FinTech alanında haftanın gündemi 5

FinTech alanında haftanın gündemi beli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 5

27 Nisan – 3 Mayıs 2020 tarihleri arasında FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

Paycell Getir ile iş birliği yaptı

Paycell sokağa çıkamayan 65 yaş ve üstü müşterilerinin temel gıda alışverişlerini bir telefonla yapabilmeleri için mobil alışveriş uygulaması Getir’le iş birliği yaptı.

Getir Turkcell’le’ projesi kapsamında sipariş vermek için 0850 622 60 60 çağrı merkezini arayan 65 yaş ve üstü Turkcell’liler, ödemelerini Paycell altyapısı üzerinden faturalarına yansıtabiliyor.

E-imza sertifika sayısı 4 milyona yaklaştı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 2019 yılının son çeyreğine ilişkin “Pazar Verileri Raporu”nu açıkladı. E-imza sertifika sayısı yüzde 205 arttı.

BTK, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2019 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin Pazar Verileri Raporu’nu yayımladı. 2019 sonu itibarıyla üretilen e-imza sertifika sayısı 3 milyon 935 bin 693’e yükseldi. Mobil imza sertifika sayısı 618 bin 186’yaulaştı. Toplamda 4 milyon 553 bin 879 milyon sertifika oluşturuldu.

Amazon Web Services, blockchain teknolojisinin kullanım örneklerini paylaştı.

Amazon Web Services (AWS), AWS üzerinde inşa edilmiş blockchain teknolojisinin, müşterinin karşılaştığı sorunları nasıl ele aldığını ve değişik sektörlerde yeni iş yapış yollarının nasıl hayata geçirildiğine dair kullanım örneklerini paylaştı.

KPMG ‘Geleceğin Dijital Bankacılığı’ araştırması yayınlandı.

Finans sektörünü büyük bir hızla dönüştüren teknolojinin etkilerini araştıran KPMG, bankaların değişimine ışık tutan bir çalışma yaptı. KPMG’nin hazırladığı ‘Geleceğin Dijital Bankacılığı’ araştırması, 10 yıl içinde finans sektörünün yapı taşlarından olan bankaları bekleyen yıkıcı dönüşümün ipuçlarını veriyor.

KPMG’nin öngörülerine göre 2030’ların bankalarının en önemli mevduatı müşterilerinin kişisel verileri olacak.

HPE Finansal Hizmetler, COVID-19 İçin 2 Milyar Dolar Kaynak Ayırdı.

HPE Finansal Hizmetler’in COVID-10 için ayırdığı bu kaynak işletmelerin nakit giderlerini azaltmaya, sundukları değeri daha hızlı nakde döndürmelerine yardımcı olmaya ve ödemelerini dağıtım planlarına uygun olarak yapılandırmaya odaklanıyor.

Adform Doğrudan Faturalaşma Projesini Duyurdu.

Adform Doğrudan Faturalaşma projesini duyurdu. Adform Türkiye’nin bu yeni çözümü, programatik reklamlarda gelir kayıplarını önlüyor. Proje, Talep Yönlü Platformlar (DSP’ler) ile Arz Yönlü Platformlar (SSP’ler) arasında, seçili marka ve ajanslar ile Adform SSP kullanan seçili mecralar arasında kullanılabiliyor. Doğrudan Faturalaşma ile alıcı ve satıcı medya bütçe tutarı üzerinden faturalaşabiliyor. Adform ise sadece teknoloji bedelini fatura ediyor. 

Kronnika CEO’su Kıvanç Sürel ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim.

Kronnika CEO’su Kıvanç Sürel ile video röportaj

Robotik süreç otomasyonu, 2019 yılında iş dünyasının en fazla ilgi gösterdiği trendlerin başında geliyordu. Rutin ve zahmetli işlerin tümünü yazılım teknolojileriyle çözen RPA, üretim endüstrisinden devlet dairelerine uzanan geniş bir yelpazede iş süreçlerini hızlı, kaliteli ve hatasız hale getiriyor. Bu alanda geliştirmeler yapan Kronnika’nın Kurucu Ortağı CEO’su Kıvanç Sürel’den bu özel sektörün son dönem gelişmelerini ve yeni çözümlerini öğrendim. 

Merkez Bankası, Bankalararası Kart Merkezine Hakim Ortak Oldu.

Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan yazılı açıklamada, BKM’nin TCMB’den aldığı izinler kapsamında faaliyet gösterdiği ve gerçekleştirdiği faaliyetler nedeniyle Türkiye’nin ödeme sistemleri açısından sistemik öneme sahip bir sistem işleticisi olarak değerlendirildiği belirtildi.

TCMB’nin, BKM hissedarı olarak hakim ortak olmasına ilişkin Genel Kurul sonrası Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko’nun görevinden ayrıldığı açıklandı. Dr. Soner Canko’nun görevinden ayrılması sonrası Genel Müdürlük görevine 01 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla Celal Cündoğlu vekaleten atandı. 

TCMB’nin devletleştirilmesi ve Soner Canko’nun görevinden ayrılması hepimizi üzdü ve sarstı. Sektöre değer katan, çok önemli bir isim Soner Canko. Kendisini kim bilir hangi başarılı işlere imza atarken, ilkleri gerçekleştirirken göreceğiz. Sektör adına ben de kendisine teşekkürü bir borç bilirim.

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim ile özel bir Video Röportaj gerçekleştirdim. 

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim ile Video Röportaj

Sosyal medya platformları üzerinden satış yapan, birey ve kurumların ek uygulamaya, bütçeye ve aracıya ihtiyaç duymadan ödeme almasına olanak sağlayan yenilikçi ve dinamik Fintech şirketi Paymes’in Kurucu Ortağı Sabrican Zaim konuğum oldu. Kendisi ile hem finteklerin gündemini değerlendirdik hem de sosyal ağlar üzerinden satış yapmanın tüyolarını konuştuk.  

Paymes altyapısını geliştirdiği linkle ödeme platformu ile sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde alıcı ve satıcının bir mesajlaşma uygulamasını kullanarak kolayca alışveriş yapmasını sağlayan dinamik bir fintech şirketi. 

Röportajın özet metnini ve konuştuğumuz başlıkları yarın sizlerle paylaşacağım.

FinTech alanında haftanın gündemi 4

20 – 26 Nisan 2020 tarihleri arasında FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı bulabilirsiniz. 

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 6 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir