlilik rasyolarından birine sahip olan Odeabank, 2020 yılının ilk yarısında da % 20.4 toplam sermaye yeterlilik oranına ulaştı.

QNB Finansbank, Kassa ile mobil cüzdan iş birliğini hayata geçirdi.

QNBEYOND Hızlandırma Programı ile start-up ekosisteminde önemli bir yer edinen QNB Finansbank, QNBEYOND’un ilk dönem mezunlarından Kassa’ya yaptığı 200 bin dolar yatırımın yanında mobil cüzdan uygulaması iş birliği ile uygulamayı fintech sektörünün önemli bir oyuncusu haline getirdi. Artık Kassa kullanıcıları özel sohbet (chat) grupları içinde ücretsiz para transferi yapabilecekler.

BBVA ve Google’dan dijital bankacılıkta işbirliği.

BBVA ABD, müşterilerine Google Pay aracılığıyla dijital bankacılık çözümleri sunmak için Google ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Bu işbirliği, BBVA’nın ABD genelinde organik büyüme stratejisinin önemli bir göstergesi olurken, dijital dönüşümü daha ileri seviyeye taşıyarak iş yapma şeklini değiştiren yeniliklere de zemin oluşturacak. İşbirliği kapsamında, 2021 yılında FDIC (Finansal Mevduat Sigorta Kurumu) sigortalı dijital hesaplar Google Pay tarafından kullanıcılara sunulacak ve bu hesaplar BBVA ABD’nin mevcut altyapısının üzerine kurulacak. Başlangıç aşamasında Google tarafından kullanıcılara finansal içgörü ve harcama alışkanlıklarına yönelik araçlar sunulacak. BBVA bu işbirliği sayesinde aynı zamanda BBVA Open Platformu’nu geliştirme ve daha geniş kitlelere ulaştırma imkânı bulacak.

İş Bankası WeChat Pay işbirliğini fiziki POS’larına taşıdı. 

Türkiye’de yurtdışı ödeme kabulünde en geniş ödeme ağına sahip olan İş Bankası, önemli bir yeniliğe daha imza attı.  

Bundan 5 yıl önce sanal POS’larında kabul etmeye başladığı,  1.2 milyar kullanıcısı olan WeChat Pay ile ödeme yöntemini fiziki üye işyerlerinin kullanımına açtı.

İş Bankası 2020 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçları paylaştı.

Türkiye İş Bankası, haziran 2020 itibarıyla, aktif büyüklüğünü 2019 yılsonuna göre %16,8 oranında artırarak 546,6 milyar TL’ye yükseltti.Yılın ilk altı ayında 3 milyar TL düzeyinde net kâr elde eden İş Bankası’nın, Haziran 2020 itibarıyla özkaynak büyüklüğü 63,3 milyar TL’ye ulaştı ve sermaye yeterliliği oranı %19,8 seviyesinde gerçekleşti.

Halk GYO Genel Müdürü Bülent KARAN oldu.

Halk Sigorta çatısı altında 14 yıldır görev yapan Karan son olarak şirketin Genel Müdürlük görevini sürdürüyordu.

Halkbank’ın bağlı ortaklığı olarak 2010 yılında kurulan ve 3 milyar TL’yi aşan aktif büyüklüğü ile sektörünün öncü kuruluşları arasında yer alan Halk GYO’nun Genel Müdürü Bülent KARAN oldu. Halk Sigorta çatısı altında 14 yıldır görev yapan Karan son olarak şirketin Genel Müdürlük görevini sürdürüyordu.

Turkcell Çin Kalkınma Bankası ile 500 milyon Euro tutarında kredi anlaşması imzaladı.

500 milyon Euro tutarında ve 8 yıl vadeli kredi paketi, 3 yıl içinde Turkcell tarafından yapılacak telekom ekipman alımlarının finansmanında Euro ve Çin Yuanı (RMB) cinsinden kullanılabilecek. Turkcell, RMB cinsi kredilerin riskten korunma (hedge) işlemleri içinse ICBC Turkey ile çalışacak. 

Anadolubank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Bölümü Genel Müdür Yardımcılığı görevine Ahmet Yiğit atandı. 

Anadolubank kariyerine 2017 yılında başlayan ve profesyonel çalışma hayatına çok sayıda başarı ekleyen Ticari Bankacılık Satış-1 Bölüm Başkanı Ahmet Yiğit, Kurumsal ve Ticari Bankacılık Bölümü Genel Müdür Yardımcılığı’na terfi etti.

Türkiye Finans, 2020 yılı ilk yarı yıl bilançosunu açıkladı.

Banka’nın, 2020 Haziran sonu itibariyle nakdi ve gayri nakdi olmak üzere ekonomiye aktardığı kaynak toplamda 54 milyar liraya ulaştı.

Banka, gayri nakdi fonlarda da sektör ortalamasının üzerine çıkarak geçen yıl sonuna göre yüzde 15 artışla 8,4 milyar lira hacme ulaştı. Yıl sonuna göre yüzde 25 artışla sektör ortalamasının üzerinde bir performans göstererek 50,1 milyar liralık fon toplayan Türkiye Finans, geçen yıl sonuna göre de yüzde 31 oranında büyüme göstererek 68,5 milyar lira aktif büyüklüğe ulaştı. 

İş Bankası ve Koç Üniversitesi’nden Sağlıklı Yarınlar İçin Ortak Adım.

Türkiye İş Bankası ve Koç Üniversitesi, toplum sağlığı alanında ülkemizin bilimsel ve akademik faaliyetlerine katkıda bulunmak amacıyla yeni bir iş birliğine imza atıyor.  

Merkezde yürütülecek araştırmalara, çalışmalara ve eğitim programlarına Bayındır Hastanelerinde görev yapan enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının ve diğer sağlık çalışanlarının dahil edilmesi; Merkezin Bilimsel Danışma Kurulu’nda Bayındır Hastaneleri’nin de yer alması planlanıyor.

TSKB’nin Yeni Genel Müdürü Ece Börü Oldu.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekilliği görevlerini yürüten Ece Börü, TSKB’nin Yeni Genel Müdürü oldu.

Fibabanka, 2020 2. Çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Fibabanka, 2020 yılı ikinci çeyrek sonunda 157,8 milyon TL vergi öncesi kâr elde etti. Aynı dönemde vergi sonrası net kârı 120,7 milyon TL olarak gerçekleşti. 2020 yılı Haziran sonu itibarıyla aktif toplamı 23,1 milyar TL oldu.

Fibabanka’nın kredi portföy büyüklüğü net 15,8 milyar TL, kredilerin toplam aktifler içindeki payı ise yüzde 68 oldu. Aynı dönemde, toplam pasiflerin yüzde 56’sını oluşturan müşteri mevduatı ise 13,0 milyar TL seviyesine yükseldi.

Aktif Bank yarı yıl rakamlarını açıkladı.

Kredi toplamını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artıran Aktif Bank, ekonomiye yaklaşık 10,8 milyar TL destek sağladı. 

Aktif Bank’ın açıkladığı finansal sonuçlara göre, banka 2020’nin ilk yarısında nakdi ve gayrinakdi krediler toplamını bir önceki yıla göre yüzde 22 artırdı ve bu krediler aracılığıyla ekonomiye yaklaşık 10,8 milyar TL destek sağladı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre net kârını yüzde 20 oranında artırarak 263 milyon TL seviyesine ulaştıran bankanın, aktif büyüklüğü 18 milyar 310 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Türk Telekom ilk altı aylık finansal sonuçlarını paylaştı.

2020’nin ilk altı ayında 13,3 milyar TL gelir elde eden Türk Telekom, ilk altı aylık dönemler içerisindeki en yüksek büyüme performansını kaydetti.  

Halka arzdan bu yana en yüksek 6 aylık net kârını kaydeden Türk Telekom’un yılın ilk yarısındaki net kârı 1,6 milyar TL’yi buldu. Toplam abone sayısı da 48,7 milyona ulaştı.

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Wael Abdulaziz A. Raies oldu.

2002 yılından itibaren The National Commercial Bank’ta (NCB) çeşitli üst düzey kademelerde görev alan ve Ekim 2016 ile Şubat 2020 tarihleri arasında Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdürü olarak görev yapan Wael Abdulaziz A. Raies, 1 Mart 2020 itibarıyla NCB Kurumsal Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcılığı’nı da yürütüyor.

TSKB Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını odağına alan yeni bir kredi modeli geliştirdi. Bu model kapsamında ilk destek Altınmarka’ya sağlandı.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Kredi Modeli’yle firmaların sosyal, ekonomik, çevresel konularda öz- değerlendirmesi yapılıyor, SKA’ya ilişkin aksiyon planları geliştiriliyor. Yaratılan olumlu etkiye  bağlı olarak finansman maliyetlerinde iyileştirme olanağı getiren bu model kapsamında ilk destek Altınmarka’ya sağlandı.

İş Bankası’ndan Yerli Depolama Uygulaması: “Dijital Kasa” hayata geçti.

Teknolojinin gelişmesiyle önemli bir ihtiyaç haline gelen fotoğraf, video, şifre gibi dijital varlıkların güvenle depolanmasına olanak sağlayan Dijital Kasa, NetDataSoft işbirliği ve İşNet altyapısı ile tamamen yerli bir uygulama olarak hayata geçirildi. Dijital Kasa uygulamasıyla, veri depolama hizmetinin yanı sıra, diğer uygulamalarda kullanılan şifrelerin saklanması, cihaz rehberinin yedeklenmesi ve uygulama içerisinden anlık fotoğraf ve video çekimi gibi çeşitli özellikler de bir arada sunuluyor.

Garanti BBVA, Swift GPI Ön Doğrulama (Pre-Validation) hizmetini dünyada hayata geçiren ilk banka oldu.

Garanti BBVA, SWIFT’in uluslararası para transfer işlemleriyle ilgili geliştirdiği ve kontrollü ortamda pilot çalışmaları devam eden, Swift GPI Ön Doğrulama (Pre-Validation) adlı yeni hizmetine dünya genelinde entegrasyonunu tamamlayan ilk banka oldu.

Halkbank toplam kredi ve toplam mevduat sıralamasında olduğu gibi, aktif büyüklük bazında da Türkiye’nin ikinci büyük bankası oldu.

Yılın ilk yarısında toplam kredilerde yüzde 30,8 artış sağlayan Bankanın mevduattaki büyümesi ise; yüzde 34,3 oldu. Reel sektöre desteği rekor seviyeye yükselen Halkbank’ın ikinci çeyrek sonunda KOBİ Bankacılığı alanındaki pazar payı yüzde 22,3 olarak gerçekleşti.

Burgan Bank finansal sonuçlarını açıkladı.

Burgan Bank, konsolide aktif büyüklüğünü önceki yılsonuna kıyasla yüzde 14 artışla 24,5 milyar TL’ye yükseltti. 

Burgan Bank, konsolide aktif büyüklüğünü önceki yılsonuna kıyasla yüzde 14 artışla 24,5 milyar TL’ye, nakdi kredilerini yüzde 11 artışla 17,7 milyar TL’ye, gayri nakdi kredilerini yüzde 9 artışla 3,8 milyar TL’ye, toplam müşteri mevduatını ise yüzde 8 artış ile 12,3 milyar TL’ye yükseltti. 

Kuveyt Türk’ün insan kaynakları uygulamalarına uluslararası iki ödül geldi.

Kuveyt Türk, dünyanın en prestijli iş ödülleri arasında yer alan Stevie Büyük İşverenler Ödülleri 2020’de (2020 Stevie Award for Great Employers) iki kategoride ödüle layık görüldü. Kuveyt Türk’ün finans sektöründe bir ilke imza atarak hayata geçirdiği yan haklar uygulaması “Sepetim” gümüş, iç iletişim çalışmalarına yer verdiği başvurusu ise bronz ödülü aldı.

TEB, Euroclear’ın Türkiye’deki Çözüm Ortağı Oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile anlaşma yaparak Türkiye’de faaliyetlerine başlayan Belçika menşeli uluslararası merkezi saklama kuruluşu Euroclear Bank S.A. (Euroclear), Türkiye’de hesap işleticisi olarak Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile çalışacak.

Akbank’a Çalışan Bağlılığı Özel Başarı Ödülü geldi.

Akbank, insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Kincentric tarafından Türkiye’de bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen ”Kincentric En İyi İşyerleri Programı”  kapsamında, 2019 yılı “Çalışan Bağlılığı Özel Başarı Ödülü” ne layık görüldü.

Alternatif Bank Stevie Ödüllerinde En Değerli İşveren Listesi’ne Girdi.

Alternatif Bank “insan odaklı” yaklaşımıyla pandeminin başından itibaren çalışanların öncelikli olarak sağlığını ve memnuniyetini sağlamak amacıyla hayata geçirdiği kapsamlı projeleriyle Stevie Awards for Great Employers 2020’de “Covid Response” kategorisinde “En Değerli İşveren” listesine girerek bronz ödüle layık görüldü.

Türkiye Finans’ın insan kaynakları projeleri Stevie’den iki ödülle döndü.

Türkiye Finans’ın insan kaynakları projelerinden biri olan staj markası “We (Work Experience)” çatısı altında yürüttüğü “We Studio Deneyim Programı” İK Başarıları kategorisinde “En İyi Gençlik İstihdamı Strateji Programı” alanında ilk bronz ödülü almaya hak kazanırken; diğer projesi “Liderlik Gelişim Programı” ise aynı kategoride “En İyi Liderlik Gelişim Programı” alanında ikinci bronz ödülün sahibi oldu.

Fibabanka’ya Uluslararası Onur Ödülü.

Fibabanka, 2019 yılı faaliyet raporu ile ARC Ödülleri yarışmasında ‘Online raporlar Video/Fotoğraf’ kategorisinde onur ödülünün sahibi oldu.

Fibabanka, geleneksel metotlara bağlı kalmadan hazırladığı 2019 yılı online faaliyet raporu ile uluslararası ödüle layık görüldü.

QNB Finansfaktoring ve QNB Finansleasing en iyiler arasına girdi.

İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanlığı alanında Dünya’nın önde gelen şirketlerinden olan Incentric tarafından gerçekleştirilen ‘Kincentric Best Employers 2019’ araştırması sonucunda QNB Finansbank’ın iki iştiraki de ödüle layık görüldü. QNB Finansfaktoring Çalışan Bağlılığı Başarı Ödülü’ne layık görülürken, QNB Finansleasing En İyi İşveren Ödülü’ne layık görüldü.

TekCep’e yeni özellik “TekPOS” geldi.

Ticari müşterilerin farklı bankalardaki ticari hesap ve bakiyelerini tek bir ekrandan takip edebilecekleri TekCep’i müşterilerine sunan İş Bankası, şimdi de diğer bankalardaki POS hareketlerinin günlük olarak İşCep Ticari ve Ticari İnternet Şube üzerinden takip edilebilmesini sağlayan TekPOS özelliğini hizmete sunuyor.

Bankacılık alanında haftanın gündemi

25 Mayıs – 8 Haziran 2020 tarihleri arasında Bankacılık alanında haftanın gündemini ve öne çıkan haber başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz. 

  1 Yorum

  1. Pingback: Bankacılık alanında gündem 7 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir