FinTech alanında haftanın gündemi 15

FinTech alanında haftanın gündemi 15 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 15

20  – 27 Temmuz 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

Paycell Hazır Limit özelliği kullanıma sunuldu

Paycell’e eklenen ‘Paycell Hazır Limit’ özelliği sayesinde, kullanıcılar limitlerini diledikleri zaman Paycell Kart’larına aktararak harcama yapabiliyorlar.

Papara Endeavor Girişimi seçildi

Ülke adayımız Papara Endeavor Seçim Sürecinin son ayağında Uluslararası Seçim Panelinde Endeavor girişimi seçildi.

VakıfBank FileAct ödeme sistemini devreye aldı

VakıfBank FileAct ödeme sistemini devreye aldı ve iki yeni küresel ödeme ürünü; SWIFT FileAct ve MT 101 ile hizmet vermeye başladı.

Fintech ve Riskler

16-17 Temmuz 2020 tarihlerinde dijital ortamda gerçekleşen 4. OpRiskTürkiye Zirvesi’nin açılışını “FinTech ve Riskler” oturum ile yaptık.

Sayın Prof.Dr.Coşkun Küçüközmen’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; PayTR CEO’su Tarık Tombul, Blokzinciri Kriptopara Eğitmeni ve Dapps Tasarımcısı Devrim Danyal ve Sosyal Girişim Fonu Yöneticisi, Etkiyap Kurucusu Sertaç Yeltekin ile birlikte yer aldık. En taze ve güncel bilgileri bu değerli isimlerden öğrenmek benim için büyük mutluluk oldu. Coşkun Hocam’a bu harika organizasyon için teşekkür ediyorum.

iPara yılın ilk yarısının eticaret verilerini açıkladı

E-ticaret alanında sunduğu gelişmiş ve çözüm odaklı servisleri ile hizmet veren iPara yılın ilk yarısının eticaret verilerini açıkladı.

iPara’nın verilerine göre; koronavirüs salgının da etkisiyle, online alışveriş verileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 108 oranında büyüdü.

PayTR Kapıda Öde Ürününü Kullanıma Sundu

PayTR’nin KargoTürk ile birlikte kullanıma sunduğu yeni ürünü Kapıda Öde sayesinde iki firmayla da çalışan firmaların müşterileri, kapıda yaptığı ödemelerini link üzerinden temassız bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Clotie 700 bin TL yatırım aldı

Albaraka Garaj’ın üçüncü dönem girişimlerinden Clotie, Albaraka Portföy ve Angel Effect’in katıldığı tohum yatırımı turunda 700 bin TL yatırım aldı.

Pandemide Bitcoin’e olan Güven Arttı  

BtcTurk’ün İstanbul Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirdiği ‘Pandemi Yılında Türkiye’de Bitcoin’i Anlamak’ araştırmasının sonuçları açıklandı.

Akbank Logo işbirliği ile bankacılık işlemleri kolaylaşıyor

Akbank ve Logo Grup Finansal e-Servisler şirketi eLogo, açık bankacılık alanında hayata geçirdikleri projeyle önemli bir işbirliğine imza attı.

Avrupa Özel Bankacılık Araştırması Raporu Sonuçları Açıklandı

Şirketlere, kamu kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına hizmet veren global yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Company, “Avrupa’da Özel Bankacılığın Geleceği” raporunu yayımladı.

FINTR, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkan Yardımcısı Murat Ali Çengelci’yi Ağırladı

FINTR, gerçekleştirdiği yeni buluşmada Türkiye’nin fintech vizyonunu Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkan Yardımcısı Murat Ali Çengelci ile masaya yatırdı.

“Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçları paylaşıldı.

Paribu adına Akademetre Araştırma Şirketi’nin yaptığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçları paylaşıldı.

REM People Esnaf Barometresi Raporu’nun Haziran 2020 sonuçları açıklandı.

Esnafın nabzını tutan araştırmaya göre bakkal, büfe, küçük market ve şarküteri gibi geleneksel kanalda tüketiciler salgının en yoğun olduğu döneme göre daha fazla kredi kartı kullanmaya başladı.

Esnaf Barometresi Raporu Haziran 2020 sonuçlarına göre yasakların kalkmasıyla birlikte ekonomiye güven arttı. Stok yerine planlı alışverişle birlikte harcamalar mevsim normallerine döndü. Kredi kartıyla satış oranı artarken veresiye alışveriş alışkanlığı azaldı. Yani tüketicinin yeni veresiye defteri kredi kartı oldu.

Turkcell Go Kasa sistemini hizmete sundu

Turkcell mağazalarını ziyaret eden müşterilerin dijital deneyimlerini artırmak amacıyla geliştirilen yapay zeka destekli Turkcell Go Kasa sistemi hizmete sunuldu.

İş Bankası Maximum Genç programını gençlerle tanıştırıyor

İş Bankası, 18-25 yaş arasındaki gençlerin beklentilerine cevap verecek, finansal hizmetler konusunda onlara rehberlik edecek Maximum Genç programını duyurdu.

Paynet CEO’su Serkan Çelik Röportajı

Paynet CEO’su Serkan Çelik ile özel video röportaj gerçekleştirdim. Paynet’in Fintech sektörüne değer katan çözümlerini kendisinden dinledim.

Yeni BDDK Yönetmeliği Değerlendirildi

Bankalar ve finans kuruluşları Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık alanında 2021 yılında yürürlüğe girecek olan BDDK yönetmeliğine uyum sağlamak için adımlarını hızlandırırken, Innovera’nın düzenlediği etkinlikte konu farklı boyutlarıyla ele alındı.

Sardis Awards’a başvurular başladı

Finans sektöründe inovasyonu ve pazarlama başarısını kutlamak,sektörün en iyi projelerini ödüllendirmek üzere düzenlenen Sardis Awards’a başvurular başladı.

Türkiye İş Bankası Moka Ödeme Kuruluşu’nu satın aldı

KAP’a yapılan açıklamaya göre Türkiye İş Bankası Moka Ödeme Kuruluşu‘nu satın almak için 3,8 milyon dolar ödeyecek. Detaylar ve açıklamalar yazımda.

FinTech alanında haftanın gündemi 14

13  – 20 Temmuz 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir