EBA Asistan kullanıma sunuldu

Milli Eğitim Bakanlığı, CBOT’un Geliştirdiği EBA Asistan hizmetini kullanıma sundu. Yapay zekaya sahip “EBA Asistan” hakkında merak edilenler yazımda.

EBA Asistan kullanıma sunuldu

Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitimde öğrencilerin ve velilerin sorduğu soruların anlık cevaplanabilmesi amacıyla Türk mühendisler tarafından geliştirilen “EBAAsistan” hizmetini başlattı. 

Uzaktan eğitimde sıkça sorulan soruların anlık cevaplanabilmesini mümkün kılan Asistan, CBOT tarafından hazırlandı. 

EBA Asistan Nedir?

Asistan, ilk aşamada Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları tarafından belirlenen 10 ana başlıkta en çok sorulan 100’e yakın farklı soruya anında cevap verebiliyor. 

Asistan ile öğrenci, öğretmen ve veliler, şifre alma, şifre yenileme, ders programı sorgulama, sınavlarının durumu, öğretmenlerle görüşme, ders tekrarı yapma gibi konulardaki sorularına sosyal platformlarda, sanki canlı bir kişiye soru soruyormuş gibi yazarak anında yanıt bulabiliyor.

CBOT’un geliştirdiği doğal dil işleme ve makine öğrenmesi teknolojilerini kullanan ve olası kullanıcı sorularını yanıtlayacak olan asistan, soru sorulmaya devam ettikçe daha fazla öğrenecek ve sorulara daha iyi yanıt verebilecek hale gelecek.

EBA Asistan Nasıl Kullanılır? 

Kullanıma girdiği günden bu yana 1 milyon üstünde kullanıcıya ulaşan EBAAsistan, “www.eba.gov.tr” adresinde, sağ alt köşede yer alıyor. Turuncu gülümseyen yüz ikonuna tıklayan öğrenci, öğretmen ve veliler “EBAAsistan” ile yazışabilir. 

CBOT Kurucusu Mete Aktaş, çözümlerine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“CBOT olarak 2017″den bu yana sektörlerde yaşanan dijitalleşmeyi ve faydalarını gerek özel kurumlar gerekse kamu kurumlarıyla değerlendiriyor ve bu noktada çözümlerimizi hazır tutuyorduk. Ülkemizde uzaktan eğitimin kaçınılmaz olduğu bir noktaya geldiğimiz bugünlerde ise bakanlığımıza sosyal sorumluluk odağında yerli yapay zeka teknolojimizle destek olmaktan gurur duyuyoruz. Ülkemizin birlik ve beraberlik içerisinde bu süreci atlatacağından şüphemiz yok. Biz bu süreçten sonrasına odaklanıp dijitalleşmenin tüm kurumlara nüfuz etmesini yakından destekleyeceğiz. Bu noktada EBAAsistan projesi ile dijitalleşme yönünden dünyaya örnek olacak bir çalışmaya imza atıldı.”

Yapay zeka şirketi CBOT, ülkemizin Koronavirüs’ü ile mücadelesine katkı sağlamak üzere 17 Mart’ta uygulamaya aldığı Koronabot’a ilişkin analizini paylaşmıştı. 

  2Yorum

  1. Avatar Ahmet   •  

    Online eğitimde başarısız olduk. Maalesef ki

  2. Pingback: CBOT Dünyaya Yapay Zeka İhraç Ediyor - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir