Türkiye İş Bankası Moka Ödeme Kuruluşu’nu satın aldı

KAP’a yapılan açıklamaya göre Türkiye İş Bankası Moka Ödeme Kuruluşu‘nu satın almak için 3,8 milyon dolar ödeyecek. Detaylar ve açıklamalar yazımda.

Moka, bir banka tarafından satın alınan ilk ödeme kuruluşu olarak tarihe geçti.

Moka’nın kurucu ortakları Hasan Serhan Süzer, Seyfettin Ersen Erol ve Levent İlhaner ile satış anlaşmasını imzalayan Türkiye İş Bankası, resmi kurumlardan gerekli tüm yasal izinlerin alınması ve sözleşme ile belirlenen diğer rutin “kapanış ön koşulları”nın gerçekleşmesinin ardından işlemleri tamamlayacak.

Moka Hakkında 

Sunduğu online ve finansal ödeme sistemlerinin yanında MokaMobil, MokaPOS ve MokaFatura ile üç farklı alanda hizmet veren Moka, iş birliği yaptığı firmalara özel uygulamalar da geliştiriyor.

MokaPOS ve MokaMobilPOS ürünleri ile POS altyapısını çeşitli platformlarda özellikle KOBİ’ler için B2B çözümler sunmak için kullanıyor. MokaFatura ile de Türkiye’de geçmişi 2000’lerin başına dayanan kurum faturaları ödeme hizmetini veriyor.

Türkiye genelinde bini aşkın fatura ödeme noktaları ile vatandaşların faturalarını hem nakit hem de kartla ödemeleri için altyapı sunan fintech şirketi, finansal raporlama ekranları ile de (farklı kartlar için farklı banka ekranlarından finansal ve muhasebe işlemleri yapmak yerine) tek bir ekrandan tüm ödemelerin yönetilmesini mümkün kılıyor. 

Şirketin Genel Müdürü Ahmet Selim Güsar’ın liderliğinde Moka, 2018 Red Herring Avrupa Top 100 en yenilikçi teknoloji girişimleri listesinde yer almıştı. 

Findexable, StartupBlink, Crunchbase ve SEMrush ortaklığında hazırlanan Global Fintek Endeksi 2020 araştırmasında ise izlenmesi gereken Fintech girişimleri arasında gösterilmişti. 

Satın alma ile birlikte İş Bankası’nın sektöre iyice ağırlığını koyacağını düşünüyor, hayırlı olmasını diliyorum. 

Türkiye İş Bankası Moka Ödeme Kuruluşu’nu satın aldı

Moka Ödeme Kuruluşu A.Ş.’nin Paylarının Satın Alınması Hakkında yapılan açıklamalara aşağıdan ulşabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası tarafından KAP’a yapılan açıklamanın tamamını aşağıda bulabilir, bildirim içeriğinin tümüne aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. 

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/862098

Bankamız Yönetim Kurulu tarafından, Moka Ödeme Kuruluşu A.Ş.’nin %100 oranında payının 3,8 milyon ABD Doları bedelle Bankamızca satın alınması, söz konusu satın alma işlemine ilişkin olarak mevcut ortaklarla pay alım sözleşmesi dahil olmak üzere ilgili dokümanların imzalanması, satın almaya ilişkin gerekli başvuruların yapılması, yasal izinlerin alınması ve diğer tüm işlemlerin yerine getirilmesi için Genel Müdürlüğe yetki verilmiştir.

  2Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 15 - Fundalina

  2. Pingback: Bankacılık alanında gündem 6 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir