Bankacılık Alanında Haftanın Gündemi 3

4-10 Mayıs 2020 tarihleri arasında Bankacılık alanında haftanın gündemini ve öne çıkan haber başlıklarını sizin için derledim. 

Bankacılık Alanında Haftanın Gündemi 3

Son haftalarda bankaların iletişimi ve haber paylaşımlarından genel bir durgunluk yaşanıyordu. Bu hafta banka şubelerinin çalışma saatlerini güncelleyerek, tüm gün çalışma düzenine geçecekleri haberleri ile birlikte bankaların ilk çeyrek sonuçları da belli oldu. 

Bankacılık Alanında Haftanın gündemini ve öne çıkan başlıkları sizin için derledim.

Türkiye İş Bankası’nın üst yönetiminde gerçekleşen atama ile Ozan Gürsoy Genel Müdür Yardımcısı oldu.

Gürsoy Kurumsal Bankacılık Pazarlama ve Satış, Ticari Bankacılık Satış Bölümleri ile Sınır Ötesi Bankacılık Birimi ve Serbest Bölge Şubeleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapacak.

Kuveyt Türk, Neova Sigorta’nın hisselerinin tamamını devraldı

Kuveyt Türk, yüzde 7’lik hisseyle ortağı olduğu faizsiz sigortacılık şirketi olan Neova Sigorta’nın yüzde 93’lük hissesini de devralarak şirketin yeni sahibi oldu.

Bankacılık sektörü Covid-19’a hazırlıklı yakalandı

KPMG Türkiye, Koronavirüs sonrası sektörleri nelerin beklediğini araştırdı. Araştırmaya göre, dünyanın yaşadığı sağlık krizine en hazır sektör bankacılık oldu.

ING İnovasyon Merkezi Hızlandırma Programı Sonuçları Açıklandı

ING Türkiye’nin startup’lara eğitim, mentorluk ve networking desteği sağladığı ING İnovasyon Merkezi Hızlandırma Programı sonuçları açıklandı.

Odeabank 2020’nin ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Odeabank, 2020 yılının ilk çeyreğinde 32 milyon TL net kar açıkladı. Odeabank’ın yılın ilk çeyreğinde toplam aktifleri 32.1 milyar TL, brüt nakdi kredileri 17.9 milyar TL, gayri nakdi kredileri 4.3 milyar TL’ye ulaştı. Toplam mevduatı ise 21.7 milyar TL’ye yükseldi. Odeabank verimlilik odaklı başarılı bir yönetimle maliyetlerini yılın ilk 3 aylık döneminde geçen senenin aynı dönemine göre yalnızca %9 artış ile tamamladı. Sektörün en yüksek sermaye yeterlilik rasyolarından birine sahip olan Odeabank, 2020 yılının ilk çeyreğinde de %19.5 toplam sermaye yeterlilik oranına ulaştı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2020 yılı ilk çeyrek bilançosunu açıkladı.

Banka aktif toplamını, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25,7’lik artışla yaklaşık 21 milyar TL’ye yükseltti. Aktiflerin yüzde 78,3’ünü oluşturan kredi tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11,8 artış göstererek 16 milyar TL’ye ulaştı. Aktif kalitesinin önemli bir göstergesi olan brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 0,14 puan azalarak 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 0,68 düzeyine geriledi. Sermaye yeterlilik oranı ilk çeyrek dönemde yüzde 20,4 oldu. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın ilk üç aylık dönem net kârı ise 90 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Finans Katılım Bankası, 2020 yılı ilk çeyrek bilançosunu açıkladı.

Türkiye Finans Katılım Bankası, 8 Mayıs 2020 tarihinde KAP’a yaptığı açıklama ile 2020 yılı ilk çeyrek bilançosunu duyurdu. Türkiye Finans’ın 2020’nin ilk çeyreğinde reel sektöre kullandırdığı fonlar, geçen yılsonu ile kıyaslandığında yüzde 16 artış gösterirken, toplamda 37,4 milyar liraya ulaştı. 

2019 yılsonuna göre yüzde 14 artışla toplam aktif büyüklüğünü 59,6 milyar liraya çıkaran Türkiye Finans, 46,8 milyar lira fon toplayarak, toplanan fonlarda bir önceki çeyreğe göre yüzde 17 artış kaydetti.

VakıfBank, 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin konsolide olmayan finansal sonuçlarını açıkladı.

Bankanın aktif büyüklüğü 464 milyar TL’ye ulaşırken, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye sağladığı destek ise 394 milyar TL’yi aştı. VakıfBank, 2020 yılının ilk çeyreğinde ulaştığı 2 milyar 128 milyon TL brüt kârından 412 milyon TL vergi karşılığı ayırarak,1 milyar 716 milyon TL net kâr elde etti.

Türkiye İş Bankası Bankası, 2020 yılı ilk çeyrek bilançosunu açıkladı.

Türkiye İş Bankası, Mart 2020 itibarıyla aktif büyüklüğünü 2019 yıl sonuna göre %9,4 oranında artırarak 512 milyar TL’ye yükseltti.

İş Bankası’nın yılın ilk üç ayında ekonomiye sağladığı finansman desteği 317,1 milyar TL’si nakdi, 99,3 milyar TL’si gayrinakdi kredi olmak üzere, toplam 416,4 milyar TL’ye ulaştı.

Bankanın mevduat hacmi Mart 2020 itibarıyla 308 milyar TL’ye ulaştı. Mevduatın toplam pasif içindeki payı %60 seviyesinde gerçekleşirken, vadesiz mevduatın toplam mevduat içindeki payı %32 seviyesine yükseldi. İş Bankası, 2020 yılının ilk üç ayında yurt içi piyasalarda toplam 6,2 milyar TL menkul ihracı gerçekleştirdi. Yurt dışı piyasalarda ise Ocak ayında 750 milyon ABD Doları tutarında sermaye benzeri bir tahvil ihraç etti.

Yılın ilk üç ayında 1,5 milyar TL düzeyinde net kâr elde eden İş Bankası’nın, Mart 2020 itibarıyla, özkaynak büyüklüğü 58,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, sermaye yeterlilik oranı ise %18,4 düzeyinde oluştu.

Dünya Ekonomisi 2020 Yılında Yüze 3,3 Küçülecek.

Euler Hermes yayınladığı yeni raporunda dünya ekonomisinin yeniden faaliyete geçiş sürecini değerlendirdi.

Raporda küresel nüfusun ve üretimin yarısından fazlasını kilit altında tutan bu krizin dünyayı 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en kötü resesyona sürüklediği belirtiliyor. Bu kapsamda dünya ekonomisinin tekrar faaliyet geçmesi ile sermaye piyasalarındaki durumun iyileşmeden önce kötüye gidebileceği tahmin ediliyor.

Raporda U şeklinde bir toparlanma yerine krizin uzamasına neden olacak 7 risk faktörünün hükümetler ve şirketler tarafından takip edilmesinin gerekliliğine dikkat çekiliyor.

Covid-19’un Avrupa ve Dijital Sektöre Etkileri Neler?

Dijital Türkiye Platformu, DIGITAL EUROPE tarafından hazırlanan ve dijital endüstri şirketlerinin mevcut durumu ile gelecek beklentilerini içeren çalışmasını değerlendirdi.

DIGITAL EUROPE tarafından tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının etkileriyle ilgili olarak, içerisinde Türkiye’den de 35 şirketin dahil olduğu ve toplamda 650 dijital endüstri şirketinin mevcut durum ve gelecek beklentilerini içeren bir araştırma raporu hazırlandı.

6-12 Nisan 2020 tarihleri arasında Bankacılık alanında haftanın gündemini ve öne çıkan haberleri hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz. 

  3Yorum

  1. Pingback: GÖSAŞ’ın Yeni Genel Müdürü Çağrı Süzer oldu - Fundalina

  2. Pingback: VakıfBank’tan kimlik kartıyla anında temassız işlem - Fundalina

  3. Pingback: Bankacılık Alanında Haftanın Gündemi 4 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir