Bankacılık alanında haftanın gündemi 5

Bankacılık alanında haftanın gündemi 5 belli oldu. 25 Mayıs – 8 Haziran 2020 tarihleri arasında Bankacılık alanında haftanın gündemini ve öne çıkan haber başlıklarını sizin için derledim. 

Bankacılık alanında haftanın gündemi

25 Mayıs – 8 Haziran 2020 tarihleri arasında Bankacılık alanında haftanın gündemini ve öne çıkan haber başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

İş Bankası’na 539 Milyon Euro ve 207,5 Milyon Dolarlık Sendikasyon Kredisi

Türkiye İş Bankası 539 milyon Euro ve 207,5 milyon ABD Doları tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı. 20 Mayıs 2020 tarihinde imzalanan kredi anlaşmasında Bank of America koordinatör, Emirates NBD Bank PJSC ise ajan banka olarak görev aldı. Dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti Euro diliminde Euribor + %2,00, ABD Doları diliminde ise Libor + %2,25 oldu.

Alternatif Bank 2020’nin ilk üç ayına ait finansal sonuçlarını açıkladı

Alternatif Bank’ın yılın ilk çeyrek konsolide rakamlarına göre aktif büyüklüğü 2019’un sonuna oranla %8 artarak 32,6 milyar TL seviyesine ulaştı. Bankanın yılın ilk üç ayında nakdi (finansal kiralama alacakları dâhil) ve gayri nakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek 28,2 milyar TL’ye ulaşırken, mevduat hacmi ise 16,2 milyar TL oldu. Bu dönemde de güçlü sermaye yapısını koruyan Alternatif Bank’ın, sermaye yeterlilik rasyosu %18’i geçerek sektör ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Bankanın konsolide net kârı ise 40,3 milyon TL oldu.

Fi’Bot’ta Google Asistan Dönemi Başladı

Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarını yenileyen Fibabanka, dijital bankacılık stratejisi kapsamında geliştirdiği sanal asistanı Fi’Bot‘un erişim kanalını genişletti.

Fibabanka, dijital bankacılık stratejisi kapsamında geliştirdiği sanal asistanı Fi’Bot ile şimdi Google Asistan üzerinden de tüm sorulara 7 gün 24 saat cevap verirken finansal ihtiyaçlara yönelik çözüm ve yönlendirmeler sunuyor.

Masterpass, QNB Finansbank ve MindBehind işbirliği ile ödeme işlemleri sohbet uygulamalarına taşınıyor.

Sürükle bırak yöntemi ile sohbet robotu tasarlama imkanı sunan MindBehind, Mastercard, ve QNB Finansbank, chatbot üzerinden alışverişin geniş kitlelere erişmesi için elele verdi.

Lonca Girişimcilik Merkezi beşinci döneme 9 startup ile başladı

Kuveyt Türk’ün yeni fikirleri destekleyip geliştirerek ülke ekonomisine kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği Lonca Girişimcilik Merkezi’nde beşinci dönem programı başladı.

Başvuruların sadece “FinTech” kategorisinde alındığı yeni dönemde, 9 girişimden oluşan yeni ekiplere altı aylık eğitimin yanı sıra 40 bin TL’ye kadar hibe ve Ar-Ge desteği de verilecek.

İş Bankası, blockchain teknolojisiyle dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu

Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisiyle ilk pilot dış ticaret finansman işlemini gerçekleştiren ve bu teknolojiyi kullanarak ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu.

Türkiye Sermaye Piyasası 2019 Raporu Yayımlandı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından hazırlanan Türkiye Sermaye Piyasası 2019 Raporu yayımlandı. Makroekonomi ve sermaye piyasalarında 2019 yılında yaşanan gelişmelerin ayrıntılı bir şekilde yer aldığı Türkiye Sermaye Piyasası 2019 Raporu’na göre, ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasına ilişkin belirsizliklere rağmen 2019 küresel pay piyasalar açısından, küresel finansal krizden bu yana en iyi performansın sergilendiği yıl olduğu belirtildi.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku röportajı

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Pandemi döneminin bankacılık sektörüne etkisi ve daha da fazlasını yazımda bulabilirsiniz.

Garanti BBVA, Bilime Dayalı Hedef koyarak karbon emisyonlarını %71 azaltacak.

Garanti BBVA, dünyanın en büyük çevresel raporlama platformu CDP’nin Paris Antlaşmasıyla öngörülen en fazla 1,5 °C’lik sıcaklık artışı hedefiyle uyumlu Bilime Dayalı Hedef (Science Based Target) çerçevesinde, karbon emisyonlarını 2025’e kadar %29, 2035’e kadar da %71 azaltma hedefi koydu. 

Garanti BBVA, Bilime Dayalı Hedef taahhüdü doğrultusunda kendi operasyonlarından kaynaklı Kapsam 1 ve sadece satın aldığı enerji/elektrikten kaynaklanan Kapsam 2 emisyonlarında mutlak azaltım yapacak. Banka böylece karbon emisyonlarını azaltmak için küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlamak için bilime dayalı yöntemlere göre mutlak hedef koyan Türkiye’den ilk şirket oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin senet bilgileri toplama ve paylaşma sürelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin kamuoyu duyurusu yayınladı.

Türkiye Bankalar Birliği’nin Kamuoyu Duyurusunu aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından, bankalardan 15’er günlük dönemlerle toplanan ve üyelerle paylaşılan; vadesinde ödenen, protesto edilen ve protestosu kaldırılan senetlere ilişkin bilgilerin, toplanma ve paylaşma süresi 1 güne indirilmiştir.

Senet bilgilerinin, 20 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla, günlük olarak toplanmasına ve üyelerle paylaşılmasına başlanmıştır.

Bu uygulama ile;

  • banka ve finansal kuruluşlara; müşteri kredi değerlendirme süreçlerinde senet ödemelerine ilişkin güncel bilgilere erişim,
  • gerçek ve tüzel kişilere; borçlu oldukları senetleri, vadesinde veya protesto olduktan sonra ödediklerinde, ödeme bilgilerinin bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından güncel olarak izleme ve değerlendirme imkanı sağlanmaktadır.

11-17 Mayıs 2020 tarihleri arasında Bankacılık alanında haftanın gündemini ve öne çıkan haber başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir