Sosyal Medya, Sosyal Alışveriş, Sosyal Ticaret

Sosyal Medya, Sosyal Alışveriş, Sosyal Ticaret arasında güçlü bir bağ var.

Perakende sektörü sosyal medyanın kapsayıcı etkisi ve yeni teknolojileri benimseyen tüketiciler sayesinde büyüyor.

Her geçen yıl artan e-ticaret hacmi perakendedeki satış başarısını olumlu yönde etkiliyor. 40 milyar TL’lik hacmi olan Türkiye’nin e-ticaret pazarının yükselişe geçmesi ve perakende sektöründe ise ciro artışını sürmesi 2018 yılı beklentileri arasında.

Genç nüfusumuz ve yaygın internet kullanımı ile Türkiye, geleceğin en büyük pazarlarından biri olarak kabul ediliyor.

 

Sosyal Medyanın Kapsayıcı Gücü!

Perakende sektörünü yönlendiren en etkili iki güç, artan tüketici talepleri ve değişen tüketici davranışları ile ilgili. Bu değişimde hiç kuşkusuz kapsayıcı bir rol üstlenen sosyal medyanın etkisi var. Tüketiciler artık daha talepkar ve dahil olma ihtiyaçları artıyor. Sosyal mecraların kullanım yaygınlığına bağlı olarak genişleyen iletişim kanalları, tüketicilerin birçok kanalı kullanarak ve her türlü bilgiye – her türlü alışveriş olanağına ulaşabilmesini mümkün kılıyor.

Tüketicileri dinlemek, olası sorun ve şikayetlere hızlı bir şekilde dönüş sağlamak, mevcut dünya koşullarına uygun içerikleri kullanmak, tüketicileri marka hikayesine dahil etmek güçlü bir sosyal medya varlığı ile mümkün. 2014’ten beri alternatif mecra gibi görülüp reklam harcamalarında yer bulan sosyal medya, perakendede satışı artıran bir güç olarak 2019’da da büyüyecek.

 

Perakendeyi Taçlandıran Sosyal Etkiler

Tüm zamanlarda marka iletişimi doğru mesajı, doğru kanaldan, doğru zaman ve doğru hedefleme üzerinden gerçekleşmişti. Modern pazarlama ve iletişim yöntemleri ise teknolojinin desteği ve sosyal medya kanalları ile genişliyor.

İncelikli, insana dokunan ve samimi bir hikaye anlatan içeriklerle güçlendirilen iletişim yöntemleri, perakendeyi taçlandıran sosyal etkiler “Sosyal Medya, Sosyal Alışveriş, Sosyal Ticaret” ile adeta bir döngü içerisinde.

 

Sosyal medya;
Daha az bütçe ile daha büyük etki yaratır.

 

Sosyal Medya, Sosyal Alışveriş, Sosyal Ticaret 

Sosyal medya alışveriş, ticaret ve teknolojiyi de dahil ettiği yapısıyla kapsayıcı okyanus gibi. Artan tüketici taleplerinin anlık olarak karşılanması, beklentilerin çözümü ve değişen tüketici davranışlarını – tüketicinin alışveriş yolculuğunu gözlemlemek konusunda temel bir kaynak sunuyor.

Perakende devleri sosyal medyadaki takipçilerinden oluşturdukları marka elçileri ile etkilerini ve bilinirliklerini katlıyor.

Sosyal medya;

  • Daha az bütçe ile daha büyük etki yaratır.
  • Tüketicilerle daha derin ve daha duygusal bir etkileşim kurmaya imkan sağlar.
  • Mesajı hızlı ulaştırır, hızlı aksiyonu mümkün kılar.
  • Tüketicilerin marka ile doğrudan etkileşim kurabilmesine olanak sağlar.
  • Marka etrafında şekillenen bir topluluk yaratmaya ortam sağlar.
  • Tüketicilerin kendi çevrelerine ürünleri anlatmalarını ve tavsiye etmelerini teşvik eder.

Sosyal alışveriş konusunda tüketicileri heveslendiren ve birebir iletişim imkanı sunan platformların yükselişi sürüyor. Ülkemizde özellikle instagram üzerinden yapılan ve WhatsApp iletişimi ile desteklenen satışlara ilgi her geçen gün büyüyor.

Sosyal ticaretin büyüklüğü 2011 yılında 5 Milyar dolar olarak gerçekleşmişti, 2015 yılında ise bu rakam 30 milyar dolar olarak açıklandı. En küçüğünden en büyüğüne perakende satışı destekleyen ve sosyal ticarete dair geliştirme ve yenilikler yine sosyal medya kanallarından geliyor.

 

 

Küresel e-ticaret satışlarının 2021 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 20 artması ve 4.048 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Ürün ve servisleri ile alakalı içerikler oluşturulup, sosyal medya kanalları üzerinden yaygınlaşmasını sağlayan perakende firmaları büyüyor. Küçük çaplı satış yapan perakendeciler için ise sosyal mecraları aynı zamanda birer online mağaza olarak kullanıyor. Ürünlerini satış yapmak istedikleri bölgede, hedef kitlelerine yönelik olarak ve belirledikleri bütçeler ile destekleyerek satışa çıkarabiliyorlar. Üstelik bu satışı her aşamasında analiz edip ölçümleyebiliyorlar.

Destekleyici teknolojiler ise hem tüketiciler hem de işletmeler için çok önemli konumda ve sürekli gelişiyor. Teknoloji kullanımı sadece dijital dünyada değil fiziksel mağazalarda da karşımıza çıkıyor. Sanal gerçeklik uygulamaları, akıllı aynalar, yapay zeka destekli chatbot kullanımı, lokasyon bazlı teknolojiler ve çok daha fazlası hayatın içinde ve kullanıcı alışkanlıklarını değiştiriyor. Blockchain teknolojilerinin ise perakende sektörünü dönüştüreceği bir gerçek. Tedarik zincirinden kullanıcı sadakatine dek adeta ürünün DNA seviyesine dek izlenmesi blockchain teknolojileri sayesinde mümkün kılınacak.

Sosyal medyanın etkisi ve teknolojinin evrimi, tüm perakende sektörünü mevcut müşterileri korumak ve rekabet avantajı elde etmek için benzersiz iş modelleri sunmaya zorluyor. Tüketicilere değer katan, sadakati artıran hizmet operasyonları ve pazarlama yaklaşımları ile bir model tasarlamak ise ancak sosyal medyanın gücü ve her geçen gün büyüyen sosyal kapsayıcılığı ile hayata geçebilir.

 

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 Sayısı Yayında. Dergi içeriğini öğrenmek için aşağıda bulunan yazımı da okumanızı öneririm.

 

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 Sayısı Yayında

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Veri Kaynakları :

*TÜİK – 2018 Yılı Perakende Satış Endeksleri –

*TÜSİAD – Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: E-Ticaret – 2017

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim Video Röportajı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir