Bankacılık Alanında Haftanın Gündemi 4

11-17 Mayıs 2020 tarihleri arasında Bankacılık alanında haftanın gündemini ve öne çıkan haber başlıklarını sizin için derledim. 

Bankacılık Alanında Haftanın Gündemi 4

PTTBank Merkez Bankası EFT Sistemine Girdi 

Merkez Bankası EFT sistemine giren PTTBank hesaplarından doğrudan EFT işlemleri gerçekleştirilebilecek.

PTTBank, 5 bine yakın iş yeri, 4 bine yakın ATM, 8,6 milyon banka ve ön ödemeli kart ile hizmet verdiği bankacılık alanında yeni bir adım attı. PTTBank’a, Merkez Bankası tarafından EFT kodu tahsis edildi. Müşteriler, PTTBank ile karşılıklı EFT işlemlerini PTTBank hesaplarından, doğrudan gerçekleştirebilecek.

İş Bankası müşterileri artık İşCep’ten Anadolu Hayat Emeklilik ve Anadolu Sigorta’ya şifresiz geçiş yapabiliyor

İşCep üzerinden sağlanan yeni özellik sayesinde, İş Bankası müşterileri İşCep’ten farklı uygulamalardaki işlemlere kolay ve güvenli şekilde erişebilir hale geliyor. Firmalar da,İşCep ile 8 milyondan fazla dijital müşteriye ulaşma imkânı yakalıyor.

Hayata geçirilen yeni özellik ile İş Bankası müşterileri artık İşCep üzerinden Anadolu Hayat Emeklilik ve Anadolu Sigorta uygulamalarına da şifresiz kolayca giriş yapıyor. Bu sayede İşCep kullanıcıları, Anadolu Hayat Emeklilik’teki bireysel emeklilik ürünlerine kısa yoldan erişip birikimlerini takip edebiliyor. 

Garanti BBVA Mobil yenilendi

Garanti BBVA, Koronavirüs salgınının etkisiyle evde daha çok vakit geçirdiğimiz bu dönemde, mobil uygulamasının açılış sayfasını yeniledi ve uygulamaya evden işlem yapmayı kolaylaştıran yeni özellikler ekledi. Y

Garanti BBVA Mobil’in açılış sayfasında, uygulamaya giriş yapmak isteyen kullanıcılar oldukça sade ve kolay bir yapıyla karşılaşırken, hızlı işlem yapmak isteyen müşteriler de “Para çek/yatır” “Şubeye Gitmeden Yap” gibi adımlara tek dokunuşla ulaşabiliyor. Hızlı işlemler alanında yer alan “Şubeye Gitmeden Yap” adımı sayesinde kullanıcılar, işlemlerin dijitalden nasıl yapıldığını kolayca öğrenebiliyor ve ilgili adıma hızlıca yönlendiriliyor. 

Halkbank’ın aktif büyüklüğü 491,2 milyar TL’ye yükseldi

Halkbank Mart sonu itibarıyla aktif büyüklüğünü, 2019 yılsonuna göre yüzde 7,5 artırarak 491,2 milyar TL’ye taşıdı. Nakdi kredilerinde aynı dönemde yüzde 12,5 artış sağlayan Halkbank, toplam kredilerini yüzde 10,6 artışla 441,5 milyar TL’ye yükseltti. 

Halkbank’ın KOBİ Bankacılığı alanındaki pazar payı yüzde 19,4 olarak gerçekleşti. Bankanın toplam mevduatı ilk çeyrekte yüzde 9,9 artışla 327,2 milyar TL oldu. Banka ilk çeyrekte 825 milyon TL net kâr elde etti.

VakıfBank’tan kimlik kartıyla anında temassız işlem

VakıfBank müşterilerinin internet bankacılığını kullanmak için artık şubeye gitmesine ya da çağrı merkezini aramasına gerek yok. VakıfBank Mobil ve internet bankacılığına kayıt olmak ya da yeni şifre almak isteyenler, NFC (Near Field Communication) özellikli cihazlarından VakıfBank Mobil üzerinden yeni çipli kimlik kartlarını okutarak işlemlerini tamamlayabiliyor. Kredi kartı ya da bankomat kartı olmayanlar için de büyük kolaylık sağlayan uygulamadan yararlanmak isteyenler VakıfBank Mobil’i telefonlarına yükleyerek işlemlerini hızlı ve bir güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

QNB Finansbank sendikasyon kredisini artırarak yenilendi

QNB Finansbank, sendikasyon kredisini artırarak yeniledi ve uluslararası banka ve kuruluşlardan değişik vadelerde toplam 390 milyon dolarlık dış kaynak sağladı. Sağlanan bu fonlamalar ile QNB Finansbank, Türkiye ekonomisine olan desteğini artırarak sürdürmeye devam edecek.

QNB Finansbank sendikasyon kredisi formatında 9 uluslararası bankadan, 367 gün vadeli 45 milyon Dolar ve 193 milyon Euro olmak üzere toplam 255 milyon Dolar tutarında fonlama temin etmek üzere 13 Mayıs 2020 tarihinde anlaşma imzaladı.

Garanti Ödeme Sistemleri’nin yeni Genel Müdürü Çağrı Süzer oldu.

Bonus, Miles&Smiles, American Express ve Money Card gibi köklü markaları bünyesinde barındıran Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş’nin (GÖSAŞ) Genel Müdürlüğü görevine 14 yıllık kariyeri boyunca çok uluslu şirketlerde üst düzey görevler üstlenen Çağrı Süzer getirildi. Finans sektöründe Türkiye ve yurtdışında satış ve pazarlama, strateji, risk yönetimi, insan kaynakları, M&A gibi birçok alanda önemli projeler yöneten Çağrı Süzer, 2013-2017 yılları arasında Türkiye’de ödeme sistemleri alanında birçok yeniliğin öncüsü GÖSAŞ’ta farklı pozisyonlarda görev yaptı.

Alternatif Bank’tan bankacılık işlemlerinde e-imza kolaylığı

Alternatif Bank, Koronavirüs salgını nedeniyle dijital bankacılık kullanımının arttığı bu dönemde tüzel müşterilerinin talimat süreçlerini e-imza ile dijital ortama taşıdı.

Bankanın altyapısı sektörde faaliyet gösteren tüm e-imza hizmet sağlayıcı firmalara uyumlu şekilde çalışıyor. Bu sayede Alternatif Bank tüzel müşterileri hangi entegratör firmayla çalışırsa çalışsın, e-imzalı talimat ile bankacılık işlemlerini ıslak imzaya gerek kalmadan, dijital ortamda gerçekleştirebiliyor.

Fibabanka, 2020 1. Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Fibabanka, 2020 yılı ilk çeyreğinde 83,1 milyon TL vergi öncesi kâr elde etti. Aynı dönemde vergi sonrası net kârı 63,1 milyon TL olarak gerçekleşti.

2020 yılı Mart sonu itibarıyla aktif toplamı 23,9 milyar TL oldu.

Fibabanka’nın kredi portföy büyüklüğü net 16,5 milyar TL, kredilerin toplam aktifler içindeki payı ise yüzde 69 oldu. Aynı dönemde, toplam pasiflerin yüzde 59’unu oluşturan müşteri mevduatı ise 14,1 milyar TL seviyesine yükseldi.

Fibabanka’nın 31 Mart 2020 itibarıyla sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 19,34 seviyesinde gerçekleşti.

4-10 Mayıs 2020 tarihleri arasında Bankacılık alanında haftanın gündemini ve öne çıkan haber başlıkları hatırlamak isterseniz ilgili derlememe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bankacılık alanında haftanın gündemi

  1 Yorum

  1. Pingback: Bankacılık alanında haftanın gündemi 5 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir