Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 Sayısı Yayında

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 Sayısı Yayında.

Bu sayıda sizler için “Türkiye’de Bitcoin” ile “Perakende Sektörü ve Sosyal Medya” konularını ele aldım.

Yayın Koordinatörlüğünü üstlendiğim Fintechtime Dergisi’nde aynı zamanda “Visa Avrupa Fintech ve Stratejik Ortaklıklar Başkanı Vish Sowani“, “Fujitsu Türkiye Kurumsal Hizmet ve Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Yeker“, “Papara CEO’su İlker Diker“, “Simternet Kurucu ve CEO’su Ataol Ay“, “Teleperformance Türkiye CEO’su Tülay Doğrular“,  “Lefkoşa Üniversitesi Institute for the Future Direktörü Prof. George M. Giaglis” ve SAS Türkiye ve Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı Shukri Dabaghi” ile gerçekleştirdiğim röportajlar da bulunuyor.

Fintechtime dergisine Turkcell’in Dergilik uygulaması üzerinden erişilebiliyor.

 

 

 

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 Sayısı konu başlıkları ve “Türkiye’de Bitcoin” ile “Perakende Sektörü ve Sosyal Medya” konuları yazımda sizi bekliyor.

Fintechtime Dergisi bu sayısında sürprizlerle dolu. Blockchaintime Dergisi ikinci sayısıyla Fintechtime Dergisi ile birlikte okurlarıyla buluşuyor. Blockchain ekosistemini bir araya getirmeyi hedefleyen dergi için bu sayıda “Türkiye’de Bitcoin” konusunu ele aldım. Bu yazımda kripto paraların konuşulmasına sosyal medya etkisini detaylandırarak, güncel veriler ışığında bitcoin’in son durumunu sizlerle paylaştım. Bitcoin ve Kripto paralar konusunda twitter takip liste önerisi ile birlikte, Big Cat Research’in katkılarıyla yürüttüğümüz “Türkiye’deki kullanıcılar Bitcoin hakkında ne kadar bilgili, kaç kişi bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i tercih ediyor?” başlıklı araştırmanın sonuçlarını bulabilirsiniz.

 

 

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 Sayısı

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 Sayısında, alanında birbirinden değerli isimlerin kaleme aldığı köşe yazısı ve makale de bulunuyor. Bu ayki dosya konuları; Fintek Unicorn’ları, Türkiye’de Mobil Bankacılık, Blockchain 101 ve Türkiye’de Blockchain.

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 Sayısı içerisinde yer alan köşe yazıları ve makalelere gelince;

 • Yrd. Doç. Dr. Adnan Ertemel – Tekno-Girişimcilikte “Oyun Hamuru” Metaforu
 • Bülent Bulut – 2019 için Olası En Büyük 3 Risk
 • Doğa Karaçallık – Dijital Nakit Gün Geçtikçe Önem Kazanıyor – Blockchain’in Hayatımıza Kazanımı ve Keşif Süreci
 • Doç. Dr. Erginbay Uğurlu – Fintek Robotik Süreç Otomasyonu Uygulamaları – Blockchain Kullanım Alanları
 • Funda Güleç Yalçın – Sosyal Medya, Sosyal Alışveriş, Sosyal Ticaret
 • Kudret Elçiboğa – Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanma Kılavuzu
 • Özlem Denizmen – Sihirli Kasaba
 • Güneş Ergun – Y Kuşağının Yön Verdiği Fintek Yaklaşımları
 • Sinem Cantürk – Türkiye, Fintek Yatırımlarında Düşüşe Geçti
 • Tolga Yücel – Girdap: Bir Çıkış Yolu Var mı?
 • Ünal Sezer – Dijital Bankacılığın Dünü, Bugünü, Yarını
 • Aslı Şahin – Blockchain ve Gıda Güvenliği
 • Aylin Alkan – Blockchain… Şimdi Değilse ne Zaman?
 • Fatih Coşkun – Ortak Küme: Akıllı Sözleşmeler ve İslami Finans
 • Kenan Güler – Küresel Ekonomiyi Yeniden Şekillendiren Teknoloji: Blockchain
 • Onur Gözüpek – Bu Bir Yatırım Tavsiyesi Değildir!
 • Sevilay Kurt – Yarının Tedarik Zincirleri Blockchain ile İnşa Edilecek

 

 

Fintechtime içerisinde yer alan “Femtechtime” bölümünde gerek finans gerekse diğer alanlardaki başarılı iş kadınlarını sizlerle buluşturup, başarı hikayelerini aktararak ilham kaynağı olmalarını sağlamak istiyoruz. Bu sayıda Teleperformance Türkiye CEO’su Tülay Doğrular ile gerçekleştirdiğim röportaj da yer alıyor.

 

 

Dergilik Uygulaması

Tablet veya mobil cihazınızda kullanabileceğiniz uygulama dergi taşıma derdine son veriyor. iOS ve android cihazınız için ücretsiz indirebileceğiniz uygulama üzerinden Fintechtime Dergisi Sonbahar 2018 sayısına ulaşabilirsiniz.

iOS Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

Android Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

Aşağıda Blockchaintime dergisi için kaleme aldığım “Türkiye’de Bitcoin konusunun bir kısmını bulabilirsiniz. Big Cat Research’in katkılarıyla yürüttüğümüz “Türkiye’deki kullanıcılar Bitcoin hakkında ne kadar bilgili, kaç kişi bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i tercih ediyor?” başlıklı araştırmayı ise dergiden takip edebilirsiniz.

 

 

 

Türkiye’de Bitcoin

Kripto para birimlerine ve özellikle bitcoin’e çok fazla ilgi var. Hem günlük hayatta hem de sosyal medyada hemen herkes bitcoin ve kripto paralar hakkında konuşuyor. Peki ama bu konuşulanların ne kadarı doğru, kimleri takip etmeli ve hangi mecralarda ilerlenmeli?

 

Kripto ile ilgili topluluklar, güncel olaylar ve eğilimler hakkında bilgi sahibi olmayı çok seviyor.

Özellikle Bitcoin ve diğer kripto para birimi değerlerinde inanılmaz dalgalanmalar olduğunda, en ufak bir güncellemeyi bile kaçırmak istemiyorlar.

Bu hype’ı kendi avantajlarına çevirenler tek bir bir güncellemeden bile binlerce yeni katılım oluşturabiliyor. Blockchain, bitcoin ve kripto paralar nezdinde yaşanan değişimleri anında paylaşan, fikirlerini aktaran ve sektörü sosyal medya aracılığıyla şekillendirmeye yardımcı olan pek çok farklı kullanıcı ise etki gücüne güç katıyor.

 

Çevremizde hemen herkes bitcoin ve kripto paralar hakkında konuşuyor.

Türkiye’de en ateşli tartışmalar ve paylaşımlar özellikle twitter üzerinde gerçekleşiyor. Bu mecrada sadık ve ilgili takipçi kitlesi çekmek diğer sektörlerle karşılaştırıldığında çok daha kolay. Nokta atışı bir paylaşımla binlerce yeni takipçiye kısa sürede ulaşabilirsiniz. Öte yandan tek bir yanlış paylaşımla karizmanızı kaybedip, alaşağı da edilebilirsiniz.

Kripto paralar ve bitcoin hakkında konuşanlar genellikle çok bilgili oldukları iddiasında veya alım satım trendleri konusunda geleceği görüyor. Tabiri caiz ise neredeyse herkes uzman ve pek çokları birbirini (sen ne anlarsın – sen kimsin – bilgi konusunda benim yarım bile değilsin) bombardımanına tutuyor. Bu alanda ahkam kesmek gerçekten cesaret istiyor. Seveniniz olduğu kadar, sevmeyen ve eleştiri bombardımanına tutup işi siber zorbalığa kadar vardıranlar da oluyor.

Kripto paralar ve sosyal medya arasındaki bağlantı ve popülerliğini her daim koruması muhtemelen buradan gelecek fırsatları koklama isteği ve elbette kripto paranın yükselişi ile de ilgili. Yıllardır bu yolda nice hesaplar açıldı ve kapandı, ne topluluklar oluşturuldu ve ardından iz bırakmadan ortadan kalktı. Tüm bunlara rağmen mantıklı önerilerde bulunup, anlaşılabilir ve ayağı yere basan paylaşımlar yapan kişilerin fenomene dönüştüğünü de görüyoruz.

 

Twitter’da kimleri takip etmeli?

Kişisel olarak bitcoin ve kripto paralar konusunda ana akışımdan ayrı tuttuğum bir twitter takip listem var. En büyük özellikleri genel havayı koklayabilmeleri, bilgilerini doğru aktarabilmeleri ve istikrarları.

 

 

 

Medium’un en popüler etiketi Cryptocurrency

Kripto paralar konusunda en ilgi çekici platformlardan bir diğeri ise Medium.

Medium.com, Twitter’ın kurucusu Evan Williams tarafından oluşturulmuş bir blog platformu. Makalelerinizi, yazdığınız konuyla ilgilenen kullanıcılara gösterecek şekilde etiketleyebildiğiniz platform’da, Cryptocurrency en popüler etiketlerden biri. Kripto ve blockchain şirketleri Blockchain endüstrisinde hype oluşturmak için yoğun şekilde Medium’dan yararlanıyor.

 

Kapalı topluluklar

Bu gelecek vaat eden para birimlerinin birçoğu pazarlarını bilgilendirmek ve birleştirmek için WhatsApp ve Telegram üzerinden sohbet odalarını, slack kanallarını ve çeşitli forumları kullanıyor.

 

Instagram’da Kullanabileceğiniz Hashtagler

Malum instagram hashtaglerin en çok kıymetinin bilindiği mecra ve erişim konusunda büyük katkı sağlıyor.

Instagram’da aşağıdaki hashtagleri kullanarak paylaşımlarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

#Bitcoin #Blockchain #iBeacon #Bitcoin #API #CRYPTO #digitalcurrency #coinbase #ethereum #monero #btc #supplychain #identity  #BaaS #payments  #tokenization #decentralized #smartcontract #bitcoinmining #bitcoinexchange #bitcoinnews #bitcoincash

 

 

Bitcoin ve Kripto Paralar Konusunda Ne Kadar Bilgi Sahibiyiz?

 • Bitinfocharts.com’ göre yaklaşık 22 milyon bitcoin cüzdan bulunuyor. Bununla birlikte, birçok bitcoin kullanıcısının bitcoin cüzdanında işlem yaparken mali gizliliğini artırmak için birden fazla cüzdan adresi kullandığı biliniyor. Bu nedenle, bitcoin kullanıcılarının sayısının muhtemelen 22 milyondan az olduğu düşünülüyor.
 • Cambridge Üniversitesinin 38 ülkedeki 100 kripto para şirketinden elde ettiği verilere göre ise 5.8 milyon aktif bitcoin kullanıcısı bulunuyor.

 

Bitcoin kullanıcılarına yakınlaşmak için Google Trends ışığındaki arama trendlerine bakmakta da fayda var.

 • Bitcoin, 1 Ocak 2009’da kuruldu ve var olduğu her gün için ortalama 1 dolar değer kazandı.
 • 2017 yılına 000 dolar seviyelerinde girip 20 bin dolar gibi rekor bir noktaya ulaşması da popülerliğini doğru orantılı biçimde artırdı.
 • Kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin de, teknolojisine hayran kalıp kişisel yatırım portföylerinde değerlendirenlerin de ilgi odağı haline gelen bitcoin, 2017 yılını olağanüstü yükseliş ile tamamladı.
 • Google Trends’e göre bitcoin’in en yoğun konuşulduğu ve arama trendlerinin tepesine yerleştiği tarih 17 Aralık 2018.
 • Bitcoin, 2017 yılında fazlasıyla popüler olunca görüntülenme sayısı arttı, ama diğer kripto para birimlerinin sayfalarına yapılan ziyaretler çok az seviyede kaldı.
 • Blockchain terimi şimdilerde kripto para dünyasına giriş yapmak isteyenlerin en çok aradıkları ve okudukları konu başlığı halinde. 2018 yılı istatistiklerine göre blockchain teknolojisinin, bitcoin aramalarını geride bıraktığı görülüyor.

 

Trendler ışığında analizler sunan coin.dance’a göre;

 • Bitcoin hakkında konuşan toplulukların %91’inin cinsiyeti erkek.
 • Bitcoin ile en çok ilgilenen grup %48 ile 25-34 yaş aralığında.
 • Onları %25 ile 35-44 yaş aralığındaki kişiler oluşturuyor.
 • 18-24 yaş aralığındaki kişiler ise %14 ile üçüncü sırada yer alıyor.
 • Kripto paralar arasında %53,46 ile bitcoin en yüksek market değerini oluşturuyor. İkinci sırada %11,3 ile Ethereum, üçüncü sırada ise %10,79 ile Ripple bulunuyor.

Dünya çapındaki milyonlarca bitcoin madencisi güçlerini birleştirerek, ortalama olarak her 10 dakikada yeni bir bitcoin bloğu ortaya çıkarıyorlar. Aşağı yukarı 1 MB büyüklüğündeki bu blokların içinde binlerce para transferi işlemi yer alıyor.

 

 

Bitcoin hakkında hala bilinmeyen pek çok gerçek var.

Peki bilinen gerçekler karşısında Türk kullanıcılar ne kadar bilgili?

Bitcoin, en çok dikkat çeken ve hak ettiği gibi ilgi gören bir araç türü. Birçok insan, bitcoin’in çığır açmasının teknik olduğu kadar sosyal inovasyonla da ilgili olduğunu düşünüyor.

Bitcoin fenomeni, elbette kripto para biriminin iyi bir yatırım olduğuna inanan bir grup insandan ibaret değil. Dev bir ekosistemin küçük ama en çok ilgi gören parçasını oluşturuyor. Ancak, birçokları için Bitcoin’in toplumu dönüştürme gücüne olan inancı çok daha derine iniyor. Bunun en büyük sebebi ise özellikle gençlerin bir tutkuya dönüşen ilgisi.

 

Türkiye’deki kullanıcılar Bitcoin hakkında ne kadar bilgili, kaç kişi bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i tercih ediyor?

Günümüzün önemli gelişmelerinden olan ve herkes tarafından konuşulan Bitcoin teknolojisi hakkındaki genel bilgi düzeyini ölçmek ve kullanım tercihlerini öğrenmek amacıyla bir araştırma yapmaya karar verdik. Big Cat Research’in katkılarıyla yürüttüğümüz araştırmanın sonuçları oldukça ilgi çekici.

Araştırmayı «Mobil Araştırma» yöntemi ile, Big Cat Research’in Pollyfy tüketici platformu üzerinden gerçekleştirdik. Sonuçlar 18 yaşından büyük 344 yetişkinin yanıtlarına dayanıyor. Katılımcıların % 24’ünü ise kadınlar oluşturuyor. Katılımcıların %74’ünü 18 – 27 yaş aralığında ve %41’i öğrencilerden oluşuyor.

 • İlk olarak katılımcıların Bitcoin hakkında bilgi birikimini ölçtük. Bitcoin’in en çok bilinen özelliklerini şıklar halinde sıraladığımız sorumuzda katılımcılara, diledikleri kadar seçeneği işaretleyebileceklerini belirttik.
 • Bitcoin bilincinin gençler arasında daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. En fazla işaretlenen şık olan “Bitcoin’in bir sanal ödeme yöntemi olduğu” 112 kullanıcı tarafından işaretlendi. 96 kişi ise “Bitcoin‘in sembolü ฿, kısaltma ise BTC olduğu” konusunda hemfikirdi. Üçüncü sırada ise 82 kişinin tercihi ile “Bitcoinlerin bir mal veya hizmet karşılığında online ödeme yapmak için kullanıldığı” idi.
 • Katılımcılardan en az ilgiyi 16 kişinin tercihi ile “Bitcoin transferlerinin (takaslarını) telefon uygulaması veya bilgisayar aracılığıyla yapıldığı” şıkkı gördü. “Bitcoin sisteminin 2010 yılından itibaren kendiliğinden bir blok zinciri üzerinde yürütüldüğünü” ise sadece 18 kişi düşünüyordu.
 • Para kazanmak için çok çalışıyor, paramıza güveniyoruz ve yüzyıllardır kendimizi ne kadar kazandığımızı ve bu parayla ne yapabileceğimizi belirliyoruz. Bir sonraki sorumuzda kullanıcılarımıza Bitcoin’i hangi tür alışverişleri için kullanmak istediklerini sorduk.
 • Katılımcıların ilk tercihi %68’lik bir katılımla “Teknolojik ürün alışverişi” oldu. 101 kişi ise tercihini “oyun içi ödemeler” den yana kullandı. En düşük katılım ise %9 ile “Kozmetik alışverişi” seçeneğine oldu.

 

Bitcoin bilinci ve sahiplik

Son olarak finansal bir varlık olarak Bitcoin’in dolar karşısında tercih edilebilirliğini sorguladık. Oranlar birbirine yakın olmasına rağmen %57’lik bir oranla Bitcoin’i tercih ediliyor.

 

Özetle;

Bitcoin’in ileride parlak bir geleceği olacağı aşikar. Bu kripto para genç nesillerin kalplerinde ve zihinlerinde anlamlı bir şekilde yer ediyor. Bitcoin’in hala ilk günlerinde olmasına rağmen, Bitcoin inancı, farkındalığı ve bilgisi, özellikle de gençler arasında yükseliyor.

Yüksek farkındalıklarının bir sonucu olarak kullanıcılar, eski teknolojiye göre Bitcoin’i finansal teknolojide olumlu bir yenilik olarak görmeye daha yatkınlar. Bitcoin nezdinde kripto paraların benimsenmesi ile varlık tahsisinde bir kayma yaşanabileceği söylenebilir.

Mobil araştırmamızı Big Cat Research’in Pollyfy tüketici platformu üzerinden gerçekleştirdik. Araştırma sonuçlarının detaylarını dergi üzerinden takip edebilir, Big Cat Research hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıda verdiğim bilgiler üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

 

blank

 

Big Cat Research Hakkında

Big Cat, tüketici davranışlarını ve eğilimlerini ölçümlemeye yönelik araştırma çözümleri sunan bir teknoloji şirketidir. Birbirinden farklı sektörde müşteri ihtiyaçlarının temelini oluşturan tüketici davranışlarını veriye dayalı olarak anlamlandırır. Tüketiciye her saniye ulaşabildikleri dijital çözümler ile araştırma süreçlerini iyileştiren girişim, araştırmanın hedefine ve amacına yönelik teknolojiyi doğru kullanarak daha fazla aksiyon raporları oluşturmaktadır.

Bilgi için : http://bigcatresearch.com/tr/

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısında neler vardı?” diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazımı da okumanızı öneririm.

 

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı Yayında

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir