Paynet CEO’su Serkan Çelik Röportajı

Paynet CEO’su Serkan Çelik ile özel video röportaj gerçekleştirdim. Paynet’in Fintech sektörüne değer katan çözümlerini kendisinden dinledim.

Paynet CEO’su Serkan Çelik Röportajı

Paynet CEO’su Serkan Çelik ile Paynet’in Fintech sektörüne değer katan çözümlerini, pandemi süreci çalışmalarını ve sonrası için hedeflerini konuştuk.

Paynet Ödeme Hizmetleri A.Ş.; 20.000’e yakın orta ve büyük ölçekli işletmeler ile bayilerin tahsilatlarını, geliştirdiği finansal ve teknolojik çözümlerle kolaylıkla yönetmelerini sağlıyor. Şirket, özellikle bayi ağında faaliyet gösteren firmalar için yarattığı etkin çözümler sayesinde yıllık 1,5 milyar TL lik ödeme trafiğine aracılık ediyor.

Paynet’in Fintech sektörüne değer katan çözümlerini, pandemi süreci çalışmalarını ve sonrası için hedeflerini Paynet CEO’su Serkan Çelik’ten öğrendim. Video röportaja aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Paynet CEO’su Serkan Çelik Video Röportajı

Paynet CEO’su Serkan Çelik, “Paynet olarak B2B ve B2C şirketlerinin, bu şirketlerin partnerlerinin, çalışanlarının, bağımsız çalışan satış noktalarının tahsilat ve ödeme işlemlerini dijitalleştiriyoruz. Bu işlemlerin tek bir platform üzerinden anlık olarak kontrol edilmesini, raporlanmasını mümkün kılıyoruz. Günümüzde hizmet verdiğimiz işletme sayısı 20.000’e ulaşmış durumda.

Pandemi süreci birey olarak bizleri değiştirdiği kadar dijitalleşme süreçlerini de hızlandırdı. Dijitalleşmek ve dijitalleşme süreçleri artık kaçınılmaz bir hale geldi. Onlarca yıldır bir değişiklik yapmaya ihtiyaç duymayan dev şirketler bir anda bu gerçekle yüzleştiler.

Paynet B2B kökeninden gelen bir firma. B2B’de uzmanlaşmış bir fintek olarak, dijitalleşme çabasına girmiş işletmelerin nakit akışının dijitalleştiriyoruz. Bunu deneyimli bir kadro ve sistemle sağlıyoruz. Bütün hizmetlerimiz, çözümlerimiz ve modellerimiz hazır bir paketle müşterilerimize sunuluyor. Her bir müşterimizi içinde bulunduğu sektöre, iç dinamiklerine ve içinde bulunduğu koşullara göre değerlendiriyor ve ihtiyaçları olan çözümlerimizi kişiselleştirerek sunuyoruz.”

Paynet CEO’su Serkan Çelik

Paynet CEO’su Serkan Çelik Röportajı Soruları

Serkan Çelik’e verdiği değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Kendisine aşağıdaki soruları yönelttim.

2000 yılında sektörde bir ilk olan “bayi kanalında kredi kartı ile ödeme alma” fikriyle yola çıkmıştınız. Günümüze geldiğimizde 20.000 işletmenin finansal süreçlerini dijitalleştiren, Merkez Bankası lisanslı bir finansal teknoloji şirketi konumuna geldiniz. Öncelikle Paynet’i sizden dinleyebilir miyim?

Pandemi dönemi temassız ödemelerin yükselişe geçtiği ve ticaretin dijital üzerinden gerçekleştiği bir süreç bütünü yaşattı. Bu döneme dair sizin izlenimleriniz nedir? Hangi sektörler öne çıktı ve nasıl bir değişim yaşadı? Deneyimleriniz ışığında genel bir değerlendirmenizi alabilir miyim?

Paynet açısından pandemi dönemi nasıl geçti? Süreci nasıl planladınız ve ne tür önlemler aldınız? Şu an çalışmalarınızı nasıl sürdürüyorsunuz?

Ödeme dünyasında bir süredir değişim ve dönüşüm süreci yaşanıyor. Siz de yakın zamanda Paynet CepPOS’u yenilediniz, Paylink’in kapsamını genişlettiniz. Bu çözümlerinize ilgi nasıl oldu? Güncel verileriniz eşliğinde işletmelere nasıl bir katkı sağlıyorsunuz?

Pandemi süreci bir tetikleyici görevi gördü ve hem ticarete hem iş modellerine etkileri sarsıcı oldu. Yükselen trendler ve talep artışını değerlendirdiğinizde işletmelere önerileriniz neler olur? Geleceğe nasıl hazırlanmalılar, nasıl bir yol haritası izlemeliler?

Fintek sektörü de oldukça hareketli bir dönem yaşadı – yaşamaya devam ediyor.  11.Kalkınma Planının ardından torba yasayı gündemimize aldık. Bunlar sektör adına minik adımlar olmasına rağmen değerli adımlar. Siz sektörü ve son dönem gelişmeleri nasıl değerlendirirsiniz? Ödemeler bu sektörün yıldızı, beklentileriniz ne yönde? Fintekleri bekleyen olası riskler veya fırsatlar konusunda neler söylemek istersiniz?

Son sorumu gelecek üzerine kurgulamak isterim. Güncel ajandanız eşliğinde Paynet’in yakın dönem ve gelecek hedefleri neler? Müşterilerinizi ne tür yenilikler bekliyor?

FinTech alanında haftanın gündemi 

13  – 20 Temmuz 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz, aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir