Visa İnovasyon Programı ilk dönemini tamamladı

Visa İnovasyon Programı ilk dönemini tamamladı. Visa İnovasyon Programı’ndan mezun olan Türk Fintech’leri yurtdışına açıldı.

Visa ve Hackquarters ortaklığında hayata geçen Visa İnovasyon Programı ilk dönemini tamamladı. 

Bugün gerçekleşen sanal basın etkinliği ile birlikte detay bilgi aldığımız Visa İnovasyon Programı’na seçilen yeni fintech’ler de belli oldu. 

Türkiye’nin dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla hayata geçen programın ilk mezunlarının gelişim süreçlerinin de paylaşıldığı etkinlik, Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel ve Hackquarters Kurucusu Kaan Akın’ın katılımı ile gerçekleşti. 

Visa İnovasyon Programı 2.Dönemi yeniliklerle dolu

İlk döneme dahil olan fintech’ler Glocalzone, Masraff, Kobaküs, Global Miles ve Manim’in sunumları sonrası programa dahil edilen yenilikler de duyuruldu. Bu yeniliklerden biri Fintech İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirilecek “FinTech 101 Eğitimi” olarak açıklandı. Verilecek eğitimlerin ve iş birliğinin detaylarını Fintech İstanbul Kurucu Ortağı Selim Yazıcı’dan öğrendik. Verilecek eğitimlerin ileride tüm Fintech’lerin erişimine açılacağı da ilan edildi. 

Programla ilgili güncel gelişmeleri, Visa İnovasyon Programı ikinci dönemine seçilen fintech girişimlerine dair bilgi bültenini aşağıda bulabilirsiniz. 

Visa İnovasyon Programı ilk dönemini tamamladı

Visa İnovasyon Programı ilk dönemini tamamladı

İlk döneme dahil olan fintech’ler Glocalzone, Masraff, Kobaküs, Global Miles ve Manim ortaya çıkardıkları çözümleri girişimci ekosistemi temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen dijital etkinlikte sundu. Etkinlikte açıklanan programın 2. dönemine seçilen fintech’ler; Adisyo, ARF, Cameralyze ve Price&Me yeni dönemde dijital ekonomi, altyapı ve kart kabulü ve sınır ötesi harcamalar alanında yeni nesil çözümler üzerinde çalışacak.

6 ay sürecek programın ikinci döneminde fintech’ler uzmanlardan girişimlerini hızlandıracak eğitimler alacak, Visa Developer Platform üzerinden Visa API’lerine erişim sağlayacak, tasarım odaklı düşünme programlarıyla ürün ve hizmetlerine değer katacak ve Visa’nın yerel ve global iş ağındaki banka, e-para kuruluşları ve üye işyerleri ile bir araya gelecek. Bu yıl Fintech İstanbul’la gerçekleştirilen iş birliği ile programın 2. dönemine dahil edilen fintechler, “FinTech 101 Eğitimi”ne de katılacaklar. 

Visa İnovasyon Programı ilk dönemini tamamladı. Visa İnovasyon Programı 2. Dönem Açılış etkinliği sanal ortamda gerçekleştirildi.

Visa İnovasyon Programı 2. Dönem Açılış etkinliğinde konuşan Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel şunları kaydetti;

“Visa İnovasyon Programı ile geçen yıl bu zamanlar ülkemizdeki fintech ekosistemini geliştirmek üzere yola çıktık. Bugün programın ilk dönemine katılan fintech’leri mezun ettik. Fintech’lerimiz program sonunda yeni ürünler ortaya çıkarttı ve Visa’nın yerel ve uluslararasındaki iş ortakları ile yeni iş birlikleri kurdu. İki fintechimiz özelinde yurt dışına açıldı. Bu açıdan son derece gururluyuz. Visa İnovasyon Programı’nın ikinci dönemini ise daha da zengin bir içerikle başlatıyoruz. Programın ilk yılında yalnızca kurumsallaşma yolunda ilerleyen fintech’lere odaklanmıştık. Bu yıl, kurumsallaşmış ancak hedefindeki ticari ölçeği henüz yakalayamamış fintech’leri de programa katarak büyümelerine destek olurken yurt dışına açılmalarına da köprü olmayı sürdürmeyi hedefliyoruz”.

Program ortağı Hackquarters Kurucusu Kaan Akın ise açılışta gerçekleştirdiği konuşmasında hızla değişen dünyada ödeme çözümleri ve yeni iş modellerinin öneminin giderek arttığını ifade etti;

“Visa İnovasyon Programı ile ülkemizdeki finansal teknoloji ekosistemine değer katmaktan mutluluk duyuyoruz. Programın ikinci dönemine kabul edilen fintech’ler Hackquarters ekibiyle program boyunca aynı ofisi paylaşıp, mentor ekibimizden çeşitli başlıklarda eğitim alma fırsatı bulacak. Visa uzmanları ve finans sektöründeki oyuncular ile bir araya gelecek, program kapsamında girişimcilik ekosisteminde ticarileşme ve müşteri geliştirme desteği alacaklar. Yakın gelecekte daha da çok kullanıcının hayatını kolaylaştıracak ödeme çözümlerine destek olmak ve bu alandaki inovasyonları desteklemek adına Visa İnovasyon Programı’nın yeni dönemini açmanın heyecanı içerisindeyiz” dedi. 

Visa İnovasyon Programı Nedir?

20 Mayıs 2109’da lansmanı yapılan ve Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen programa dahil olan fintech’ler tasarım odaklı düşünme programlarıyla ürün ve hizmetlerine değer katacak, girişim ve iş modellerini geliştirmek üzere eğitimler alıyor. Altı ay süreli programın sonunda Fintech’ler, dijital ödemeler, sınır ötesi harcamalar, altyapı ve kart kabulü alanlarında yeni nesil çözümler üzerinde çalışma fırsatı bularak, Visa’nın global iş ağından da yararlanabiliyor.

İşimi Yönetebiliyorum Projesi hayata geçmişti. TÜRKONFED, UNDP, Visa iş birliği ve 27 bankanın da desteğiyle yürütülen proje hakkında merak edilenler yazımda bulabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 6 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir