FinTech alanında haftanın gündemi 4

FinTech alanında haftanın gündemi beli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 4

20 – 26 Nisan 2020 tarihleri arasında FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

iyzico Link Yöntemi kullanıma sunuldu

Koronavirüsün etkilerini yoğun biçimde hisseden esnafın, online kanallardan satış yapmasını ve ödeme almasını hızlı ve güvenli hale getiren iyzico’nun Link Yöntemi ürünü kullanıma sunuldu.

CBOT Kurucu ve CMO’su Çiler Ay Video Röportajı

CBOT Kurucu ve CMO’su Çiler Ay ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Chatbot kullanım alanlarını ve sektörlere etkilerini kendisinden dinledim.

Diyalog bazlı yapay zeka çözümü şirketi CBOT, global bankacılık organizasyonu EFMA ile Capgemini’ın birlikte düzenlediği “Financial NewTech Challenge 2020”de bankacılık kategorisinde finale kalan 10 şirket arasında yer almıştı. 

Mastercard KOBİ’lere özel destek paketini açıkladı

Mastercard, COVID-19 döneminde ofislerini eve taşıyan KOBİ’lere özel bir destek paketi oluşturdu. Masterpass 1 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanıma açıldı.

Bu kapsamda hızlı ve güvenli ödeme altyapısı sunan dijital ödeme çözümü Masterpass 1 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanıma açılırken, işletmelerin dijital santral, e-fatura, teknik servis ve kurye gibi ihtiyaçları da MasterKOBİ platformu üzerinden sunuluyor.

Paramı Yönetebiliyorum Eğitimleri online olarak devam ediyor. 

Paramı Yönetebiliyorum Eğitimleri online olarak devam ediyor, ücretsiz herkesin katılabileceği yeni webinar için ise takvim belli oldu.

Alternatif Bank ücretsiz sunduğu EFT ve havale işlemlerinin süresini 30 Haziran’a kadar uzattı.

Alternatif Bank, koronavirüs salgını döneminde müşterilerinin bankacılık hizmetlerinden kolay ve hızlı bir şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla sunduğu hizmetlere yenilerini ekledi.

Banka, müşterilerinin internet ve mobil bankacılık kanalları üzerinden yaptığı EFT ve havale işlemlerini 30 Haziran’a kadar ücretsiz sunmaya devam edeceğini duyurdu.

TransferGo, Ramazan Dönemi Kur Dalgalanmaları için Tavsiyelerde Bulundu.

TransferGo, Ramazan dönemi boyunca Avrupa’dan Türkiye’ye para transferi yapacakların, özellikle de kur dalgalanmalarından etkilenmemeleri için tavsiyelerde bulundu. 

Multinet Up’tan Ramazan Yardımlarına Dijital Çözüm geldi.

Multinet Up, MultiGift Ailesinin diğer marka kartlarıyla online kullanım alternatifini, yardım yapmak isteyen kurumlara çözüm olarak sundu. Bu uygulama ile kurumlar, çalışanlarına yardım ve hediyelerini tamamen online olarak ulaştırabilecek, ayrıca MultiGift’in tek fatura ile operasyonel kolaylık ve %39’a varan vergi tasarrufu avantajlarından yararlanabilecekler.

Çalışanlar tercihlerine göre, ister dijital kod veya sanal kart isterlerse de fiziki kartla bakiyelerini A101, Carrefoursa, Migros, Morhipo, Ikea ve Engilish Home’da bulundukları yerden online olarak ya da mağazalarda kullanabilecek. 

Paraşüt, ‘Bilim Seferberliği’ projesine destek kampanyası başlattı.

ParaşütTBMM’nin kuruluşunun 100’üncü yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Young Guru Academy’nin ‘Bilim Seferberliği’ projesine destek vermek üzere başlattığı kampanya ile 2 bini aşkın çocuğa bilim seti ulaştıracağını açıkladı. 

Seferberlik kapsamında Paraşüt, evlerinde gerekli kaynağa erişimi olmayan çocukların, kendi başlarına takip edebilecekleri bir müfredat ile sunulan Evde Bilim Setleri’nin, daha fazla çocuğa ulaşması için de desteğini sürdürecek.

PeopliseLogo Yazılım’a satıldı.

2016 ve 2017 yıllarında sırasıyla Revo Capital ve 500 Istanbul’dan yatırım alan şirketin bugün 13 dilde hizmet sunduğu 74 kurumsal müşterisi bulunuyor. 2019 yılında 1 milyondan fazla aday değerlendirmesinde kullanılan platformun müşterileri arasında BBVA Garanti Bankası, Coca-Cola, Allianz, Burger King, Renault, Ford ve Avis gibi önemli şirketler yer alıyor.

Covid-19 Sonrası Bitcoin ve Ekonomi

BtcTurk, ‘Alternatif Piyasalar’ programını bir ay boyunca twitter hesabı üzerinde canlı yayınlama kararı aldı. 

Programda, dünyanın Covid-19 salgını ile mücadele ettiği bu dönemde dünya ekonomisini, dijitalleşmeyi ve Bitcoin piyasalarını değerlendiriyor.

Alternatif Piyasalar programı, BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ve Radyospor Genel Yayın Yönetmeni Barış Ertül’ün sunumuyla her hafta Salı ve Perşembe günleri 10.30 – 11.00 saatleri arasında canlı yayınlanıyor.

TSKB Ekonomik Araştırmalar’ın Yeni Raporu Yayınlandı.

TSKB Ekonomik Araştırmalar’ın Yeni Raporu, salgınının dünya genelinde yarattığı ekonomik sonuçlara ve önümüzdeki döneme ilişkin değerlendirmeleri içeriyor.

Aksigorta, tüm iş süreçlerini dijital ortama taşıdı

Koronavirüs salgını sebebiyle dijitalleşmenin zorunlu hale geldiği son dönemde Aksigorta, tüm iş süreçlerini dijital ortama taşıyarak, müşteri memnuniyetini 15 puan yükseltti.

Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Metin Demirel, “Günlük 600 VPN bağlantısı ile SabancıDX’in hizmet verdiği şirketler arasında en etkin çalışan şirketlerdeniz. Sağlık müşterilerimize özel Aksağlık mobil uygulamamızı evden çalışma sürecimizde, kullanıcı deneyimine odaklanarak yeniledik. Hem ios hem android store’larda yayınladık. Bu yenileme ile müşterilerimizin bu dönemde hayatlarını kolaylaştıracak yeni uygulamalar ekledik. Müşterilerimiz anlaşmasız bir kuruma gittikten sonra şirketten geri ödeme alabilmek için uygulama üzerinden hızlıca faturanın fotoğrafını yükleyerek başvurularını gerçekleştirebilecekler. Böylece 20.000 TL’ye kadar olan sağlık harcamalarının fatura asıllarını şirkete gönderme zorunluluğunu da ortadan kaldırdık’’ dedi. 

Enpara Sanal kredi kartını duyurdu. 

“FinTech Report 2020” yayımlandı.

Capgemini ve Efma’nın hazırladığı “FinTech Report 2020” yayımlandı.

Raporun genel bir derlemesini önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağım. Hem Bankalar hem de FinTech’ler iş birliği eksiklikleri sebebiyle yakına dursun, raporda önce çıkan çok ilginç ve aynı zamanda üzücü başlıklarda  var.

Minik özetle; 

Rapora göre Bankaların sadece % 21’i mevcut sistemlerinin işbirliği için yeterince çevik olduğunu söylemiş. 

Bankaların sadece % 6’sı iş birliği ile istenen yatırım getirisini elde edebilmiş. 

FinTech’lerin % 70’i kültürel veya örgütsel olarak banka partnerleriyle görüşmedikleri ortaya çıkmış.

FinTech’lerin % 70’inden fazlası karşılaştıkları engeller sebebiyle hayal kırıklığına uğradığı ortaya çıkmış. 

FinTech yöneticilerinin yarısı ortaklaşa çalışılabilecek bir çalışma ortamı bulunmadığını söylemiş. 

Facebook Live With’ı geri getireceğini açıkladı

Doğrudan para toplamayı ve bağış yapmayı mümkün kılan bu özellik. Facebook sayfalarının canlı etkinliklerinde ödeme yapılmasını kolaylaştırıyor. 

Yazımı alternatif bir okuma önerisi ile tamamlıyorum.

Adform Türkiye Ülke Müdürü Cem Eroğlu Röportajı

Cem Eroğlu geçtiğimiz günlerde Adform Türkiye’de dördüncü yılını kutladı. Yakın zamanda ise Adform Türkiye Ülke Müdürü görevinin yanı sıra Adform MEA ve APAC Bölgeleri Satış Direktörü olarakta görev yapmaya başladı. 

Dijital kullanımın bu denli arttığı günümüzde Cem Eroğlu’nun sektörel değerlendirmeleri ve önerileri geleceğe ışık tutacak şekilde net ve çok değerli.

FinTech alanında haftanın gündemi 3

13 – 19 Nisan 2020 tarihleri arasında FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak için aşağıdaki yazımı bulabilirsiniz. 

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 5 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir