Bankacılık ve Finans Sektöründeki Chatbot’lar

Chatbot’lar 2013-2014 yılları arasında birçok kişiye fantezi gibi gelen yazılım programları. “Bankacılık ve Finans Sektöründeki Chatbot” kullanımı konusunda merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Bankacılık ve Finans Sektöründeki Chatbot’lar

Facebook Messenger platformu her çeşit bot için bir buluşma alanı haline geldi. Platform günümüzde aktif olarak 1.2 milyar kullanıcıya sahip. Tabi bu da müşteri etkileşimi alanında yeni yöntemleri test etmek için bu platformun en ideal yer olmasına sebep oluyor.

Bilinmeyen Yönleri ile Facebook Chatbot

 

 

Chatbot nedir?

Chatbot’lar 2013-2014 yılları arasında birçok kişiye fantezi gibi gelen yazılım programlarıdır. Bu yazılım programları doğal dil işleme süreçlerinden yararlanarak sesli komutlara ya da spesifik metin komutlarına yanıt verir.

Metin ya da ses fark etmeksizin bir kullanıcı tarafından paylaşılan bilgileri aramaya ve bu komutlara bir yanıt sağlamaya yarayan chatbot’lar, komutlara yardım etme mantığı üzerine inşa edilmiştir.

 

Yeni Başlayanlar İçin Chatbot Rehberi

 

Bankacılık ve finans sektörü muhafazakar bir zeminde ve bu sektörler günlük işleyişlerindeki teknolojik yeniliklerden yararlanmaya henüz başladılar. Öte yandan bu yeniliklerin maliyetini azaltabilecek, verimliliği artırabilecek ve müşteri memnuniyet oranını yükseltebilecek bir alan. Bu sebeple, farklı görevleri yerine getirmek ve kullanıcı isteklerine cevap vermek için tasarlanmış yapay zeka yönlendirmeli yazılımlarla hazırlanan finansal chatbot’lar en yeni trend konumunda. Makine öğrenimi alanındaki yeniliklerle beraber bu botlar kullanıcının amacını anlamak ve bu amaca “insani” bir şekilde yanıt vermek için yeteri kadar akıllı hale geliyorlar.

Chatbot’lar artık para transferi başlatmak, tekrarlayan ödemeleri dizayn etmek, banka ekstrelerini kontrol etmek ve bir müşterinin harcama alışkanlıklarını ortaya çıkarmak gibi temel meseleler üzerine, 7/24 kullanıcılara hizmet verebiliyorlar. Bu chatbot’ların sadece müşterilerin bilinçli kararlar almalarına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda mali planlarda iyileştirmeler yapılmasına yardımcı olacak tam teşekküllü finansal danışmanlar haline geleceği gün hiç de uzak değil. İşte bu sebeple fintech şirketlerinin sayısında yükseliş gözlemliyoruz.

 

 

İşte Chatbot’ların finans sektöründe büyük bir yol kat etmesinin bazı sebepleri;

7/24 Müşteri Hizmetleri

Chatbot’ların temel kullanım örneklerinden biri müşteri hizmetleri. Müşteriler bankaları ve finans kuruluşlarını çeşitli sebepler yüzünden arar ama bu sebeplerin hepsi manuel müdahaleye ihtiyaç duymaz. Bu kuruluşlar tüketici sorgularını çözmeyi ve yeni ürünler hakkında bilgi sağlamayı sürdürmek için çağrı merkezleri ve destek departmanlarını gerek ayakta tutmak gerekse desteklemek adına büyük bir servet harcıyorlar.

Bazıları, chatbot’un müşteri ile konuşmasına izin verdiklerinde güvenlik konusunda endişe duyuyorlar. Ancak, çağrı merkezi temsilcisinin kullandığı doğrulama protokollerinin aynıları bir chatbot tarafından da kullanılabilir. Müşteri hizmetleri için bir chatbot uygulaması hazırlamak harcamaları yaklaşık 14 kat düşürebilir, ki bu da çok büyük bir tasarruftur.

 

Müşteriler İçin Kolay Kullanımı

Bir bankayla ya da finans kuruluşuyla web üzerinden iletişime geçmek, farklı yetkilendirme aşamaları, karmaşık arayüzler ve kişisel bilgilerin birden çok defa girilmesi gereksinimi anlamına gelebilir. Chatbot’lar ile bu rahatsız edici süreçlerin azaltılması mümkün.

Banka hesabıyla ilişkilendirilmiş bir mesajlaşma uygulaması kullanan bir müşterinin kimlik bilgilerini her seferinde tekrar girmesi gerekmez. Bu da müşterilerinizin sizin servisinizi daha kolay kullanmasının önünü açar. Kullanım kolaylığı her zaman sadakat ve daha yüksek müşteri etkileşimi anlamına gelir.

 

Otomatik Veri Toplaması

Chatbot’lar veri yakalama ve analiz etmek için harika araçlardır. Belirli anahtar kelimeler ile çalıştıkları için, bir müşterinin mevcut ihtiyaçlarını ve sıkıntılı noktalarını efektif bir şekilde yakalayabilir. Ve bunu web sitesi, mobil uygulama ya da diğer işletim sistemi versiyonları gibi iletişim ortamlarından bağımsız olarak yapabilirler.

Bankalar ve finans kuruluşları bir müşterinin hizmetten ne kadar memnun kaldığını, spesifik ürün promosyonlarının ne kadar etkili çalıştığını ya da kullanıcıların servisle nasıl etkileşime girdiğini chatbot’lar tarafından yakalanan veriler sayesinde öğrenebilirler.

Chatbot’lardan faydalanarak görevleri otomatikleştirmek, kurumların merkezi bir veritabanından beslenecek bazı değerli bilgileri toplamasına yardımcı olabilir. Önemli bilgilerin analiz edilmesi, hizmetlerin geliştirilmesi, teklif üretilmesi ve müşteri memnuniyeti için eylem ögeleri oluşturabilir. Bu veriler ayrıca chatbot’un yeteneklerini geliştirmek adına da kullanılabilir.

 

Son Kullanıcı Etkileşimini Test Etmesi

Bugün ve bu çağda çoğu banka geniş bir hizmet ve ürün yelpazesi sunuyor; krediler, kartlar, finansal planlama servisleri gibi. Ama müşteriler her zaman bu tekliflerin farkında olmayabiliyor. Botlar müşterilere yeni ürün ve hizmetleri tanıtmak ve hatta onların bu ürünlere ilgi seviyelerini test etmek için kullanılabilirler.

Eğer chatbot’lar akıllıca programlanırsa, bunlar aynı zamanda rekabet hakkında birçok bilgi toplayabilir. Ayrıca, kullanıcılar gerçek bir insanla konuşmadıkları için, bot basit bir metin komutuyla kolayca durdurulabilir.

Şirketler bu şekilde ürünlerini tanıtabilir ve chatbot aracılığıyla geri bildirim isteyebilirler.

 

Y Kuşağı, Chatbot’larla Rahat Edecek

Pek fazla görülmese de Y Kuşağı büyük satın alma gücüne sahip müşteri topluluğu ve tercihleri göz ardı edilmemeli. Chatbot’lar bu kuşağın en sevdiği mesajlaşma uygulamalarında en efektif şekilde uygulanarak, finansal firmalar için büyük bir tüketici pazarının kapısını açabilir.

 

 

Chatbot’lar Bankacılık ve Finans Sektörünü Dönüştürebilir mi?

Gartner; 2020 yılına gelindiğinde müşterilerin, herhangi bir işletmeyle olan ilişkilerinin %85’ini insanla etkileşime girmeden yöneteceğini tahmin ediyor. Bankacılık endüstrisi de müşteri etkileşimi alanındaki bu radikal değişimin ön saflarında yer alıyor. Slack, Facebook, Twitter, WhatsApp gibi üçüncü parti servisler bankalar ile müşteriler arasında yer alan günlük iletişim boşluğunu aktif bir şekilde birbirine bağlayan yeni arayüzler.

Bu süreci canlı tutmanın yolu; müşteri etkileşiminin tüm sürecini basitleştirmek, müşteri toplama, müşteri katılımı ve müşteriyi elde tutmanın sağlanması gibi süreçlerde yapay zeka destekli chatbot’lardan geçiyor.

Chatbot’lar günümüzün en geleceği parlak konuşma dilindeki arayüzlerinden biri ve bir sektör olarak bankacılık doğal dil işleme ve makine öğrenimi alanında botların zeka gelişimlerine odaklanıp bu yeniliklere ayak uyduruyor. RBS, Bank of America, JPMorgan Chase, Capital One, DBS Singapore, MasterCard gibi bankalar zaten bot trendini kaçırmamak için alana daldılar ve müşterilerine akıllı, proaktif önerilerle beraber reaktif ve akıllı cevaplar vermek için botlarını rafine etmek üzerine aktif olarak çalışıyorlar.

 

Yapay zeka destekli chatbot’ların varlığının bankacılık ve finans sektöründe neden olabileceği önemli değişim hakkında 7 senaryoyu birlikte inceleyelim.

Birebir etkileşimi kolaylaştırmak: Sektör, mevcut ‘yarı pişmiş’ botlar tarafından gösterilen ve varlığını sürdüren ‘eğer-öyleyse-başka’ yaklaşımdan, sezgisel bir sisteme doğru ilerliyor. İhtiyaç duyulan akıllı bot, önceden pişirilmiş çözümler sunmak yerine müşterinin amacını ve bağlamını anlayabilecek yapıda olacak.

24 saat destek sağlaması: Chatbot’lar 7 gün 24 sat boyunca sürekli olarak destek sağlayabilir ve bütün kullanıcıların verilerini daha iyi finansal öneriler üretmek ve hızlı aksiyon almak için analiz edebilir.

Kişiselleştirilmiş finansal tavsiyeler sunma: Sürekli veri analizi konusunda doğrudan bir fayda sağlayan chatbot’lar, kişisel rehber olacak ve harcamalar analiz edildikten sonra müşteriye sunulan belirli yatırım seçenekleriyle ilgili akıllı öneriler verebilecek şekilde konumlandırılmalı.

Karmaşık süreçleri basitleştirmek: Bankalar çok karmaşık ve riske yatkın bir yapıya sahiplermiş gibi düşünülür. Müşteriler, birden çok hesabı yönetmekten tutun da kredi ve mortgageların karmaşık yapısını çözmek ve yatırımlarını takip etmek gibi konularda bankacılık işlemlerine güveniyorlar. Bot teknolojileri otomasyonla birleştirildiğinde, tüm süreci basitleştirebilir ve elle müdahale etmeden kullanıcı bilgilerini ve gereksinimlerini doğru bir şekilde toplayarak müşterinin isteklerini yerine getirmesine yardımcı olur.

Navigasyon sorunlarını önleme: Chatbot’lar, fatura ödeme, para transferi gibi günlük işlem ve sorgularda bilgi sağlamak için son derece faydalı olabilir. Çok sıkışık bir kullanıcı arayüzü üzerinden gezinmek yerine müşteriler, banka botlarından belirli bir saat ve tarihte bir para transferi veya fatura ödeme başlatmalarını isteyebilir.

Güvenliği artırmak: Chatbot’lar uçtan uca şifreleme, kendini imha eden mesajlar, kimlik doğrulama, zamanaşımı gibi çeşitli kimlik doğrulama ve yetkilendirme teknikleri uygulayarak güvenliği artırmaya ve sektörde yaygın olarak bulunan hileli uygulamaları önlemeye yardımcı olabilir.

Çapraz satılan finansal ürünler: Chatbot’lar finansal ürünlerin çapraz satışını artırmak ve müşteriyi daha çok satın alma konusunda ikna etmek için son derece kullanıcı dostu bir sohbet aracıdır. Bankalar kimi zaman müşterilerini rahatsız eden, ürün hakkında bilgi vermek adına yapılan çağrıları, sistematik ve yüksek dokunuşlu iletişim mekanizması olan chatbot’lar ile değiştirebilir.

 

 

Chatbot’larla Müşteri Odaklı Bir İş Kurmak Mümkün.

Dijitalleşme temelli müşteri etkileşimi değişimi, bankacılık ile finans sektörünü müşterileri ile olan temas noktalarını yeniden tanımlamak ve müşterinin niyetini ve gizli ihtiyaçlarını anlamaya odaklanmak gibi konularda etki sahibi. Chatbot’lar, müşteriler için bütün bankacılık deneyimini kolaylaştırma potansiyeline sahiptir, fakat gelişen işletmeler için chatbot’ları karlı bir model haline getirmek adına doğru zamanda doğru yatırımı yapmamız gerekir. Dolayısıyla bütün güvenlik protokollerine uyarken bir yandan da bankaların yapay zeka ile güçlendirilmiş botlar kurmaya ihtiyaçları var.

Nagarro, Orta ve Doğu Avrupa’daki lider finansal servis sağlayıcıları için chatbot’lar üretti. Bu chatbot’lar hem metin hem de ses girdilerini dolandırıcılık izleme bildirimleri sağlamak için kullanıyor ve kullanıcılara eyleme dönüştürülebilen görevler, ürün teklifleri ve son işlemlerinin analizi hakkında hatırlatmalar yapıyor. Ayrıca, müşteri deneyimini zenginleştirmek, kesintisiz müşteri desteği sunmak ve manuel müdahaleyi minimuma indirmek için yapay zeka tabanlı bot Emily, dünyanın önde gelen havayollarından biriyle çalıştı.

 

 

 

10 Büyük Banka, İşletmelerini Geliştirmek İçin Chatbot’ları Nasıl Kullanıyor?

Chatbot’ların finans sektöründeki kullanımı adeta büyük bir patlama yaşıyor ve nedense bu hiç de sürpriz bir sonuç değil. İşlemleri otomatik hale getirme, daha fazla müşteriye ulaşma ve daha kolay bir ortamda bankacılık deneyimi sunma olanağı sayesinde, chatbot’lar pek çok bankanın dijital hizmetlerini düzene sokuyor ve optimize ediyor.

İşte dünyanın en büyük bankalarının işletmelerini geliştirmek için chatbot’ları nasıl kullandıklarına dair detaylar…

 

Bank of America

Amerika Birleşik Devletleri’nin lider bankalarından biri olan Bank of America (BofA), yapay zeka ile donatılmış chatbot’ların finansal servislerde kullanılmasına öncülük ediyor. Şirket geçen sene, BofA müşterileri için tasarlanan ses ve metin destekli chatbot Erica’yı duyurdu. Erica, müşterilerin bankacılık alanında daha akıllı kararlar almasına yardımcı olmak için tasarlanmış akıllı bir dijital asistan olarak öne çıkıyor. Erica, müşterilere bildirim gönderiyor, para kazanabilecekleri alanları belirliyor, FICO puanları ile ilgili müşterilere güncellemeler sağlıyor ve BofA uygulaması içerisinde fatura ödemeyi daha kolay hale getiriyor.

Henüz Erica’nın ne zaman piyasaya çıkacağı konusunda herhangi bir resmi tarih belirtilmedi. Proje geçen yılki Money 20/20 konferansında duyurulduğunda şirketin sözcülerinden birisi bu chatbot’un 2017’nin herhangi bir zamanında kullanıma sunulabileceğini açıkladı. Şüphe yok ki milyonlarca Bank of America müşterisi bu sene Erica’nın piyasaya sürülmesini bekliyor.

 

JPMorgan Chase

Müşterilere mobil mesajlaşma uygulamaları üzerinden sanal bir asistan vermek yerine, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bankası arka ofis operasyonlarını hızlandırmak için botları kullanıyor. JPMorgan Chase kısa bir zaman önce karmaşık yasal sözleşmeleri “insan” avukatlara göre daha hızlı ve verimli bir şekilde analiz edebilen bir bot olan COIN’i tanıttı. Geçen yılın Haziran ayında piyasaya sürülmesinden bu yana, bot JPMorgan’a 360.000 saatlik iş gücü tasarruf etmesine yardımcı oldu.

COIN, çalışanların e-postalarını ayrıştırmak, yazılım sistemlerine erişim izni vermek ve şifreleri sıfırlamak gibi yaygın bilişim teknolojileri taleplerini ele alan, JPMorgan tarafından henüz yeni lanse edilmiş bir bot.

Şirket gelecekte yeni gelir kaynakları belirlemek, harcamaları ve riski azaltmak için botlar kullanmaya devam etmeyi planlıyor.

 

Capital One

Capital One, müşterilerinin akıllı telefonlarını kullanarak paralarını yönetmelerine yardımcı olan, metin bazlı bir sohbet botu olan Eno’yu lanse etti. Müşteriler, hesap bakiyeleri, son işlemler, ödeme geçmişi ve kredi limiti hakkında kısa mesaj yoluyla Eno’ya sorular sorabiliyor. Hatta istelerse müşteriler kredi kartı faturalarını Eno aracılığıyla da ödeyebiliyor.

Eno, Capital One’ın geçen sene Amazon Alexa’nın ardından müşterilerine sunduğu ikinci sanal asistan. Amazon Alexa, Capital One müşterilerinin yaklaşan faturaların ne zaman ödeneceğini öğrenmelerine, hesap bakiyelerini kontrol etmelerine ve seslerini kullanarak kredi kartı faturalarını ödemelerine olanak tanıyor. Müşteriler, son işlemlerini inceleyebilir ve “Alexa, geçen ay Starbucks’ta ne kadar harcadım?” gibi sorular sorarak harcama alışkanlıklarının dökümünü alabilirler.

 

MasterCard

MasterCard, dijital servislerini sohbet odaklı hale getirmek için şimdi Facebook Messenger’da müşterilerine bir chatbot sunuyor. MasterCard botu, müşterilerin dünyanın önde gelen mesajlaşma uygulamalarından biriyle hesaplarına erişmesini sağlıyor.

MasterCard müşterileri, hesap bakiyelerini, satın alma geçmişini ve harcama alışkanlıklarını gözden geçirmek ve ödemeler yapmak için botu kullanabilir. Bot ayrıca, kart sahibine özel ayrıcalıklar sağlıyor ve içeriğe dayalı teklifler de üretiyor.

 

American Express

MasterCard botu gibi, American Express (AmEx) botu, AmEx müşterilerinin hesaplarına Facebook Messenger üzerinden erişmelerini mümkün kılıyor. AmEx botu, müşterilere gerçek zamanlı satın alma bildirimleri, kart sahibine özel avantaj hatırlatıcıları ve kişiye özel öneriler sunuyor. AmEx müşterileri, Facebook’taki uygulama içi satın alma özelliğini aktif hale getirmek için “Kart Ekle” butonunu kullanarak bir kredi kartını kendi Facebook hesabına bağlayabilir.

 

Ally Bank

Ally Bank, 2015 senesinde Ally Assist’in lansmanıyla birlikte bir chatbot konusunda ilk adım atan bankalardan biriydi. Ally Asist, Ally’nin mobil bankacılık uygulaması içinde çalışan bir sanal asistan olarak karşımıza çıkmıştı. Ally müşterileri, çeşitli bankacılık görevlerini yerine getirmek için konuşma ya da metin aracılığıyla asistanla iletişime geçebiliyor. Bu özellik, müşterilerin hesaplarını ve işlemlerini izlemelerine, faturalarını ödemelerine, para transferi yapmalarına ve harcama ile tasarruf modellerini izlemelerine yardımcı oluyor. Asistan aynı zamanda yaygın müşteri hizmetleri sorgularını ele almak için doğal dil kullanıyor.

 

Barclays Africa

Geçen sene Barclays Africa (Absa) dünyanın en popüler sosyal medya kanalları üzerinden müşterilerine bir chatbot tanıttı. Absa’nın Chat Bankacılığı özelliği, bankanın hizmetlerini Twitter ve Facebook Messenger yardımıyla genişleterek, müşterilerine nerede olurlarsa olsunlar sosyal medya uygulaması aracılığıyla ulaşma imkanı tanıdı.

Bu servis, banka müşterilerinin hesap bakiyelerini kontrol etmelerini, arkadaşlarına para transferleri yapmalarını, son işlemleri incelemelerini ve hatta elektrik ve cep telefonu faturalarını ödemelerini son derece uygun bir konuşma arayüzü içerisinde sağlıyor.

 

DBS Singapore

Asya’nın tek dijital bankası olan DBS’nin Digibank’ı, müşterilere bankanın mobil uygulaması içinde 7 gün 24 saat sanal bir asistan sunuyor. Kişisel bir bankacı olarak görebileceğimiz, kullanıcıların emrine amade olan servis DBS müşterilerinin bankacılık görevlerini tamamlamalarına yardımcı olarak ve sorularına hızlı cevaplar veriyor.

DBS müşterileri asistanla sesli komut ya da metin komutu kullanmak koşuluyla iletişime geçebilir, mevcut faiz oranlarını kontrol edebilir, işlem geçmişlerini gözden geçirebilir ve ödemeler ya da para transferleri yapabilirler.

Bu asistan aynı zamanda 10.000’den fazla bankacılık alanındaki yaygın soruları tahmin edebilir ve bunlara cevap verebilir. Zor bir soru ile karşılaştığı zaman ise canlı sohbet yardımı ile gerçek bir banka temsilcisine müşteriyi bağlayabilir.

 

Royal Bank of Scotland

The Royal Bank of Scotland (RBS) çevrimiçi müşteri hizmetini otomatikleştirmek ve hızlandırmak adına Luvo ismini verdikleri bir chatbot kullanıyor. IBM’nin yapay zeka platformu olan Watson’u kullanarak geliştirilen Luvo adlı sanal asistan, müşterilerin basit soruları ile ilgileniyor ve bankada müşteri destek ekibinde çalışan kişilerin daha zor müşteri sorularıyla meşgul olmaları için onlara fırsat tanıyor.

IVR’den farklı olarak Luvo, müşterilerin net bir İngilizce kullanarak yaptıkları istekleri anlar, onları listedeki seçeneklerden birini seçmeye zorlamaz. Şirket gelecekte Luvo’nun işlevselliğini genişleterek onun artırılmış kişiselleştirme, duygusal anlama ve müşterilere, onlar herhangi bir problemle karşılaşmadan önce tahmin içeren analizler yaparak yardım etme gibi alanlardaki yeteneklerini artırmak istiyor.

 

Santander U.K.

Geçen ay, Santander UK tarafından müşterilerin konuşarak paralarını yönetmelerine imkan tanıyan ses tanıma teknolojili, SmartBank adlı bir uygulama tanıtıldı. Bu uygulama, geçen sene banka tarafından piyasaya sürülen şirketin ses asistan halindeki bankacılık teknolojisinin geliştirilmiş hali.

Müşteriler, ses biyometrelerini kullanarak mevcut bakiyelerini sorgulayabilir, banka hesabı için uyarılar oluşturabilir, ödeme ya da para transferi yapabilir, kayıp bir kart için bildirim oluşturabilir ve bankacılık alanındaki yaygın sorulara zekice cevaplar alabilirler.

Uygulama sayesinde harcama düzenlerinin de tanımlanması mümkün hale geliyor, böylece müşteriler en çok nerede ve ne zaman para harcadıklarını anlayabilir. Özellik şu anda Santander UK müşterilerinin bir bölümü için kullanılabilir durumda, fakat bir süre sonra bütün banka müşterileri tarafından kullanılabiliyor olacak. Bu teknolojiyi sunarak Santander, dijital bankacılık deneyimini müşteriler için daha kolay ve daha kesintisiz kılmayı umuyor.

 

 

 

 

Sohbet Botlarının Geleceği

Birçok farklı uygulamaya sahip olan chatbot’ların geleceği kesinlikle açık ve ne derecede ilerleme kat edeceği bilinmiyor. Fakat günün sonunda ortada yalnızca bir gerçek var: Chatbotl’ar şirketlerin ve bireylerin birbiriyle nasıl etkileşim kurduklarının yanı sıra verilerin taraflar arasında nasıl toplanıp iletildiğine yönelik ciddi değişimlerin meydana gelmesine sebep oldular.

Chatbot’lar, bankacılık sektöründe hem müşteri memnuniyeti seviyesini artırmak hem de banka yöneticileri için maliyeti düşürmek adına kullanılabilecek inanılmaz güçlü bir teknolojiyi temsil ediyor.

Eğer sorular tam olarak chatbot’un kullanıcı girdisini yorumlamasına yönelik bir şekilde sorulmazsa, işte o zaman chatbot’ların doğru cevabı vermesi mümkün olmaz. Genelde, chatbot’ların soruyu doğru yorumlamadığı ve tek seferde birden çok soru sorulduğu zaman cevabı bilemediği görülüyor.

Şirketler bugün bile, kullanıcı deneyimlerini ve kullanıcı akışlarını tamamen otomatikleştirebilir ve müşterilerine gerçek değer katabilir.

Chatbot teknolojisini kucaklamak için doğru zaman geldi. Tarih, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve uygun çift yönlü bir iletişimi sağlamak için şirketlerin ve kişilerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine ilişkin sürekli bir değişime işaret etmiştir. Sadece 50 yıl önce, çoğu iletişim, yüz yüze görüşen satış temsilcileri ve müşterilerle kişisel olarak gerçekleşiyordu. Son 40 yılda ise şirketlerle iletişime girmenin temel yolu telefon görüşmelerine, yani call center’lara dayanıyordu. Son 10 yılı düşündüğümüz zaman ise, çevrimiçi destek, bilgi tabanı, forumlar, soru ve cevap bölümleri ile çevrimiçi sohbet seçeneklerinin şirket-müşteri iletişiminde çok popüler araçlar haline geldiğini görüyoruz.

Doğal bir gelişimin ürünü olan chatbot’lar, müşteriler ile daha hızlı, kullanışlı ve etkili şekilde iletişim kurmak için ortaya çıkan bir çözümdür.

Chatbot’ları benimseyen şirketlerin hem müşteri memnuniyetini arttırması hem de hizmet verme maliyetini düşürmesi garanti edilir bir sonuçtur. Yani ortada tüm banka yöneticilerinin benimsemesi ve artılarından yararlanması gereken tam anlamıyla bir kazan-kazan durumu bulunuyor.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

  2Yorum

  1. Pingback: CBOT Kurucu ve CMO’su Çiler Ay Video Röportajı - Fundalina

  2. Pingback: Masterpass, QNB Finansbank ve MindBehind işbirliği duyuruldu - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir