CBOT Kurucu ve CMO’su Çiler Ay Video Röportajı

CBOT Kurucu ve CMO’su Çiler Ay ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Chatbot kullanım alanlarını ve sektörlere etkilerini kendisinden dinledim.

Diyalog bazlı yapay zeka çözümü şirketi CBOT’un Kurucu ve CMO’su Çiler Ay ile hem gündemi değerlendirdik hem de chatbot kullanım alanlarını ve sektörlere etkilerini konuştuk.

CBOT Kurucu ve CMO’su Çiler Ay Video Röportajı

CBOT Kurucu ve CMO’su Çiler Ay Video Röportajı

Video röportajda, ülkemizin Koronavirüs ile mücadelesine katkı için sosyal sorumluluk kapsamında geliştirdikleri Koronabot ‘u, geçtiğimiz yıl yapay zeka tabanlı sanal asistanlara olan ilgiyi, bankacılık ve finans alanında chatbotların kullanımını, BT departmanlarına özel geliştirilen çözüm CBOTFusion’ı ve daha neler neler konuştuk.

CBOT, Google’ın ilk kez Mobile World Congress’te duyurduğu RCS (Zengin İletişim Servisi) projesi üzerinde uygulama geliştiren dünyadaki 20 şirketten biri.

2018’in son aylarında Türkçe dil desteği eklenen Google Asistan üzerinden çalışacak ilk bankacılık uygulamasını geliştirmişlerdi. Sanal Asistanların ve chatbotların 2020’de de yapay zeka teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak daha akıllı hale gelmesi ve pek çok yeni kanalda kullanılması öngörülüyor. Bu açıdan da Çiler Ay’ın deneyimleri ve verdiği bilgiler çok değerli. 

Röportajın tam metnine pek yakında web sitemde ulaşabilirsiniz. Daha önce sizlerle “Bankacılık ve Finans Sektöründeki Chatbot kullanımı konusunda detaylı bir yazı paylaşmıştım. Chatbotlar nasıl çalışıyor sorunuza ise “Yeni Başlayanlar için Chatbot Rehberi” yazımda yanıt vermiştim. Chatbotları ve bu alanda çalışan şirketleri merak ve heyecanla takip etmekteyim. Ülkemizin önde gelen şirketlerinden olan CBOT’ta yakın radarımda. Sevgili Çiler Ay ile zaman zaman bir araya geliyor ve sekötrü konuşuyoruz. Çok kıymetli çözümleri hayata geçiriyor ve bu alanda ülkemizi temsil ediyorlar. Aşağıda Çiler Ay’ın yorumuyla “2020’ye Damga Vuracak Yapay Zeka tabanlı  Chatbot Trendleri” yer alıyor. Video röportajımın süresi kısıtlı olduğu için bu önemli başlığı konuşamadık. Bu sebeple bu değerli metni sizlerle paylaşıyor, CBOT Kurucu ve CMO’su Çiler Ay’a katkıları için çok teşekkür ediyorum.

2020’ye Damga Vuracak Yapay Zeka tabanlı  Chatbot Trendleri

Yapay zeka tabanlı chatbotların kullanımı artacak

CBOT’a göre düşük kapsamda basit süreçleri yapabilen kural tabanlı chatbotlar büyük şirketler için  karşın müşteriyi tam anlamıyla memnun etme konusunda yetersiz kalacak ve önümüzdeki dönemde bazı senaryolar için yapay zeka tabanlı chatbotların geliştirilmesi zorunlu olacak. Bu chatbotların müşteriyi daha iyi anlamaları, tıpkı bir insan gibi müşteriyle iletişime geçmeleri ve karmaşık sohbetleri yönetebilmeleri tercih edilme oranlarını artıracak.  Bu nedenle bu alanda hizmet veren CBOT gibi yapay zeka ( Conversational AI )  alanında tecrübeli şirketler öne çıkacak. Başarılı uygulama örneklerinin de somut olarak görülmesi, denenmesi, kullanılması, müşterilerine chatbot deneyimi yaşatmak isteyen şirketlerin yapay zeka tabanlı chatbotları seçmelerinde önemli bir rol oynayacak.

Kod yazmayı gerektirmeyen platformlar öne çıkacak

2020’de şirketlerin müşterileri ile yazışma veya konuşma yoluyla iletişim kurma konusundaki iştahı arttıkça kod yazılmasını gerektirmeden chatbot hazırlamayı ve değişen ihtiyaçlara göre hızlıca güncellemeyi mümkün kılan platformlar yükselişe geçecek. CBOT’un da uzun süredir yatırım yaptığı bu alanın daha da gelişmesi ile şirketler; kendi botlarını birkaç sürükle bırak işlemle veya birkaç tıkla hızlıca oluşturup gerekli değişiklikleri her zaman yaparak yaşatabilecekler.

Kurumsal şirketlerde “Çatı Bot” uygulamaları göreceğiz

Kurumların iç sistemlerinde, çalışanları için oluşturdukları chatbotlar arttıkça bu botların yönetimini üstlenecek ve kullanıcıya tek bir arayüz ile tüm işlemlerini yapma imkanı sağlayacak bir “çatı bot” ihtiyacı da artıyor. Sistemler kullanıcı ile her zaman ön yüzdeki “çatı bot” ile iletişim kuracak, kullanıcının isteğini anlayarak, arka taraftaki İK botu, finans botu, IT botu gibi özelleşmiş botları diyaloğa çağırarak kullanıcının işleminin yapılmasını sağlayacak. CBOT, 2020’den itibaren kurumsal seviyede böyle yapılanmaları görmeye başlayacağımızı öngörüyor.

Kişiselleşmiş hizmet veren botların kullanımı yaygınlaşacak

Artık etrafımızda kişinin bulunduğu ortamı, geçmiş diyaloglarını, genel seçimlerini bilen ve diyaloğu buna göre sürdüren chatbotlar göreceğiz. Ayrıca aynı anda birden fazla konuda diyalog sürdürebilen, başlıklar arasında geçiş yapabilen chatbotlar da hayatımıza girecek. İnsanların çeşitli mod ve duygularını sezebilen chatbotların gelişimi bu uygulamaların şirketler tarafından bir satış kanalı olarak tercih edilmesini sağlayacak. 

Çok amaçlı- Çok işlevli sanal asistanlar mobil uygulamaların yerini alacak

CBOT’un son yıllarda gözlediği ve 2020’de hız kazanacağına inandığı bir diğer alan da mobil uygulamalar. Hepimiz çok fazla uygulama yüklüyoruz ama bunların bir kısmını daha sonra ya hiç kullanmıyoruz ya da çok az kullanıyoruz. Telefonlarımız unutulmuş birçok uygulama ile dolu. Bu durum hem şirketler hem de kullanıcılar için zaman başta olmak üzere kaynak verimsizliğine sebep oluyor. CBOT, 2020’den itibaren her bir farklı iş için yeni bir uygulama yükleme döneminin yavaş yavaş kapanacağını ve mesajlaşma platformlarının ve sesli asistanların “çok amaçlı-çok işlevli” kullanımının yaygınlık kazanacağını düşünüyor.

RPA ve Chatbot entegrasyonları ile daha otomatize iş süreçleri

2019’un öne çıkan trendlerinden biri de Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)’ydu. 2020’de bu yeni teknolojinin Chatbotlar ile entegre hale gelerek birçok şirkete; işlerini otomatik hale getirme, zaman kazanma ve tutarlı süreçlerin inşa etme gibi önemli fırsatlar sunacağı bir yıl olacak. Yapay zeka ve RPA uygulamalarıyla iş yönetimlerini otomatize eden şirketler tekrar eden işlerde ortaya çıkan zaman kaybını engelleyerek çalışanlarını daha komplike işlerde istihdam edebilecekler.

  2Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 4 - Fundalina

  2. Pingback: Türk Teknoloji Şirketi Cbot, Yapay Zeka Çalışmalarını Paylaştı | Fintechtime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir