Finartz Kurucu ve Genel Müdürü Cihan Demir Röportajı

Finartz Kurucusu ve Genel Müdürü Cihan Demir ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. 2016 yılında kurulan fintech şirketi hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Finartz Kurucu ve Genel Müdürü Cihan Demir Röportajı

Finartz Kurucusu ve Genel Müdürü Cihan Demir ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Kendisi ile hem fintechlerin gündemini hem de Finartz’ın geliştirdiği çözümleri konuşma fırsatı buldum.

Finartz Kurucusu ve Genel Müdürü Cihan Demir

Finartz 2016 yılında 3 genç mühendis girişimci Cihan Demir, Hüseyin Ergün ve Bora Gönül tarafından kuruldu. Fintech alanında;  ödeme sistemleri altyapıları, entegrasyon hizmetleri, sadakat programları, mobil pos, dijital cüzdan ve sanal pos konusunda yazılımlar geliştiriyorlar.

Kuruluşlarında kendilerini Fintech Studio olarak konumlayan Finartz’ın hedefi finansal teknolojiler alanında son kullanıcının hayatını kolaylaştıran inovasyonlar yaratmak üzerine.

3 yılı geride bırakırken dünyanın sayılı şirketleri arasında yerini alan Finartz, 3D Secure 2.0 yazılımıyla dünyada güvenli ödeme işlemlerinin geçerliliği konusunda tek otorite kuruluş olan EMVCo’dan sertifika alan 71 şirketten biri olmuştu.

Finartz, aynı zamanda dünyada bu alanda lisanslı 3 ürünü bulunan 71 şirketten de 2’cisi konumunda bulunuyor. Finartz sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde kullanıma sunacağı yazılımıyla finans sektöründe, finans teknolojileri alanında hizmet ihracatı yapan ilk firmalardan biri olacak.

EMVCo hakkında kısaca bir bilgi vermek gerekirse;

EMVCo, dünyada güvenli ödeme işlemlerinin birlikte çalışabilirliği ve uygunluğunu onaylayan global bir otorite. EMVCo sertifikasyonuna sahip ürünlerin en önemli avantajı, global geçerlilikleri sayesinde tüm dünyada kullanıma uygun olması ile ilgili.

Yüzde 100 Türk sermayesiyle kurulan bir şirketin EMVCo sertifikasyonuna sahip bir ürün geliştirmiş olması, Türkiye’nin finansal teknolojiler ihraç eden bir konuma gelmesi konusunda da önemli bir motivasyon kaynağı.

Finartz’ın Kurucusu ve Genel Müdürü Cihan Demir ile Video Röportaj

Finartz Kurucusu ve Genel Müdürü Cihan Demir ile Video Röportaj

Finartz Kurucusu ve Genel Müdürü Cihan Demir’den ilk olarak mevcut gündemlerini ve pandemi döneminde Fintech’lerin rolüne dair genel değerlendirmelerini aldım. Ardından aşağıdaki soruları kendisine ilettim.

Yakın dönemde 3D Secure 2.0 yazılımınızla EMVCo’dan sertifika alan ilk Türk şirketi oldunuz. Yapay zeka destekli bu çözümünüz size “En iyi güvenlik çözümü “ ödülünü de getirmişti. Ürününüzü sizden dinleyebilir miyiz? Hangi sektörler çözümünüzü kullanıyor? EMVCo sertifikasını almak size ne gibi avantajlar sağlıyor? 

COVID-19’un küresel bir salgına dönüşmesi ile birlikte evlerimize çekildik, doğal olarak elektronik ticaret hacmi de arttı. Finartz e-ticaret pazarına güvenli ödeme hizmeti sunuyor. Değerlendirmeniz ile birlikte büyüyen bu hacim ve artan ilgi çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

Ekosistemde Ödemeler sektörü yükselen bir yıldız öte yandan konu e-ticaret olunca çok fazla katman ve kanal olduğunu görüyoruz. Ödemelerin güvenliğini sağlamak meşakkatli. Bu alanda hem e-ticaret sitelerinin hem de bireysel kullanıcıların dikkat etmeleri gereken noktalar neler? En sık hangi hatalar yapılıyor?

E-ticaret pazarı gibi oyuna sektörü de büyüdü. Dünya genelinde online oyun harcamalarında düzenli bir artış da gözlemleniyor. Eğlenceli olduğu kadar güvenliği zor ve karmaşık olduğu bir alan bu. Genel güvenlik risklerini sormadan önce daha az konuşulan veya çözüm üretilen Gaming sektöründen de bahsetmenizi isterim. Malum daha çok gençlerin ilgisini çeken bir alan burada ödeme söz konusu olduğunda fazlaca çeşitlilik var. Bu alandaki riskler neler, ne tür çözümler geliştirilebilir?

Globalde örnek aldığınız, izinden gittiğini bir Fintech var mı?  Finteklerin önündeki en büyük engeller neler?

Gelecek planlarınızda ve hedeflerinizde neler var? Müşterilerinizi bekleyen yenilikler neler?

Türkiye’ye bir ilki kazandıran Finartz şu anda 50’nin üzerinde alanında uzman bir ekiple çalışmalarını sürdürüyor. Finartz’a ve ekibine başarılar diliyor, ilk fırsatta kendilerini ziyaret etmeyi planlıyorum.

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim ile özel bir video röportaj gerçekleştirmiştim. Yenilikçi ve dinamik FinTech şirketi hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

  2Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 7 - Fundalina

  2. Pingback: Finartz Deloitte Technology Fast 50 2020’de En Hızlı Büyüyen Şirketler Listesinde - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir