FinTech alanında haftanın gündemi 6

FinTech alanında haftanın gündemi beli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 6

4 – 10 Mayıs 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

Figopara 1 milyon dolar yatırım aldı

Firmaların işletme sermayesini genişletmek ve tedarik finansmanına aracılık etmek amacıyla kurulan fintech girişimi Figopara,  aralarında Dünya Bankası ve Revo Capital’in de yer aldığı yatırımcılarından 1 milyon dolar yatırım aldı.

Dünyada 10 kişiden 8’i temassız ödemeyi tercih etti.

Fiziksel mesafenin daha önemli olduğu bugünlerde, hijyen, kolaylık ve hız gibi özellikler temassız ödeme işlemlerin de cazibesini artırdı. Mastercard tarafından 19 ülkede 17 bini aşkın kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, temel ihtiyaç alışverişlerinde temassız ödemeyi tercih edenlerin sayısı hızla artmaya devam ediyor. Şubat, Mart döneminde her 10 kişiden 8’i temassız ödemeyi tercih ederken, bu dönemde süpermarket kasalarında gerçekleştirilen temassız işlemler, tüm kartlı ödemelere göre iki kat daha fazla arttı.

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim ile Video Röportaj yaptım.

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim ile video röportaj.

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Yenilikçi ve dinamik FinTech şirketi hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Yeni Dünyada Dijitale Yatırım Yapan Şirketler Kazanacak

Multinet Up Dijital Genel Müdür Yardımcısı ve inventiv CEO’su Zafer Şafak Tokcanlı, bilişim haftası nedeniyle dijital teknolojilerin, sektörel dinamikler ve iş yapış şekilleri üzerindeki etkilerini anlattı.

Mastercard Avrupa başkanlığına Mark Barnett atandı. 

Mastercard, Brüksel merkezli yürüttüğü Avrupa operasyonlarının başına Mark Barnett’i getirdi. Barnett, yeni görevi ile ilgili değerlendirme yaptı.

Visa İnovasyon Programı ilk dönemini tamamladı.

sanal basın etkinliği ile birlikte detay bilgi aldığımız Visa İnovasyon Programı’na seçilen yeni fintech’ler de belli oldu. 

Türkiye’nin dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla hayata geçen programın ilk mezunlarının gelişim süreçlerinin de paylaşıldığı etkinlik, Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel ve Hackquarters Kurucusu Kaan Akın’ın katılımı ile gerçekleşti. 

ING İnovasyon Merkezi Hızlandırma Programı Sonuçları Açıklandı

ING Türkiye’nin startup’lara eğitim, mentorluk ve networking desteği sağladığı ING İnovasyon Merkezi Hızlandırma Programı sonuçları açıklandı.

ING İnovasyon Merkezi tarafından düzenlenen programı, mobil uygulamalardaki yazılım geliştirme sürecinde yapılan tasarımları koda dönüştürerek tasarım sonrası başlayan geliştirmede süre ve maliyeti yüzde 30 düşüren Monday Hero ekibi kazandı.

Amazon Seller App Kullanıma Sunuldu

Amazon üzerinde satış yapan KOBİ’lerin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen Amazon Seller App kullanıma sunuldu.

Amazon.com.tr, bünyesindeki satış ortaklarının  hayatlarını kolaylaştıracak Amazon Seller App isimli mobil uygulamayı duyurdu. Uygulama, Amazon.com.tr’de satış yapan KOBİ’lerin siparişlerini ve satıcı hesaplarını mobil cihazlar üzerinden hızlıca takip edip yönetmelerine olanak sağlayacak.

Covid-19’un Avrupa ve Dijital Sektöre Etkileri Neler? 

Dijital Türkiye Platformu, DIGITAL EUROPE tarafından hazırlanan ve dijital endüstri şirketlerinin mevcut durumu ile gelecek beklentilerini içeren çalışmasını değerlendirdi.

DIGITAL EUROPE tarafından tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının etkileriyle ilgili olarak, içerisinde Türkiye’den de 35 şirketin dahil olduğu ve toplamda 650 dijital endüstri şirketinin mevcut durum ve gelecek beklentilerini içeren bir araştırma raporu hazırlandı.

Dünya Ekonomisi 2020 Yılında Yüze 3,3 Küçülecek

Alacak sigortası şirketi Euler Hermes, Covid – 19 (Koronavirüs) salgınının yarattığı riskleri değerlendirdiği yeni raporunu yayınladı.

Raporda küresel nüfusun ve üretimin yarısından fazlasını kilit altında tutan bu krizin dünyayı 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en kötü resesyona sürüklediği belirtiliyor. Bu kapsamda dünya ekonomisinin tekrar faaliyet geçmesi ile sermaye piyasalarındaki durumun iyileşmeden önce kötüye gidebileceği tahmin ediliyor.

Raporda U şeklinde bir toparlanma yerine krizin uzamasına neden olacak 7 risk faktörünün hükümetler ve şirketler tarafından takip edilmesinin gerekliliğine dikkat çekiliyor.

Finartz Kurucu ve Genel Müdürü Cihan Demir Röportajı

Finartz Kurucusu ve Genel Müdürü Cihan Demir ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim.

2016 yılında kurulan fintech şirketi hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

27 Nisan – 3 Mayıs 2020 tarihleri arasında FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

  2Yorum

  1. Pingback: Fintech sektörünün önemi COVID-19 ile daha iyi anlaşıldı - Fundalina

  2. Pingback: Param Güvende kullanıma sunuldu - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir