Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli Video Röportajı

Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Uzelli’nin gündemi değerlendirdiği videoda, sektörleri dönüştüren teknolojik çözümler, temassız sistemler, RFID dönüşüm süreçleri ve daha da fazlasını bulabilirsiniz.

Sensormatic, elektronik güvenlik ve iş zekası entegratörü olarak 1994’ten bu yana sektörde lider konumda. Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli ise benim saatlerce dinleyebileceğim çok önemli bir isim. 

Sensormatic’in bilmeden kullandığımız, şimdiye dek farkına varamadığımız pek çok çözümü var ve bu çözümler bir yandan beni çok heyecanlandırırken bir yandan rahatlatıyor. 

Sensormatic; perakende, havacılık, bankacılık ve finans, güvenlik, sağlık başta olmak üzere pek çok sektöre güvenlik ve operasyonel verimliliğe doğrudan etki eden teknolojik çözümler sunuyor. Üstelik tüm bu  çözümler aynı zamanda esnek ve kolay entegre edilebilen yapılardan oluşuyor. 

Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli Video Röportajı

Bu video röportajda, İsmail Uzelli’den gündem değerlendirmesini rica ettim. Aynı zamanda sektörleri dönüştüren çözümlerini ve bizi bekleyen olası geleceğe dair sorularımı ilettim. Temassız sistemler, yüz tanıma, iris tanıma gibi biyometrik sistemler, perakende sektörünün geleceğini kurgulayan RFID dönüşüm süreçleri ve daha da fazlasını videoda izleyebilirsiniz. 

Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli Video Röportajı

E-ticaret dönüşümü RFID ile hızlanıyor 

Sensormatic’in perakende sektörüne bambaşka bir boyut katan, verimliliği artıran ve ürünlere bir nevi kimlik kazandırarak dijitalleştiren RFID çözümü var. Röportajda da değindiğimiz perakende sektörü için devrim niteliğinde olan RFID ile ilgili sizin için bir özet yaptım. Sensormatic ve RFID çözümü ile ilgili detay bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

RFID, e-ticaret ve çok kanallı mağazacılık uygulamalarına geçişi hızlandırıyor. 

Son yıllarda tüketicilerin alışkanlıklarının değişmesi ve teknolojideki çeşitli ilerlemeler nedeniyle perakende sektöründe büyük bir dijital dönüşüm yaşanıyor. Bu dönüşümün en önemli itici güçlerinden biri de tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe de birçok alanda büyük faydalar sağlayan RFID teknolojisi. Bu teknoloji, operasyonel verimliliğin yanı sıra envanter doğruluğunun da artmasını sağlıyor. E-ticaret uygulamalarındaki performansı ile müşteri taleplerini karşılama oranı ve hızını artırarak müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarıyor. 

RFID’nin günümüzde hızlı ve hatasız olmayı hedefleyen perakende şirketleri için çok önemli bir çözüm olduğunun altını çizen Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli, “Perakende alanında son dönemin devrim diyebileceğimiz en önemli teknolojilerden biri RFID. Bu teknolojiyi kullanan şirketler ürünlerini üretim aşamasından mağazada müşteriye satana kadar anlık olarak takip edebiliyor. RFID ile etiketlenen her bir ürünün kendine ait eşsiz bir elektronik kodu oluyor. Ürünlere bir nevi kimlik kazandırıyoruz ve dijitalleştiriyoruz. Ürünler artık aktif olarak buradayız diyor ve bu şekilde stok doğruluğu yüzde 99’un üzerine çıkıyor” diyor.

RFID ile etiketlenen her bir ürünün kendine ait eşsiz bir elektronik kodu oluyor.

RFID internet satış performansını artırıyor

Perakende sektöründe kullanılan barkod tabanlı uygulamalar insan hatasına çok açık ve en iyi yönetilen operasyonlarda dahi istenilen stok doğruluğuna ulaşmak pek mümkün olmuyor; doğruluk oranı % 80-85’in üzerine çıkmıyor. RFID teknolojisinin kullanımı ile stok doğruluğunun % 99’un üzerine çıktığını belirten Uzelli, “Örneğin üreticiden alınan bir kolinin üstünde 100 yazarken içinde 95 adet ürün bulunabiliyor. Onlarca kutuyu açıp tek tek ürün barkodlarını okutmanız pek mümkün değil. Ancak kolinin içinde RFID ile etiketlenmiş ürünler varsa, yüzlerce ürün içeren bir koliyi saniyeler içinde okutmak mümkün. Böylece ürünler henüz depoya girme aşamasında stoklara sıfır hata ile işleniyor. Ayrıca kolinin içindeki ürünleri birebir görmeye gerek kalmadan hızlı bir şekilde beden, renk ve adet gibi bilgilerle stoklara işliyorsunuz. Bu şekilde mağazalara sevk edilen ürünlerin de doğru olduğundan emin oluyorsunuz. Barkodla günler süren stok sayımları da en az 10 kat daha hızlanarak, birkaç saat içerisinde yapabiliyor. Bu sayede sayımları sık aralıklarla yaparak, envanter doğruluğunun en üst seviyede olması sağlanıyor” diyor. 

Perakende sektöründe birçok şirket, mağazalarındaki stok doğruluğundan emin olamadığı için fiziksel ve çevrimiçi mağazaları için ayrı stok tutuyor. RFID teknolojisi bu sorunları ortadan kaldırıyor ve şirketlerin tüm stoğu bir bütün olarak yönetebilmelerine olanak tanıyor. Böylece tüm mağaza stokları e-ticarete rahatlıkla açılabilir hale geliyor. Yüksek envanter doğruluğu sayesinde e-ticarette yaşanan sipariş iptallerinin ve gereksiz stok hacimlerinin önüne geçilmiş oluyor. Daha az ürünle, daha fazla satış cirosu yakalanabiliyor.

RFID verimliliği ve müşteri memnuniyetini artırıyor

Müşterilerin internet üzerinden sipariş ettikleri ürünler mağazalarda yada depolarda RFID ile hızla ve kolayca bulunabiliyor. Personel, yüksek envanter doğruluğu sayesinde, sipariş edilen ürünlerin bulunurluğundan emin olabiliyor. İhtiyaç halinde RFID el terminallerinin ürün arama özelliğini kullanarak, hızlıca ürünlerin yerini tespit edebiliyor. Sipariş edilen ürünlerin ideal sürelerde sevk edilmesi sayesinde e-ticaret sipariş karşılama hızı artıyor. Bu da beraberinde hem satışı hem de müşteri memnuniyeti artırıyor. 

İsmail Uzelli  “Başarılı olmak, verimliliği artırmak, gelirleri yükseltmek, rekabette öne çıkmak ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak şirketlerin en önemli öncelikleri arasında yer alıyor. Bu nedenle RFID teknolojisine dayalı çözümleri kullanarak e-ticarette de başarılı olan şirketlerin sayısı önümüzdeki dönemde hızla artacaktır” diyor

RFID Nedir?

RFID yani Radyo Frekanslı Tanıma (Radio Frequency Identification) teknolojisi, kişilerin yada nesnelerin dokunmadan belirli bir mesafeden tanınmasına ve izlenmesine olanak sağlıyor.  

Bu teknoloji temel olarak okuyucu, etiket ve bunlara bağlı antenlerden oluşuyor. Sistem, Radyo frekansı aracılığı ile etiketten bilgi okuyor veya yazıyor. Nesnelere yerleştirilen ya da taşınabilir etiketlerin sahip oldukları benzersiz kimlik numaraları sayesinde birçok alanda bilgi saklama, kontrol ve takip işlemi gerçekleştirilebiliyor. RFID teknolojisinin diğer kablosuz teknolojilerle entegre çalışabilme imkanı da bulunuyor. 

Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli

Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli Video Röportaj Soruları

Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli’ye aşağıdaki soruları sordum.

Sensormatic’in geçmişi ilklerle dolu. Çözümleriniz aynı zamanda esnek ve kolay entegre edilebilen yapılardan oluşuyor. Bu çözümleri yıllar önce geliştirdiniz ancak şu anda hem işletmelerin hem de biz bireylerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. İlk olarak bir genel durum değerlendirmesi yapmanızı rica edeceğim. Kontrolün, kurallara uymanın bu denli elzem olduğu günümüzde şirketler hazırlıksız mı yakalandı? Hangi çözümleriniz öne çıktı?

Salgınla birlikte temassız teknolojilere ilgi yoğun oldu. Güvenliğin dışında Ödemeler için de bu durum söz konusu. Ödeme şirketlerinin dünya çapında 2027 yılına kadar 1 trilyon dolarlık yeni gelir elde etmesi bekleniyordu ama salgın sonrası süreçte bu dengeler değişebilir. Geliştirdiğiniz biyometrik sistemler beklenenden daha hızlı mı benimsenir?

Perakende sektörü için çok ilginç, tam kontrol ve verimlilik sağlayan çözümleriniz var. Bu sektörde RFID teknolojisinin faydalarından bahsedebilir misiniz? Şirketler RFID dönüşümü için işe nereden başlamalı, nasıl bir yol haritası çıkarmalı?

Ben birey olarak çözümlerinizden hem korkuyor hem de rahatlıyorum. Elektronik fiyat ürün takip çözümünüzü gördüğümde kendimi bir ürün olarak hayal ediyorum ve üzerimde tam bir denetim ve kontrolün olduğunu hissediyorum. Hatta EPOS çözümünüzün yaygın kullanımı aklıma geliyor. Finansbank, Burhan Bank, Halkbank ve Vodafone Park için geliştirdiğiniz güvenlik sistemlerini de biliyorum. Bu sistemlerin mahallelerimizde aktif olarak kullanılabileceğini düşünmek bir hayal değil. Bu noktada elbette regülasyonlar, veri güvenliğinin sağlanması gibi bir pek çok faktör devreye giriyor. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz? Bizi nasıl bir gelecek bekliyor.

Elektronik Fiyat Etiketi Çözümü’nde fiyat etiketleri elektronik olarak tek merkez yönetilebiliyor.

Sizin çözümlerinize baktığımda tüm dünyayı yönetebilecek entegre sistemler bütününü görüyorum. Belki hayal gücüm, şu anki ruh halim buna sebep oluyor. Öncesini, şu anı ve geleceği temsil eden şirketinizin nasıl bir AR-GE’si var? Yarınlara siz nasıl hazırlanıyorsunuz?

Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli, COVID-19 gibi olağanüstü durumlarda işletmelerin teknolojiyi kullanarak nasıl fark yaratacakları hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

  3Yorum

  1. Pingback: Sensormatic Sosyal Mesafe Koruma Çözümleri - Fundalina

  2. Pingback: Restoran ve kafeler müşterilerinin ve çalışanlarının sağlığını en son teknolojilerle koruyor - Fundalina

  3. Pingback: İnsan akışını teknoloji ile yönetiyoruz - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir