Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim Video Röportajı

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Yenilikçi ve dinamik FinTech şirketi hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim Video Röportajı

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim.

Sosyal medya platformları üzerinden satış yapan, birey ve kurumların ek uygulamaya, bütçeye ve aracıya ihtiyaç duymadan ödeme almasına olanak sağlayan yenilikçi ve dinamik FinTech şirketi Paymes’in Kurucu Ortağı Sabrican Zaim konuğum oldu.

Kendisi ile hem finteklerin gündemini değerlendirdik hem de sosyal ağlar üzerinden satış yapmanın tüyolarını konuştuk. Paymes altyapısını geliştirdiği linkle ödeme platformu ile sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde alıcı ve satıcının bir mesajlaşma uygulamasını kullanarak kolayca alışveriş yapmasını sağlayan dinamik bir fintech şirketi. Sosyal ticaret kavramının dünyaya yayıldığı ilk günlerden beri bu alanda yapılacak ödemelerin güvenle ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için çalışmalar yürüten Paymes, güvenli alışveriş hizmeti sunmanın yanı sıra kullanıcıyı doldurulması gereken uzun formlardan ve teknik detaylardan da kurtarıyor. Şirket satıcıların 20 saniye içerisinde satış linki oluşturmasına imkan sunuyor.

Röportajda cevaplarını aradığım sorular aşağıda.

Pandemi başlangıcında dünyada  fintek alanında açık bankacılık uygulamaları yükselişe geçti, finteklerin sağladığı mikro kredilere talep arttı, devlet destekleri başta kripto paralar olmak üzere ödemeler dünyasında çeşitlilikler sundu. Peki Türkiye’de neler oldu? Fintek sektörü neler yaptı ve genel ilgi hangi kanallara oldu?

2017 yılında kuruldunuz. Diğer finteklerden bakış açısı ve yönelim olarak farklıydınız. Sosyal ticaret yapan satıcılar için de büyük kolaylıklar sunuyorsunuz, Chatbot tabanlı bir ödeme sisteminiz var. Paymes dünyası ile bizi tanıştırabilir misiniz? Hangi platformlardan ödeme alınmasını sağlıyorsunuz?

Platformlarla entegrasyonu nasıl sağlıyorsunuz? En fazla talebin geldiği platform, en çok satış yapılan şehirler ve ürün kategorileri hangileri?

Sosyal ticaretin yükselişi katlanarak büyüyor. Dijital kanallar bugün bir tercih değil zorunluluk haline geldi. Online ticaret, en büyüğünden en küçüğüne işletmeler için adeta can suyuna dönüştü. Peki siz sosyal ticarete başlamayı düşünenler için neler önerirsiniz? Nereden başlasınlar, nasıl bir yol haritası izlesinler?

2018’de dikkat çekici bir büyüme ile geçirmiş ve 2019’un başlarında %5.500 büyümüştünüz. Akabinde yatırımlar ve iş birlikleriniz geldi. Aldığınız yatırımlar sonrası geri dönüşler ve Paymes’e ilgi nasıl oldu? Bu yatırımları nasıl değerlendirdiniz?

Geçtiğimiz günlerde Capgemi ve Efma ortaklaşa olarak “FinTech Report 2020”yi yayımladı. Burada finteklere ve bankalara dair ilginç tespitler var. Raporda FinTech’lerin % 70’inin banka partnerleriyle görüşmedikleri, karşılaştıkları engeller sebebiyle hayal kırıklığına uğradıkları ortaya çıkıyor. FinTech yöneticilerinin yarısı ortaklaşa çalışılabilecek bir çalışma ortamı bulunmadığını da söylüyor. Ülkemizde durum nasıl? Finteklerin karşılaştıkları başlıca güçlükler ve zorluklar neler?

Paymes Hakkında

Paymes altyapısını geliştirdiği linkle ödeme platformu ile sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde alıcı ve satıcının bir mesajlaşma uygulamasını kullanarak kolayca alışveriş yapmasını sağlayan dinamik bir fintech şirketi.

Sosyal ticaret kavramının dünyaya yayıldığı ilk günlerden beri bu alanda yapılacak ödemelerin güvenle ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için çalışmalar yürüten Paymes, güvenli alışveriş hizmeti sunmanın yanı sıra kullanıcıyı doldurulması gereken uzun formlardan ve teknik detaylardan da kurtarıyor. Şirket satıcıların 20 saniye içerisinde satış linki oluşturmasına imkan sunuyor. Facebook, Messenger, Instagram, Telegram, Etsy, SMS, WhatsApp uygulamaları üzerinden hizmet veriyor. Türkiye pazarı dışında yurt dışı açılımını da Azerbaycan operasyonunu başlatarak gerçekleştiren şirket, yakında MENA bölgesine Arapça dilinde linkle ödeme çözümü sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye startup ekosisteminde 2019 yılında yatırım alan sayılı şirket arasında yer alan Paymes 2019 Haziran ayında Suudi Arabistan merkezli risk sermayesi fonu DAAL, Azerbaycan İnovasyon Ajansı ve bir melek yatırımcının katılımıyla aldığı 6 milyon TL’lik yatırımla dikkat çekmişti. 

Paymes  WhatsApp’a ilk ödeme botunu entegre eden şirket olmuştu

Dünyanın chatbot tabanlı tek ödeme sistemine sahip olan Paymes yenilikçi ve lider vizyonuyla sosyal ticareti geliştirmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce Endeavor Türkiye Ülke Adayı da seçilen şirket Nisan ayında duyurduğu yeni geliştirme ile dünyada WhatsApp’a ilk ödeme botunu entegre eden şirket oldu.

Tüm dünyada 60 milyar dolar pazar payına ulaşan sosyal ticaretin 2021 yılında 166 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sosyal ticaret pazarının büyümesinde akılı telefonların rolü oldukça büyük. Sosyal medya hesaplarına istenilen her yerden ulaşma imkanı veren bu araçlar insanların vazgeçilmezi haline geldi. Özellikle WhatsApp akıllı telefonlarda en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olarak öne çıkıyor. Facebook’un son açıklamasına göre aktif kullanıcı sayısı 2 milyarı geçen WhatsApp’ı dünya genelinde yaklaşık olarak her 4 kişiden 1’i kullanıyor. WhatsApp’ın uygulama yeteneklerini genişletmesinin ardından sosyal ticaret yapanların her türlü kolaylığa erişebilmesi için çalışmalar yürüten Paymes de bu alanda geliştirmelerini tamamlayarak dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan WhatsApp ödeme botunu canlıya aldı.

Herhangi bir web sitesine ihtiyaç duymadan satış yapanlar kişiler hali hazırda Facebook Messenger ve Paymes’in web tabanlı chatbot’u üzerinden 20 saniye içerisinde ödeme linklerini oluşturup ödeme alabiliyorlardı. Paymes’in yeni geliştirmesi ile akıllı ödeme chatbotu artık WhatsApp üzerinden de saniyeler içerisinde ödeme alma imkanı sağlıyor.

Paymes’in duyurduğu son yenilik ile artık herhangi bir ürün veya hizmeti satmak istediğinizde onun için bir web sitesi yada ödeme platformuna gitmenize gerek kalmıyor. Bir ürün satmak istediğinizde WhatsApp içerisinde yer alan akıllı ödeme botuyla bir arkadaşınızla sohbet eder gibi konuşup ürününüzün özelliklerini, fotoğrafını, fiyatını yazarak 20 saniye içerisinde bir satış linki oluşturabilir ve dilediğiniz mecradan alıcılarınızla paylaşabilirsiniz. Paymes bireyler ve kurumlar için elektronik ticaret bilgi birikimi, cihaz ve aplikasyon bağlılığı, şirket sahibi olma zorunluluğu olmaksızın kullanıcılarına yeni ürünler sunmaya devam edecek.

Paymes Kurumsal Tahsilat Paneli Nasıl Çalışıyor?

Paymes kurumsal şirketlerin kendilerine özel paneller oluşturarak QR kod ile ödeme alabildikleri, API özelliği ile pek çok platforma entegre edebildikleri ve link aracılığıyla ödeme işlemi gerçekleştirebildikleri Kurumsal Paymes uygulamasını da 2019’un son çeyreğinde kullanıma açmıştı. Paymes bu uygulama ile kurumların hem müşterileri hem de tedarikçileriyle gerçekleştirdikleri tahsilat işlemlerini 20 saniye gibi kısa bir sürede yapmalarını sağlıyor. Kurumsal şirketlere satın alma, satış ve kiralama gibi işlemlerde büyük bir hız sunan Paymes; şirketlerin müşteri deneyimlerini iyileştirerek rekabette bir adım öne çıkmalarına imkan sunuyor. Kurumsal Paymes şu an Türkiye’de emlak, turizm, mağazacılık gibi önemli sektörlerde faaliyet yürüten kurumsal şirketler tarafından tercih ediliyor.

Kurumsal Paymes’i kullanan şirketler; kendilerine özel kurgulanan panellere giriş yaptıktan sonra ürün fotoğrafı ve fiyatı gibi bilgileri girerek 20 saniyede tahsilat linkini oluşturup SMS, WhatsApp, e-mail ve tüm sosyal mecralardan karşı tarafla paylaşabiliyorlar. Müşteri ile yüzyüze olunan durumlarda ise “Yüzyüze Satış” sekmesini seçerek müşterilerinin cep telefonuna o müşteriye özel ödeme linkini SMS ile gönderebiliyorlar. Kurumsal Paymes’te bir diğer ödeme alma yöntemi ise QR kod. Şirketler QR kodu indirip kasa vb. alanlara yapıştırabiliyorlar ekrandan fiyat ve ürün adı değiştikçe QR kodun da otomatik güncellendiği işlemlerde telefonla ödeme gerçekleştirilebiliyor. Müşteriler ise ödeme işlemlerini gönderilen tahsilat linki, yüzyüze ödeme linki veya QR ile gerçekleştirebiliyorlar.

Kurumsal Paymes’te yer alan API özelliği ise web sitesi üzerinden ödeme almak isteyen şirketler için ideal bir çözüm sunuyor. Paymes API entegrasyonu ile ödeme çözümünü hızlıca web sitesine entegre eden şirketler ek hiçbir geliştirme adımına ihtiyaç duyulmadan ödeme alabiliyorlar.

Sosyal MedyaSosyal AlışverişSosyal Ticaret arasında güçlü bir bağ var.

İncelikli, insana dokunan ve samimi bir hikaye anlatan içeriklerle güçlendirilen iletişim yöntemleri, perakendeyi taçlandıran sosyal etkiler “Sosyal MedyaSosyal AlışverişSosyal Ticaret” ile adeta bir döngü içerisinde. Konuyla ilgili detay okuma yapmak isterseniz yazımı okuyabilirsiniz.

  4Yorum

  1. Pingback: Paymes butik sayfa özelliğini kullanıma sundu - Fundalina

  2. Pingback: Anker, Türkiye yatırımlarını sürdürecek - Fundalina

  3. Pingback: Sosyal ticarette sepet ortalaması 152 TL'yi aştı | Fintechtime

  4. Pingback: Paymes 2020’de 3,5 kat büyüdü, cirosunu 4’e katladı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir