Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı Yayında

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı Yayında.

Bu sayıda sizler için “En Yıkıcı Sektör Yapay Zeka” konusunu ele aldım.

Yayın Koordinatörlüğünü üstlendiğim Fintechtime Dergisi’nde aynı zamanda Turkcell Akıllı Mekanlar Direktörü Esat Sönmezer, Mastercard Türkiye Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, Forcepoint Türkiye CEO’su Levent Turan, Ödeal Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Fevzi Güngör, İnnova Fintek Direktörü Murat Kayıhan, Mediamarkt Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım, Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Metin Demirel, Fibabanka CEO’su Ömer Mert, Metlife Foundation yetkilileri ile gerçekleştirdiğim röportajlar da yer alıyor.

Fintechtime dergisine Turkcell’in Dergilik uygulaması üzerinden de ulaşılabiliyor.

 

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

 

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı konu başlıkları ve “En Yıkıcı Sektör Yapay Zeka” konusu yazımda sizi bekliyor.

Fintechtime Dergisi bu sayısında sürprizlerle dolu. Yayın hayatına merhaba diyen Blockchaintime Dergisi bu ay Fintechtime Dergisi ile birlikte okurlarıyla buluşuyor. Blockchain ekosistemini bir araya getirmeyi hedefleyen dergide IBM Türkiye Ülke Teknik Lideri Sevilay Kurt ve BTC Turk CEO’su Özgür Güneri ile gerçekleştirdiğim röportajlar da yer alıyor.

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

 

Diğer sürprizler ise “Fintecht, me Accelerator Programı” ve “TimeSummit Event”.

 

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

 

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısında, alanında birbirinden değerli isimlerin kaleme aldığı köşe yazısı ve makale de bulunuyor. Bu ayki dosya konuları; Çin’de Fintek Ekosisistemi, Avrupa’da Dev Bankaların Radarındaki Fintekler ve Özgürlüğün Anahtarı Blockchain.

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı içerisinde yer alan köşe yazıları ve makalelere gelince;

 • Yrd. Doç. Dr. Adnan Veysel Ertemel – Ekran Bağımlılığına Karı Kurtar Bizi Blockchain
 • Kudret Elçiboğa – Kredi Kartı Dolandırıcılık Trendlerinin Değişimi
 • Yinal Özkan – Finansal Hizmetlerde Bulutun Yenilikçi Rolü
 • Doğa Karaçallık – Finteklerin Gözde Rotası Yapay Zeka
 • Güneş Ergun – Dünya Bankaları Gözlerini Finteklere Açtı
 • Özlem Denizmen – Chatty Botty
 • Aylin Bağman Alkan – Bulut Teknolojisi Risk Sermayesini Nasıl Etkiledi?
 • Şaban Küçük – Değişmeyen Tek Şey Değişimin Kendisidir
 • Sinem Cantürk – KPMG Küresel Fintek Araştırması 2018
 • Seda Şallı – Kurumlarda Risk Temelli Denetim Yaklaşımı

 

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

 

Fintechtime içerisinde yer alan “Femtechtime” bölümünde gerek finans gerekse diğer alanlardaki başarılı iş kadınlarını sizlerle buluşturup, başarı hikayelerini aktararak ilham kaynağı olmalarını sağlamak istiyoruz. Bu sayıda Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Serter ve Zyxel Türkiye Channel Head Tuğba Şişik ile gerçekleştirdiğim röportajlar da yer alıyor.

 

Dergilik Uygulaması

Tablet veya mobil cihazınızda kullanabileceğiniz uygulama dergi taşıma derdine son veriyor. iOS ve android cihazınız için ücretsiz indirebileceğiniz uygulama üzerinden Fintechtime Dergisi Yaz 2018 sayısına ulaşabilirsiniz.

iOS Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

Android Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

Aşağıda Fintechtime dergisi için kaleme aldığım “En Yıkıcı Sektör Yapay Zeka” konusunun bir kısmını bulabilirsiniz.

 

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

Fintechtime Dergisi Yaz 2018 Sayısı

 

En Yıkıcı Sektör Yapay Zeka

2017 yılı yapay zekâ alanında büyük gelişmelerin yaşandığı ve pek çok farklı sektörde kullanımına başlandığı heyecan verici bir sene oldu. 2018 yılı ise yapay zekâ çalışmaları açısından çok daha önemli bir konumda. Geleceğimizi kurgulayan en önemli parçaların, yapay zekâ, big data ve blockchain olduğunu biliyoruz. Bu üçgenin bir parçası olan yapay zekâ, merak duygumuzu ve kaygılarımızı her daim canlı tutuyor.

YaPaY

“Yapay” palindromik bir kelime, tıpkı neden – niçin gibi kafamızda pek çok soru işaretine ve geleceğe dair merak duygusuna sebep oluyor. Bu soru işaretlerinden harektle yazımda yapay zekâ alanında gerçekleşen yakın dönem çalışmalarını sizler için derlemeye çalıştım.

Yapay zekâ düzensiz ve kaotik gibi duran hayatın kendisinin, esasen çok düzenli olduğu varsayımına dayanıyor. Bu sistem bir algoritmalar bütünü kullanıyor ve tıpkı bir beyin gibi karar veriyor. İnsan beyni karışık bir algoritmaya göre çalışıyor ve öğrenme süreci yıllar alıyor. İnsan zihni oldukça karmaşık ve birbiriyle alakasız görünen şeyleri birbirine çok yalın biçimde bağlayabiliyor. Yapay zekâ örneklerinde böyle bir yalınlık veya sağduyu göremiyoruz. Yapay zekâ her ne kadar olan bitene odaklanarak görse bile, arka planda olan bireni kavrayıp birbirine bağlayamıyor. Teknoloji günümüzde insanların birikimlerini sonraki nesillere iletmek için bir köprü vazifesi görüyor. Yapay zekâ ise bu birikimlerin “yorumlanması” kısmında kullanılmak için tasarlanıyor.

 

Yapay Zekâ ile birlikte gelen derin kaygılar.

Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yönelik olarak ilerliyor. En çok korkulanların başında gelenler ise “pek çok mesleğin yok olarak işsizliğe sebep olacağı” ve “yapay zekânın yeterli olgunluğa erişmesiyle birlikte makinelerin insanların bir üst versiyonu haline gelebileceği” yönünde.

Yapay zekânın asıl korkutan tarafı ise makine öğrenimi kısmı. Makine öğreniminde bilgisayara neyi nasıl yapması gerektiği kodlanmıyor, nasıl öğrenmesi gerektiği kodlanıyor. Bu da, bilgisayarın veriye ulaşabildiği bir ortamda her şeyi öğrenebilme kapasitesinin yavaş yavaş oluşmaya başlaması anlamına geliyor.

Yapay zekâ konusunda en hızlı gelişim gözlenen ve benimsenen alan makine öğrenimi.

Yapay zekâ üzerinden gelişecek bilinç, insan beyninden biraz farklı işlerse ne yapacağız? 

Teknolojinin henüz emekleme çağındayız. İnsanın fiziksel yapısı teknolojiye uyumlu değil. Daha büyük adımlar atabilmek ve daha ileriye gidebilmek için bizden daha üstün bir şeye ihtiyacımız var. Çoğu araştırmacı ve teknoloji önderi yapay zekanın 40 yıl sonra normal insan zekasından daha iyi olacağını söylüyor.

Şubat ayında Hunter Koleji’nde bir konferansa katılan Bill Gates, “Yapay zekâ dostumuz olabilir. Yapay zekâ, daha az emekle daha çok ürün elde etmemizi sağlayan son teknolojidir” dedi. Gates, yapay zekânın bazı sektörlerdeki artan verimlilik yüzünden işini kaybeden çalışanlar, yaşlı – çocuk bakımı ya da eğitim gibi farklı sektörlerdeki boşlukları dolduracağını ve bu artan verimliliğin eğer düzgün şekilde kullanılırsa insanlığa çok büyük faydalar sağlayacağının üzerinde durdu.

Diğer bir teknoloji önderi Elon Musk ise yapay zekâ ile ilgili özellikle merdivenaltı diye tabir edilen çalışmalara dikkat çekerek “insanlığın varlığı için temel bir tehdit oluşturduğunu” her zaman hatırlatıyor. Aynı görüşte olanlardan bir diğeri ise yakın zamanda kaybettiğimiz Stephan Hawking. Musk ve Hawking, köleleştiren ve katliam yapan insanlardan daha zeki davranabilecek yapay zekaya dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz yıl röportaj yapma şansı bulduğum HDS Global CTO’su Hubert Yoshida makine öğrenimi konusunda güncel gelişmeler ve bu alanda yaptıkları çalışmalar konusunda “İnsanların sadece sonuçlarını ve girdi/çıktısını belirlediği, ilgi alanı bilgisine veya ön tanımlı bir mantığa ihtiyaç duymayan, genel amaçlı yapay zeka sistemlerinin kendisini çok heyecanlandırdığını” söylemişti.

The Inevitable kitabının yazarı Fütürist Kevin Kelly ise, gelecekte her şeyi yapabilen bir süper yapay zeka yerine spesifik alanlarda uzmanlaşmış ve bizim yerimize görevleri yerine getirecek şekilde tasarlanmış yapay zekalar kullanacağımız iddiasında. Kelly’e göre tıpkı insanların sahip olduğu değişik türde akıllar gibi yapay zekâ da yaptığı iş için özelleşmiş bir zihne sahip olacak. Hastalığımıza tanı koyacak olan yapay zekâ, evimizin güvenliğini sağlayan yapay zekâdan ciddi ölçüde farklılık gösterecek. Hava durumu tahminleri yapan üstün beyin, giysilerinize gömülü zekâdan bambaşka bir akıl evrenine ait olacak.

 

Yapay zekâ iş uygulamalarına neler getirebilir?

İnsan gibi düşünebilen bir varlığı bugün hayal ve hatta simüle edebiliyoruz. Peki kurumlar yapay zekâdan ne bekliyor?

PAC tarafından Avrupa’da 240 kurumda 1000 den fazla çalışanın görüş bildirdiği ve Ocak ayında yayımlanan “ What AI can bring to business applications – Yapay zekâ iş uygulamalarına neler getirebilir” başlıklı araştırma, iş dünyasının yapay zekâ teknolojilerinden beklentilerini gözler önüne seriyor.

 • Araştırmada farklı sektörlerdeki iş uygulamalarına yapay zekânın sağlayacağı faydalara değiniliyor.
 • Araştırmaya göre tedarik zinciri yönetimi çalışanları %91 ile yapay zekânın en çok tedarik zinciri planlaması ve yönetimi tarafındaki otomasyon süreçlerinin geliştirilmesinde fayda sağlayacağını düşünüyor.
 • BT’cilerin %83’ü yapay zekânın en çok siber güvenlik alanında fayda sağlayacağı görüşünde.
 • Finans sektörü çalışanlarına göreyse yapay zekâ %78 ile en çok dolandırıcılıkların tespit edilmesinde işe yarayacağını düşünüyor.
 • Üretim sektörü tarafındaysa %75 ile yapay zekânın en çok üretimde öngörülebilir süreklilik tarafında işe yarayacağı düşünülüyor.
 • Pazarlama çalışanları tarafındaysa %74 ile yapay zekâ en çok müşteri sosyal medya ve e-postalar gibi farklı kanalları analiz etmek ve müşterileri daha iyi tanıyabilmek için fayda sağlayacağını düşünülüyor.
 • Araştırmada görüş bildiren iş insanlarının %53’ü yapay zekânın kurumları için stratejik öneme sahip olmadığını ve iş akışlarının otomatikleştirilmesi konusunda fayda sağlayacağı yönünde görüş bildirmiş.
 • Yapay zekâ teknolojilerinin kurumlarına hangi alanlarda daha çok fayda sağlayacağı sorulduğundaysa, katılımcıların %65’i insan kaynaklı hataların sayısının azaltacağını düşündüğünü ifade etmiş.
 • Kurumların %60’sı yapay zekânın müşteri döngüsü yönetiminin optimizasyonunda faydalı olacağını düşünüyor.
 • Araştırmada görüş bildiren çalışanların %58’i yapay zekânın müşteri hizmetleri ve müşteri mahremiyeti tarafında fayda sağlayacağından emin.

 

Yapay zekâ 2030 yılına kadar 370 milyon işi dönüştürecek.

Küresel yapay zekâ iş değeri araştırmasına göre, 2018 sonunda yapay zekâ sektörünün toplam değeri 1,2 trilyon dolar olacak. Yapay zekâ teknolojisi kullanılarak türetilen küresel iş değerlerini araştıran * Gartner firması, 2017 yılına kıyasla 2018’de yüzde 70 büyüme yakalanacağını açıkladı.

Yapay zekâ sektörünün 2018 sonunda 1,2 trilyon dolar seviyesine ulaşacağını tahmin ediliyor ve yapay zekâ ile türetilen işlerin toplam değerinin 2022 yılında 3,9 trilyon dolara erişmesi bekleniyor. Yine araştırmaya göre 2020 yılına gelindiğinde vatandaşların yüzde 20’si günlük yaşamında yapay zekâ uygulamalarını aktif biçimde kullanacak.

McKinsey raporuna göre ise, yapay zekâ 2030 yılına kadar 50 milyon kişiye yeni iş sağlayacak ve 370 milyon işi dönüştürecek. Bu doğrultuda yapay zekanın ciddi iş fırsatları yaratacak.

 

Değişimim öncülerinden IBM.

IBM, 2017 yılında aldığı 9.043 patentle rekora koşuyor.

IBM, yapay zekâ sistemlerinin saldırganların kaynaklarını harcayan ve saldırılarını boşa çıkaran web siteleri ve e-posta alışverişleriyle onları kandırarak ters köşe yapan teknoloji de dahil olmak üzere diğer yenilikler için 1200 siber güvenlik patenti aldı. Bu teknoloji “kimlik avı”na yönelik e-postalar ve diğer saldırılarla ilişkili güvenlik risklerini önemli ölçüde azaltabiliyor. IBM CEO’su Virginia Rometty, önümüzdeki iki yıl içinde yapay zekâ, blockchain ve nesnelerin interneti alanlarında görevlendirmek üzere 1.800 kişiyi işe alacaklarını söyledi. Blockchain, yapay zek â ve nesnelerin interneti konularında projeler geliştirecek olan IBM, “yeni yaka” meslek grubu ortaya çıkarmaya hazırlanıyor.

 

Yapay Zekâ Yarışında Öncü Ülkeler

Küresel danışmanlık şirketi Roland Berger ve Berlin merkezli yatırım firması Asgard’ın yayımladığı “*En çok yapay zekâ girişimine sahip ülkeler – 2018” arasında %40 pazar payı ile ABD lider durumda.

Yapay zekâ alanında dünya genelinde toplam 3465 girişim bulunuyor. Google’a göre Türkiye’deki bu girişimlerin sayısı 50.

En çok yapay zekâ girişimine sahip ülkeler;

 1. ABD: 1393
 2. Çin: 383
 3. İsrail: 362
 4. İngiltere: 245
 5. Kanada: 131
 6. Japonya: 113
 7. Fransa: 109
 8. Almanya: 106
 9. Hindistan: 82
 10. İsveç: 55

 

Yapay zekâ alanında ülkemizde yaşanan son dönem gelişmelerinden bazılarına gelince;

 • Türkiye İş Bankası, çağrı merkezlerine yapay zekâ teknolojileri eklemek üzere ABD merkezli girişim Clinc ile yaptığı ortaklığı duyurdu. Anlaşma kapsamında, İş Bankası’nın çağrı merkezlerindeki yapay zekâ destekli teknolojiler Clinc ile ortak biçimde geliştirilecek.
 • Aksigorta’nın, müşterilerine ve dağıtım kanallarına geleceğin sigortacılık deneyimini yaşatma hedefiyle hayata geçirdiği ADA, hasar inceleme sürecindeki dokümanları ayrıştırıp, sınıflandırmaya başladı. ADA (Aksigorta Dijital Asistanı), bir yıl içinde yaklaşık 400 bin dokümana denk gelen hasar evrakını, “Görüntü Tanıma” teknolojisiyle sınıflandıracak.
 • BNP Paribas Cardif Türkiye, operasyonel süreçlerini hızlandırma ve daha hızlı hizmet sunma amacıyla sigorta çözümleri geliştiriyor. Bu kapsamda, Robotics Süreç Otomasyonu (RPA) sistemini hayata geçiren BNP Paribas Cardif Türkiye, bu yenilikle insan hatalarını en aza indirgemeyi, operasyonel verimliliği artırmayı ve müşterilerine daha hızlı dönüş yapmayı hedefliyor.
 • Yapay zekâ, ödeme hizmetleri alanında da farklı bilim dallarının bir araya gelmesiyle birlikte gelişiyor. iyzico, yapay zekâ çalışmalarına TÜBİTAK destekli bir Ar-Ge projesi ile başladı. ‘Frauctive’ adı verilen bu teknoloji, birçok yapay öğrenme metodunu kullanarak bir kişinin alışverişi kendi kredi kartıyla mı, yoksa çalıntı kartla mı yaptığını anlıyor. Her bir ödemenin yüzde kaç olasılıkla riskli olduğunu milisaniyeler içerisinde belirleyen Frauctive, satıcıları kötü niyetli alıcılardan koruyor.
 • Yapay zekâ teknolojisinin en üst seviyesini temsil eden Sophia, Yapı Kredi sponsorluğunda Türkiye’ye geldi. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan’ın sorularını yanıtlayan Sophia, kendisine yöneltilen soruları esprilerle süsleyerek yanıt verdi.
 • Savunma Sanayii Müsteşarlığı güvenlik konseptli konularla ilgili “yapay zekâ” proje çağrısı yaptı. SAGA’ya başvurular 13 Temmuz’a kadar kabul ediliyor.

 

Yapay Zekâ Çalışmaları Nelerden İlham Alıyor?

Malum tatil dönemine giriyoruz, kendimize ayırcağımız vakit biraz artacak. Bundan hareketle ufkunuzu açacak, sizleri teknoloji ve insan ilişkisi üzerine düşünmeye zorlayacak yapay zekâ konulu film ve dizi önerilerimi aşağıda bulabilirsiniz.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Yapay Zeka Konulu 10 Dizi

Westworld

Black Mirror

• Humans

• Altered Carbon

• Person of interest

• Battlestar Galactica

• Lost in space

• Almost human

• Terminator : The Sarah Connor Chronicles

• Star Trek: The Next Generation

 

Yapay Zeka Konulu 10 Film

• 2001: A Space Odyssey

• Matrix

• Ex Machina

Her

• Blade Runner – Blade Runner 2049

• Transcendence

Chappie

• Artificial Intelligence

• I, Robot

• The Terminator

Yazımın tamamını Fintechtime Dergisi Yaz 2018 sayısında okuyabilirsiniz.

Fintechtime Dergisi İlkbahar 2018 Sayısında neler vardı?” diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazımı da okumanızı öneririm.

 

Fintechtime Dergisi İlkbahar 2018 Sayısı Yayında

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir